Úvod > Aktuality > Pět zajímavostí, co nevíte o Národním muzeu v Praze
Kultura

Pět zajímavostí, co nevíte o Národním muzeu v Praze

  • Vydáno20. října 2018
Rekonstrukce historické budovy Národního muzea končí, slavnostní otevření se chystá v neděli 28. října k výročí 100 let založení republiky a zároveň 200 let od založení muzea. Vzpomínáte si, jak muzeum vypadalo před zahájením rekonstrukce? Na jaké změny se můžete těšit a co se chystá v nejbližších letech?

Jako před 127 lety…

Historické budově Národního muzea na Václavském náměstíPraze vrací rekonstrukce podobu z roku 1891, kdy sem vešli první návštěvníci. V interiérech si prohlédnete obnovené malby a umělecké detaily, tmavou špinavou fasádu se stopami po kulkách ze srpna 1968 vystřídala nová a světlá omítka. Překvapí vás i Pantheon, nově zasklený, nasvícený a hlavně se zpřístupněnou kupolí a fascinujícím výhledem na historické centrum Prahy i s Pražským hradem. A ještě jedna dobrá zpráva: až do konce roku bude vstup zdarma!
 

Nové expozice a premiéry

Symbolické říjnové otevření Národního muzea neznamená, že je vše hotovo: stavební práce by měly skončit v únoru 2019 a teprve během následujících dvou let interiéry historické budovy, nové budovy i spojovací chodbu postupně zaplní osm nových expozic. Historická a přírodovědecká témata získají díky nejmodernější technice úplně nový styl, některé unikátní předměty spatříte úplně poprvé. Které? Například vůbec nejdražší exponát, tedy diamantový náhrdelník Naděždy Kramářové, nebo pokladničku, do které se vybíraly peníze na postavení Národního divadla.
 

Co naši předci neznali

Je toho hodně, nad čím by naši předkové žasli. Nejde jen o veškeré multimediální prvky v nových expozicích, bezbariérový provoz nebo interaktivní centrum pro děti a mládež. Novinkou je i spojovací chodba střežená sousoším Géniů, která propojuje historickou a novou budovu a zjednoduší prohlídku všech vystavených exponátů. Změní se i okolí muzea: park zaměřený na různé rostliny výhradně domácího původu doplní odpočinkové klidové zóny, prodloužená tramvajová trať nebo světlá žulová dlažba, barevně navazující na fasádu budovy Národního muzea.
 

Vzkaz pro další generace

Bývá zvykem ukládat do vrcholků věží zajímavé předměty pro budoucí pokolení. Starší obsah z tajemné schránky pocházel z roku 1972, kdy se opravovala fasáda historické budovy. Kromě pamětního záznamu od tehdejších zaměstnanců muzea tu byly například dvě pamětní mince, deník Večerní Praha a svazek fotografií. Nová schránka v makovici lucerny na hlavní věži historické budovy Národního muzea dnes už má jiný obsah. Při dalších opravách v ní naši potomci najdou informace o probíhající rekonstrukci, svazek fotografií prezentující výstavy a významné události, propagační materiály z pořádaných výstav, aktuální bankovky a mince České republiky, noviny a speciální analogový nosič s dalšími záznamy; data údajně budou čitelná desítky let.
 

Národní muzeum v šifrách

Autoři dobrodružných her s pražskou tematikou často využívali k různým zprávám a šifrám jména významných osobností, zlatým písmem napsaných pod okny Národního muzea. Bylo to jednoduché: třetí okno zprava, třetí písmeno; páté okno zleva, desáté písmeno… Po odstranění lešení se teď podobné hříčky mohou vrátit. Zajímavosti? Je jich dvaasedmdesát, jde vesměs o muže a zdaleka tu nenajdete jen jména českých vládců, vědců, kronikářů a dalších osobností. Cizince, kteří pouze v českých zemích působili, zastupují například Pietro Andrea Mattioli, Johannes Kepler, Tycho Brahe, Joachim Barrande či Christian Doppler.
 
Praha – Nové Město

Praha – Nové Město

Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Sousoší Géniů v Národním muzeu

Sousoší Géniů v Národním muzeu

Sousoší tvoří dvě nadživotní postavy okřídlených chlapeckých Géniů nesoucích v rukou svatováclavskou korunu a atributy v podobě pochodně a vavřínového věnce.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Další aktuality

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Když se v Praze zeptáte, kam se chodí na rande, lidé vám nepochybně poradí romantický ostrov Kampa anebo vrch Petřín. Nemusíte nutně šplhat na rozhlednu nebo prozkoumávat zrcadlové bludiště, ale určitě byste se měli zastavit na legendárním místě všech zamilovaných, u pomníku krále českých romantických básníků Karla Hynka Máchy.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl