Úvod > Aktuality > Rok české hudby 2024: kde najdete muzea hudby a expozice slavných hudebníků
Kultura

Rok české hudby 2024: kde najdete muzea hudby a expozice slavných hudebníků

Poslechněte si audio verzi článku
Oslavte Rok české hudby 2024 stylově – třeba návštěvou některého muzea hudby nebo expozice, věnované našim slavným skladatelům. Pozveme vás ale také do muzea klavírů a k několika kuriózním sochám, které by nevznikly, nebýt právě hudby. Užijte si Rok české hudby s Kudy z nudy netradičně a zábavně!
I když Jan Werich prohlásil, že nejkrásnější hudba je lidský smích, básníci a hudebníci s ním tak docela nesouhlasí. Například římský lyrik Quintus Horatius Flaccus tvrdil, že hudba je lékem na trápení duše, a podle Eltona Johna dokonce hudba umí uzdravovat. Zřejmě tedy neexistuje lepší lék než vydat se s Kudy z nudy na hudební slavnosti a festivaly 2024 a také do muzeí plných hudby: obklopeni konejšivými melodiemi se uzdravíte natotata, a navíc se dozvíte spousty zajímavostí!
 

Hudba v Praze: z Českého muzea hudby do Villy Gott a na Bertramku

Znáte České muzeum hudby? Specializovaná expozice Národního muzea sídlí v bývalém dominikánském kostele svaté Máří Magdalény na Malé Straně v Praze a ve svých sbírkách uchovává nejenom sbírku hudebních nástrojů, ale také rozsáhlý notový archiv a fonotéku. Výročí našich hudebníků připomínají menší i větší výstavy, dvorana a konferenční sál slouží ke koncertům profesionálních a amatérských hudebníků, pro konference, nejrůznější společenské akce a různé doprovodné programy.

Kromě toho muzeum spravuje řadu dalších hudebních expozic. V Praze můžete navštívit Muzeum Bedřicha Smetany na Novotného lávce a Památník Jaroslava Ježka v Kaprově ulici na Starém Městě, v Michnově letohrádku Amerika na Karlově sídlí Muzeum Antonína Dvořáka.

Tím ale hudební téma rozhodně nekončí: například v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě si kromě světoznámých obrazů Bruegela, Canaletta, Velázqueze a dalších umělců prohlédnete hudební expozici Portrét v notách. Je jedním z výsledků sedmiletého projektu katalogizace a studia Lobkowiczkého hudebního archivu, které přinesly mnoho nových objevů. Na Bertramce a ve Stavovském divadle si připomenete hudbu a osudy Wolfganga Amadea Mozarta, a můžete se těšit i do Villy Gott: ve vile, kde polovinu svého života bydlel nejslavnější český zpěvák Karel Gott, by se v roce 2024 mělo otevřít jeho muzeum.
 

Výpravy za Smetanou, Dvořákem a Sukem

Máte chuť vyrazit na venkov, tam, kde naši slavní hudební skladatelé hledali svou inspiraci? Za Bedřichem Smetanou (1824–1884) se můžete vypravit do památníku v Jabkenicích, kde slavný hudební skladatel strávil posledních deset let svého života. Miloval prochází v Jabkenické oboře a Svatojiřském lese, a býval vítaným hostem u Thurn-Taxisů na zámku Loučeň. O kousek dál je to do Litomyšle, kde se Smetana narodil: jeho rodný byt v zámeckém pivovaru se po rekonstrukci otevře v červnu 2024. Podívat se můžete také na zámek Růžkovy Lhotice: expozice hudebních tradic na Podblanicku, v kraji blanických rytířů, je věnovaná především počátkům Smetanovy tvorby.

V Křečovicích se podíváte do Památníku Josefa Suka (1874–1935), dvě místa pak lákají na hudbu Antonína Dvořáka (1841–1904): jeho rodný dům v Nelahozevsi (po rekonstrukci se otevře v dubnu 2024) a Památník ve Vysoké u Příbrami, kam Dvořák desítky let jezdíval na letní byt. Uvidíte tam mimo jiné skutečné Rusalčino jezírko!
 

Cesty za Mahlerem, Martinů a Janáčkem

Chcete se seznámit s Gustavem Mahlerem (1860–1911), jedním z nejproslulejších skladatelů symfonické hudby? Narodil se v obci Kaliště poblíž Humpolce, dětství a mládí prožil v Jihlavě. Slavného skladatele na Vysočině připomínají hudební festivaly i několik míst, zejména pak expozice v Domě Gustava MahleraJihlavě.

Na svého slavného rodáka, hudebního skladatele Bohuslava Martinů (1890–1959) vzpomínají v Poličce: navštívit můžete jak jeho rodnou světničku ve věži kostela sv. Jakuba, tak stálou expozici o životě Bohuslava Martinů. Sídlí v bývalé měšťanské škole v Šaffově ulici a její součástí je bohatý archiv. Ten tvoří rozsáhlá sbírka rukopisů not a skic, korespondence, fotografií, scénických a kostýmních návrhů a další materiály ze života a díla skladatele.

Dvě expozice připomínají Leoše Janáčka (1854–1928), jednoho z nejhranější operních skladatelů ve světě. V Brně můžete navštívit Janáčkův památník, další Janáčkův památník si prohlédnete v jeho rodném doměHukvaldech. Slibovali jsme také kuriózní „hudební sochy“ – jedna z nich je v hukvaldské oboře, a to socha lišky Bystroušky, připomínající stejnojmennou Janáčkovu operu. Bystroušku objevíte i na další Janáčkově soše: skladatel v životní velikosti sedí na Jiráskově náměstí v Ostravě a lišku chová v náruči.
 

Další tipy kam se vypravit za hudbou

  • V Táboře můžete navštívit Muzeum hudby. Vzniklo z popudu Pavla Neufuse, který se po třiceti letech pobytu v USA usadil v jižních Čechách. Celý život sbírá vinyly a pořádá jejich výstavy. V muzejní sbírce má více než milion titulů ze všech odvětví světové hudby.
  • V Muzeu a archivu populární hudby alias PopMuseu v Praze si můžete prohlédnout stálou expozici hudebních nástrojů, především elektrických kytar československé výroby.
  • Společnost Petrof v Hradci Králové je největší evropský výrobce klavírů a pianin. V Muzeu klavírů si prohlédnete řadu nástrojů známé značky včetně nejstarších modelů, prohlídku můžete spojit s exkurzí do výroby těchto hudebních nástrojů.
  • Socha, na kterou se dá hrát: tak vypadá pomník českého barokního hudebního skladatele a kapelníka Johanna Caspara Ferdinanda Fischera (1656–1746), který vystudoval piaristické gymnázium v Ostrově a ve městě také nějakou dobu působil. Socha kovového klavíru je vybavena speciálním hracím mechanismem a návštěvníci klášterního areálu si tak klavír mohou nejen prohlédnout, ale také si na něj zahrát.
Muzeum hudby v Táboře

Muzeum hudby v Táboře

Muzeum hudby vzniklo z popudu Pavla Neufuse, který se po 30 letém pobytu v USA usadil v Táboře. Aby svojí myšlenku uskutečnil, zakoupil k tomu účelu vhodný objekt na okraji starého města Tábora.

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce – Městské muzeum a galerie Polička

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce – Městské muzeum a galerie Polička

Nové interaktivní expozice pro všechny generace. Pojďte se s námi bavit a vyzkoušet sebe sama v Poličce. Poznejte život a dílo poličského rodáka v nové moderní expozici, některé osobní předměty a dokumenty rodiny Martinů jsou uveřejněny vůbec poprvé, navštivte i jeho školní třídu.

Lobkowiczký palác na Pražském hradě

Lobkowiczký palác na Pražském hradě

Lobkowiczký palác v areálu Pražského hradu doposud vlastní starobylý panský rod Lobkowiczů. Vystřídalo se zde mnoho členů rodu a několikrát byl palác rodině odebrán. Po jeho navrácení zde Lobkowiczové zřídili rodinné muzeum, které je díky své povaze nejen českým, ale i evropským unikátem.

Rodný dům Antonína Dvořáka – uzavřen z důvodu rekonstrukce

Rodný dům Antonína Dvořáka – uzavřen z důvodu rekonstrukce

Na konci května 2024 spouštíme testovací provoz interaktivního muzea Rodného domu Antonína Dvořáka.

Antonín Dvořák – Můj život a dílo

13. 9.30. 9.
Antonín Dvořák – Můj život a dílo

Výstava v Muzeu Antonína Dvořáka se koná při příležitosti zápisu Archivu Antonína Dvořáka do Mezinárodního registru Paměti světa UNESCO. Představuje dvořákovskou sbírku v celé její šíři. V průběhu roku bude postupně vystaveno 12 originálních notových rukopisů.

Muzeum Antonína Dvořáka v Praze

Muzeum Antonína Dvořáka v Praze

V nádherném barokním letohrádku, zvaném Amerika na Praze 2, sídlí Muzeum Antonína Dvořáka. Celoročně je zde přístupná expozice o Antonínu Dvořákovi a kromě krásné barokní architektury si zde můžete prohlédnout např. Dvořákův psací stůl či jeho klavír.

Zámek Světlá nad Sázavou

Zámek Světlá nad Sázavou

V zámku ve Světlé nad Sázavou můžete navštívit expozici historického evropského skla, expozici historických hodin, okruh První republiky a v podzámčí expozici věnovanou obchodu, službám a řemeslu.

Bedřich Smetana – hudební skladatel, který položil základy české hudby a kultury

Bedřich Smetana – hudební skladatel, který položil základy české hudby a kultury

Tvůrce české národní hudby, autor řady oper, cyklu symfonických básní Má vlast a komorních skladeb, dirigent, přísný hudební kritik, organizátor veřejného hudebního života a také brilantní klavírista, který dokázal celé večery bavit společnost: to je Bedřich Smetana (2. března 1824 Litomyšl – 12. května 1884 Praha), jeden z nejznámějších českých hudebních skladatelů.

Antonín Dvořák – světoznámý hudební skladatel

Antonín Dvořák – světoznámý hudební skladatel

Když prý Bůh rozdával darem nadání k hudbě, šel si Antonín Dvořák (8. září 1841 Nelahozeves – 1. května 1904 Praha) ne dvakrát, ale nejspíš hned třikrát. Jeden z největších hudebních géniů lidských dějin složil jedenáct oper a přibližně 400 skladeb: symfonie a symfonické básně, vokální a vokálně-instrumentální díla, komorní a klavírní skladby, koncerty, sbory i písně. Bylo jich ještě mnohem víc, jenže Dvořák s nimi nebyl spokojen a všechny partitury zničil.

Josef Suk – jeden ze zakladatelů české hudební moderny

Josef Suk – jeden ze zakladatelů české hudební moderny

Josef Suk (4. ledna 1874, Křečovice – 29. května 1935, Benešov) byl český skladatel, houslista a pedagog, žák a zeť Antonína Dvořáka. Společně se třemi spolužáky z konzervatoře Karlem Hoffmannem, Oskarem Nedbalem a Otto Bergerem založil České kvarteto, které v letech 1892 až 1934 šířilo slávu české hudby a českých umělců téměř po celém světě.

Výlet za Josefem Sukem okolo Křečovic

Výlet za Josefem Sukem okolo Křečovic

Josef Suk starší (4. ledna 1874 Křečovice – 29. května 1935 Benešov) byl český skladatel, houslista a pedagog, žák a zeť Antonína Dvořáka. Byl velkým lyrikem české hudby na přelomu pozdního romantismu a moderny 20. stol. Spolu s Vítězslavem Novákem byl nejvýraznějším představitelem Dvořákovy kompoziční školy a jedním ze zakladatelů české hudební moderny.

Památník Leoše Janáčka v Hukvaldech

Památník Leoše Janáčka v Hukvaldech

Dům, ve kterém je umístěn Památník Leoše Janáčka, koupil skladatel v roce 1921 od Marie Janáčkové, vdovy po svém bratru Františkovi, když už více než 30 let jezdil o prázdninách i s rodinou na Hukvaldy. Jedinečné muzeum se chlubí nádherně dochovanými interiéry z dob Janáčkova života.

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě

Hrad Hukvaldy leží na protáhlém kopci, 150 metrů nad stejnojmennou obcí, známou především jako rodiště světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka. Kromě prohlídky hradu a obory, která je přístupná na rozdíl od hradu celoročně, je možné navštívit Památník skladatele v Podoboří.

Výlet do míst, kde žil a tvořil Antonín Dvořák

Výlet do míst, kde žil a tvořil Antonín Dvořák

Víte, že první skladba, která zazněla po přistání na Měsíci, byla Novosvětská symfonie? Jejího autora Antonína Dvořáka známe jako jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů všech dob, ale co víme o jeho životě a místech, kde žil a tvořil? Portál Kudy z nudy vás zve na výzvědnou cestu okolím Prahy i jejím centrem na kole.

Villa Gott na Bertramce

Villa Gott na Bertramce

V roce 2025 by se mělo ve vile, kde polovinu svého života bydlel nejslavnější český zpěvák Karel Gott, otevřít jeho muzeum.

Podbrdské muzeum v Rožmitálu pod Třemšínem

Podbrdské muzeum v Rožmitálu pod Třemšínem

Podbrdské muzeum s Památníkem Jakuba Jana Ryby a České mše vánoční, galerií a expozicí historických automobilů v Rožmitálu pod Třemšínem. Díky evropským fondům vznikl v Rožmitále rozsáhlý muzejní komplex, který najdete pod náměstím v areálu bývalého Agrostroje.

Zámek Vlašim – Muzeum Podblanicka na zámku ve Vlašimi

Zámek Vlašim – Muzeum Podblanicka na zámku ve Vlašimi

Expozici o romantických parcích v Čechách i zahraničí doplňuje výstava věnovaná historii vlašimského zámku a další stálé expozice, zaměřené na vlastivědu, přírodu a historii Podblanicka.

Retromuseum Cheb

Retromuseum Cheb

Vzpomínáte, jak vypadala 60., 70. a 80. léta dnes již minulého století? Připomínku doby nedávno minulé najdete v chebském Retromuseu, které sídlí v Schillerově domě, na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.

Prohlídkový okruh Po stopách Leoše Janáčka v Brně

Prohlídkový okruh Po stopách Leoše Janáčka v Brně

Trasa zahrnuje devět nejdůležitějších míst, která jsou spojena se životem a dílem skladatele Její pastorkyně, Příhod lišky Bystroušky či Sinfonietty, a jehož tvorba patří k tomu nejvýznamnějšímu, co hudba 20. století světu přinesla. Celá trasa měří asi šest kilometrů.

Rodný byt Bedřicha Smetany

Rodný byt Bedřicha Smetany

Rodný byt Bedřicha Smetany je od 4. září 2023 pro veřejnost uzavřen. Probíhá jeho generální rekonstrukce. Otevřen bude 9. června 2024, kdy vyvrcholí oslavy 200. výročí narození Bedřicha Smetany.

Zámek Nelahozeves

Zámek Nelahozeves

Zámek Nelahozeves ze 16. století, jeden z mála dochovaných renesančních zámků v Čechách, leží ve stejnojmenné obci asi 35 km severně od Prahy na levém břehu řeky Vltavy. Pod zámkem se nachází rodný dům světoznámého skladatele Antonína Dvořáka.

Muzeum klavírů Petrof v Hradci Králové

Muzeum klavírů Petrof v Hradci Králové

V Muzeu klavírů továrny Petrof si prohlédnete přes dvacet nástrojů včetně nejstarších modelů pianin a klavírů. Prohlídku muzea je zároveň možné spojit s exkurzí do výroby těchto hudebních nástrojů.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

České muzeum hudby

České muzeum hudby

České muzeum hudby schraňuje ve svých sbírkách více než 700 000 hudebních exponátů. Kromě notového archivu, sbírky hudebních nástrojů nebo hudební fonotéky také pozůstalosti Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a dalších významných hudebních osobností.

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství, utvářené miliony let až po současnost. Ve sbírkách muzea se nyní nachází přes 6 a půl miliónu exponátů z různých oborů.

Hudební a filmové muzeum regionu Hranicko

Hudební a filmové muzeum regionu Hranicko

Pokud jste fanoušky hudby či kinematografie, pak si rozhodně nenechte ujít návštěvu hudebního a filmového muzea regionu Hranicko.

Zámek Chropyně

Zámek Chropyně

S městečkem v rovinách Hané je spojena lidová pověst o králi Ječmínkovi. Ve zdejším zámku jsou umístěny expozice chropyňského rodáka malíře Emila Filly (1882–1953), jednoho z nejvýznamnějších představitelů evropského kubismu.

Památník Jaroslava Ježka – Modrý pokoj v Kaprově ulici

Památník Jaroslava Ježka – Modrý pokoj v Kaprově ulici

Modrý pokoj Jaroslava Ježka (1906-1942) v Kaprově ulici v Praze nabízí pohled do prostředí, kde známý hudební skladatel žil a tvořil. Pokoj v soukromém bytě, který je udržován v původním stavu a pochází z počátku 30. let 20. století, je zařízený ve stylu funkcionalismu.

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Obec Jabkenice nedaleko Mladé Boleslavi je pevně spojena s posledním desetiletím života a tvorby hudebního skladatele Bedřicha Smetany (1824-1884). V jabkenické myslivně v bezprostřední blízkosti rozsáhlé, dodnes zachované obory knížat Thurn-Taxisů, působil od r. 1875 Smetanův zeť Josef Schwarz.

Muzeum gramofonů v Lošticích

Muzeum gramofonů v Lošticích

Nejrůznější typy gramofonů si lze prohlédnout v Muzeu gramofonů v Lošticích, které mapuje výrobu v již zaniklé proslulé Tesle Litovel. Jejím autorem je sběratel a obdivovatel gramofonů Vojtěch Vyroubal.

Vlastivědné muzeum Jesenicka

Vlastivědné muzeum Jesenicka

Ve vodní tvrzi v Jeseníku naleznete stálé muzejní expozice archeologie a historie a geologická výstava Spirála času Země. Ve sklepení se nachází unikátní výstava o čarodějnických procesech na Jesenicku.

Dějiny – nová expozice v Historické budově Národního muzea

Dějiny – nová expozice v Historické budově Národního muzea

Expozice s názvem Dějiny atraktivním způsobem zachycuje minulost českých zemí od 8. století až do první světové války. Na celkové ploše 1300 m² uvidíte na 2000 exponátů, které společně vypráví poutavý příběh naší historie.

Šestinotónové harmonium – unikát mikrotonální hudby

Šestinotónové harmonium – unikát mikrotonální hudby

Šestinotónové harmonium vzniklo ve dvacátých letech minulého století na zadání průkopníka mikrotonální hudby Aloise Háby. Komponistovi současníci možnosti ojedinělého instrumentu příliš nedocenili. Po téměř století ale zažívá renesanci, pomalu přitahuje zájem odborné veřejnosti, hudebníků i skladatelů. Teprve druhá sólová skladba pro tento nástroj, kterou napsal Ian Mikyska, měla světovou premiéru v roce 2021.

Slovácký Slavín v Kněždubu

Slovácký Slavín v Kněždubu

V obci Kněždub najdete hřbitov, kde jsou umístěny hroby místních umělců, kteří ve svém díle zvěčnili krajinu a obyvatele Slovácka. Nejznámějším z nich je Jožka Úprka, dále jsou zde hroby malíře Antoše Frolky a akademického sochaře Františka Úprky.

Památník Josefa Suka v Křečovicích

Památník Josefa Suka v Křečovicích

Památník v rodišti houslisty a skladatele Josefa Suka (1874–1935) se nachází v domku, kde Josef Suk strávil podstatnou část svého života. Dům nechal postavit jeho otec v roce 1895, aby zde mohl již tehdy známý Josef Suk odpočívat po koncertních cestách.

Zámek Růžkovy Lhotice – muzeum Podblanicka

Zámek Růžkovy Lhotice – muzeum Podblanicka

Na zámku Růžkovy Lhotice si prohlédnete expozici věnovanou hudební tradici na Podblanicku. Zámek patřil v letech 1835-1844 rodičům Bedřicha Smetany a sám skladatel tu několik let pobýval. Zdejší expozice je věnovaná především počátkům Smetanovy tvorby.

