Úvod > Aktuality > Cesty za uměním: Rabbi Löw, Jan Hus a Krakonoš – znáte sochy Ladislava Šalouna?
Památky

Cesty za uměním: Rabbi Löw, Jan Hus a Krakonoš – znáte sochy Ladislava Šalouna?

Poslechněte si audio verzi článku
Husův pomník na Staroměstském náměstí anebo výzdoba průčelí Obecního domu, Hlavního nádraží a Nové radnice v Praze, tam všude objevíte díla sochaře Ladislava Šalouna (1. srpna 1870, Praha – 18. října 1946, Praha). Místa, kde můžete obdivovat tvorbu zakladatele moderního českého sochařství, vám připomene portál Kudy z nudy.
Sochař Ladislav Šaloun, narozený roku 1870 v Praze, patřil k nejpilnějším umělcům své doby, rozhodně si nemohl stěžovat na nedostatek zakázek a jeho sochy tak zdobí celou řadu významných pražských budov. Spolupracoval zejména s architekty Antonínem Wiehlem, Osvaldem Polívkou a Josefem Fantou na sochařské výzdobě Obecního domu, pojišťovny na Národní třídě, Zemské banky Na příkopech nebo dnešního Hlavního nádraží. Jeho dílem jsou rovněž dvě sochy motivované pražskými pověstmi, Rabbi Löw s dívkou a Železný rytíř na nárožích Nové radnice na Mariánském náměstí v Praze.
 

Nejznámější dílo: Husův pomník

Jan Hus na Staroměstském náměstíPražské Václavské náměstí, Betlémské náměstí, Malé náměstí a také Staroměstské náměstí, které nakonec zvítězilo – to byli čtyři hlavní kandidáti na konečné umístění pomníku mistra Jana Husa. Možná by k jeho stavbě vůbec nedošlo, nebýt politické roztržky v listopadu 1889. Předmětem bylo zdánlivě nevinné umístění pamětní desky Jana Husa na budovu Národního muzea, které princ Karel Schwarzenberg komentoval výrokem, že husité byli jen bandou lupičů a žhářů.

České politiky – byť si možná mnozí mysleli totéž – jeho slova popudila a rozhodli se Husovi na truc věnovat nejenom pamětní desku, ale rovnou pomník. Spolek pro jeho zbudování, v jehož čele zasedl všeobecně vážený Vojtěch Náprstek, byl ustanoven v květnu 1890, ovšem Šalounův vítězný návrh vzešel až z druhé soutěže o konečnou podobu v roce 1900. Základní kámen byl položen v červenci 1903 a pomník byl odhalen roku 1915, přesně na rok i den pět set let po Husově mučednické smrti.
 

O štěstí a přátelích

HusLadislav Šaloun měl mimořádné štěstí, a to hned několikrát: vcelku fádní a době poplatný návrh sochaře Vilíma Amorta, který zvítězil v prvním výběrovém řízení, zcela zapadl, protože se Pražané hádali, kam vlastně pomník umístit a vše se oddalovalo. V druhém kole pak jeho návrh, inspirovaný monumentální tvorbou Augusta Rodina, přebil konkurenční projekty například od jeho učitele Bohuslava Schnircha a přátel Stanislava Suchardy či Jana Kotěry.

Aby vůbec měl kde pomník připravovat, vybudoval si Šaloun dle vlastního návrhu nový dům s velkým ateliérem na svahu mezi Vinohrady a Vršovicemi v dnešní Slovenské ulici, kam se přesunul ze stísněnějších prostor na Václavském náměstí. Šalounova vila, kde se pravidelně scházela nedělní společnost přátel jako Ema Destinová, Jan Kubelík, František Bílek, Alfons Mucha, Alois Jirásek, Jaroslav Vrchlický či Josef Váchal, je dnes chráněnou nemovitou památkou.
 

Drobná tvorba a tipy na výlety

Jindřich Šimon BaarŠaloun nenavrhoval jen impozantní sousoší, pomníky, komorní plastiky a busty; ve sbírkách Muzea hlavního města Prahy, Národního muzea či Národní galerie objevíte také jím navržené stolní lampy, popelníky, dózy, šperky a šperkovnice a další předměty, věnoval se také knižní grafice a navrhoval obálky knih.

Jeho sochy zdaleka nenajdete jen v Praze, ale také v řadě dalších měst a obcí. Na Výhledech nad Klenčím pod Čerchovem stojí jeho pomník Jindřicha Šimona Baara, v Pečkách, Poděbradech a v Bratislavě najdete pomníky T. G. Masaryka, v Semilech mají pomník Františka Ladislava Riegera a v Chrudimi pomník Josefa Ressela. Pro Libáň u Starých Hradů a pro Hořice vytvořil další pomníky Jana Husa.

Hořicím, městu s kamenickou tradicí měl Šaloun velmi blízký vztah a našel zde i řadu přátel. Kromě Husova pomníku uvidíte ve Smetanových sadech plastiku Krakonoše, socha Muž práce symbolizuje těžkou práci ve zdejších kamenolomech. Husův pomník byl slavnostně odhalen v červenci 1914 k nadcházejícímu 500. výročí mistrova upálení. Ladislav Šaloun byl v předvečer slavnosti jmenován čestným občanem města a Hořice mu uspořádaly pravděpodobně jedinou samostatnou výstavu.
Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Seznamte se: čeští sochaři od mistrů baroka až po moderní sochařství

Seznamte se: čeští sochaři od mistrů baroka až po moderní sochařství

Vydejte se s Kudy z nudy za kouzlem slavných českých soch a poznejte jejich autory! Ukážeme vám slavná a významná sochařská díla, sochy fascinující i provokující, staré stovky let i pár roků. Vstupte do jedinečného světa umění a historie skrze české sochařství.

Hořice – město s kamenickou tradicí

Hořice – město s kamenickou tradicí

Hořickou školou prošly mnohé zakladatelské osobnosti českého moderního sochařství, což se odrazilo ve výzdobě města i ve sbírkách Galerie plastik. Mimořádné postavení tu má Jan Štursa, jehož plastiky dominují části expozice.

Muzeum hlavního města Prahy – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Muzeum hlavního města Prahy – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Muzeum hlavního města Prahy je od června 2020 do podzimu 2024 uzavřeno z důvodu generální rekonstrukce objektu. Po 120 letech fungování muzea je nezbytné komplexně obnovit interiéry, a to i s technickým a bezpečnostním zařízením. Ostatní budovy muzea jsou pro veřejnost otevřeny.

Socha Krakonoše v Hořicích

Socha Krakonoše v Hořicích

Socha Krakonoše se jednou z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších v Hořicích.

Pomník Jana Husa na Staroměstském náměstí

Pomník Jana Husa na Staroměstském náměstí

Pomník je jedním z nejvýznamnějších secesně symbolistních děl českého monumentálního sochařství, stojí od roku 1915 na Staroměstském náměstí. Autorem sochy je Ladislav Šaloun. Dílo bylo odhaleno u příležitosti 500. výročí Husova upálení.

Pomník Jindřicha Šimona Baara na Výhledech u Klenčí pod Čerchovem

Pomník Jindřicha Šimona Baara na Výhledech u Klenčí pod Čerchovem

Výhledy (705 m.n.m) představují významný turistický bod Chodska, vzdálený 2 km jižně od Klenčí pod Čerchovem. V roce 1933 zde byl podle návrhu Ladislava Šalouna postaven pomník Jindřichu Šimonu Baarovi.

Nová radnice na Mariánském náměstí – Magistrát hl. města Prahy

Nová radnice na Mariánském náměstí – Magistrát hl. města Prahy

Dominantní budovou celého Mariánského náměstí je Nová radnice, sídlo Magistrátu hl. města Prahy, od roku 1945 působiště primátora a úřadů, které sem byly přestěhovány po zničení hlavního křídla Staroměstské radnice v květnu 1945.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.

Mistr Jan Hus – nejznámější český reformátor církve

Mistr Jan Hus – nejznámější český reformátor církve

Jan Hus (kolem roku 1370, Husinec – 6. července 1415, Kostnice) patří mezi nejznámější a nejdůležitější osobnosti českých dějin. Kněze a brilantního kazatele, náboženského myslitele, vysokoškolského pedagoga a reformátora připomíná řada míst, od památníku v jihočeském Husinci přes Betlémskou kapli v Praze až po hrad Krakovec. Ten byl posledním místem, kde Hus působil před svým odchodem do Kostnice.

Ladislav Šaloun – největší secesní sochař

Ladislav Šaloun – největší secesní sochař

Sochařská výzdoba průčelí Obecního domu, Hlavního nádraží a Nové radnice v Praze, a hlavně pomník Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze: to jsou nejznámější díla sochaře Ladislava Šalouna (1. srpna 1870, Praha – 18. října 1946, Praha), jedné z hlavních osobností českého secesního symbolismu.

72 jmen na fasádě Národního muzea – největší přehlídka osobností českého národa

72 jmen na fasádě Národního muzea – největší přehlídka osobností českého národa

Při pozorném pohledu objevíte na fasádě Národního muzea v Praze řadu skvostů. Rekonstrukce jí vrátila světlejší barvu, jakou měla na konci 19. století, zlato rozzářilo dvě zadní kopule, na jejichž pozlacení našim předkům chyběly finance. Vrátily se také vlajkové stožáry, které musely ustoupit stavbě metra. Podobně jako kdysi je i nyní do opraveného pláště budovy zlatým písmem vepsáno 72 jmen osobností české historie.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni

Takzvané Velké divadlo je živoucím kulturním centrem Plzně i celého Plzeňského kraje. Každoročně uvádí okolo osmnácti činoherních, operních, baletních, operetních i muzikálových premiér.

Další aktuality

50 tipů, kam za Kelty a keltskou kulturou

Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? Prohlédněte si muzea, naučné stezky, skanzeny i reálnou podobu keltské vesnice, včetně staveb, řemesel a vůbec života z období před dvěma tisíci lety, kdy na našem území žili Keltové. Jednalo se o velkou skupinu kmenů indoevropských národů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
Památky

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

V České republice objevíte řadu míst, zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vedle mistrovských děl architektury můžete obdivovat jedinečná zákoutí přírody, svědky průmyslové revoluce i poklady moderní doby. Poznejte místa, která všem cestovatelům berou dech!
Památky

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky