Úvod > Aktuality > Kde letos na podzim zastaví Legiovlak a kam se vypravit na výstavy o čs. legiích?
Zážitky

Kde letos na podzim zastaví Legiovlak a kam se vypravit na výstavy o čs. legiích?

  • Vydáno6. října 2018
Už jste viděli Legiovlak aneb legionářské muzeum na kolejích? Než se letos uloží k zimnímu spánku, můžete ho vidět v několika středočeských městech. Sté výročí vzniku Československé republiky pak oslaví měsíční zastávkou v hlavním městě. Kromě toho vám nabídneme další zajímavé legionářské výstavy!
Na svou cestu se Legiovlak poprvé vydal v roce 2015 a Českem bude křižovat ještě dva roky. Věrnou repliku vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace československých legií, tak můžete navštívit také příští rok nebo napřesrok. Pocit sounáležitosti a národní hrdosti ale nejlépe zažijete právě teď na podzim, rovných sto let po památném vzniku samostatného československého státu. Vstup do Legiovlaku je zdarma.
 

Poslední letošní zastávky Legiovlaku

Vlak nabízí prohlídku řady zrekonstruovaných vagonů; v soupravě bývá většinou k vidění vůz polní pošty, takzvaná těpluška, prodejní, ubytovací a sanitní vůz, vozy s kovářskými či krejčovskými dílnami, obrněný vůz vyzbrojený dělem a kulomety, štábní vagon pro plánování operací a plošinové vozy s materiálem. Interiéry, informační panely a exponáty, které seznamují se životem a bojem čs. legií, si prohlédnete ve všední dny od 8 do 18 hodin, o víkendech od 9 do 19 hodin.

Legiovlak se letos zastaví celkem v sedmatřiceti městech Čech, Moravy a Slezska. Na začátku října se z Hostivic přesune do Benešova, kde si jej prohlédnete od 9. do 14. října. Další zastávkou budou od 16. do 21. října Úvaly a od 22. do 25. října Poděbrady. Od 28. října až do 18. listopadu bude Legiovlak k vidění v železniční stanici Praha-Dejvice, předposlední zastávkou pak bude od 20. do 25. listopadu Rakovník a letošní tečkou se stane zastávka v Radnicích; tam se s Legiovlakem rozloučíte v době od 27. listopadu do 2. prosince.
 

Výstavy na téma čs. legie

Za Legiovlakem nemusíte většinou cestovat nijak daleko a chce to jen pohlídat si čas, kdy dojede do vašeho města nebo blíž k vašemu bydlišti. Jiné je to s výstavami, a tak vám nabídneme přehled akcí z různých míst.

Například ve středních Čechách se do konce října můžete vypravit do Muzea klasického knihařstvíRožďalovicích na výstavu Příběhy československých legionářů v ilustracích a obrazech 1918–1938, Městské muzeum ve Velvarech pak do 10. listopadu nabízí výstavu věnovanou osobnostem čs. legií a vzniku Československa.

V historické budově Jihočeského muzea v Českých Budějovicích končí 11. listopadu výstava První světová válka – léta zkázy a bolesti, zatímco v Národním památníku II. světové války v Hrabyni je až do konce listopadu k vidění výstava o formování Československé armády v letech 1918−1938. Závěr první světové války a vojáky vracející se z fronty připomíná také výstava Rok 1918 – co nám válka vzala a dala, v Muzeu města Brna na Špilberku ji můžete navštívit až do konce roku.

A chystané akce? Koncem října se ve Slezském zemském muzeuOpavě otevře výstava věnovaná prvnímu prezidentovi T. G. Masarykovi, legiím a Slezsku. Památník Mohyla míru na jižní Moravě připomene sochaře a legionáře Rudolfa Březu, který se osobně znal s Milanem Rastislavem Štefánikem a roku 1919 sejmul jeho posmrtnou masku. Výstava začne koncem října a potrvá až do ledna 2019.
 

Co by vás mohlo zajímat?

  • Československé legie používaly podobné vlaky na Transsibiřské magistrále jako pojízdné kasárny, v 259 vlacích bývalo seřazeno 531 osobních a 10 287 nákladních vozů.
  • Součástí expozice v Legiovlaku je databáze, v níž můžete přímo na místě zjistit, jestli byl v legiích některý z vašich předků.
  • Co dělali legionáři ve volném čase? Například hráli loutkové divadlo: deset originálních marionet zapůjčilo Muzeum loutkářských kulturChrudimi. Přímo na italské frontě s nimi pro své spolubojovníky hráli divadlo bratři Kopečtí, pravnuci legendy českého loutkářství Matěje Kopeckého.
  • Mezi letošní novinky se vedle marionet a historické polní kuchyně řadí také parní lokomotiva, kterou Československá obec legionářská koupila v roce 2016 a nechala ji opravit. Protože ale z dnešních nádraží zmizely vodní pumpy a sklady uhlí, ČsOL si musela od Českých drah vypůjčit cisternový a plošinový vůz; lokomotiva si tak vozí potřebný materiál s sebou.
  • Až se Legiovlak v roce 2020 zastaví, mohl by najít zázemí u Larischovy vilyPardubicích. Ta se zapsala do dějin jako jedno z krvavých míst Heydrichiády a Československá obec legionářská v ní plánuje muzeum.
Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech sídlí ve zrekonstruovaném tereziánském špýcharu. Je zcela bezbariérové a kromě výstav a expozic nabízí i možnost občerstvení ve stylové kavárně.

Slovácký Slavín v Kněždubu

Slovácký Slavín v Kněždubu

V obci Kněždub najdete hřbitov, kde jsou umístěny hroby místních umělců, kteří ve svém díle zvěčnili krajinu a obyvatele Slovácka. Nejznámějším z nich je Jožka Úprka, dále jsou zde hroby malíře Antoše Frolky a akademického sochaře Františka Úprky.

Zítkovy sady v Praze

Zítkovy sady v Praze

Zítkovy sady leží pod Emauzy a vznikly na místech posledních zbytků starého Podskalí. Jsou ohraničeny Palackého náměstím, Rašínovým nábřežím, ulicí Dřevnou a náměstím pod Emauzy.

Legiovlak 2024

30. 4.5. 5.
Legiovlak 2024

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.

Další aktuality

Dva gorilí kojenci: Mobi se zvedá na nohy a o nové mládě pečuje chůva

Mimořádnou podívanou nyní nabízí Rezervace Dja v Zoo Praha. Uvidíte zde hned dvě mláďata gorily nížinné! Samice Kijivu svého potomka už necelé dva týdny po porodu půjčuje své nevlastní sestře Shindě. Oproti tomu Duni, matka v lednu narozené samičky Mobi, si svou dceru dál pečlivě střeží a čtvrtročního kojence zatím nepůjčuje nikomu. Odlišný přístup pětinásobné matky a prvorodičky lze sledovat na vlastní oči, a to nejlépe v 10:00 či v 15:00 hodin, kdy gorily dostávají krmení.
Praha | Příroda

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Když se v Praze zeptáte, kam se chodí na rande, lidé vám nepochybně poradí romantický ostrov Kampa anebo vrch Petřín. Nemusíte nutně šplhat na rozhlednu nebo prozkoumávat zrcadlové bludiště, ale určitě byste se měli zastavit na legendárním místě všech zamilovaných, u pomníku krále českých romantických básníků Karla Hynka Máchy.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura