Úvod > Aktuality > Plzeňská výstava Má plast pomalu končí
Kultura

Plzeňská výstava Má plast pomalu končí

  • Vydáno5. února 2017
Výstava Má plast má před sebou poslední tři týdny! Věděli jste, že odhadovaná roční produkce igelitek a sáčků je až 5 bilionů kusů? Nebo že do roku 2050 bude při současném tempu spotřeby a nelegálním praktikám nakládání s odpady v moři víc plastových odpadků než ryb? Výstava Má plast se věnuje problému, který zaplavuje svět, ale i jeho originálnímu a designovému řešení. Jak plasty chytře a líbivě využít, uvidíte v depu už jen do 28. února.
Výstava Má plast představuje v plzeňském DEPO2015 tvorbu světových i českých designérů a umělců, kteří se pohybují na hraně estetiky, aktivismu, kutilství nebo designové performance. Součástí výstavy je i velmi originální dětské hřiště, kde se děti mohou vyřádit třeba na šlapadlech z barevných popelnic nebo na hřišti z plastových kontejnerů.


Výstava Má plast – umění, design a recyklace

Má plastNa výstavě Má plast můžete obdivovat instalace od více než desítky umělců a designérů. Kromě akčních designérů se na výstavě představují i angažovaní recyklační umělci. Nechybí celosvětově uznávaná PET art umělkyně Veronika Richterová, berlínští Plastique Fantastique, výtvarnice Nicole Taubinger nebo plzeňský sochař Benedikt Tolar. Ten kromě série grilovaných a jinak deformovaných odpadkových košů navrhl také již zmíněnou hernu pro děti z plastových kontejnerů nebo šlapadla z barevných popelnic.

Aktivistický design doplňují také výrobky z recyklovaného materiálu od světových designerských hvězd, například boty Melissa od architektky Zahy Hadid nebo módní návrhářky Vivienne Westwood.


Perličky z originální výstavy

Sea chairNamísto navrhování samoúčelných estetických předmětů se londýnské Studio Swine rozhodlo pro společenský aktivismus. Jejich dnes už proslavená stolička Sea Chair, kterou české publikum spatřilo v DEPO2015 vůbec poprvé, vzniká přímo na moři na rybářské lodi, kam se materiál dostane v rybářských sítích. Alexander Groves a Azusa Murakami vylovený plast hned na palubě taví a každou židli popíší GPS souřadnicemi jejího vzniku. Ještě rafinovanější přístup pak zvolili s projektem Gyrecraft – navštívili pět oblastí ve světových oceánech, kde se díky mořským proudům koncentruje plastový odpad. Alex a Azusa z něj vyrobili luxusní designové objekty, které reagují na místní podmínky, lokální tradiční řemesla a upozorňují na rozsah znečištění oceánů plasty.

Na výstavě Má plast se představil také nizozemský designér Dave Hakkens. Ten se rozhodl udělat revoluci v dostupnosti recyklačních technologií a navrhl čtyři základní stroje tak, aby si kdokoli mohl lokálně plastový odpad přetvořit do smysluplných a hodnotných nových produktů. Plány na výrobu sady strojů zpřístupnil na svých webových stránkách. Adidas OceanKolem projektu tak vzniká globální komunita lokálních recyklačních kutilů, kteří staví svoje verze stroje. Ruční recyklátor funguje také v DEPO2015, kde ho můžete během výstavy „nakrmit“ vlastním doneseným plastem.

Součástí výstavy je také prototyp boty Adidas Parley for Oceans designéra Alexandera Taylora. Tyto boty byly poprvé představeny OSN v New Yorku v rámci projektu Parley for Oceans, Oceans chce zachránit oceány od plastového odpadu. Adidas se k němu přidal s technologickou inovací, která z pytláckých sítí umožňuje vyrobit boty na běhání.
Depo2015 – plzeňská kreativní zóna

Depo2015 – plzeňská kreativní zóna

Plzeňská kreativní zóna, kde spojujeme inovativní myšlení, nové i tradiční technologie, kreativního ducha a lásku ke kultuře. DEPO2015 vzniklo v roce 2015, když byla Plzeň Evropským hlavním městem kultury.

Další aktuality

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky