ÚvodAktualityPotěšte se krásou křehkých květů i uprostřed zimy v liberecké botanické zahradě
Příroda

Potěšte se krásou křehkých květů i uprostřed zimy v liberecké botanické zahradě

  • 30. prosince 2023
Jestliže v těchto dnech vstoupíte do liberecké botanické zahrady, ocitnete se ve zcela jiném světě. Mezi rozkvetlými cizokrajnými rostlinami určitě zapomenete na nevlídné zimní počasí. Botanická zahrada v Liberci se může pochlubit zejména orchidejemi – jejich sbírka je nejrozsáhlejší v celé České republice.
OrchidejNapříklad orchidejí botanická zahrada vlastní asi 1500 druhů a poddruhů a právě v zimních měsících jich kvete nejvíc. Pohromadě však všechny být nemohou, různé druhy totiž vyžadují různou teplotu. Kromě orchideí nebo anturií v pavilonech botanické zahrady kvetou některé sukulentní rostliny, například aloe i gastérie.V palmovém skleníku vás jistě nadchnou i květy kamélií, japonské kosatce nebo kanárské čilimníky a také květy drobnějších zázvorovitých rostlin. K vidění je zde také několik právě kvetoucích bonsají, granátovník nebo rododendron.

Botanická zahrada v Liberci je nejstarší v České republice a stará se o nejpestřejší soubory exotických rostlin u nás. Skleníkový areál ve tvaru rostlinných buněk se sestává z devíti různě velkých expozičních pavilonů, skýtajících plochu zhruba 3000 metrů čtverečních. Roku 2003 bylo v botanické zahradě zřízeno tzv. záchranné centrum CITES sloužící k ochraně nejohroženějších druhů světa před vyhubením.
 

Nejkrásnější z orchidejí

orchidejV obchodech koupíte řadu orchidejí, hlavně "motýlkové" Phalaenopsis hybridního původu. Kromě tohoto běžného sortimentu ale existují špičkové odrůdy, které lze sehnat spíše na výstavách nebo u specializovaných zahraničních firem. Takové v současnosti vystavuje Liberecká botanická zahrada v mnoha vybraných odrůdách, jež mohou být informací, co také existuje a po čem se náročnější sběratel může dívat. Krásná je například Gastrochilus bellinus, která pochází z džunglí jihovýchodní Asie, kde se uchycuje na stromech. Tak zblízka, jako je to možné v liberecké botanické zahradě ji v přírodě nelze pozorovat. Kvítka jsou až neuvěřitelně strakatá.

OncidiumOncidium je rod tropických orchidejí. Mají většinou květy drobné, zato početné. Řada druhů kvete žlutě, přičemž prý mají nejžlutší barvu ze všech orchidejí. Některé druhy jsou celkově miniaturní, a proto bývaly oblíbené u amatérských pěstitelů. Nepěstovaly se ovšem snadno. Jedno takové je nyní vystaveno i v liberecké botanické. Pochází ze Střední Ameriky a severu Jižní Ameriky. Roste uchyceno na stromech.

orchidej LycasteKrásné jsou rovněž orchideje rodu Lycaste. Tyto květiny rostou poměrně vysoko v horách 1 200 až 1 800 m n. m. a u nás se pěstují velmi obtížně. Zahradníci musí navíc napodobit sezonně deštivé klima tak, aby na zimu částečně opadaly listy, ale přitom aby nescvrkly pahlízy. Když se pak objeví jejich veliký květ, je to vždy radost a potvrzení zahradnického umu. Lycaste voní, každá trochu jinak. Snad vám bude vůně trochu připomínat karafiáty, další je podobná toaletnímu mýdlu s citronovým aromatem.


Unikátní žlutokap kvete v zimě

žlutokapV liberecké botanické zahradě můžete vidět i sto let starou rostlinu žlutokapu šedého (Xanthorrhoeaglauca). V evropských podmínkách je vykvetení žlutokapu jedinečná událost; v botanické zahradě v Liberci se tak stalo teprve potřetí v roce 2023. Rostlina byla dovezena až z daleké Austrálie, kde ji vykopali ze země kvůli stavbě silnice, čímž ji zachránili. Botanická zahrada ji zakoupila v roce 2002. V přírodě kvete žlutokap hlavně po požárech, kdy je jeho kmínek zčernalý. Od toho je odvozen také jeden z jeho lidových názvů – Black Boy. Český název vznikl překladem původního názvu, rostlina totiž při poranění roní žlutou pryskyřici.
 

