ÚvodAktualityVyužijte osobité prázdninové dráhy v Českém středohoří
Prázdninový provoz opet oživí malebné železnicní trate Ceským stredohorím
Zážitky

Využijte osobité prázdninové dráhy v Českém středohoří

  • 30. června 2021
I během prázdnin mohou turisté a cyklisté využít letních vláčků, které se toulají krajinou Českého středohoří. Milovníci železničních výletů tak mohou využít Švestkovou či Doupovskou dráhu a sveze je i Podřipský motoráček.

Švestková dráha – nejmodernější lokálka v Evropě

Švestková dráhaMezi aleje plné švestek vyráží vlak na trase mezi Mostem a Lovosicemi na Litoměřicku. Švestková dráha funguje od roku 1898. Přes více než stoletou existenci má dráha svým uživatelům co nabídnout – velké množství památek v blízkém okolí a nezapomenutelnou krajinu Českého středohoří, příznivou jak pro pěší, tak i cyklistické výlety. Vlaky společnosti AŽD vás komfortně a s příjemnou obsluhou odvezou do Muzea českého granátu, k Ulrice von Levetzow, pod hrady Košťálov a Oltářík, nebo jen tak do přírody.

švestková dráhaNová Švestková dráha se pyšní nejmodernějšími technologiemi, které na trati AŽD postupně zavádí. Švestkovkou, tedy linkou U10, se momentálně projedete každý den, tedy 365 dní v roce. S každou jízdou si můžete vychutnat krásnou krajinu Českého středohoří a malebná města a obce. Linka U10 je tarifně zařazena pod dopravu Ústeckého kraje. Neplatí na ni tedy jízdenky Českých drah. Na trasu jsou nasazeny zánovní vozy, které jsou vybaveny moderními technologiemi, klimatizací, Wi-Fi, elektrickými zásuvkami a s možností přepravy kol, kočárků a vozíčkářů.

Využít můžet také víkendový turistický vlak nazvaný Oparenský expres, který jezdí na trase Litoměřice horní nádraží– Lovosice – Chotiměř. Cestující vláček sveze až do Oparna. Linka je v provozu o víkendech a státních svátcích 2021, vlaky jezdí sedmkrát denně ve dvouhodinovém intervalu. První vyjíždí z Litoměřic horního nádraží v 7:13 hod. a poslední z Chotiměře ve 20:08 hodin.


Doupovská dráha na Chomutovsku jede z Kadaně do Podbořan

Doupovská dráhaA v provozu je také Doupovská dráha Severočeských drah, která vozí zájemce mezi Kadaní na Chomutovsku a Podbořany na Lounsku vozit až do 31. října 2021. Využít ji můžete k cestě na zámek Krásný Dvůr, známý z filmu Jak básníkům chtná život. Vlak jezdí jen o sobotách a nedělích. Doupovská dráha je zařazena do systému DÚK, ve vlacích platí jízdné krajského systému Dopravy Ústeckého kraje a mezinárodní jízdenka Labe – Elbe.

Doupovská dráha je zhruba třicetikilometrová lokálka z Kadaně do Podbořan, vinoucí se podél Nechranické přehrady, Pětipeskou pánví s výhledy na panoramata Doupovských hor. Ve vlacích vám personál nabídne ke zpříjemnění také něco dobrého na zub nebo upomínkový předmět na památku. Doupovská dráha vám a vaší rodině umožní prožít nezapomenutelné chvíle v nádherné, ale dosud ne příliš známé krajině.
 

Do krajiny pod Řípem jedině Podřipským motoráčkem

Podřipský motoráčekPodřipský motoráček společnosti KŽC jezdí na trase z Roudnice nad Labem přes Straškov, Mšené Lázně, Budyni nad Ohří až do Libochovic a opačně a to v sobotu, neděli a státní svátky. Motoráček vás zaveze například do Mšených Lázní, které jsou malebnou lázeňskou obcí, Budyně nad Ohří, kde je vodní hradLibochovic, kde se nachází zámek a odkud se lze vydat na zříceninu hradu Hazmburk.

Turistická linka T5 Podřipský motoráček jezdí od 25. května do posledního říjnového víkendu. Po trati ze zastávky Bříza obec do Libochovic se svezete právě jen Podřipským motoráček. Pravidelná osobní doprava tu byla zastavena v prosinci 2006.
 

Muzeální železnice vás sveze z Ústí do Zubrnic

zubrnická lokálkaPosledním tipem je návštěva muzeální železnice v Zubrnicích, kam vás zaveze příjemný motoráček z Ústí nad Labem. Čtyři páry vlaků na trase Ústí-Střekov – Velké Březno – Zubrnice jezdí podle zveřejněného jízdního řádu každý víkend a státem uznaný svátek až konce října.

