Úvod > Aktuality > Přání k narozeninám: 10 tipů na místa, kde se natáčela komedie s Evou Holubovou a Jaroslavem Duškem
Kultura

Přání k narozeninám: 10 tipů na místa, kde se natáčela komedie s Evou Holubovou a Jaroslavem Duškem

Před téměř čtvrt stoletím tvořili milenecký pár učitelů v kultovních Pelíšcích, ale nebyl to jejich první společný film. Už od 80. let mohli diváci vidět Evu Holubovou a Jaroslava Duška i v jiných snímcích. Jejich zatím posledním společným dílem je po Přání Ježíškovi film Přání k narozeninám, kde opět hrají pár. Na jakých místech se natáčelo vám prozradí Kudy z nudy.
Jak oblíbená herečka Eva Holubová sama na sebe prozradila, má ve filmech už svoje osvědčené manžele – Bolka Polívku, Jiřího Lábuse, Boba Klepla a samozřejmě Jaroslava Duška. S posledně jmenovaným si zahráli například už ve filmu Pražská 5 režiséra Tomáše Vorla, nezapomenutelným párem se ovšem stali v roce 1998 po uvedení snímku režiséra Jana Hřebejka Pelíšky. Diváci je pak společně mohli vidět například i ve filmu Pupendo v roce 2003 a před rokem ve snímku Přání Ježíškovi.

Že bude hrát roli Arnošta, dědečka, otce a hlavně manžela Evy Holubové se Jaroslav Dušek dozvěděl od producentů filmu Přání k narozeninám na poslední chvíli. Podle svých slov byl překvapen nabídkou na další manželskou dvojici s Evou Holubovou. Málem nemohl v nové komedii hrát kvůli jinému závazku, ale nakonec to dobře dopadlo a byl obsazen do obou filmů.

přání k narozeninámVe filmu Přání Ježíškovi si s Jaroslavem Duškem a Evou Holubovou zahrála i Veronika Khek Kubařová, která se objevila také v Přání k narozeninám. Syna této dvojce si zahrál Matěj Hádek, jeho přítele pak Tomáš Klus. Dále ve filmu poznáte například i Simonu Babčákovou, Davida Švehlíka nebo Jaroslava Plesla. Natáčelo se ve středočeské Líšnici, Tursku, Klánovicích, v Praze, Brně, na vodě u Pikovic, došlo i na prázdninové opékání buřtů v noci u zříceniny Zbořený Kostelec. Snímek byl uveden do kin 19. ledna 2023 distribuční společnost Bioscop.
 
Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla

Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla

Sázava je velmi oblíbená řeka, a to i díky bouřícím peřejím Stvořidla, které za vysoké vody dosahují vyšší obtížnosti WW III. Na střední a dolní části najdete množství jezů s vorovými propustmi. Stvořidla patří k nejobtížnějším „turistickým“ peřejím v ČR.

Železniční viadukt Žampach

Železniční viadukt Žampach

Kamenný most na Žampachu je dle některých zdrojů nejvyšší kamenný železniční most v České republice, podle jiných pramenů dokonce v Evropě. Nachází se na trati "Posázavského pacifiku" mezi stanicemi Jílové u Prahy a Luka pod Medníkem.

Praha 1

Praha 1

Jedinečná atmosféra uliček Starého Města a Malé Strany s galeriemi a kavárnami, vznosné barokní kostely, paláce a palácové zahrady, starobylý Karlův most, ostrov Kampa obtékaný Čertovkou, a nad tím vším Pražský hrad s katedrálou sv. Víta – to je historické centrum a srdce hlavního města, Praha 1.

Praha – Klánovice

Praha – Klánovice

Klánovice mají štěstí a výlučné postavení nejenom mezi ostatními pražskými čtvrtěmi. Postaral se o ně Klánovický les, zvaný též Vidrholec. Každý, kdo tu bydlí, to má do lesa a mezi stromy skutečně jen kousek, nemluvě o nejčistším ovzduší ze všech pražských čtvrtí a zdravém životním prostředí.

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Kostel Jana Amose Komenského v Brně – Červený kostel

Kostel Jana Amose Komenského v Brně – Červený kostel

Kostel, který je v Brně všeobecně známý pod názvem Červený kostel, dle použité barvy červeného cihlového zdiva, byl postaven v letech 1863-1865.

Posázavský motoráček – pravidelný víkendový vlak

Posázavský motoráček – pravidelný víkendový vlak

Posázavský motoráček jezdí z Prahy po trati tzv. Posázavského pacifiku přes Vrané nad Vltavou a Jílové u Prahy do Týnce nad Sázavou a zpět. Vlak jede každou sobotu, neděli a svátek od posledního březnového víkendu do 28. září.

Brno

Brno

Přijeďte ochutnat Brno a jeho vynikající gastronomii, významné kulturní památky a krásnou okolní přírodu. Otevřeno 365 dní v roce, za každého počasí.

Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka

Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka

Hlavní nádraží v Praze je vůbec největší osobní nádraží v České republice. Zdaleka však není nádražím nejstarším. Jeho historie se začala psát roku 1869 a do dnešní podoby bylo přestavěno podle návrhu architekta Josefa Fanty.

Zřícenina hradu Zbořený Kostelec

Zřícenina hradu Zbořený Kostelec

V přírodní rezervaci nad řekou Sázavou se tyčí zřícenina královského hradu Zbořený Kostelec, která je volně přístupná. Počátky dějin hradu nejsou doloženy. První písemná zmínka o Zbořeném Kostelci (původně se jmenoval Kostelec nad Sázavou) pochází z roku 1341.