ÚvodAktualityProžijte veselou zimu na Broumovsku
Zážitky

Prožijte veselou zimu na Broumovsku

  • 30. listopadu 2022
Možná byste to neřekli, ale přelom podzimu a zimy je velmi vhodnou dobou pro pěší výlety. Broumovsko nabízí v tomto období zcela jedinečné přírodní scenérie. Ať se již rozhodnete pro jednodenní výlet nebo prodloužený víkend, určitě uděláte dobře. Užijete si jak skalní města bez davu lidí, tak i poklidné adventní akce.

Prohlídky kláštera, tichá noc v mnišské cele

Broumov klášterJedinečnou příležitost k návštěvě unikátní sakrální památky nabízí interaktivní prohlídky Skriptoria s knihovnou, které se konají už 3. prosince v 10:00 hodin nebo také tradiční vánoční trhy v areálu broumovského kláštera, spojené s adventním koncertem v klášterním kostele sv. Vojtěcha v neděli 18. prosince. Baroknímu klášteru v Broumově, provázenému legendou o Turínském plátně, se při putování Broumovskem beztak nevyhnete, impozantní a zdálky viditelný areál si vás spolehlivě přitáhne jako magnet. Je otevřený denně celý rok a při prohlídce uvidíte kromě klášterní knihovny a kostela sv. Vojtěcha také bývalou klášterní jídelnu s vystavenou kopií Turínského plátna, tedy látky, do níž byl zabalen Ježíš Kristus po sejmutí z kříže. Pozoruhodné vamberecké mumie jsou v současnosti nedostupné.

broumovská skupina kostelůPokud si potrpíte na opravdové zážitky, klášter nabízí ubytování v bývalých mnišských celách, v klášterní kavárně Café Dientzenhofer zase ochutnáte skvělou kávu z trutnovské pražírny. Co musíte oželet je interiér dřevěného kostelíka Panny Marie na broumovském hřbitově, který bývá otevřený jen v letních měsících. Pouze zvenčí si v zimních měsících prohlédnete také takzvanou Broumovskou skupinu kostelů, unikátní komplex deseti převážně vesnických kostelů, které tu v první třetině 18. století vystavěli na objednávku břevnovsko-broumovských benediktinů otec a syn Dientzenhoferové.
 

Výlety přes skály a lesy až na Hvězdu

broumovsko hvězdaBroumovsko, to je také magická příroda, svět rozeklaných skal a pitoreskních skalních hřibů. I v nadcházejících studených měsících vás okouzlí národní přírodní rezervace Adršpašsko-Teplické skály, největší skalní město v Česku se zříceninou středověkého skalního hradu, a Broumovské stěny barokní kaplí na Hvězdě. Prolézt si můžete také skalní město Ostaš s Kočičími skalami anebo skalní útvary Božanovského Špičáku a přilehnou oblast Bludiště a Sovího hrádku.

broumovJen v zimních měsících je možné vidět Suchodolskou Niagáru – krásný ledopád, který ve dvou stupních překonává 6 metrů. Jednoramenný vodopád má unikátní evorzní kotel (tj. vzniklý vířivou činností proudící vody). Vodopád je tvořen dvěma stupni, horní má více než 3,5 metru spodní 2 metry. V hlavní turistické sezoně skály nabízejí řady horolezeckých terénů, okolím se pak táhne kvalitní a hustá síť turistických stezek a cyklotras, které navazují na podobně značené cesty v polském příhraničí. V zimě vás tu čekají nejenom dobře udržované běžkařské tratě, ale také potěšení v teple a pod střechou.
 

Fabrika na zážitky a dobroty z regionu

Broumovsko v ziměPravou fabrikou na zážitky se stalo zrekonstruované Centrum Walzel v Meziměstí, kde je pro vás nachystána například horolezecká stěna, bowling bar, nejmodernější střelnice ve střední Evropě, solná jeskyně a regionální kuchyně v restauraci Švejk. Také o kulinářské zážitky je v Centru Walzel postaráno, tradiční pokrmy z Broumovska si však můžete dopřát i jinde. Až usednete ke stolu a začtete se do jídelních lístků, hledejte kroupovou polévku, Pavlišovský řízek a tradiční buchty s vanilkovým krémem – ty totiž na gastronomických akcích sklízejí největší úspěchy. Dobrou chuť a užijte si broumovský ráj na zemi doslova všemi smysly!
Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR Památky

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera Památky

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko Příroda

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozprostírá na ploše 410 km², převážnou část tohoto území vytyčují státní hranice s Polskem.

Broumovská skupina kostelů Památky

Broumovská skupina kostelů

Unikátní architektonickou památkou regionu Broumovsko jsou barokní kostely, postavené na území broumovského opatství podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce. Kostely vznikly v poměrně krátkém čase, v rozmezí let 1709-43.

Adventní trh v klášteře Broumov 2024

15. 12.
Adventní trh v klášteře Broumov 2024

Tradiční vánoční trhy v areálu broumovského benediktinského kláštera. Přijďte si vychutnat krásnou předvánoční atmosféru spojenou s ukázkou řemesel, občerstvením a prodejem kvalitních regionálních produktů.

Chata Hvězda v Broumovských stěnách Ubytování

Chata Hvězda v Broumovských stěnách

Romantická dřevěná chata Hvězda stojí na okraji pískovcových skal nedalekých Broumovských stěn. Terasa chaty poskytuje překrásné výhledy směrem na Broumovsko a hraniční pásmo Javořích hor.

Barokní kaple Panny Marie Sněžné na vrcholu Hvězda Památky

Barokní kaple Panny Marie Sněžné na vrcholu Hvězda

Na vrcholu Hvězda, v místě kde stával kříž s pozlacenou hvězdou, stojí dnes kaple na půdorysu hvězdy. Je to geniálně řešená stavba, citlivě umístěná do nádherné divoké přírody a právem je nazývána perlou Broumovských stěn.

Kostel sv. Markéty v Šonově Památky

Kostel sv. Markéty v Šonově

Kostel sv. Markéty stojí o samotě na vrchu západně nad Šonovem. Jeho stavba byla zahájena roku 1726 a dokončena pravděpodobně o čtyři roky později. Za autora stavby se považuje Kilián Ignác Dientzenhofer.

Skalní město Ostaš u Police nad Metují Příroda

Skalní město Ostaš u Police nad Metují

Stolová hora Ostaš z kvádrových pískovců a skalními útvary je dominantou Polické kotliny. Leží v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko nedaleko Adršpašsko-teplických skal. Skalní město Ostaše se skládá ze dvou menších skalních měst zvaných Horní a Dolní labyrint.

Muzeum Broumovska v Broumově Kultura

Muzeum Broumovska v Broumově

Muzeum Broumovska bylo založeno v roce 1945 jako středisko vlastivědné práce tehdejšího okresu Broumov. Od roku 1980 sídlí v 1. patře opatského křídla kláštera benediktinů, kde byla o deset let později instalována stálá expozice s názvem "Historie Broumova a Broumovska".

Naučná stezka Jak se dřív žilo v Machovské Lhotě Příroda

Naučná stezka Jak se dřív žilo v Machovské Lhotě

Machovská Lhota, místní část městyse Machova, leží uprostřed chráněné krajinné oblasti Broumovsko, v údolí mezi Broumovskými stěnami a polským národním parkem Góry Stołowe. Trasa stezky prochází Nouzínem se zvoničkou a bývalou osadou Vostrá hora.

Další aktuality

Už ho nesou: Trutnovské dračí slavnosti se blíží!

Devatenáctý ročník originálních slavností, jejichž organizátoři se snaží oživit pověst o zabití draka a založení města Trutnova, vypukne už v pátek 3. května 2024 na Krakonošově náměstí. Městské dračí slavnosti s neobvyklým názvem „Už ho nesou!“ se konají vždy začátkem máje a nabízejí všem generacím zcela nevšední zážitky spojené s poznáním krásné trutnovské mytologie. Letošní motto zní Tisíc let brněnského draka.
Zážitky, Královéhradecký kraj

Česko mezi řádky: Divá Bára, Vestec a Božena Němcová

Výlety s Boženou Němcovou (1820–1862), nejslavnější spisovatelkou národního obrození, většinou míří do Babiččina údolí, dějiště jejího nejznámějšího díla Babička. K nejoblíbenějším a nejčtenějším dílům patří také povídka Divá Bára. Ta se ale odehrává jinde: pojďte odhalit její tajemství s Kudy z nudy!
Kultura, Královéhradecký kraj

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Orlických hor a do Kladska

Pojďte s Kudy z nudy objevovat krásy Orlických hor! V dosud neobjeveném přírodním ráji se bude líbit všem: milovníkům rozhleden, dalekých výhledů i nejrůznějších historických i technických památek. A protože se budeme pohybovat v horách a údolích, kudy prochází česko-polská hranice, podíváme se i k sousedům.
Letní sporty, Královéhradecký kraj

Do Babiččina údolí se vypravte na Ratibořické ovčácké slavnosti

V sobotu 27. dubna 2024 se v Babiččině údolí budou konat Ratibořické ovčácké slavnosti, které připomenou letošní Den Země. Můžete se těšit na ukázku pastvy ovcí a práce pasteveckého psa, ochutnávku ovčích a kozích sýrů, folklórní vystoupení a tradiční řemeslníky. Součástí slavností je prodejní jarmark a dílničky pro děti. Akce se koná za každého počasí.
Životní styl, Královéhradecký kraj

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Krkonoších

Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, jsou ostrovem tundry uprostřed Evropy. Oproti evropským velikánům je naše skromné pohoří unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Díky své výjimečnosti a krajinnou hodnotu bylo toto horské území o rozloze 385 km² vyhlášeno v roce 1963 národním parkem.
Příroda, Královéhradecký kraj

Ochutnejte tradiční krkonošské pokrmy

Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny. Jestliže se chystáte do našich nejvyšších hor na výlet nebo dovolenou, určitě nějaký ten tradiční pokrm vyzkoušejte. Budete překvapeni, jak nápaditě uměli naši předci zpracovat to málo, co v Krkonoších vyrostlo na poli nebo v lese. Kam se za krajovými specialitami vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Gurmánská turistika, Královéhradecký kraj

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
Příroda, Královéhradecký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, unikátní kostely v okolí Broumova, postavené podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, třeba dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, Museum bednářství Jaroslava Tománka a krásu nerostů z celého světa v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Vydejte se na výlet zpět do dob císaře Josefa II. při prohlídce podzemních chodeb pevnosti Josefov, navštivte rozhlednu na Feistově kopci anebo Rychnov nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
Kultura, Královéhradecký kraj