Ve stanici Ústí n.L. Střekov se čeká na přípojné vlaky od Lysé, Štětí a Litoměřic maximálně 15 minut. Vlaky jsou vedeny přednostně historickým motorovým vozem řady M131.1 z roku 1951.

Podřipský motoráček

29. 3.3. 11.
Podřipský motoráček

Turistická linka T5 Podřipský motoráček jezdí v trase z Roudnice nad Labem přes Straškov, Mšené Lázně, Budyni nad Ohří až do Libochovic a opačně a to v sobotu, neděli a státní svátky od 29. března 2024 do posledního říjnového víkendu.

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří Zážitky

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha je malebná lokálka v severních Čechách spojující Litoměřice horní nádraží, Lovosice a Most. Její historie sahá do roku 1898, kdy vyjel na trať první vlak. Dráha je v provozu denně v rámci linky U10.

Železniční muzeum Zubrnice Kultura

Železniční muzeum Zubrnice

Navštivte v Zubrnici expozici o historii a současnosti trati Velké Březno – Verneřice – Úštěk. Nachází se v bývalém skladišti zboží a k vidění jsou zde staré fotografie, dokumenty, různé "železniční" drobnosti, modelová železnice – model stanice Levín v měřítku 1:45.

Doupovská dráha z Kadaně do Podbořan Památky

Doupovská dráha z Kadaně do Podbořan

Doupovská dráha je zhruba třicetikilometrová lokálka vinoucí se podél Nechranické přehrady, Pětipeskou pánví s výhledy na panoramata Doupovských hor. Malebná lokálka vás dopraví v sezóně z Kadaně do Podbořan.

Další aktuality

Cibulák, slavný porcelán s cibulovým vzorem je na světě už 285 let

Víte, že porcelán s modrým dekorem zvaný cibulák se na stolech poprvé objevil už před 285 lety? Byl tak oblíbený, že na jeho výrobě postupně založilo živnost několik porcelánek. U nás se vyrábí už více než 130 let v porcelánce v Dubí na Teplicku, před časem tu dokonce vzniklo speciální muzeum: Dům porcelánu s modrou krví.
Kultura, Ústecký kraj

30 tipů na výlet na neobjevená místa Českého Švýcarska

Krajinu Českého Švýcarska můžete objevovat ve všech ročních obdobích. Užívat si tu můžete zimního rozjímání v přírodě, během výletů objevovat podzimní i letní vůně, barvy a zážitky nebo se zatajeným dechem obdivovat probouzející se jarní krajinu. Národní park České Švýcarsko postihl v srpnu 2022 ničivý požár. 98 % regionu oheň nezasáhl, odliv turistů však přetrvává a zaznamenávají jej podnikatelé v celé destinaci. Podpořte poskytovatele služeb, hoteliéry, restaurace i místní památky.
Příroda, Ústecký kraj

Užijte si zábavu na Řípské pouti 2024

Přijďte se pobavit na Řípskou pouť pod slavným Řípem! I letos bude plná atrakcí, stánků a skvělých programů. Pouť bude probíhat od 26. do 28. dubna na úpatí hory Říp v osadě Rovné, za obcí Krabčice.
Zážitky, Ústecký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Ústecký kraj

Místa, kam jste ještě nezavítali a kde nebudete čekat v dlouhých frontách před pokladnami, najdete také v Ústeckém kraji. Rodiny s dětmi i fanoušky historie a techniky potěší výlety do Podkušnohorského technického muzea, na hrad Tolštejn i zámky Velké Březno a Stekník anebo k přehradě Fláje u Českého Jiřetína. Útrobami duté pilířové přehradní hráze se nikde jinde v Česku neprojdete, je jediná svého druhu u nás. Objevte jedinečné dosud málo navštěvované památky, například – Mederův dům v Žatci s historickou expozicí a Cisterciácký klášter Osek.
Památky, Ústecký kraj

Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Místa, kde bublá žhavá láva a vzduch je plný popela v Česku sice nenajdete, zato ale vyhaslých vulkánů máme celou řadu. Stačí se vypravit do Doupovských hor anebo se rozhlédnout se po typických kuželovitých vrcholcích Českého středohoří, sopky najdete také u Bruntálu a u Chebu.
Příroda, Ústecký kraj

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

Historickým městem roku 2023 je Žatec v Ústeckém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2024 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Ohři určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.
Památky, Ústecký kraj

Jezero Most se chystá na Olympijský festival

V roce 2020 otevřený rekreační areál u jezera Most se chystá na Olympijský festival, který se bude konat v souběhu Olympijských her v Paříži 2024, tedy od 26. července do 11. srpna. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit.
Příroda, Ústecký kraj

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.
Příroda, Ústecký kraj