ÚvodAktualityRajnišova rozhledna u uhelného dolu láká na daleké výhledy
Příroda

Rajnišova rozhledna u uhelného dolu láká na daleké výhledy

  • 19. srpna 2012
Za pouhých deset dní dokázalo postavit dvacet lidí v Podkrušnohoří sedm metrů vysokou dřevěnou vyhlídkovou věž. Z nové rozhledny ve Strupčicích spatříte hnědouhelný důl a zároveň můžete obdivovat krásu Krušných hor. V dohledu je také České středohoří, okolní města, obce, ale také litvínovský Chemopetrol či zámek Jezeří.
Na Mostecku poblíž obce Strupčice vyrostla nová rozhledna s výhledem na velkorypadla a Krušné hory. Stavba vznikla v rámci kurzu Artefakt Prázdninové školy Lipnice – rozhlednu tak postavilo dvacet nadšenců za deset dní. Kurzu se zúčastnilo 20 lidí, převážně vysokoškolských studentů, ale i pracujících. Jejich hlavním cílem bylo postavit objekt, který by zkrášlil okolí mostecké uhelné pánve.Autorem rozhledy je architekt Martin Kloda. 

Rozhledna svým tvarem připomíná maják, což byl záměr tvůrců i z toho důvodu, že vytěžený prostor v blízké budoucnosti zatopí voda. Základy rozhledny jsou namísto betonu vytvořeny z dubových patek. Dub v tomto nestálém prostředí totiž ztvrdne a v podstatě zkamení. Hlavní konstrukce rozhledny se skládá ze tří trojúhelníků vyrobených ze smrkového dřeva, které jsou do sebe zapleteny.

Rozhledna se nachází na hranici dolů jen několik desítek metrů od koupaliště ve Strupčicích. Spatřit ji můžete také ze silnice při příjezdu z Hošnic.


 





Rajnišova rozhledna u Strupčic – výhled na Krušné hory i velkorypadla Příroda

Rajnišova rozhledna u Strupčic – výhled na Krušné hory i velkorypadla

Dřevěná rozhledna stojící nad severočeskou vesnicí Strupčice, na hraně povrchového dolu Jana Švermy, nabízí výhled na hradbu Krušných hor, pánve hnědouhelných dolů i pláně rekultivovaných výsypek.

Další aktuality

Cibulák, slavný porcelán s cibulovým vzorem je na světě už 285 let

Víte, že porcelán s modrým dekorem zvaný cibulák se na stolech poprvé objevil už před 285 lety? Byl tak oblíbený, že na jeho výrobě postupně založilo živnost několik porcelánek. U nás se vyrábí už více než 130 let v porcelánce v Dubí na Teplicku, před časem tu dokonce vzniklo speciální muzeum: Dům porcelánu s modrou krví.
Kultura, Ústecký kraj

30 tipů na výlet na neobjevená místa Českého Švýcarska

Krajinu Českého Švýcarska můžete objevovat ve všech ročních obdobích. Užívat si tu můžete zimního rozjímání v přírodě, během výletů objevovat podzimní i letní vůně, barvy a zážitky nebo se zatajeným dechem obdivovat probouzející se jarní krajinu. Národní park České Švýcarsko postihl v srpnu 2022 ničivý požár. 98 % regionu oheň nezasáhl, odliv turistů však přetrvává a zaznamenávají jej podnikatelé v celé destinaci. Podpořte poskytovatele služeb, hoteliéry, restaurace i místní památky.
Příroda, Ústecký kraj

Užijte si zábavu na Řípské pouti 2024

Přijďte se pobavit na Řípskou pouť pod slavným Řípem! I letos bude plná atrakcí, stánků a skvělých programů. Pouť bude probíhat od 26. do 28. dubna na úpatí hory Říp v osadě Rovné, za obcí Krabčice.
Zážitky, Ústecký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Ústecký kraj

Místa, kam jste ještě nezavítali a kde nebudete čekat v dlouhých frontách před pokladnami, najdete také v Ústeckém kraji. Rodiny s dětmi i fanoušky historie a techniky potěší výlety do Podkušnohorského technického muzea, na hrad Tolštejn i zámky Velké Březno a Stekník anebo k přehradě Fláje u Českého Jiřetína. Útrobami duté pilířové přehradní hráze se nikde jinde v Česku neprojdete, je jediná svého druhu u nás. Objevte jedinečné dosud málo navštěvované památky, například – Mederův dům v Žatci s historickou expozicí a Cisterciácký klášter Osek.
Památky, Ústecký kraj

Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Místa, kde bublá žhavá láva a vzduch je plný popela v Česku sice nenajdete, zato ale vyhaslých vulkánů máme celou řadu. Stačí se vypravit do Doupovských hor anebo se rozhlédnout se po typických kuželovitých vrcholcích Českého středohoří, sopky najdete také u Bruntálu a u Chebu.
Příroda, Ústecký kraj

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

Historickým městem roku 2023 je Žatec v Ústeckém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2024 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Ohři určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.
Památky, Ústecký kraj

Jezero Most se chystá na Olympijský festival

V roce 2020 otevřený rekreační areál u jezera Most se chystá na Olympijský festival, který se bude konat v souběhu Olympijských her v Paříži 2024, tedy od 26. července do 11. srpna. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit.
Příroda, Ústecký kraj

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.
Příroda, Ústecký kraj