Krásné kamélie

kamélieZa exkluzivní podívanou v botanické zahradě lze označit soubor kvetoucích archaických i moderních odrůd kamélií, umístěných v pavilonu I. Nedostižnými exponáty jsou unikátní nejstarší kamélie v České republice, jež pocházejí z dob, kdy angličtí kapitáni dovezli do Evropy jako úplnou novinku kamélie z Orientu. Kromě šlechtěných odrůd pokvetou i druhy přírodní, nijak nešlechtěné.

kamélieKromě těch, které jsou zasazeny v pavilonu natrvalo, jsou zde umisťovány také prvně rozkvétající novinky v květnících. Potěší vás drobnokvětá japonská odrůda Camellia japonica, další je Dagmar Berghoff zbarvená do růžova anebo úžasně voňavá kamélie Cinnamon Cindy.
 
Botanická zahrada v Liberci má otevřeno denně, v zimě ji lze navštívit od 8:00 do 16:00 hodin. Dospělí za vstupenku zaplatí 140 korun, žáci studenti a držitelé zdravotních karet polovinu. Předškolní děti mají vstup zdarma.
Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice Příroda

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

Do Liberce za objevy i unikátním výhledem

Do Liberce za objevy i unikátním výhledem

Pokud máte rádi interaktivní modely, hry a pokusy, kdy nejrůznější předměty nejenom vidíte a smíte se jich dotýkat, ale také je slyšíte, cítíte a v některých případech je dokonce můžete i ochutnat, pak si přijdete na své ve science centru. V České republice je takových míst zatím jenom několik a jedním z nich je liberecký iQpark.

Dovolená s dětmi – Liberecký kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Liberecký kraj – 5denní program

Víte, že Liberecký kraj, který se rozkládá na samém severu Čech, je po Praze druhým územně nejmenším krajem naší země? Přestože rozlohou zabírá pouhá 4 % plochy České republiky, najdete tu nejenom spousty známých výletních míst, ale také čtyři pohoří, pískovcová skalní města, první českou přírodní památku UNESCO, romantické skalní vyhlídky, vodopády a další skvělá překvapení.

Liberec

Liberec

Desítky atrakcí na jediném místě nabízí Liberec, severočeské město pod Ještědem. Nadchne milovníky historie a kulturních památek, aktivní turisty i rodiny s dětmi.

Česko ve filmu: filmy a seriály, v nichž hrají hlavní roli zvířata a zoologické zahrady Příroda

Česko ve filmu: filmy a seriály, v nichž hrají hlavní roli zvířata a zoologické zahrady

Na výlet do zoologických zahrad se můžete vydat ve skutečnosti i na stříbrných plátnech a televizních obrazovkách: řada z nich se totiž objevila ve filmech, seriálech a dokumentech. Vydejte se s Kudy z nudy na velké filmové putování mezi zvířata!

Tadeáš Haenke – objevitel viktorie královské

Tadeáš Haenke – objevitel viktorie královské

Významný český cestovatel, lékař, etnograf a kartograf Tadeáš Peregrinus Xaverius Haenke (5. prosince 1761 – asi 31. října 1817) byl jednou z nejskvělejších osobností českých botanických dějin. Rovněž jako první v českých zemích vypustil montgolfiéru, obeplul svět a popsal viktorii královskou.

#světovéČesko a Region Liberec Letní sporty

#světovéČesko a Region Liberec

Sever Čech, to jsou spousty hradů a zámků, sklárny a sklářská muzea, skalní vyhlídky a hory: Jizerské, Lužické i Ještědský hřbet. Kde jsou hory, tam jsou také lyžařské areály a tratě pro běžky, včetně slavné Jizerské magistrály. Kdo má naopak rád léto, koupání a sporty, ten zamíří třeba k Máchovu jezeru nebo na Kokořínsko a do Máchova kraje.

Nejstarší botanická zahrada v Česku – Botanická zahrada Liberec

Nejstarší botanická zahrada v Česku – Botanická zahrada Liberec

Chloubou liberecké botanické zahrady jsou především sbírky tropických rostlin. Naleznete zde však i další unikáty, například nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Ve skleníkovém areálu ve tvaru rostlinných buněk najdete také populární obří leknínovitou rostlinu viktorii.

