Úvod > Aktuality > Poslední šance navštívit Krkonošské muzeum ve Vrchlabí – od října se na dlouho uzavře
Kultura

Poslední šance navštívit Krkonošské muzeum ve Vrchlabí – od října se na dlouho uzavře

  • Vydáno16. září 2017
Krkonošské muzeum Správy KRNAP projde v příštích letech proměnou. Současné expozice Kámen a život a Člověk a hory nahradí Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku. Muzeum, které začátkem října uzavře veřejnosti své dveře, zůstane nepřístupné až do roku 2021. Tvůrci mají záměr rekonstrukcí stavby i samotné expozice dostat Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku mezi opět nejlepší a nejnavštěvovanější expozice v Evropě.
Expozice Kámen a životPůvodní expozice Krkonošského muzea ve Vrchlabí byla slavnostně otevřena 28. dubna 1984, která v 17 prostorách návštěvníkům přibližovala jedinečnost krkonošské přírody. Magnetem expozice Kámen a život byl třeba model doupného stromu s řadou jeho obyvatel nebo model horského potoka. To na tehdejší dobu byla neuvěřitelně pokroková věc. Vždyť návštěvníci tam viděli živé pstruhy, ptáky i rostliny. Cílem vedení muzea bylo dát lidem expozici, která by přesahovala Vrchlabí i Krkonošský národní park a poskytnout návštěvníkům podívanou i v době, kdy venku bylo špatné počasí. Za 34 let, kdy expozice sloužila veřejnosti, expozici Kámen a život navštívilo více než 1 milion návštěvníků. Krkonošské muzeum se díky této expozici stalo jedním z největších taháků východních Čech, resp. Královéhradeckého kraje.
 
Klášter VrchlabíSpráva KRNAP v příštích letech plánuje objekt bývalého kláštera zrekonstruovat a v jeho interiéru vytvořit expozici dokumentující příběh Krkonoš, a to jak s ohledem na jedinečnou přírodu, tak ve vztahu k soužití přírody a člověka. Ke spolupráci na libretu jsme přizvali scénaristu a dokumentaristu, osvědčeného tvůrce muzejních expozic Pavla Štingla (Památník Lidice, Památník Ležáky, Památník šoa v Praze Bubenči; autor řady dokumentárních filmů – filmy Mír jejich duši a Návrat Zapadlých vlastenců jsou o Pasekách nad Jizerou; dále seriál Heydrich – Konečné řešení, film Ghetto jménem Baluty, a další), který do svého týmu pozval architekty Šárku Malou a Romana Kouckého, výtvarníka Pavla Beneše a ve spolupráci s odbornými pracovníky Krkonošského muzea ve Vrchlabí a řadou odborných konzultantů vytvořili technický scénář nové expozice.
 
Domky VrchlabíV nejbližších týdnech a měsících proběhne stěhování administrativních prostor muzea a části muzejních depozitářů do náhradních prostor. Zároveň se připravuje výběrové řízení na dodavatele stavebních prací. Nové Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku se plánuje otevřít do konce roku 2021.

Poslední týden provozu, tj. od 3.–8. října, bude vstup do současné expozice Krkonošského muzea ve Vrchlabí v bývalém augustiniánském klášteře zdarma. Otevřené návštěvníkům nadále zůstávají expozice Krkonošského muzea ve Čtyřech historických domcích na Náměstí Míru ve Vrchlabí, na zámku v Jilemnici a lesnicko-myslivecká expozice Šindelka v Harrachově. Do konce roku 2018 probíhá celková rekonstrukce Památníku zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou.
Krkonošské muzeum ve Vrchlabí – Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí – Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku

Správa KRNAP v novém Návštěvnickém centru Krkonošského národního parku vytvořila expozici dokumentující příběh Krkonoš, a to jak s ohledem na jedinečnou přírodu, tak ve vztahu k soužití přírody a člověka.

Historické domky ve Vrchlabí

Historické domky ve Vrchlabí

Soubor čtyř štítových domů patří mezi nejstarší lidové stavby v Krkonoších a je vzácným pozůstatkem původní městské zástavby. Dřevěných domů s podloubím tu původně stálo pět.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Jilemnice – kolébka českého lyžování

Jilemnice – kolébka českého lyžování

V Jilemnici najdete nejstarší samostatný lyžařský spolek, který organizuje sportovní lyžování již od roku 1894. Navštívit zde můžete Krkonošské muzeum s expozicí počátků českého lyžování nebo Zvědavou uličku s domy posunutými vždy o jednu okenní osu blíž do ulice.

Památník Zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou

Památník Zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou

Památník zapadlých vlastenců najdete v Pasekách nad Jizerou, uprostřed krásné přírody s působivým výhledem na západní Krkonoše, v sousedství kostela sv. Václava z konce 18. století.

Další aktuality

Česko mezi řádky: Divá Bára, Vestec a Božena Němcová

Výlety s Boženou Němcovou (1820–1862), nejslavnější spisovatelkou národního obrození, většinou míří do Babiččina údolí, dějiště jejího nejznámějšího díla Babička. K nejoblíbenějším a nejčtenějším dílům patří také povídka Divá Bára. Ta se ale odehrává jinde: pojďte odhalit její tajemství s Kudy z nudy!
Královéhradecký kraj | Kultura

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Orlických hor a do Kladska

Pojďte s Kudy z nudy objevovat krásy Orlických hor! V dosud neobjeveném přírodním ráji se bude líbit všem: milovníkům rozhleden, dalekých výhledů i nejrůznějších historických i technických památek. A protože se budeme pohybovat v horách a údolích, kudy prochází česko-polská hranice, podíváme se i k sousedům.
Královéhradecký kraj | Letní sporty

Do Babiččina údolí se vypravte na Ratibořické ovčácké slavnosti

V sobotu 27. dubna 2024 se v Babiččině údolí budou konat Ratibořické ovčácké slavnosti, které připomenou letošní Den Země. Můžete se těšit na ukázku pastvy ovcí a práce pasteveckého psa, ochutnávku ovčích a kozích sýrů, folklórní vystoupení a tradiční řemeslníky. Součástí slavností je prodejní jarmark a dílničky pro děti. Akce se koná za každého počasí.
Královéhradecký kraj | Životní styl

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Krkonoších

Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, jsou ostrovem tundry uprostřed Evropy. Oproti evropským velikánům je naše skromné pohoří unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Díky své výjimečnosti a krajinnou hodnotu bylo toto horské území o rozloze 385 km² vyhlášeno v roce 1963 národním parkem.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ochutnejte tradiční krkonošské pokrmy

Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny. Jestliže se chystáte do našich nejvyšších hor na výlet nebo dovolenou, určitě nějaký ten tradiční pokrm vyzkoušejte. Budete překvapeni, jak nápaditě uměli naši předci zpracovat to málo, co v Krkonoších vyrostlo na poli nebo v lese. Kam se za krajovými specialitami vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
Královéhradecký kraj | Příroda

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, unikátní kostely v okolí Broumova, postavené podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, třeba dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, Museum bednářství Jaroslava Tománka a krásu nerostů z celého světa v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Vydejte se na výlet zpět do dob císaře Josefa II. při prohlídce podzemních chodeb pevnosti Josefov, navštivte rozhlednu na Feistově kopci anebo Rychnov nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
Královéhradecký kraj | Kultura

Výlety za duchovním odkazem – poutní cesty a trasy v Čechách a na Moravě

Stejně rozmanité jako Česko, země plná klášterů, kostelů, kapliček a dalších církevních památek, jsou i poutní cesty. Nejsou jen duchovním odkazem na život našich předků, ale připomínají i křesťanskou historii naší země. Při cestování s Kudy z nudy po poutních stezkách můžete poznávat jak významná poutní místa, tak malebná města, další historické památky i kouzelná místa naší přírody. Putování po místech ticha a důstojnosti vám pomůže najít klid, vnitřní mír i prostor, kam uniknout od všedních dnů, naplněných stresem a hektickým životním stylem.
Královéhradecký kraj | Památky