Úvod > Aktuality > Pohádková a filmová putování Vysočinou
Pohádková a filmová putování Vysočinou, Kudy z nudy
Památky

Pohádková a filmová putování Vysočinou

Poslechněte si audio verzi článku
Kulisou pohádek Obušku, z pytle ven!, Jak se budí princezny či Anděl Páně 2 se stal kraj Vysočina. Malebnou krajinu si oblíbili filmaři z Česka i zahraničí a vznikla tu řada známých filmů. Připomeňme třeba pivovar Dalešice a hrabalovské Postřižiny, Telč a film Až přijde kocour, Všechny dobré rodáky nebo seriál Synové a dcery Jakuba skláře, který se natáčel ve sklářské huti v Tasicích.

Toulky pohádkovou Vysočinou

Žďárské vrchyMalebná krajina Žďárských vrchů si zahrála významnou roli v pohádce Obušku, z pytle ven! (1955) Jako hlavní postavu si jistě vybavíte muzikanta Ladislava Peška cestujícího se svým oslem. Známá scéna, ve které hlavní hrdina zpívá „Já s písničkou jdu jako ptáček...“ se natáčela v okolí Sněžného a Samotína. Panoramata, která jsou ve filmu k vidění, byla natočena na Buchtově kopci, stejně jako domov chudého muzikanta.
 
ledeč nad sázavouPohádka Jak se budí princezny (1977) se natáčela na mnoha místech Vysočiny. Zřícenina hradu Orlík nad Humpolcem se proměnila v obydlí pro zlou sestru královny Melánii, která bažila po její koruně. Erbovní sál hradu Roštejna posloužil jako komnata prince Jaroslava. Další roli ve filmové pohádce si zahrálo nádvoří telčského zámku, který se stal sídlem Růžového království. Ostatně Telčský zámek byl domovem i Pyšné princezny (1952) Krasomily z Půlnočního království.

Hrad Ledeč nad Sázavou se objevil v mnoha pohádkách. Jednou z nejoblíbenějších je Anděl Páně 2 (2016). Místní prostory zámku se proměnily v dobové tržiště, kde se muselo i uměle zasněžovat. V pohádce Čertí brko (2018) se hrad Ledeč proměnil v městečko Pytlov. Ledeč se mihne i v několika záběrech pohádky Micimutr (2011).
 

Klášter Želiv jako protialkoholní i psychiatrická léčebna

želivPůsobivý exteriér (i interiér) Želivského kláštera si nejednou zahrál v dramatických filmech. Osudy lidí, kteří se rozhodli k boji proti alkoholismu zobrazuje snímek Dobří holubi se vracejí (1988). „Hymnu alkoholiků“ zpívali pacienti na schodišti zahradního křídla kláštera. V rajské zahradě zase pravidelně korzovali a v místních chodbách se pacient Lexa seznamoval se svérázným chodem léčebny.

Jako domov pacientů psychicky narušených sloužil klášter ve filmu Dům ztracených duší (1967). V kriminálním filmu přijíždějí vyšetřovatelé do psychiatrické léčebny vypátrat vraha jednoho pacienta, pravděpodobně válečného zločince.
 

Legendární Postřižiny v Dalešicích

pivovar dalešiceSlavný pivovar z filmu Postřižiny (1980), kterému Francin správcoval, najdete v městysu Dalešice na Třebíčsku. Pivo se tu vaří i ve skutečnosti a řada míst, kde svérázní příbuzní žili, stále poznáte. Ve zdejším muzeu je k vidění i místo slavné koupelové scény paní sládkové. Místo, kde si Maryška s Pepinem hrají na vojáky se natáčela v zahradě vedle pivovaru. Stojí tu samozřejmě i proslulý komín, kam se pak vydali na dobrodružný výstup.

Slavnou pochvalnou větu o vlasech paní správcové však Zdeněk Podskalský pronesl na Palackého náměstí Počátkách. Tady stál také hotel Modrá hvězda, kde si Francin stěžoval na špatně vychlazené pivo, a v „kadeřnictví“ na náměstí si Maryška nechala ostříhat své krásné vlasy.
 

Všichni dobří rodáci ze Sulkovce a Sněžného

Všichni dobří rodáciFilm Všichni dobří rodáci (1968) s Radkem Brzobohatým v roli Františka se natáčel nejen v obci Sulkovec na Žďársku, ale i ve Sněžném. V jednom z domů v Sulkovci žil a hospodařil právě filmový hrdina František. Záběry z obce Sněžné a jeho barokní rychty s klasicistně upraveným průčelím se objeví ve filmu v záběru, kdy se Zášinek vrací z hospody, v níž utápí žal po smrti židovské manželky.

Film vznikl na základě skutečných událostí a vzpomínek maty režiséra Vojtěcha Jasného. Ty se odehrály v moravské vesnici Kelč, kde se Vojtěch Jasný narodil, místní ale s natáčením nesouhlasili, a tak se štáb přesunul do města Bystré a obcí Sulkovec a Sněžné, kde vznikla většina scén.
 

Víte, že... aneb tipy na další místa spojená s filmem

  • telčNejobsazovanějším filmovým městem Vysočiny je malebná Telč. Z mnoha filmů připomeňme například snímky Studujeme za školou (1939), Hudba z Marsu (1955), Až přijde kocour (1963), Hry lásky šálivé (1971), Cirkus Humberto (1988), Helimadoe (1993), Řád (1994), Z pekla štěstí (1999), O ztracené lásce (2001), Výlet (2002), Dům U Zlatého úsvitu (2009)… a řada dalších.
  • Černobílý film Řeka čaruje (1945) se mimo jiné točil u Stvořidel na řece Sázavě.
  • TřebíčProslulé české historické drama Markéta Lazarová (1967) se natáčelo také v bazilice sv. ProkopaTřebíči, která se ve filmu proměnila v klášter.
  • V osmdesátých letech se město Pelhřimov téměř na celé léto přejmenovalo na „Kamenici“, a to díky natáčení seriálu Návštěvníci (1983).
  • Sága Synové a dcery Jakuba skláře (1984) je jedním z nejznámějších českých seriálů z pera Jaroslava Dietla. Natáčel se v Tasicích. V tamní huti skláři vyráběli sklo od roku 1796   až do roku 2002. Od té doby je pro veřejnost přístupná během prohlídek.
  • Mnohé díly Četnických humoresek (1997) vznikaly na Vysočině. Pátrání četníků probíhalo například v ulicích Třebíče, v zámeckém parku v Náměšti nad Oslavou, ale filmařský štáb zanechal své stopy i na loveckém zámečku Karlštejn nedaleko Svratky, v Jaroměřicích nad Rokytnou i na dalších zajímavých místech.
  • LipniceHrad Ledeč nad Sázavou láká nejen české filmaře, ale i ty zahraniční. Důkazem toho je natáčení filmu Bídníci (2000), kde si roli hlavní postavy Jeana Valjeana zahrál Gérard Depardieu.
  • Na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou se natáčel film Andělská tvář (2001).
  • Pohádka Čert ví, proč (2003) se natáčela ve sklepení hradu Lipnice nad Sázavou a stejný hrad se stala dějištěm pohádkového filmu Ať žijí rytíři! (2009).
  • Kdo by si nepamatoval na Večerníčky Václava Chaloupky. A právě v nich se objevily dvě zvířecí hvězdy z Vysočiny – vydra Vydrýsek (2003), dnes celebrita Záchranné stanice v Pavlově a ježek ušatý Aladin (2009) ze Zoo Jihlava.
  • kuky se vracíV krásné a čisté přírodě Vysočiny se natáčel i film Kuky se vrací (2010). Růžový plyšový medvídek se zastavil v pohádkovém mechovém lese na vrchu Melechov nedaleko přírodní rezervace Stvořidla mezi Ledčí nad Sázavou a Světlou nad Sázavou.
  • Historický film Hlas pro římského krále (2016) režiséra Václava Křístka, který pojednává o životě Karla IV. – od jeho dětství až po korunovaci římským císařem, si vypůjčil interiér třebíčské baziliky sv. Prokopa, který se díky natáčení proměnil v pařížský chrám Notre-Dame.
  • Zádušní oběťLovecký hrádek Roštejn u Třeště si střihl jednu z rolí v pohádce Pravý rytíř (2016).
  • Film Zádušní oběť (2017) se natáčel převážně v Třebíči. Vypráví příběh z roku 1915, ve kterém komisař Mondl přijíždí z Vídně do malého českého města, aby vyšetřil případ sériové vraždy mladých důstojníků.
  • Rodinná letní komedie Špunti na vodě (2017) pojednávající o třech tatíncích se svými potomky na řece Sázavě se mimo vodního toku odehrává také na Šlakhamru v Hamrech nad Sázavou.
Pivovar Dalešice – místo známé z filmových Postřižin

Pivovar Dalešice – místo známé z filmových Postřižin

Tradice vaření piva zde sahá až do 17. století. Pivovar se proslavil v roce 1980, kdy zde režisér Jiří Menzel natočil slavný příběh Hrabalových Postřižin. Ve zrekonstruovaném objektu dnes najdeme Muzeum rakousko-uherského pivovarnictví, ve kterém nechybí ani připomenutí slavného filmu.

Zoo Jihlava – připravte se na zážitek

Zoo Jihlava – připravte se na zážitek

Zoologická zahrada Jihlava je členěná do pěti kontinentů a ty můžete navštívit za jediný den. Rozlohou patří mezi menší, prohlídku zvládnete i s malými dětmi.

CHKO Žďárské vrchy – zelené srdce Česka

CHKO Žďárské vrchy – zelené srdce Česka

Žďárské vrchy a stejnojmenná Chráněná krajinná oblast se dá bez nadsázky považovat za jednu z posledních nedotčených oáz klidné a čisté přírody v srdci Česka. Jako pramenná oblast několika českých a moravských řek a rybničných soustav bylo území vyhlášeno za chráněnou oblast přirozené akumulace vod.

Klášterní komplex v Želivě – klášter premonstrátů s pohnutou minulostí

Klášterní komplex v Želivě – klášter premonstrátů s pohnutou minulostí

Klášter Želiv byl založen už ve 12. století knížetem Soběslavem. V padesátých letech zde byl internační tábor pro kněze a řeholníky. Želiv však není jen klášter, ale je to celý komplex staveb – klášter s kostelem Narození Panny Marie, konvent, opatství, Trčkův hrad či renesanční dům s palírnou.

Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla

Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla

Sázava je velmi oblíbená řeka, a to i díky bouřícím peřejím Stvořidla, které za vysoké vody dosahují vyšší obtížnosti WW III. Na střední a dolní části najdete množství jezů s vorovými propustmi. Stvořidla patří k nejobtížnějším „turistickým“ peřejím v ČR.

Barokní most v Náměšti nad Oslavou –  jeden z nejstarších mostů na Moravě

Barokní most v Náměšti nad Oslavou – jeden z nejstarších mostů na Moravě

Náměšťský barokní kamenný most bývá nazýván "malý moravský Karlův". Po Karlově mostě jde totiž o největší most v ČR s nejbohatší sochařskou výzdobou. Na Moravě není most, který by se mu bohatostí výzdoby rovnal.

Přírodní rezervace Stvořidla u Ledče nad Sázavou

Přírodní rezervace Stvořidla u Ledče nad Sázavou

Peřeje Stvořidla jsou vodáckou lahůdkou. Válečky, vlny a jazyky mezi balvany, ale také krásná příroda okolo, to je recept na romantický výlet pro zkušené vodáky i suchozemské milovníky přírody.

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek v Náměšti nad Oslavou, postavený na levém břehu řeky Oslavy, patří mezi významné doklady renesančního stavitelství na Moravě. Původní hrad ze 13. stol. byl moravskými pány ze Žerotína přebudován v letech 1565-1578 na honosné renesanční sídlo, které se zachovalo v téměř nezměněné podobě dodnes.

Vycházkové trasy městem Telč

Vycházkové trasy městem Telč

Vydejte se poznávat Telč při některé z procházek městem. Určitě vás okouzlí krása památek přetrvávající staletí. Na výběr je 10 tematických procházek. Mapku a tištěného průvodce obdržíte v informačním centru Městského úřadu Telč.

Záchranná Stanice Pavlov u Ledče nad Sázavou

Záchranná Stanice Pavlov u Ledče nad Sázavou

V severní části malebné Vysočiny v malé vesničce Pavlov mezi Ledčí a Světlou nad Sázavou najdete rozlehlý areál jediné záchranné stanice pro živočichy na Vysočině. Potěší vás na 70 stálých zvířecích obyvatel. Areál je ideálním výletním cílem nejen pro rodiny s dětmi.

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Je unikátním souborem 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například obě synagogy, židovské muzeum, budova židovské radnice, rabinátu, dále pak chudobinec, nemocnice a dvě školy. Židovská čtvrť je volně přístupná.

Přírodní park Rokytná a údolí Rokytné

Přírodní park Rokytná a údolí Rokytné

Údolí meandrujícího toku Rokytné vyniká zachovalým krajinným rázem. Ten tvoří zákruty řeky se starými břehovými porosty a četnými skalisky. V jejich okolí jsou hustě zalesněné a nepřístupné svahy.

Zámeček Karlštejn u Svratky

Zámeček Karlštejn u Svratky

Zámeček stojí asi 25 km severně od města Žďár nad Sázavou. A z obce Svratka to jsou 2 kilometry severovýchodně po červené turistické značce. Leží ve výšce kolem 780 metrů nad mořem a je nejvýše položeným zámkem v Česku.

Bazilika sv. Prokopa v Třebíči

Bazilika sv. Prokopa v Třebíči

Bazilika vyrostla v době, kdy se ve Francii začaly k nebi vzpínat první gotické katedrály, ale v jižním Německu se ještě stavěly chrámy podobné spíš antickým stavbám. Jedinečné prolnutí evropských vlivů na pomezí románského a gotického slohu vedlo v roce 2003 k zapsání stavby na seznam UNESCO.

Hrad Roštejn

Hrad Roštejn

Pozdně gotický hrad se zvedá na skalnatém vrchu ve výšce 677 m n. m v romantické krajině Javořických vrchů u vsi Doupě. Jeho název odpovídá erbu rodiny, zlaté pětilisté růži – původní označení hradu bylo německé Rosenstein (růžový kámen), později Roštýn.

Hrad Ledeč nad Sázavou – perla Posázaví

Hrad Ledeč nad Sázavou – perla Posázaví

Ledečský hrad se vypíná na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou. Během staletí se na hradě vystřídala řada majitelů, kteří upravovali původně gotický hrad renesančně a barokně. Dnes zde můžete navštívit Městské muzeum a v sezóně i hradní věž s vyhlídkou.

Sklářský skanzen Huť Jakub Tasice

Sklářský skanzen Huť Jakub Tasice

Sklárna Huť Jakub v Tasicích byla založena v roce 1796 a je nejstarším dochovaným sklářským objektem ve střední Evropě. Areál sklárny je provozován jako jedinečný sklářský skanzen. Sklárnu v Tasicích proslavil televizní seriál Jaroslava Dietla „Synové a dcery Jakuba skláře“.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny

Barokní zámek v Jaroměřicích se řadí k nejmohutnějším stavbám první poloviny 18. století u nás i v Evropě. Reprezentační prostory zámku si zčásti zachovaly svou původní podobu, zčásti jsou volně instalovány v duchu šlechtického životního stylu 18. a 19. století.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Vytipovali jsme pro vás deset neobjevených skvostů kraje Vysočina. Prozkoumejte krásné technické památky, hradní zříceniny a kláštery, a také zámek, jemuž se přezdívá moravské Hradčany. Prozradíme vám, že ho najdete v Brtnici, malebném městě mezi Jihlavou a Třebíčí. Naplánujte si výlet na spoustu zajímavých a neobjevených míst, například do Stálé expozice Míly Doležalové, chrámu Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáru nad Sázavou. na zámek Červená Řečice nebo do rodného domu Josefa Hoffmanna, který najdete také v Brtnici.
Kraj Vysočina | Památky

Užijte si výlet do Dolní Rožínky – znáte zdejší památky, které jsou volně dostupné?

Dolní Rožínka je ideálním místem na výlet s celou rodinou. A nemusíte nutně navštívit zábavné atrakce, které se mohou snadno prodražit. Kudy z nudy vám místo toho nabízí k výletu volně dostupná místa, která lze navštívit bez koruny v kapse a navíc i po celý rok.
Kraj Vysočina | Zážitky

Česko mezi řádky: Jaroslav Hašek a Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

14. března 1921 začali Jaroslav Hašek (1883–1923) a jeho kamarád Franta Sauer (1882–1947) po žižkovských hospodách prodávat první sešit Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války. Dva roky poté Hašek v necelých čtyřiceti letech zemřel, aniž by svůj slavný román dokončil. Kdo tehdy mohl tušit, že se dílo dočká překladů do téměř šedesáti jazyků, milionů prodaných výtisků a i po sto letech bude bavit, provokovat a nabízet nové souvislosti a interpretace?
Kraj Vysočina | Zážitky

Na vrchu Křemešník opět teče zázračná voda

Zázračná studánka (někdy nazývaná také Zlatá) vyvěrá periodicky na vrchu Křemešník u kaple sv. Jana, nedaleko Pelhřimova. Nyní má opět dostatek vody a pramen tak do studánky teče. Zdejší voda obsahuje stopy stříbra a nikdy se v lahvích nekazí. Podle legend dokázala léčit i mor a vyvážela se nejen do zemí českých, ale vyplouvali s ní i rakousko-uherští námořníci z Terstu na širé moře.
Kraj Vysočina | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Jihlavy

Kam na výlet v Jihlavě a okolí? Lomy, skály, přírodní zajímavosti, lesy a k tomu jako bonus úžasné památky, zříceniny hradů a zámecké expozice. Pokud máte tohle všechno rádi, vydejte se určitě na Vysočinu a do okolí Jihlavy. Hledáte inspiraci pro svůj příští výlet na Vysočině? Nehledejte nic jiného a vyberte si z našich tipů!
Kraj Vysočina | Zážitky

Selfie místa Třebíčska: Objevte nejkrásnější místa moravské Vysočiny

Turistická destinace Třebíčsko připravila pro milovníky focení tucet nejkrásnějších míst moravské části Českomoravské vrchoviny v Třebíči a okolí. Jedná se o turistickou oblast s velkým počtem menších obcí rozmístěných mezi rybníky, potoky, louky, lesy a remízky. Zdejší malebná krajina ukrývá řadu úžasných zajímavostí. Tady si to zamilujete kdykoliv v roce!
Kraj Vysočina | Zážitky

V Třebíči oslaví židovský svátek Purim

Oslava nejveselejšího židovského svátku proběhne předposlední březnovou sobotu 23. 3. 2024 v Zadní synagoze a Domě Seligmanna Bauera v Třebíči. Těšte se na dílničky, průvod masek i tematické prohlídky.
Kraj Vysočina | Zážitky

V Bystřici nad Pernštejnem objevíte svět miniatur i alej pohádek

Těsně u Bystřice nad Pernštejnem na Vysočině naleznete úplně jiný svět – minisvět. Bystřický park miniatur vznikl kolem zdejšího potůčku jako kopie údolí Svratky se zhruba dvacítkou betonových modelů hradů, klášterů a jiných památek v měřítku 1:50. V sousedství miniatur pak děti nadchne i Pohádková alej s desítkou pohádkových postav. Obě atrakce jsou přístupné celoročně a zdarma.
Kraj Vysočina | Zážitky