ÚvodAktualityPřesně před 50 lety byly zpřístupněny Bozkovské dolomitové jeskyně
Příroda

Přesně před 50 lety byly zpřístupněny Bozkovské dolomitové jeskyně

  • 2. května 2019
Bozkovské jeskyně byly veřejnosti zpřístupněny před 50 lety, 2. května 1969. Jeskyně tvoří dva poměrně samostatné systémy jeskynních chodeb a síní, které byly při zpřístupňování propojeny průkopy a dlouhou štolou. V nejnižších částech jsou trvale zaplaveny vodou vytvářející podzemní jezera – největší v Čechách.
Bozkovské dolomitové jeskyněJediné dolomitové jeskyně v naší zemi slaví kulaté výročí. Vchod do nich byl objeven náhodou – na podzim 1947 se po jednom z odstřelů v lomu Na Vápenici objevila zavalená dutina. Několik nadšenců začalo poté místo prozkoumávat lézt do puklin. Jeskyňářům se v roce 1957 podařilo proniknout přes zával do systému chodeb a dutin, z nichž nejkrásnější dostala název Jeskyně překvapení. Speleologové z pražského Národního muzea pak objevili další labyrint chodeb s jezerem a následně bylo probádáno na 5,3 hektaru jeskyně. Dne 2. května 1969 byly Bozkovské dolomitové jeskyně zpřístupněny zájemcům z řad veřejnosti.
 
Bozkovské jeskyněSvou celkovou délkou dosud objevených prostor – 1060 m a výškovým rozpětím (denivelací) 43 m jsou nejdelšími dolomitovými jeskyněmi v České republice. Teplota vzduchu v jeskyni se pohybuje v rozmezí 7,5 až 9 °C, vlhkost 96 až 100 %, teplota vody v jezerech je 8 °C. Nacházejí se v obci Bozkov, nedaleko Semil.

Veřejnosti zpřístupněný okruh je dlouhý 350 m, s dobou prohlídky 45 minut, prohlídky probíhají denně od 8:00 do 16:00 hodin, vstupné stojí 100 korun. Prohlídka jeskyní není fyzicky náročná a bez problémů ji zvládnou i menší děti. Z důvodů velkého zájmu návštěvníků v letní turistické sezoně doporučujeme zajistit si rezervaci telefonicky předem.
Bozkovské dolomitové jeskyně – jeskyně plné křemene a vody Příroda

Bozkovské dolomitové jeskyně – jeskyně plné křemene a vody

Jeskyně tvoří dva poměrně samostatné systémy jeskynních chodeb a síní, které byly při zpřístupňování propojeny průkopy a dlouhou štolou. Jeskyně jsou v nejnižších částech trvale zaplaveny vodou vytvářející podzemní jezera – největší v Čechách.

Další aktuality

Největší setkání geeků proběhne na festivalu Maker Faire Praha v Holešovicích

Dvoudenní festival Maker Faire Prague se uskuteční od 11. do 12. května v Křižíkových pavilonech na Výstavišti Praha. Již sedmý ročník festivalu přiláká největší celebrity z maker komunity a divákům ukáže originální projekty vytvořené studenty i poloprofesionály, chybět nebude ani český pětičlenný středoškolský tým LASAR, který nedávno opanoval mezinárodní soutěž NASA. Návštěvníci se mohou těšit na některé z největších světových maker youtuberů, ale i výtvory z předmětu „Jak vyrobit (téměř) cokoli“ na FEL ČVUT nebo superfinále Robosoutěže.
Zážitky, Liberecký kraj

Do Českého ráje s kočárkem: do skal a soutěsek i Zlatou stezkou

Že je Český ráj plný zrádných skal a pro výlety s kočárkem se nehodí? Ale kdepak, i tady existuje spousta bezbariérových tras, starším dětem a dalším členům rodiny pak udělají radost různé zastávky, odbočky a vyhlídky. Zkrátka o skály rozhodně nepřijdete, a dokonce vás nečeká ani žádná velká dřina.
Příroda, Liberecký kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Libereckém kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v kempech v Libereckém kraji. Portál Kudy z nudy přináší tipy na ubytování u Máchova i Hamerského jezera, v podhůří Jizerských hor i u Holanských rybníků. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné.
Ubytování, Liberecký kraj

Výlety pro samotáře na Českolipsku: objevte skalní reliéfy i výhledy Lužických hor

Českolipsko je krajem pískovcových skal, často ukrytých v lese, do nichž naši předkové vytesali nejrůznější zajímavosti – skalní reliéfy, sluneční hodiny nebo lesní divadlo… Pojďte objevovat krásy tohoto koutu naší země, kam sice turistický ruch vkročil, avšak nikoli v masivní podobě. Naše tipy vás zavedou na vrcholy a vrcholky Lužických hor, do Kunratického Švýcarska či do okolí říčky Svitávky.
Příroda, Liberecký kraj

Geopark Český ráj nabízí stovky zajímavých lokalit k výletům do přírody i za poznáním

Víte, která lokalita byla vůbec prvním geoparkem u nás? Český ráj, který je členem Sítě Evropských geoparků a zároveň i geoparkem UNESCO, toto prvenství získal již v říjnu 2005. Geopark Český ráj nabízí stovky lokalit geologického, archeologického a kulturního významu, které opravdu stojí za pozornost návštěvníků. Poznejte krásy Českého ráje s výjimečnými geotopy, které tvoří např. odkryvy hornin s nálezy vzácných nerostů, zkamenělin nebo část krajiny, která vyniká jedinečností i krásou. Český ráj představuje skutečnou geologickou učebnici, otevřenou všem zvídavým návštěvníkům!
Příroda, Liberecký kraj

Bazilika sv. Zdislavy v Jablonném jako nová: zrekonstruovaná barokní památka láká na prohlídky

Poutní bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí prošla náročnou rekonstrucí a po dvou letech se od 1. 5. 2024 otevírá poutníkům, turistům a ostatním návštěvníkům. U baziliky si mohou návštěvníci také nově prohlédnout venkovní výstavu Putování za našimi světci. Třetí květnovou sobotu 25. května se bude v bazilice konat tradiční pouť ke sv. Zdislavě.
Památky, Liberecký kraj

Na pouť za jizerskohorským Faustem se vydejte na 1. máje

Pouť se již tradičně odehrává 1. května v Krásné u Pěnčína na Jablonecku. Je to místo, kde skutečně žil lékař Jan Josef Antonín Eleazar Kittel. Zůstal tady po něm dům nazývaný Burk, kostel sv. Josefa, jehož byl mecenášem, fara i studánka s údajně léčivou vodou. Celý areál se stane symbolickou kulisou Kittelovy poutě i letos.
Životní styl, Liberecký kraj

Lázně Libverda slavnostně zahájí lázeňskou sezónu

V sobotu 25. května 2024 se v parku Lázní Libverda uskuteční slavností zahájení lázeňské sezóny. Akce se bude konat po několikaleté pauze. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý kulturní program, občerstvení, postaráno bude i o dětskou zábavu.
Lázně a wellness, Liberecký kraj