Úvod > Aktuality > Přestaňte být mudlou, staňte se kešerem!
Zážitky

Přestaňte být mudlou, staňte se kešerem!

  • Vydáno17. srpna 2021
Nebaví vás „obyčejná turistika“ a rádi byste si výlet zpestřili něčím akčnějším? Vyzkoušejte geocaching, který je určen všem milovníkům bezpečného dobrodružství od ranného do pozdního věku. Jedinou nevýhodou této moderní zábavy se sportovním nádechem je jeho vysoká návykovost – některé kešky vám prostě nedají spát.
geocachingGeocaching je outdoorová aktivita pro všechny majitele GPS přístrojů spočívající v hledání speciálních tajných skrýší. Název aktivity vznikl z anglického slova „cache“ – skrýš. Toto slovíčko u nás zdomácnělo na mazlivé „keška“. Princip hry spočívá v tom, že někdo na nějaké zajímavé místo schová kešku (nejčastěji) plastovou krabičku a její GPS spolu s několika nápovědami zveřejní na internetu. Nejznámější a celosvětově využívaný web má adresu geocaching.com. Po registraci na tomto serveru se vám odkryjí dosud nevídané možnosti zpestření vašich výletů, ať už pěších, bikových nebo třeba na motorce.

geocachingA jak to všechno začalo? Roku 2000 se svět rozdělil na tzv. „mudly“ a „kešery“. Výraz mudla označuje v kešerské hantýrce všechny ty, kteří omamnému kouzlu geocachingu ještě nepropadli a nerozumějí mu. Začátkem května onoho roku americká vláda zrušila umělou chybu přenosu GPS pro veřejné používání, čímž se zlepšila přesnost tohoto navigačního systému na pár metrů. Muži jménem Dave Ulmer to nedalo a řekl si, že nový systém otestuje. Do lesa proto ukryl nádobku se zápisníkem a na internetu zveřejnil její souřadnice se vzkazem pro hledače „něco seber a něco vlož“. Během několika dní se nálezci na webu podělili se svými zkušenostmi z hledání a zároveň začali zakládat skrýše na jiných místech. Dali tak vzniknout nové zábavě, která se rychle rozšířila do celého světa. V současnosti existuje přes 3 miliony keší, z toho 62 500 v Česku (údaje jsou uvedeny k srpnu 2020).
 

Pronikněte do kešerské hantýrky

geocachingS geocachingem může začít kdokoli a kdekoliv, stačí se zaregistrovat na internetu. Nalezení kešky je různě složité, stejně tak keš může mít různou podobu: nejrozšířenějším typem je tradiční keš, k níž vás přímo nasměrují GPS souřadnice. K multikeši se musíte propracovat v několika krocích – podle prvotních souřadnic najdete na místě kam vás dovedou další informace, kam pokračovat. Fantazie tvůrců je opravdu bohatá, lze se setkat s počítáním souřadnic nebo luštěním různých hádanek a rébusů. Mystery keš, lidově zvaná mysterka, je další formou složitějšího hledání. Kešerovi nejsou dány přímé souřadnice, ty musí získat určitým výpočtem, vyluštěním šifry, vyhledáním v pramenech či zjištěním souřadnic v jiné keši. Některé kešky nemusí vůbec představovat pouze nějakou schránku. Říká se jim zeměkeš (nebo ertka z angl. earthcache) a představují určité geologicky zajímavé místo, například vrchol hory. Českou specialitou jsou tzv. výškovnice, což jsou schránky s knihou návštěv (a čas od času také nějakou laskominou), které jsou rozmístěné na mnoha vrcholech.

geocachingInformace na internetu také přibližují obtížnost nalezení kešky, její velikost a další užitečné informace. Pokud se vám podaří kešku úspěšně ulovit, čeká v ní na vás zápisník či pouhý papírek s propiskou. Sem zapíšete svůj vzkaz, datum a nějakou poznámku, samozřejmě také svoji přezdívku, pod kterou jste zaregistrováni. Slušností je poděkovat autorovi keše za vynaloženou práci při založení a udržování skrýše. Při psaní nemusíte vymýšlet dlouhé romány, stačí využít zaběhlé zkratky (vycházející z angličtiny), kterým rozumí jen kešeři, jako například TFTC (thanks for the cache), FTF (first to find) – první nález, který patří tomu kdo jako první kešku objevil po ukrytí autorem.TNLN (took nothing – left nothing) použijete, pokud ze skrýše nic nevyberete, ani nevložíte. Při výměně věcí platí pravidlo, že se vkládá hodnotnější věc, než jakou vyberete. Většinou najdete v keškách hračky z kinder vajíček, plyšáky nebo mince. Existují ale také speciální druhy „pokladů“, které se nevyměňují, ale jejich cílem je cestovat ze skrýše do skrýše. Jedná se o tzv. geocoiny a travelbugy. Oba mají identifikační kód, podle kterého lze na internetu zjistit jejich cesta. Samozřejmostí pro lovce je po odlovení zamaskování keše na původní místo, aniž ho při tom kdokoli viděl.


Světové i domácí rekordy českých kešek

geocachingČeští geokešeři jsou podle průzkumu agentury Aspectio čtvrtí nejaktivnější na světě. Nejstarší česká keš je od roku 2001 ukryta kdesi ve štramberském parku. Založil ji tam jeden z „geozvěstů“ Kenneth Kovar z Texasu, jehož pradědeček pocházel z Nového Hrozenkova. Nejsevernější českou keš najdete ukrytou někde ve šluknovském výběžku. Nejjižnější keš se naopak nachází u Vyššího Brodupřírodním parku Vyšebrodsko. Jedná se o multikeš, jejíž jedna stage leží u nejjižnějšího bodu Česka. Místo bylo ještě před dvaceti lety nedostupné a střežily jej nabité samopaly strážců hranic.

geocachingNejzápadnější kešku najdete v Ašském výběžku na vyvýšeném místě poblíž nejzápadnějšího bodu České republiky, který tvoří soutok dvou potůčků při státní hranici. Nejvýchodnější keška je skrytá na jednom tajném místě v lese u obce Bukovec poblíž pamětního kamene. Cestou se z informačních panelů dozvíte spoustu zajímavostí například o způsobu života místních horalů.

Kde jinde hledat nejvýše položenou kešku České republiky, než na Sněžce? Nejvyšší česká hora nabízí překrásné rozhledy – místní znalci tvrdí, že při mimořádné viditelnosti bývá vidět i Petřínská rozhlednaPraze. Naopak nejnižší česká keška se nachází u Hřenska mezi dnes již bývalými celnicemi České republiky a Spolkové republiky Německo a připomíná dobu, kdy zde až do 21. prosince 2007 existovalo území nikoho. Keš slouží především jako přestupní stanice geocoinů a travelbugů, protože poloha kešky je jako stvořená k přeshraničnímu vycestování těchto předmětů.

Karlův mostNejnavštěvovanější česká keš se ukrývá na Karlově mostě. Má označení GC189E5 Prague bridges 1 – Karlův most a jedná se vůbec o celosvětově nejnavštěvovanější keš! Stalo se tak v roce 2013, kdy vystřídala  nedalekou Terezku na Mariánském náměstí. Těsně za Terezkou se drží keška GC6XP4X u Václavského náměstí, umístěná na rampě Národního muzea. Největší kešku najdete v Hostýnských vrších. Keška, která se věnuje největšímu Čechovi všech dob – Josefu Drásalovi, je pravděpodobně největší schránkou na světě. Keš totiž představuje celá jeskyně o vnitřním objemu přes 50 m3.

 

Zajímavé nápady, kam si jít zalovit

  • ŠumavaNa lov se můžete vypravit do oblasti Národního parku Šumava. Nabízí se zde hra s názvem Lýkožrout smrkový 2009, které se může zúčastnit kdokoliv, od nejmladších po nejstarší. Vychutnejte si radost z pohybu v přírodě a svoji schopnost orientace.
  • Čertova hora v Krkonoších je vyhledávaným místem vyznavačů světové hry geocaching. Na jedné z „keší“, která se jmenuje Okolo Čerťáku, se spolupodílel i Sportovní areál Harrachov a.s. K dispozici tu jsou prakticky všechny druhy keší.
  • Výstava Fenfenomén geocachingomén geocaching v Kladně přiblížuje do 29. srpna 2021 zálibu geocacherů (nejen) z kladenského regionu a vývoj českého geocachingu spjatý s tímto regionem. K vidění budou např. geocoiny s tématikou kladenské historie, ukázky originálních návrhů schránek (keší) i praktické ukázky, jak se ke hře přidat, at už jste odkudkoliv!
  • Milovníci geocachingu mají možnost vyrazit za dobrodružstvím na Moravu! Povodí Moravy pro ně připravilo celkem patnáct nových schránek (keší) u vybraných přehrad a na dalších zajímavých místech podél moravských řek.
Letouni v Chotěšovském klášteře a netopýří keška

Letouni v Chotěšovském klášteře a netopýří keška

Klášter premonstrátek, založený již na počátku 13. století, si za dobu své existence prošel bouřlivými časy. Bývalé sídlo řádových sester si dnes oblíbili netopýři. Ve sklepích konventu a prelatury každoročně zimuje až sedm druhů těchto vzácných létajících savců.

Geocaching v okolí Čertovy hory

Geocaching v okolí Čertovy hory

Čertova hora je vyhledávaným místem vyznavačů světové hry geocaching. Na jedné z „keší“, která se jmenuje Okolo Čerťáku, se spolupodílel i Sportovní areál Harrachov a.s. K dispozici tu jsou prakticky všechny druhy keší.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.

Geocaching na Šumavě

Geocaching na Šumavě

Od listopadu 2009 se můžete v oblasti Národního parku Šumava připojit k těm, kteří si oblíbili hru Geocaching. Hry s názvem Lýkožrout smrkový 2009 se může zúčastnit kdokoliv, od nejmladších po nejstarší, má motivovat a učit. Můžete si vychutnat radost z pohybu v přírodě a svoji schopnost orientace. Proto geocaching zavítal i do NP Šumava.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.

Opatská stezka – klášterním lesem po chodníku vyšebrodských opatů

Opatská stezka – klášterním lesem po chodníku vyšebrodských opatů

V pořadí druhá opatská stezka vedoucí od Vyšebrodského kláštera, sleduje nově vyznačenou modrou turistickou značku až nad sousední obec Loučovice.

Na celý den do města Štramberk

Na celý den do města Štramberk

Městu i širokému okolí vévodí zřícenina hradu Strallenberg s válcovou věží zvanou Trúba. Pro mlsné jazýčky je zde jedna tradiční perníková pochoutka – Štramberské uši. Přijeďte si na nich pochutnat a dozvědět se, proč se tato báječná sladkost začala ve Štramberku vyrábět.

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

K Povodí Moravy za geocachingem

K Povodí Moravy za geocachingem

Milovníci geocachingu mají možnost vyrazit za dalšími dobrodružstvími. Povodí Moravy, s.p. pro ně na léto připravilo celkem patnáct nových schránek (keší) u vybraných přehrad a na dalších zajímavých místech podél moravských řek.

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna (378 m n.m.) se tyčí nad starým centrem Prahy. Nejspíš také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i samotných Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků.

Další aktuality

50 tipů na zajímavé akce na státní svátek 8. května

Na státní svátek 8. května se můžete vypravit na mimořádné prohlídky, prohlédnout si zpřístupněné památky anebo nahlédnout do historie při speciálních akcích. V tento den si v České republice připomínáme konec 2. světové války, za který se z pohledu historických pramenů považuje kapitulace německých vojsk, vstoupivší v platnost 8. května, ve 23:01 hodin středoevropského času.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let, ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 , Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Čarodějnické pohádky na zámku Úsov. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (27.4. – 28.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Stavění Máje Všem Pannám Hradeckým, Ratibořické ovčácké slavnosti 2024, Kytara v Českém ráji – hudební festival, Cyklobusy v Jizerkách 2024, ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 . Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Seznamte se: Maxipes Fík, Čtyřlístek a další oblíbení hrdinové z dětství

Vraťte se na portálu Kudy z nudy se svými oblíbenými hrdiny do báječných časů dětství. Nemějte obavy, že byste je nepoznali: na papíře v časopisech, ve filmech, na divadelních jevištích i v televizi s námi žijí už pěknou řádku let. A na rozdíl od nás pořád vypadají skvěle a stejně jako dřív.
Zážitky

100 tipů, jak si užít první máj 2024

1. květen je sice Svátek práce, ale také příležitostí připomenout si slova Karla Hynka Máchy o hrdličce, jejíž hlas vyzývá k lásce. Zapomeňte na prvomájové průvody a užijte si jarní den pohodově. Užijte si 1. máj na hezké procházce nebo výletě na rozhlednu, hrad, do zoo či botanické zahrady. A nezapomeňte na polibek pod rozkvetlou třešní.
Zážitky

100 tipů, jak si nejlépe užít čarodějnice 2024

Poslední dubnová noc je u nás tradičně spjatá s tzv. pálením čarodějnic. Tento zajímavý zvyk pochází z předkřesťanských dob, kdy se věřilo, že v noci z 30. dubna na 1. května mají zlé síly větší moc než kdy jindy a lidé před nimi musí ochránit nejen sebe, ale i své domácnosti a dobytek.
Zážitky

Seznamte se: 24. dubna má svátek Jiří

Jiří je oblíbené jméno mnoha českých mužů: podle odhadu jich v České republice žije přes 300 tisíc. Význam jména Jiří se odvozuje z řeckého slova géorgos, tedy rolník či pěstitel. Se stejným jménem se setkáváme po celém světě, i když má různé varianty: na Slovensku je to Juraj, v Polsku Jerzy, v Maďarsku György, v němčině Jürgen, v angličtině George a ve španělštině Jorge. Všem Jiřím, Jirkům a Jiříčkům přeje Kudy z nudy 24. dubna vše nejlepší k svátku!
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Brynzové halušky, jeskyně, Nízké i Vysoké Tatry, Roháče, Jánošík, termální bazény, lázně, víno, Slovenský ráj, Bratislava, husacina ze Slovenského Grobu nebo trdelník: je tolik věcí, které milujeme na Slovensku! Nový seriál o evropských zemích proto nemůže začít nikde jinde než u našich východních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Slovensko!
Zážitky