Úvod > Aktuality > Smetanova Litomyšl nabídne nejvíc operních představení ve své historii

Smetanova Litomyšl nabídne nejvíc operních představení ve své historii

Vydáno 29. února 2016 Kultura
Hudební festival Smetanova Litomyšl letos nabídne nejvíc operních představení ve své historii a také koncert pro sto smyčců. Diváci mohou vybírat z 35 pořadů, předprodej vstupenek začne již 3. března. Padesátý osmý ročník oblíbeného festivalu se uskuteční od 9. června do 3. července.

Smetanova LitomyšlPadesátý osmý ročník Smetanovy Litomyšle nabídne letos opravdu velké koncerty, například Sólo pro 100 smyčců. Klasická díla zastoupí koncerty sestavené z děl Bedřicha Smetany, Ludwiga van Beethovena nebo Wolfganga Amadea Mozarta. Svátek klasické hudby rozezní hned osm operních titulů a návštěvníci se mohou těšit také na zpěvačku Anetu Langerovou, kterou doprovodí symfonický orchestr.

Festival se hrdě hlásí k umělcům s kořeny ve východních Čechách. Patří mezi ně například Radek Baborák z Pardubic či Dagmar Pecková, která pochází z Chrudimi. V programu se objeví i Komorní filharmonie Pardubice, a to v pořadu Sólo pro 100 smyčců. Součástí festivalu je i představení Hej, Mistře! o Jakubu Janu Rybovi, které uvede Východočeské divadlo Pardubice.
 
Smetanova LitomyšlPočet operních představení je historicky nejvyšší, osm titulů v 11 představeních nikdy dříve v programu festivalu nebylo. Pražské Národní divadlo přiveze Verdiho La Traviatu, brněnské Národní divadlo se představí se Smetanovou Hubičkou a ostravské Národní divadlo připravuje Branibory v Čechách.
 
K největším a nejnáročnějším představením patří Symfonie tisíců Gustava Mahlera, která je na programu v neděli 19. června. Při premiéře v roce 1910 účinkovalo v této symfonii tisíc hudebníků a zpěváků, které sledovaly tři tisíce diváků. Dalším lákadlem je Sólo pro 100 smyčců v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava, Moravské filharmonie Olomouc a Komorní filharmonie Pardubice.
 

Beatbox, jazz i blues

Smetanova LitomyšlZazní ale také beatbox v čele s muzikantem En.Dru. Hostem festivalu bude Vojtěch Dyk s bratry Cabanovými. Scénická provedení skladby Leonarda Bernsteina s nimi připravují komorní orchestr, bluesový a jazzový band a početná perkusní skupina.

Hlavní festivalovou scénou bude tradičně druhé zámecké nádvoří. Klasická hudba bude znít ale i v dalších prostorách. Cena jedné vstupenky v průměru vyjde na 680 korun.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.

Smetanova Litomyšl 2017

Smetanova Litomyšl 2017

Nejslavnějšího litomyšlského rodáka Bedřicha Smetanu, připomíná každé léto druhý nejstarší hudební festival v Česku. Hlavní programovou náplní jsou operní inscenace, galakoncerty, kantáty a písňové večery, v pestré programové nabídce nachází místo i balet, či promenádní koncerty.