Úvod > Aktuality > Pražský hrad chystá výstavu slavného malíře Tiziana, zahájení se posouvá
Kultura

Pražský hrad chystá výstavu slavného malíře Tiziana, zahájení se posouvá

  • Vydáno23. listopadu 2015
Císařská konírna Pražského hradu bude hostit vůbec první výstavu benátského renesančního malíře známého jako Tiziano. Pro Českou republiku je to nevídaná událost, neboť tolik vzácných děl z dílny tohoto malíře se na jejím území ještě nikdy nesetkalo. Zahájení výstavy Tiziano Vanitas se bohužel posouvá na 15. 12 .2015 na základě zpoždění transportu exponátů kvůli zhoršené bezpečnostní situaci v Evropě. Otevřeno bude od 15. prosince do 20. března následujícího roku denně 10:00 – 18:00, základní vstupné činí 180 Kč, snížené 100 Kč.
Výstava Tiziano – Vanitas. Básník obrazu a odstínu krásy je ojedinělou příležitostí, jak seznámit veřejnost s tvorbou tohoto celosvětově uznávaného umělce a génia. Ten díky svému jedinečnému talentu pro využití barev a šerosvitu ovlivnil své současníky i budoucí generace malířů. Výstava přinese nový pohled na umělcovu tvorbu s důrazem na linii, díky níž si Tizian, celým jménem Tiziano Vecellio, získal největšího věhlasu – portréty, zejména pak vyobrazení křehké ženské krásy, jako je tomu například u obrazu Vanitas. Jeho dílo v současnosti patří k nejcennějším skvostům světového uměleckého dědictví.
 
Poprvé v historii uměleckých výstav budou na Pražském hradě uvedeny obrazy „Mladé ženy se zrcadlem“, častěji nazývané jako alegorie „Vanitas”, zapůjčené z Barcelony, z Boromejské sbírky a z dalších vzácných soukromých sbírek. Vidět tyto obrazy pohromadě je vzácná příležitost také z důvodu uvedení dalších Tizianových mistrovských děl reprezentujících „Krásu”. Příkladem je fascinující „Flora”, jeden z Tizianových nejúžasnějších obrazů, který byl zatím vystavován pouze v Galerii Uffizi ve Florencii. Navíc mohou návštěvníci obdivovat malířovy samostatné autoportréty nebo jeho tvář vloženou do obrazových kompozic. K vidění budou také předměty, které Mistr používal v průběhu svého života. Klenotem výstavy je vzácný dokument z 16. století, který nebyl nikdy vystavován za hranicemi Itálie. Jedná se o Diplom císaře Karla V., díky kterému byl Tizian nominován na člena Palatiny a Rytíře římského impéria.
 
Kurátory výstavy jsou historik umění profesor Lionello Puppi, jeden z celosvětově uznávaných vrcholných expertů na renesanční umění, a profesorka Serena Baccaglini. Koordinátorkou je doktorka Monika Burian Jourdan, která organizuje významné umělecké výstavy po celém světě. Výstavu také podporuje Italská ambasáda v čele s jejím velvyslancem Aldo Amatim, Italský institut v Praze a jeho ředitel Giovannim Sciolou a v neposlední řadě italské Ministerstvo kultury. Organizace výstavy probíhá ve spolupráci Správy Pražského hradu a Art for public.           
 
Italský malíř Tizian (Tiziano Vecellio) patří k nejdůležitějším osobnostem tzv. benátské školy 16. století a k nejvýraznějším světovým umělcům v celých dějinách umění. Šíře jeho tematického záběru se pohybuje od portrétů, krajinomaleb, mytologických a náboženských námětů.
 
Praha se výstavou „Tiziano – Vanitas Básník obrazu a odstínu krásy“ zařadí mezi významné metropole, jako jsou Řím, Paříž nebo Vídeň, které jsou proslulé právě i výstavní turistikou. Výstava je určena co nejširší veřejnosti od laiků, milovníků umění až po studenty a odborníky na výtvarné umění.
Císařská konírna na Pražském hradě

Císařská konírna na Pražském hradě

Císař Rudolf II. byl kromě jiných kuriózních zájmů také vášnivým milovníkem a sběratel koní. Pro svou vášeň nechal zbořit část hradních hradeb a na jejich místě vystavěl kolem roku 1583 nové nádherné stáje. V současnosti slouží konírna k výstavním účelům.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Další aktuality

Kam za májovou zábavou? Tipy na akce, které si nesmíte nechat ujít v květnu 2024

Blíží se léto, ale už květen 2024 nabízí řadu zajímavých akcí – od tradičních a každoročně opakovaných až po novinky, které zažijete jen jednou a proto je třeba si pečlivě vybrat. Máme pro vás tipy z celého Česka na zajímavé akce, festivaly, výstavy, slavnosti, gastronomické akce a workshopy, které letos nesmíte zmeškat.
Praha | Zážitky

Cesty za uměním: francouzský malíř a „celník“ Henri Rousseau a jeho stopy v Česku

Jeden z nejcennějších obrazů ve sbírkách Národní galerie v Praze namaloval francouzský malíř Henri Rousseau (1844–1910), přezdívaný Samouk, Nedělní malíř nebo Celník. Naivistický a ve všech směrech originální umělec přitom celník nikdy nebyl, a dokonce se tak nejmenuje ani jeho nejslavnější obraz. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!
Praha | Kultura

Tim Burton se vrátil do Prahy: do jeho fantaskního světa nahlédnete v Obecním domě

Americký filmový mág – producent, scénárista, básník a loutkař, propojující nevinný dětský svět s odvrácenou stranou lidské existence a také vizionář spojující s neskutečnou lehkostí animaci s hranou tvorbou, se po 10 letech se vrací opět do Prahy, aby dal svým českým obdivovatelům možnost nahlédnout do nejniternějších zákoutí své mysli. Všemožné exponáty z jeho snových, fantaskních, groteskních až hororových děl si prohlédnete od 1. května do 30. září 2024 v Obecním domě.
Praha | Kultura

Letenský kolotoč se opět roztočí

Národní technické muzeum v pátek 3. května 2024 roztočí na další sezónu opravený Letenský kolotoč. Užít si jízdu na této unikátní atrakci a připomenout si atmosféru pražských atrakcí před sto lety je letos možné v pátek, sobotu, neděli a ve státní svátky do konce září. Kolotoč z roku 1892 se nachází na hraně Letenských sadů před Národním technickým muzeem.
Praha | Památky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevřené zahrady Černínského paláce, Plavba na Slapy 2024, Letecké muzeum Kbely – zahájení sezony 2024, Den otevřených dveří v Depu Kačerov, Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Praha májová, zelená, kvetoucí a voňavá: nejkrásnější parky a zahrady

Jaro je krátké a je škoda neužít si Prahu v těch několika krátkých týdnech, kdy vypadá jako zářící bílá nevěsta anebo je oblečena do růžově zabarvených květů. Kde najdete ta nejkrásnější zákoutí, odkud se nabízejí nejhezčí výhledy a kde navíc potěšíte oči, nos i chuťové buňky?
Praha | Příroda

Oslavte První máj v trojské botanické zahradě polibkem i výpravou za motýly

Toužíte políbit na První máj svou milou či milého pod rozkvetlým stromem? Vydejte se společně do botanické zahrady v Troji. Jaro tu jede na plné obrátky a zahrada plná květů a vůní navodí romantickou náladu. Zároveň si nenechte ujít návštěvu skleníku Fata Morgana, kde vám budou dělat společnost kouzelní exotičtí motýli. Každou neděli můžete také nahlédnout do výroby vína!
Praha | Příroda

Návrat krále: Dalekohled König se vrací na Štefánikovu hvězdárnu

Štefánikova hvězdárna na Petříně připravila na letošní rok výstavu ku příležitosti návratu renovovaného hlavního dalekohledu a nazvala ji „Návrat krále“, jelikož dalekohled je mezi astronomy známý jako "König". Pro veřejná pozorování bude dalekohled k dispozici od 4. května 2024, výstava potrvá až do konce roku. Jedinečný přístroj vážící 5,5 tuny prošel v uplynulých dvou letech v německé Jeně kompletní renovací.
Praha | Památky