Další aktuality

Výlety pro samotáře na Českolipsku: objevte skalní reliéfy i výhledy Lužických hor

Českolipsko je krajem pískovcových skal, často ukrytých v lese, do nichž naši předkové vytesali nejrůznější zajímavosti – skalní reliéfy, sluneční hodiny nebo lesní divadlo… Pojďte objevovat krásy tohoto koutu naší země, kam sice turistický ruch vkročil, avšak nikoli v masivní podobě. Naše tipy vás zavedou na vrcholy a vrcholky Lužických hor, do Kunratického Švýcarska či do okolí říčky Svitávky.
Příroda, Liberecký kraj

Geopark Český ráj nabízí stovky zajímavých lokalit k výletům do přírody i za poznáním

Víte, která lokalita byla vůbec prvním geoparkem u nás? Český ráj, který je členem Sítě Evropských geoparků a zároveň i geoparkem UNESCO, toto prvenství získal již v říjnu 2005. Geopark Český ráj nabízí stovky lokalit geologického, archeologického a kulturního významu, které opravdu stojí za pozornost návštěvníků. Poznejte krásy Českého ráje s výjimečnými geotopy, které tvoří např. odkryvy hornin s nálezy vzácných nerostů, zkamenělin nebo část krajiny, která vyniká jedinečností i krásou. Český ráj představuje skutečnou geologickou učebnici, otevřenou všem zvídavým návštěvníkům!
Příroda, Liberecký kraj

Bazilika sv. Zdislavy v Jablonném jako nová: zrekonstruovaná barokní památka láká na prohlídky

Poutní bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí prošla náročnou rekonstrucí a po dvou letech se od 1. 5. 2024 otevírá poutníkům, turistům a ostatním návštěvníkům. U baziliky si mohou návštěvníci také nově prohlédnout venkovní výstavu Putování za našimi světci. Třetí květnovou sobotu 25. května se bude v bazilice konat tradiční pouť ke sv. Zdislavě.
Památky, Liberecký kraj

Na pouť za jizerskohorským Faustem se vydejte na 1. máje

Pouť se již tradičně odehrává 1. května v Krásné u Pěnčína na Jablonecku. Je to místo, kde skutečně žil lékař Jan Josef Antonín Eleazar Kittel. Zůstal tady po něm dům nazývaný Burk, kostel sv. Josefa, jehož byl mecenášem, fara i studánka s údajně léčivou vodou. Celý areál se stane symbolickou kulisou Kittelovy poutě i letos.
Životní styl, Liberecký kraj

Lázně Libverda slavnostně zahájí lázeňskou sezónu

V sobotu 25. května 2024 se v parku Lázní Libverda uskuteční slavností zahájení lázeňské sezóny. Akce se bude konat po několikaleté pauze. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý kulturní program, občerstvení, postaráno bude i o dětskou zábavu.
Lázně a wellness, Liberecký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Liberecký kraj

Jizerské hory i Český ráj jsou oázy klidu v krásné přírodě Libereckého kraje. Které dosud neobjevené skvosty se tu skrývají? Prozkoumejte sklářské tradice, navštivte krásné zámky a hrady, zavítejte na zámek Doksy s expozicí starých motorek nebo zámek Zákupy a hrad Grabštejn. Vydejte se také za fantastickými pohádkovými bytostmi, schovanými na Stezce skalních reliéfů u Brniště, na rozhlednu U Borovice v Roprachticích , do Muzea Českého ráje v Turnově nebo Muzea a Vlastivědné galerie v České Lípě.
Památky, Liberecký kraj

Chystáte se na Ještěd? K vrcholu vás přiblíží lanovka Skalka anebo turistický autobus

Sedačková lanovka Skalka bude od konce dubna opět v provozu a díky ní se turisté, kteří se touží dostat na Ještěd, přiblíží pod jeho vrchol. Další možností, jak se na horu dostat, by měl být od června turistický autobus. Zájemce vyveze k horské chatě Ještědka.
Letní sporty, Liberecký kraj

Český ráj dětem: výletní tipy pro děti v kraji skal a pohádek

Chystáte se na výlet do Českého ráje a hledáte tipy na místa, kde by se líbilo jak dětem, tak i dospělým? Pak se nechte inspirovat našimi tipy, které jsou pro děti jako stvořené – zavedou vás do míst, kde se natáčela řada pohádek i filmů, do labyrintů skalních měst a na pohádkové stezky.
Zážitky, Liberecký kraj