ÚvodAktualityProžijte duchovní Velikonoce v Praze
Velikonocní oslavy zahájí na Kvetnou nedeli 13. dubna v 8:30 hodin mše svatá v chórové kapli katedrály sv. Víta
Kultura

Prožijte duchovní Velikonoce v Praze

Nejvýznamnějším křesťanským svátkem jsou Velikonoce, které oslavují vzkříšení Ježíše Krista. Středem těchto oslav, v duchu křesťanských tradic, bude v Praze katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Hlavním celebrantem všech mší svatých je zde pražský arcibiskup Jan Graubner. Několik liturgických slavností bude probíhat také v kostele Všech svatých či bazilice sv. Jiří na Pražském hradě.
Monumentální pražský chrám sv. Víta, Václava a Vojtěcha nemá v Čechách mnoho konkurentů. Tato pokladnice umění v sobě propojuje historii architektury od 14. do 20. století a může se pyšnit nejrůznějšími unikáty. Hlavní program velikonočních oslav se koná právě zde, proto bude během Velikonoc pro turistické prohlídky platit omezený provoz. Ve čtvrtek 28.3. i v pátek 29.3.2024 bude možný poslední vstup do katedrály turistům v 15:40, 30.3. v 16:40, 31.3. v 16:10 a na Velikonoční pondělí je již vstup bez omezení.
 

Zelený čtvrtek a Velký pátek

Duchovní Velikonoce v PrazeNa Zelený čtvrtek 28. března bude pražský arcibiskup Jan Graubner od 9:30 hodin hlavním celebrantem eucharistické slavnosti Missa chrismatis v katedrále sv. Víta, při níž obnoví kněží své závazky vyplývající ze svátosti svěcení. Večerní mše na památku Večeře Páně se koná od 18 hodin.

Na Velký pátek 29. března budou v katedrálním presbytáři od 8 hodin probíhat zpívané latinské denní chvály. Účastníci se poté přesunou tichým průvodem do kostela Všech svatých, který zůstane od 9 do 17 hodin otevřen pro celodenní rozjímaní o utrpení Páně. V kostele Všech svatých povede katedrální farář v 15 hodin křížovou cestu. Během obřadů, při kterých budete od 18 hodin v katedrále sv. Víta uvedeni do tajemství utrpení a smrti Pána Ježíše Krista, zazní Saety, tradiční andaluské velkopáteční zpěvy, a úryvky z díla Peri Pascha, které napsal kolem roku 170 po Kristu biskup Melitón ze Sard.


Bílá sobota

Chrám sv. Víta se může pyšnit nejrůznějšími unikáty a kuriozitamiNa Bílou sobotu 30. března si od 8 hodin můžete přijít poslechnout zpívané ranní chvály Bílé soboty. Účastníci ranních chval se poté přesunou tichým průvodem do kostela Všech svatých, který zůstane od 9 do 16 hodin otevřen veřejnosti pro celodenní rozjímaní u "Božího hrobu".

Ve Svatovítské katedrále bude od 20:30 hodin probíhat liturgie Velké noci – Velikonoční vigilie, v níž křesťané od pradávna slaví Ježíšovo vítězství nad smrtí. Během obřadů slavených podle starobylé tradice zazní biblická čtení v některých světových jazycích a bude udělena svátost křtu a biřmování.
 

Neděle Zmrtvých vstání Páně a Pondělí velikonoční

Mozaiky v katedrále sv. VítaNedělní oslavy Zmrtvýchvstání Páně 30. března jsou poslední velikonoční svátostí. Začnou v 8:30 mší svatou, při dopolední pontifikální mši od 10 hodin pokropí pan arcibiskup věřící křestní vodou. Další mše se uskuteční v 15:30 hodin v kostele Všech svatých, zpívané nešpory v latině budou v katedrále sv. Víta podbíhat od 17 hodin. Na Pondělí velikonoční (1. dubna) je připravena běžná mše v 7 hodin ráno v katedrále sv. Víta.

Další velké Velikonoční oslavy budou probíhat v kostele Nanebevzetí Panny Marie na Strahově, kde lze slyšet nádherné gregoriánské chorály (v neděli 31. 3. od 18:00 do 19:20) nebo v chrámu Matky Boží před Týnem (vigilie 30.3. ve 20:30; slavnost Zmrtvýchvstání Páně 31.3. od 9:30, 11:00 a 21:00). 
 

Objevte ukrytá tajemství katedrály sv. Víta

katedrála sv. VítaŽe je katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha největším a nejvýznamnějším pražským chrámem, ví snad každý návštěvník hlavního města. Mistrovské dílo snoubící v sobě umění středověkých stavitelů i moderní stavební prvky vyvolává dodnes obdiv i úžas. Ty nejpozoruhodnější detaily a zajímavosti však musíte hledat uvnitř katedrály.

Například náhrobek sv. Jana Nepomuckého naproti stejnojmenné kapli je největší prací z drahého kovu v Čechách. Dalším unikátem je kruhové okno nad západním vstupem do katedrály – svým průměrem 10,5 metru patří k největším rozetám u nás. Kruhová růžice je vytvořena 261 kamennými prvky a 27 000 kusů barevného skla. Královská oratoř vestavěna do horní části chrámové předsíně byla postavena pro Vladislava Jagellonského. Zajímavostí jsou zde věrně provedené proplétající se sukovité větve, které jsou typickým motivem 15. století především ve Francii. Jedinečná síťová klenba nad kněžištěm je dílem Petra Parléře. Tento typ klenby byl v  katedrále sv. Víta použit vůbec poprvé na evropském kontinentě.

katedrála sv. VítaCentrem chrámu a zároveň nejstarším místem katedrály je nádherně vyzdobená Kaple sv. Václava s hrobem sv. Václava, patrona České země. Z kaple vedou schody do Korunní komory, kde jsou uloženy české korunovační klenoty. Skvosty z ryzího zlata, bohatě zdobené drahými kameny a perlami – Svatováclavská koruna ze 14. století, Královské žezlo a Říšské jablko z 16. století. 

V prvním poschodí zvonové věže katedrály visí zvon Zikmundnejvětší a nejtěžší zvon v celé ČR. Není bez zajímavosti, že se na zvon o váze 14 000 kg dodnes ručně zvoní. V 18. století byl chrám při pruském obléhání Prahy poničen dělostřeleckým bombardováním. Prusové tehdy nechali střílet na katedrálu dle odhadu okolo 22 000 koulemi! Na pilíři kaple sv. Ostatků ve výšce asi tří metrů je jedna z nich zavěšena. V místech pod koulí, na mramorovém soklu kaple, je dodnes ponecháno rozbité místo, jako ukázka toho jak byla celá katedrála zničena.
Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury Památky

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Starý královský palác na Pražském hradě Památky

Starý královský palác na Pražském hradě

Od svého založení na konci 9. století palác narůstal a měnil se do své současné podoby. Původní dřevěné stavení s kamennou podezdívkou přestavěl na počátku 12. století kníže Soběslav na kamenný románský palác. Jeho zbytky se zachovaly v podzemí dodnes.

Věž chrámu sv. Víta – výhledy z věže na Prahu Památky

Věž chrámu sv. Víta – výhledy z věže na Prahu

Vydejte se za nevšedním výhledem na jižní věž chrámu sv. Víta na Pražském hradě, která je opět přístupná. Věž je nejvyšší věží chrámu a její výška dosahuje téměř 100 metrů. Připravte se však na náročný výstup, za výhledem budete muset překonat skoro 300 schodů.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie na Strahově Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie na Strahově

Dříve románská bazilika Nanebevzetí Panny Marie byla přestavěna v gotickém stylu za vlády krále Přemysla Otakara II. po požáru v roce 1258. K severní lodi kostela byla přistavěna kaple zasvěcená dříve sv. Voršile, v současnosti sv. Norbertovi.

Týnský chrám – kostel Matky boží před Týnem Památky

Týnský chrám – kostel Matky boží před Týnem

Kostel Matky boží před Týnem patří mezi nejvýznamnější pražské kostely. Původní románský kostel patřil ke špitálu kupců v dnešním Ungeltu. Na jeho místě byl ve 13. stol. postaven raně gotický kostel. Za husitských časů býval kostel hlavní baštou husitů.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (11.5. – 12.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Historická bitva v Kolíně, Opening Party 2024 – sraz v Muzeu amerických veteránů, Prague Dragon Boat Festival 2024, Kačinské hry 2024, Vinná noc v Mělníku. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha

Prožijte Pražské jaro s velikány klasické hudby

Mezi 12. květnem a 3. červnem 2024 se uskuteční 79. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Festival je v hudebním světě fenoménem – přečkal všechny dějinné zvraty, i změny vkusu a dramatické kulturní poryvy. Přečkal je, protože ve všech dobách zůstalo dost posluchačů, připravených ocenit a vychutnat skutečnou uměleckou kvalitu. I přesto nabízí mnoho inovací: letos poprvé se uskuteční projekt SpringTeen – festivalový den věnovaný mladému publiku a rodinám s dětmi. Největším vykročením z čistě hudebních vod bude Pražské jaro Art Salon, který představí díla šesti renomovaných výtvarných umělců napříč generacemi, které festival oslovil s jedním společným zadáním – vytvořit dílo inspirované cyklem symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany.
Kultura, Praha

Ochutnejte Titanic Gourmet Menu či steak à la AI v unikátním restaurantu Triton

Restaurace Triton na Václavském náměstí v Praze zve všechny gurmety na ojedinělý gastronomický zážitek: vzrušující cestu časem mohou milovníci dobrého jídla zažít v rámci Titanic Gourmet Menu, které je přenese na palubu první třídy legendárního Titanicu. Naopak cestu do budoucnosti zažijí hosté Tritonu v rámci s největší pravděpodobností prvního pokrmu v Praze, který byl vytvořen s pomocí umělé inteligence.
Gurmánská turistika, Praha

Úřad vlády veřejnosti postupně otevře Hrzánský a Lichtenštejnský palác

Nová turistická sezóna otevírá i běžně uzamčené dveře vládních paláců a vil. Už ve středu 8. května 2024 zpřístupní Úřad vlády ČR Hrzánský palác na Hradčanech a další týden bude otevřen také Lichtenštejnský palác na pražské Kampě. Tradičně se můžete těšit na komentované prohlídky reprezentačních místností i venkovních prostor s jedinečným výhledem na panorama Prahy. Brány obou paláců budou pro veřejnost otevřeny vždy od 9:00 do 17:00 hodin.
Památky, Praha

Kolik základních kamenů má Národní divadlo a odkud do Prahy přicestovaly?

Poslední dobou se hodně píše o složitých testech k přijímacím zkouškám a maturitám. Jak byste asi dopadli, kdybyste takovou zkoušku skládali a měli odpovědět na jedinou otázku: odkud se do Prahy sjely základní kameny, které dnes můžete vidět v základech Národního divadla?
Kultura, Praha

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".
Zážitky, Praha

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Gustav Meyrink (1868–1932) patřil ke generaci německy píšících spisovatelů, jejichž dílo zásadně ovlivnila Praha. Ve svých dílech se k magickému městu opakovaně vracel a rozšířili tak jeho slávu i za hranice. V Praze se odehrává i Golem, jeho nejznámější román, napsaný roku 1915.
Kultura, Praha