Úvod > Aktuality > Smetanova Litomyšl nabídne klasiku i pestrý program v zahradách

Smetanova Litomyšl nabídne klasiku i pestrý program v zahradách

Vydáno 15. června 2017 Kultura
Hudební festival Smetanova Litomyšl letos vstupuje již do 59. ročníku! V roce 2017 se bude se konat od pátku 16. června do svátečního čtvrtka 6. července a během dvaadvaceti festivalových dnů se uskuteční 36 pořadů. Stejně jako každý rok vystoupí téměř kompletní česká interpretační špička, včetně všech tří národních divadel a České filharmonie, doplní ji však řada zahraničních umělců.

Smetanova LitomyšlVedle českých hvězd, jakými jsou Adam Plachetka, Josef Špaček, Radek Baborák, Dagmar Pecková nebo Ivo Kahánek letošní padesátý devátý ročník Smetanovy Litomyšle nabídne i hvězdy světové. Do Litomyšle přijedou dirigenti Semjon Byčkov, Guillermo García Calvo nebo Marek Pijarowski, houslový virtuóz Shlomo Mintz, violoncellista Julian Steckel, sopranistka Valentina Nafornita, tenorista Sung Kyu Park, britské vokální trio The Puppini Sisters, Poznaňská filharmonie, z Ameriky dorazí trumpetista Arturo Sandoval a Houston Symphony Chorus, ze Slovinska Ingenium Ensemble a z Budapešti stočlenný cikánský symfonický orchestr 100 Tagú Cigányzenekar Budapest. Smetanova Litomyšl ale nepřináší pouze koncerty klasické hudby a opery. Na návštěvníky Litomyšle čeká bohatý doprovodný program, který se bude o víkendových a svátečních dnech odehrávat především v Klášterních zahradách, ale i jinde ve městě.
 

Dny plné pohody v Klášterních zahradách

Klášterní zahradyDoprovodný program Smetanovy Litomyšle bude probíhat po všechny tři festivalové víkendy i sváteční dny v závěru festivalu. Zatímco zámecké nádvoří bude žít největším open air festivalem klasické hudby v České republice, Klášterní zahrady se otevřou dobré hudbě bez omezení žánrů.

Na pódiu v Klášterních zahradách totiž bude probíhat celodenní program s videoprojekcemi, koncerty, vyprávěním i muzicírováním. Návštěvníci mohou volně přicházet a odcházet. Jen tak si posedět na trávníku a třeba uspořádat piknik. Na objednávku vám zde připraví i piknikové košíky s občerstvením. K dispozici budou lehátka, sedací vaky i deky. V zahradách zkrátka zavládne pohoda. Celý jeden víkend, tak zvaně „Smetanový“, bude věnován rodinám s dětmi. Připraveny jsou tři festivalové pořady: dětská opera Rusalenka, odpolední představení Prodané nevěsty a interaktivní koncert Bedřich No.1.

Klášterní zahradyDo Klášterních zahrad pak zve rodiny generální partner festivalu Česká spořitelna k hrám, soutěžím a dobré zábavě. Dorazí i známí youtubeři, kapely, na velké LED obrazovce půjdou pořady pro děti, vše doplní workshopy Školy na zámku. Celým víkendem bude provázet populární moderátor Jan Smetana. Doprovodný program pro návštěvníky připravují ale i další partneři festivalu, Škoda Auto, Česká televize nebo Český rozhlas.

V tradičním Odpoledni se Saint-Gobain Adfors v poslední den festivalu se tentokrát představí dvě legendy folkloru a folku Jiří Pavlica a Hradišťan & Vlasta Redl s kapelou.


Letošní program pro každého

Smetanova LitomyšlJednou z programových dominant budou instrumentální koncerty ve špičkovém podání. Například populární houslový koncert D dur Niccoly Paganiniho přednese legendární Shlomo Mintz, Dvořákův cellový koncert věhlasný německý virtuóz Julian Steckel a vlastní koncert pro trubku pak Arturo Sandoval.

Národní divadlo moravskoslezské Ostrava uvede zcela novou inscenaci Smetanova Tajemství a Rossiniho operu Lazebník sevillský v originálním českém přebásnění Jaromíra Nohavici. Pražské Národní divadlo se zhostí oblíbené Prodané nevěsty v inscenaci Magdaleny Švecové, která měla na Smetanově Litomyšli premiéru v roce 2008. Nová inscenace Národního divadla Brno Ponchielliho opery La Gioconda sklidila velmi příznivé kritiky, v hlavních rolích se přestaví Csilla Boross a korejský tenorista Sung Kyu Park. Diváci se mohou těšit také na brněnské uvedení nejslavnější české operety Polská krev Oskara Nedbala.

Smetanova LitomyšlOrchestrální hudbě budou dominovat dva symfonické kolosy. Filharmonie Brno uvede pod taktovkou Tomáše Netopila Symfonii č. 1 „Titan“ Gustava Mahlera a Česká Sinfonietta s Radkem Baborákem Fantastickou symfonii Hectora Berlioze. 450. výročí narození Claudia Monteverdiho je věnována premiéra pořadu Monteverdiana v zámecké jízdárně. Tam budou orientovány i další koncerty komorního charakteru – premiéra dalšího z autorských literárně-hudebních pořadů Anglické listy s četbou ze stejnojmenného cestopisu Karla Čapka a Tří mužů ve člunu Jerome Klapky Jerome či vystoupení souboru Afflatus Quintet. Zazní zde také koncert harfenistky Jany Bouškové a pěvce Richarda Nováka Kdo v zlaté struny zahrát zná i talk show Jiřího Vejvody a pianisty Ivo Kahánka Příběhy v tónině života.

Smetanova LitomyšlVarhaník Jaroslav Tůma přednese v Kapitulním chrámu Povýšení sv. Kříže cyklus varhanních improvizací Moje vlast na témata symfonických básní Bedřicha Smetany. V piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže se představí slovinské sexteto Ingenium Ensemble vokální polyfonií slovanských autorů od baroka po současnost. Závěrečné Velké finále festivalu bude věnováno výběru nejslavnějších operních sborových scén a ansámblů.

Výtečnou akustiku zámeckého nádvoří zaplní hlasy Sboru Janáčkovy opery ND Brno se sólisty a Pěveckého sboru Masarykovy univerzity Brno, hrát bude Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Ondrejem Lenárdem. Aby se dostalo na všechny, již tradičně bude Velké finále přenášeno do nedalekých Klášterních zahrad, kde si bude moci koncert zdarma vyslechnout každý.

Zámek Litomyšl - Tajemství i krása klávesových nástrojů v proměnách staletí

Zámek Litomyšl - Tajemství i krása klávesových nástrojů v proměnách staletí

Na zámku v Litomyšli si můžete prohlédnout stálou expozici pražského Národního muzea s názvem "Klavír? Klavír! Klavír!". Jedná se o expozici klávesových nástrojů ze sbírky Českého muzea hudby v kontextu doby a hudebního života společnosti.

Klášterní zahrady v Litomyšli - obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady v Litomyšli - obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady leží u bývalého piaristického kláštera, mezi dvěma litomyšlskými chrámy nedaleko zámku. Zdobí je altán s výhledem na město, květinové záhony a uprostřed bazén se sousoším od Olbrama Zoubka, který jej městu věnoval.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.

Smetanova Litomyšl 2018

Smetanova Litomyšl 2018

Nejslavnějšího litomyšlského rodáka Bedřicha Smetanu, připomíná každé léto druhý nejstarší hudební festival v Česku. Hlavní programovou náplní jsou operní inscenace, galakoncerty, kantáty a písňové večery, v pestré programové nabídce nachází místo i balet, či promenádní koncerty.