ÚvodAktualityPřijďte se podívat do nového Pavilonu evoluce v ostravské zoo
Příroda

Přijďte se podívat do nového Pavilonu evoluce v ostravské zoo

  • 5. dubna 2015
V ostravské zoologické zahradě byl začátkem dubna otevřen Pavilon evoluce, který je největší stavbou v 60leté historii zoo. Příjít se sem můžete podívat na bezmála 200 zvířat v téměř 25 druzích. V nové expozici si, díky mnoha zde vysazeným rostlinám, budete připadat jako v africkém deštném pralese.
Pavilon evoluce vznikl v Zoo Ostrava přestavbou starého pavilonu pro vodní ptáky, který byl již několik let uzavřen. V novém pavilonu poodhalíte tajemství evoluce na příkladu života v západní Africe. Moderní chovatelský komplex se stal domovem pro bezmála 200 zvířat – jsou mezi nimi savci, ptáci, plazi, nozdratí, ryby, ale také zástupci bezobratlých živočichů. Celkem tu žije téměř 25 druhů.

Nosným druhem pavilonu je šimpanz učenlivý. V Zoo Ostrava je skupina těchto nejbližších příbuzných člověka chována od roku 1965. Doposud šimpanzi obývali mřížové výběhy ve starém pavilonu primátů, ale vnitřní část Pavilonu evoluce jim nabídla prostory asi jedenáctkrát větší. Venkovní voliéra má 10 500 m3, což představuje téměř 40násobek původní venkovní expozice. To umožní i chov vícečlenné skupiny, což je pro tato sociálně žijící zvířata mnohem přirozenější.

Druhým zástupcem primátů v pavilonu je kočkodan Dianin. V Zoo Ostrava je skupina těchto vzácných afrických opic chována od roku 1975. Do dnešního dne se zde podařilo odchovat 24 mláďat. Současná skupina je spolu s Richmond Zoo ve Virgínii nejpočetnější na světě. Tento druh je ohrožen značným úbytkem jeho přirozeného prostředí – lesy, které obývá, mizí v důsledku zakládání plantáží palmy olejné.

Atmosféru deštného lesa podtrhuje i bohatá výsadba rostlin, zurčící vodopád a jezírko o objemu 30 000 litrů. V novém pavilonu můžete pozorovat zvířata z různých míst, horní podlaží např. navozuje pohled na primáty také ze stromového patra, kde se převážnou část dne tato zvířata zdržují. Z venkovní terasy uvidíte i do blízkého výběhu afrických kopytníků. To vše je doplněno moderním sociálním zařízením pro návštěvníky, restaurací i interaktivními vzdělávacími prvky, dětským hracím koutkem a restaurací.
 

Po primátech přijdou na řadu kočky

Největší kočky světa chová ostravská zoo již od 70. let v podmínkách, které však neodpovídají jejich potřebám. Jediným řešením této situace je proto demolice starého objektu a výstavba nového zařízení. Zoo Ostrava nyní pracuje na co nejrychlejším zahájení stavby. Dokončena byla kompletní projektová dokumentace výběhu tygrů, jež je navržen jako objekt plně včleněný do přírody s minimálními požadavky na nadzemní stavby. Toto řešení přinese návštěvníkům možnost spatřit tygra v jeho přirozeném prostředí – v listnatém lese se vzrostlými stromy. Koupání tygrů tedy budou moci návštěvníci pozorovat z bezprostřední blízkosti. Součástí expozice budou dvě vyhlídková místa, interaktivní vzdělávací prvky a doplňková expozice pro menší zvířata. Nová expozice nabídne zvířatům mnohem větší životní prostor.

Ostravská zoo je po Praze a Zlíně nejnavštěvovanější v republice. Během posledních let se výrazně změnila k lepšímu a stále se proměňuje. Má svou zbrusu novou restauraci s návštěvnickým centrem, safari afrických kopytníků, po kterém návštěvníky rozváží nový vláček a nyní přibyl Pavilon evoluce a nový vstupní areál, který má svým tvarem na první pohled připomínat obrovskou ještěrku či list.
Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě Příroda

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě

Zoo Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Další aktuality

Kam na golf a wellness v ČR? Spojte hraní golfu s relaxem ve wellnes!

Ideální pobyty pro milovníky golfu a wellness! Využijte pěkné počasí a vydejte se na golfové hřiště. Pokud jste začátečníci, můžete využít služeb trenérů, kteří vás naučí se základy této hry gentlemanů. Máte-li své začátečnické dny dávno za sebou, vezměte hole a užijte si sport a pobyt na čerstvém vzduchu.
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Hrad Sovinec láká o víkendu a ve státní svátek na středověký program

Ve dnech 4. až 5. května a 8. května 2024 se na hradě Sovinci uskuteční historický program s názvem Dobývání hradu Sovince aneb Kmotra smrt, díky němuž nahlédnete do vojenské historie a bojového umění středověku. Hradem se rozezní zbraně při jedinečných soubojích na sekery, palcáty i meče.
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Jak poznat Ostravu za jeden den

Rádi byste navštívili Ostravu, ale tlačí vás čas? Poradíme vám, která místa můžete poznat během jediného dne. Hlavním magnetem Ostravy jsou technické památky, ale i kromě nich má město co nabídnout a nudit se tu rozhodně nebudete.
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Kam na golf v Moravskoslezském kraji? Vyzkoušejte největší golfovou destinaci v Česku!

Zahrajte si golf v nejvýchodnější části Moravy! V regionu, kde má golf skutečné dlouhou tradici. Některá hřiště patří dokonce k nejstarším golfovým hřištím u nás! Už jste viděli golfové hřiště, na kterém by stála rozhledna v podobě těžební věže? Právě takové najdete v Karviné-Lipinách. Zahrajte si v zelené oáze uprostřed industriální krajiny! Navíc si v Čeladné a Ostravici si užijete 55 Holes – největší golfovou destinaci ve střední a východní Evropě.
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Beskydská pivní stezka zahajuje turistickou sezonu 2024

V sobotu 27. dubna vstupuje již do sedmé sezony Beskydská pivní stezka. Trasy pro pěší i cyklisty se zastávkami spojenými s pivní kulturou mají už 700 kilometrů. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kam můžete vyrazit.
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Moravskoslezském kraji

Plánujete dovolenou v Beskydech, Jeseníkách, na Těšínsku či v Poodří? Jestliže navíc patříte k vyznavačům přírodního stylu života a dáte přednost kempu před luxusním hotelem, máme pro vás tipy, kde si užijete dovolenou v těch nejlepších kempech Moravskoslezského kraje. Stačí si jen vybrat.
Ubytování, Moravskoslezský kraj

Johanka z Arku, sopky a krásné koupání: 10 tipů k objevování Slezské Harty

Zadíváte-li se na klidnou hladinu Slezské Harty, možná se na chvíli ocitnete v Jezerní oblasti, největším národním parku v Anglii. Kdyby však přehrada mohla mluvit, řekla by, že o žádné srovnání nestojí. Slezská Harta je svá a jedinečná. Krásná příroda Nízkého Jeseníku, vyhaslé sopky dokreslující půvabné scenérie, pohnuté osudy místních obyvatel… S troškou fantazie snad v dálce uvidíte i Pannu Orleánskou, jak cválá na koni k vodnímu hradu. Na Slezské Hartě se totiž natáčel velkofilm Johanka z Arku.
Příroda, Moravskoslezský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Moravskoslezský kraj

Také v Moravskoslezském kraji najdete spousty zajímavých míst, která na turisty teprve čekají. Zveme vás na Futureum v areálu Dolní oblasti Vítkovic, do muzea Bible v Jablunkově, do síně slávy Petry Kvitové ve Fulneku a na Osoblažskou úzkokolejku. Naplánujte si výlet také na originální rozhlednu do oblasti prvorepublikových vojenských bunkrů nebo do břidlicového Flascharova dolu v Odrách či na zámek Bruntál. Půvabnou barokní stavbu si oblíbili filmaři – víte, které pohádky se tu natáčely?
Zážitky, Moravskoslezský kraj