Zámek Rakovice

Zámek Rakovice

Tvrz, o níž se neví, kdy vznikla, byla během třicetileté zničena. Po roce 1650 byla obnovena a zřejmě po roce 1714 přestavěna na barokní zámek. Jedná se o patrový dvoukřídlý objekt s dvoupatrovou věží v nároží stojící v areálu dvora v obci. Je spojen alejí s nedalekým čimelickým zámkem.

Památník Leoše Janáčka v Brně

Památník Leoše Janáčka v Brně

V domku, kde žil Leoš Janáček, se dozvíte vše o jeho životě i tvorbě. Nachází se zde audiovizuální sál, součástí expozice je výstava věnovaná skladatelovým vrcholným dílům a především kompletně dochovaná Janáčkova pracovna.

Cesta Gustava Mahlera

Cesta Gustava Mahlera

Zeleně značená Cesta Gustava Mahlera začíná u Wolkerova památníku pod Lipnicí, poklidnou, přívětivou a mírně zvlněnou krajinou zavede turisty do Mahlerových rodných Kaliští a pokračuje partiemi s nádhernými výhledy až do Želiva, kde po dvaceti pěti kilometrech končí.

Klavíry Petrof v Hradci Králové – největší evropský výrobce klavírů a pianin

Klavíry Petrof v Hradci Králové – největší evropský výrobce klavírů a pianin

První koncertní nástroj postavil Antonín Petrof v truhlářské dílně svého otce roku 1864. Rodinný podnik, největší evropský výrobce klavírů a pianin světové kvality, trvá už v páté generaci. Dodnes se většina práce dělá ručně, jeden nástroj tvoří asi sedm tisíc součástek a jeho výroba trvá přibližně devět měsíců.

Rodný dům Fanoše Mikuleckého v Mikulčicích

Rodný dům Fanoše Mikuleckého v Mikulčicích

Rodnou chalupu Fanoše Mikuleckého, všestranného lidového umělce, autora mnoha desítek písní, z nichž mnohé zlidověly, můžete navštívit v Mikulčicích. Nachází se zde malé lidové muzeum s jizbou tohoto rodáka. Expozice obsahuje například i skladatelovy obrazy a kresby.

Další aktuality

Festival muzejních nocí 2024: Jaké zážitky nabídne?

Již 20. ročník Festivalu muzejních nocí bude probíhat ve dnech 17. května až 15. června 2024! Fenomén muzejních nocí, konající se již po řadu let ve velkých evropských metropolích, patří ke stálým prezentacím kulturního dědictví, který si návštěvníci velmi oblíbili. Muzea a galerie nabízejí ve večerních a nočních hodinách kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání. Festival navazuje na Mezinárodní den muzeí, který od roku 1977 každoročně připadá na 18. května.
Kultura

Svatý Vojtěch – český světec, jehož hlavu uvařili Prusové

Na 23. dubna připadá svátek svatého Vojtěcha, českého světce z rodu Slavníkovců, druhého pražského biskupa a v neposlední řadě mučedníka, který přišel o život ve východním Pobaltí. K tomuto dni, který připomíná Vojtěchovu mučednickou smrt, se váže řada jarních pranostik o předpokládaném vývoji počasí a úrodě.
Kultura

Kam v Česku za knihami?

Kam vyrazit, když milujete knihy? Nejen do knihovny a knihkupectví... Můžete se vydat do muzeí, expozic a klášterních knihoven se spousty starých zajímavých svazků. Víte, že 23. duben je Světovým dnem knihy a autorských práv? Objevujte s námi radost a požitek z četby i poznávání. Vyberte si ze zajímavých výletů: například do benediktinského kláštera v Rajhradě, kde najdete Památník písemnictví na Moravě nebo do Památníku národního písemnictví v bubenečské Petschkově vile. Víte, že jeden z nejosobitějších českých spisovatelů, Bohumil Hrabal, má expozici v Nymburce a ve vile ve Strži na Příbramsku naleznete muzeum Karla Čapka?
Kultura

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Kultura