Úvod > Aktuality > Užijte si babí léto a podzim v Českém Švýcarsku
Zdroj foto: ceskesvycarsko.cz, autor E. Hudcová
Příroda

Užijte si babí léto a podzim v Českém Švýcarsku

  • Vydáno28. září 2022
Přichází podzim, kouzelné období ranních romantických mlh a příjemně slunných dní jako stvořených pro výlety. Vydejte se na ně do krajiny Českého Švýcarska, která k nim přímo láká. Některá z notoricky známých míst jsou uzavřena díky ničivému požáru, který zde v létě řádil, což ale neznamená, že je oblast hermeticky uzavřena. Od 1.10.2022 je znovu přístupná pro návštěvníky i Pravčická brána. Na podzim můžete v Českém Švýcarsku objevit místa méně známá, přesto velmi malebná.

Okolí Vysoké Lípy a Hřenska: Pravčická brána, Šaunštejn, Malá Pravčická brána a Dolský mlýn na dosah

Od 1. října 2022 je otevřená cesta na Pravčickoou bránu z Hřenska přes rozcestí Tři prameny. Zpřístupnění Gabrieliny stezky z Mezní Louky potrvá déle. Do konce října bude otevřeno každý den od 10:00 do 18:00. Také vVšechny vyhlídky v okolí Pravčické brány jsou přístupné.

Obec Vysoká Lípa byla vyhlášena v roce 1995 vesnickou památkovou zónou díky svým dochovaným roubeným a hrázděným usedlostem z přelomu 18. a 19. století. Navíc odtud můžete podniknout řadu výletů na krásná místa.

dolský mlýnJedním z nich je Dolský mlýn, kam se dostanete z vesničky buď po modré (cca 1 km), anebo od vzdálenějšího parkoviště Starý mlýn po žluté značce (cca 2,5 km). Nedaleko Vysoké Lípy naleznete také skalní hrádek Šaunštejn, který je po letošního července otevřen po velké rekonstrukci. Jen 520 m od hrádku stojí Malá Pravčická brána. Skalní oblouk vysoký 2,3 m se nápadně podobá slavnější sestře, která je nyní ovšem uzavřena. Po železných schodech můžete vystoupat na vyhlídku na vrcholu skály, výhled zde ale částečně zakrývají stromy.
 

Výlety z Jetřichovic: na vyhlídky, Tokáň a do Pavlinina údolí

české švýcarskoTuristům je otevřené okolí Jetřichovic. Vydat se můžete například na Mariinu vyhlídku, Vilemíninu vyhlídku, Rudolfův kámen a Treppenstein (asi 7 km). S dětmi určitě varazte na Trpasličí skálu a přes nádherné Pavlinino údolí zpět do Jetřichovic (7,5 km). V dosahu je také zřícenina skalního hrádku Falkenštejn (860 m). Zdatnějším turistům odtud doporučujeme výlet na Tokáň – místo, kde rod Kinských nechal postavit sruby pro lovce tetřevů má své kouzlo. Navíc zde zažijete trochu adrenalinu v podobě skalního průchodu Úzké schody na žluté turistické značce. V 19. století zde byly instalovány schody, díky nímž není průchod tak náročný a po zdolání tohoto úseku na vás budou čekat skalní plošinky, ze kterých je pěkný výhled na okolní skály. Cesta pokračuje knížecí stezkou, přes vrch Bor, odkud soporučujeme návrat do Jetřichovic buď Haťovým dolem anebo Jetřichovickými stěnami (cca 14 km).
 

Tisá, Rájec, Ostrov: túry v Labských pískovcích

tiské stěnyPokud pojedete do Tisé poprvé, rozhodně nezapomeňte navštívit úplně nové informační centrum. Vybaveni informacemi pak navštivte jednu z nejstarších turistických oblastí Labských pískovcůTiské stěny. Ty nabízejí dva okruhy a je jen na vás, jakou cestu zvolíte. My doporučujeme projít okruhy oba. Začněte na Skalním náměstí, které je výchozím bodem do obou skalních měst. V Malých Tiských stěnách, kde stezka měří asi 1 km objevíte téměř dvacítku skalních útvarů. Přestože jde o malý okruh, není zde cesta úplně snadná. Poté pokračujte ve Velkých Tiských stěnách, kde si lze odpočinout v Turistické chatě. Celkem okruh měří 2,5 km, ovšem čekejte větší převýšení.

tské stěnyJestliže Tiské stěny znáte udělejte si od Turistické chaty jiný výlet, a to do dalšího skalního města, Rájeckých stěn. Ty jsou rájem pro turisty, kteří vyhledávají klid a také pro horolezce. Jednotlivé horolezecké věže mají svá vlastní jména stejně jako v Tisé. Rájecké údolí s malým potůčkem a přírodními pískovišti ocení hlavně rodiny s dětmi. Po prohlídce Rajeckých stěn překročte hranici do Německa a po žluté Forststeig Elbsandstein se napojíte na červenou zpět do Česka, až do Ostrovských skal. Vypínají se nad soustavou Ostrovských rybníků, z kterých je ten největší využívaný jako přírodní koupaliště. V Ostrově rozhodně zastavte na vynikající jídlo v Hotelu Ostrov. A jestli nespěcháte, tak přenocujte užijte si místní wellness. Zpět do Tisé pak můžete po zelené turistické značce (cca 10,5 km).
30 tipů na výlet na neobjevená místa Českého Švýcarska

30 tipů na výlet na neobjevená místa Českého Švýcarska

Krajinu Českého Švýcarska můžete objevovat ve všech ročních obdobích. Užívat si tu můžete zimního rozjímání v přírodě, během výletů objevovat podzimní i letní vůně, barvy a zážitky nebo se zatajeným dechem obdivovat probouzející se jarní krajinu. Národní park České Švýcarsko postihl v srpnu 2022 ničivý požár. 98 % regionu oheň nezasáhl, odliv turistů však přetrvává a zaznamenávají jej podnikatelé v celé destinaci. Podpořte poskytovatele služeb, hoteliéry, restaurace i místní památky.

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Romantický Dolský mlýn neleznete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko.

Trpasličí skála v Českém Švýcarsku

Trpasličí skála v Českém Švýcarsku

Najděte sedm trpaslíků důmyslně vysekaných ve skále! Možná to zní lehce, ale úkol to není až tak snadný. Nechybí samozřejmě ani Sněhurka.

Naučná stezka Jetřichovické stěny – procházka Českým Švýcarskem

Naučná stezka Jetřichovické stěny – procházka Českým Švýcarskem

Osmikilometrová naučná stezka provádí návštěvníky přes trojici známých vyhlídek z Jetřichovic okolo skalního hrádku Šaunštejn do Vysoké Lípy. Na 16 zastaveních turisté získají vhled do kulturně-historických i aktuálních přírodních témat.

Hrad Šaunštejn

Hrad Šaunštejn

Necelý kilometr severně od obce Vysoká Lípa v Českém Švýcarsku lze spatřit výrazný pískovcový blok, kde v dobách minulých stával skalní hrad Šaunštejn. Skýtá nádherné výhledy na malebné okolí Vysoké Lípy, na části Českého Švýcarska s nejvýraznějším Růžovským vrchem.

Jetřichovické stěny a vyhlídky

Jetřichovické stěny a vyhlídky

Obec Jetřichovice v západní části Českého Švýcarska obklopují Jetřichovické stěny. Oblast je známá pískovcovými skalními městy i samostatně stojícími skalními věžemi. Mezi nejznámější patří Rudolfův kámen, Vilemínina stěna a Mariina skála, z jejichž vrcholků se otvírá malebný výhled do okolí.

Velké Tiské stěny

Velké Tiské stěny

Velmi atraktivní turistický cíl Velké Tiské stěny je součástí komplexu Tiské stěny, které představují nejdokonaleji vyvinuté pískovcové skalní město v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce.

Malé Tiské stěny

Malé Tiské stěny

Velmi atraktivní turistický cíl Malé Tiské stěny je součástí komplexu Tiské stěny, které představují nejdokonaleji vyvinuté pískovcové skalní město v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Okruh Malé Tiské stěny ukrývá téměř dvacítku skalních útvarů.

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku

Mariina vyhlídka u Jetřichovic v Českém Švýcarsku má nový altán. Pro své úchvatné výhledy na další skály, například Jetřichovické skalní město, zříceninu hradu Falkenštejn či Bukovou horu, patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům. Vyhlídkový altánek je jedním ze symbolů Českého Švýcarska.

Vyhlídka Rudolfův kámen u Jetřichovic

Vyhlídka Rudolfův kámen u Jetřichovic

Vyhlídku Rudolfův kámen naleznete v Jetřichovických skalách. Místo s vynikajícím kruhovým výhledem patří mezi nejvyhledávanější vyhlídky v oblasti. Výstup na vrchol je náročnějšího rázu, avšak určitě stojí za to.

Skalní vyhlídka Vilemínina stěna v Jetřichovicích

Skalní vyhlídka Vilemínina stěna v Jetřichovicích

Báječné výhledy a skvělou procházku přírodou, to vše nabízí Vilemínina vyhlídka v Jetřichovických stěnách. Pokud se na tuto oblíbenou vyhlídku Českého Švýcarska vypravíte, objevíte pravé kouzlo přírody.

Úzké schody na Tokáni u Jetřichovic – skalní průrva, Trpasličí rokle, Myší díry a Andělské schody

Úzké schody na Tokáni u Jetřichovic – skalní průrva, Trpasličí rokle, Myší díry a Andělské schody

Úzké schody mezi Jetřichovicemi a Doubicí jsou jednou z nejzajímavějších partií Národního parku České Švýcarsko. Jedná se o úzké skalní průlezy (tzv. Myší díry, úzké místy na šířku ramen) a trhliny, které jsou zpřístupněny železnými žebříky.

Pavlínino údolí u Jetřichovic v Českém Švýcarsku

Pavlínino údolí u Jetřichovic v Českém Švýcarsku

Pavlínino údolí, často označované též jako Pavlino, je asi 3,5 km dlouhé kaňonovité údolí, které vytvořila říčka Chřibská Kamenice v křídových pískovcích mezi Studeným, Rynarticemi a Jetřichovicemi.

Malá Pravčická brána

Malá Pravčická brána

Malá Pravčická brána je přírodní skalní oblouk, která stejně jako Pravčická brána vznikla selektivním zvětráváním a odnosem kvádrových pískovců lavicovité odlučnosti. Na rozdíl od její větší sestry se však můžete projít nad jejím obloukem, kde byla upravena kovová vyhlídka.

Tiské stěny – ráj pro turisty a horolezce

Tiské stěny – ráj pro turisty a horolezce

Skalní město Tiské stěny (613 m n. m.) leží na jižním okraji krušnohorského zlomu. V západním výběžku Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce vytvářejí spolu s Rájeckými stěnami, Ostrovskýmí stěnami a Vysokým Sněžníkem atraktivní turistickou a horolezeckou oblast.

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce

CHKO Labské pískovce je tvořena řadou soutěsek a kaňonů, které jsou obklopené věžemi a masivy místy tvořícími skalní města. Vznikla v roce 1972 na ploše 324 km² s cílem ochrany pískovcové krajiny, rozsáhlých přirozených lesů i kulturních památek, zejména lidové architektury.

Stezka po hřebenech Velkých Tiských stěn

Stezka po hřebenech Velkých Tiských stěn

Tiské stěny jsou přírodní památkou – bizarním skalním městem jižního okraje krušnohorského zlomu druhohorní pískovcové tabule.

Rájecké skály

Rájecké skály

Rájecké skály jsou další souvislou oblastí tvořenou masivem tvrdého pískovce se skalními věžemi, průchody, okny a bizartní členitostí.

Ostrovské skály – příroda pro turisty a výzva pro horolezce

Ostrovské skály – příroda pro turisty a výzva pro horolezce

Vypínají se u obce Ostrov v blízkosti státní hranice s Německem. Ve skalním komplexu jsou vysoké skalní věže a masivy z tvrdého pískovce.

Další aktuality

Užijte si zábavu na Řípské pouti 2024

Přijďte se pobavit na Řípskou pouť pod slavným Řípem! I letos bude plná atrakcí, stánků a skvělých programů. Pouť bude probíhat od 26. do 28. dubna na úpatí hory Říp v osadě Rovné, za obcí Krabčice.
Ústecký kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Ústecký kraj

Místa, kam jste ještě nezavítali a kde nebudete čekat v dlouhých frontách před pokladnami, najdete také v Ústeckém kraji. Rodiny s dětmi i fanoušky historie a techniky potěší výlety do Podkušnohorského technického muzea, na hrad Tolštejn i zámky Velké Březno a Stekník anebo k přehradě Fláje u Českého Jiřetína. Útrobami duté pilířové přehradní hráze se nikde jinde v Česku neprojdete, je jediná svého druhu u nás. Objevte jedinečné dosud málo navštěvované památky, například – Mederův dům v Žatci s historickou expozicí a Cisterciácký klášter Osek.
Ústecký kraj | Památky

Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Místa, kde bublá žhavá láva a vzduch je plný popela v Česku sice nenajdete, zato ale vyhaslých vulkánů máme celou řadu. Stačí se vypravit do Doupovských hor anebo se rozhlédnout se po typických kuželovitých vrcholcích Českého středohoří, sopky najdete také u Bruntálu a u Chebu.
Ústecký kraj | Příroda

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

Historickým městem roku 2023 je Žatec v Ústeckém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2024 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Ohři určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.
Ústecký kraj | Památky

Jezero Most se chystá na Olympijský festival

V roce 2020 otevřený rekreační areál u jezera Most se chystá na Olympijský festival, který se bude konat v souběhu Olympijských her v Paříži 2024, tedy od 26. července do 11. srpna. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit.
Ústecký kraj | Příroda

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.
Ústecký kraj | Příroda

Lokomotiva Ušatá vyrazí do Žatce – přijďte se svézt!

V sobotu 6. dubna 2024 se uskuteční první veřejná jízda vlaku NTM v čele s parní lokomotivou 464.102 „Ušatá" z roku 1940, která v loňském roce prošla generální rekonstrukcí za podpory finančních prostředků Evropské unie. Vlak pojede po trase Ústí nad Labem–Teplice v Čechách–Bílina–Most–Chomutov–Žatec a zpět. Cílem jízdy je město Žatec, kde bude probíhat bohatý doprovodný program k zahájení turistické sezóny 2024.
Ústecký kraj | Zážitky

Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích zahajuje sezónu pro všechny zahrádkáře, chalupáře, pěstitele i kutily

Výstava Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích nabízí návštěvníkům oblíbený tradiční sortiment jako je sadba, květiny, cibuloviny, zahradní nářadí, zahradní technika, zahradní nábytek, hnojiva, postřiky, potraviny, přírodní léčiva a řadu dalšího. První jarní výstava je zaměřena na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Výstava probíhá v pěti dnech od 3. 4. do 7. 4. 2024 a otevřena je denně od 9 do 17 hodin.
Ústecký kraj | Životní styl