Úvod > Aktuality > Pět schůzek s Josefem Mánesem
Kultura

Pět schůzek s Josefem Mánesem

  • Vydáno9. prosince 2021
Ve čtvrtek 9. prosince 2021 to bude právě 149 let, kdy v Praze zemřel Josef Mánes, malíř, ilustrátor, grafik a jeden z nejvýznamnějších představitelů českého romantismu. Víte, kde se můžete setkat s jeho tvorbou? Pokud ne, poradí vám portál Kudy z nudy.
josef mánesMánesovi byli umělecky založená rodina; umění se věnoval už otec Antonín i všechny jeho děti, Amálie, Quido i Josef. Ten rok, kdy Josef nastupoval na Pražskou malířskou akademii, se o ní dokonce v kuloárech mluvilo jako o Akademii Mánesů: dočasným zastupováním ředitele byl pověřen strýc Václav Mánes a Josefův otec Antonín byl právě jmenován profesorem krajinomalby.
 

Orloj na Staroměstské radnici

orloj mánesNejprestižnější z Mánesových zakázek, které věnoval spoustu času a předběžných studií, byla kruhová deska v dolní části orloje na Staroměstské radnici v Praze. Dvanáct menších kruhů zpodobňuje znamení zvěrokruhu, ve větších kruzích si prohlédnete Mánesovy motivy typických prací pro ten který měsíc. Motivy jsou srozumitelné, a navíc, když se na ně podíváte opravdu pozorně, v pozadí jednotlivých obrazů zahlédnete Bezděz, České středohoří, horu Říp, Kunětickou horu nebo hrad Trosky. Deska byla slavnostně odhalena v srpnu 1866, ovšem na akci spojené se slavnostní mší, přehlídkou hasičů a ostrostřelců a za účasti zástupců úřadů a univerzitních profesorů chyběl autor, v té době již vážně nemocný Josef Mánes. Že by se znovu naplnila stará pověst, že kdo výrazněji zasáhne do slavného orloje, záhy jej dožene smrt?
 

Muzeum hlavního města Prahy: orloj podruhé

orlojKruhová měděná deska s průměrem 220 cm se kdysi otáčela, dnes je pevně zasazena v orloji. Už jedenáct let po Mánesově smrti, tedy roku 1882, byl originál nahrazen kopií, to aby vzácné dílo nebylo vystaveno povětrnostním vlivům. Mánesovu původní desku si dnes můžete prohlédnout v hlavní budově Muzea hlavního města Prahy. Autorem kopie byl malíř E. K. Liška (mimochodem za cenu, která převyšovala Mánesův honorář za originál) a dílo bylo odhaleno o silvestrovské noci roku 1882. Novinkou se stal také kohout, který toho roku poprvé zakokrhal a zamával křídly, symbol odvahy a ostražitosti, při jehož prvním ranním zakokrhání se duchové a ďáblové stahují zpět do tmy.
 

Spolek výtvarných umělců Mánes

O Mánesově mimořádné oblibě svědčí fakt, že jeho jméno si vybral Spolek výtvarných umělců, založený roku 1887. Jednou ze snah bylo spolupořádání výstav českého i evropského umění. První výstavou byla souborná výstava Mikoláše Alše v Topičově salonu, v létě roku 1902 uspořádal Mánes výstavu soch Augusta Rodina, následovalo ruské umění, malby Edvarda Muncha a francouzských impresionistů. Čestným členem spolku byl i první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk; právě s jeho finanční podporou vyrostla v letech 1928–30 na náplavce Vltavy moderní funkcionalistická budova Mánes. Spolek v ní zřídil vlastní výstavní síň, doplněnou francouzskou restaurací, klubovnou, cukrárnou, kavárnou a barem. Stavba měla jedinou oběť: narušila statiku Šítkovské vodárenské věže a ta od té doby zůstala nakloněná.
 

Mánesův most v Praze

Po Josefu Mánesovi se jmenuje také pražský most, spojující staroměstské Palachovo náměstí s malostranským Klárovem. Byl otevřený za první světové války a nesl jméno arcivévody Františka Ferdinanda d’Este, již v roce 1920 byl přejmenován na Mánesův. Není bez zajímavosti, že vede poblíž míst, kde už o pár desítek let dřív stávala takzvaná Železná či Rudolfova lávka. Sloužila jen pro pěší a po dokončení nového mostu byla stržena.
 

Čechy pod Kosířem 

Mánesovy obrazy a dětské kresby členů rodu Silva-Tarouca, které Mánes učil malovat, vás budou provázet při prohlídce zámku v Čechách pod Kosířem, malé vsi nedaleko Prostějova. Letos na jaře se znovu otevřel po šestiletých opravách a láká nejenom na zámecké interiéry, ale i na první české muzeum Zdeňka a Jana Svěrákových či procházky parkem. Poprvé sem Mánes přijel na pozvání svého přítele hraběte Bedřicha a jezdíval sem téměř do smrti. Protože se obvykle jednalo o dlouhé pobyty, dá se čas strávený na zámku počítat na roky. Zámecký svět i Haná s její přírodou, lidmi a kroji Mánesovi nabídly řadu námětů k velkým i malým obrazům, olejům, akvarelům i kresbám. Zbyla po něm série nádherných portrétů mužů i žen ve slováckých krojích, ryzí obraz moravského venkova, který se nakonec odrazil i na desce staroměstského orloje.
Topičův dům na Národní třídě v Praze

Topičův dům na Národní třídě v Praze

Secesní dům na Národní třídě byl přestavěný v letech 1906-08 podle návrhu architekta O. Polívky pro nakladatelství Topič. Součástí domu byl i tzv. Topičův salon, výstavní prostory, ve kterém František Topič prezentoval české i zahraniční umění.

Pomník Boženy Němcové v Praze

Pomník Boženy Němcové v Praze

Bronzová socha Boženy Němcové pochází z dílny sochaře Karla Pokorného. Je usazena na žulovém soklu a umístěna od roku 1955 v parku na Slovanském ostrově. Znázorňuje českou spisovatelku jak kráčí proti větru.

Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO – Dům umění

Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO – Dům umění

Galerie výtvarného umění v Ostravě je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje, jedná se o největší sbírkotvornou galerii v kraji. Sbírky GVUO jsou neustále rozšiřovány a svou kvalitou instituci řadí k pětici nejvýznamnějších sbírkotvorných institucí v České republice.

Výstavní síň Mánes v Praze – budova Spolku výtvarných umělců Mánes

Výstavní síň Mánes v Praze – budova Spolku výtvarných umělců Mánes

Funkcionalistická budova Mánesu spojuje Masarykovo nábřeží se Slovanským ostrovem. Výstavní síň široké otevřené dramaturgie, zahrnuje výstavy význačných osobností českého i světového výtvarného umění, předních spolků a tvůrčích skupin, výstavy mladých umělců, tematické a retrospektivní výstavy.

Čechy pod Kosířem – jedno z největších hasičských muzeí

Čechy pod Kosířem – jedno z největších hasičských muzeí

Hasičské muzeum v Čechách pod Kosířem charakterizuje vývoj hasičské techniky v nejstarší továrně v tehdejším Rakousku Uhersku, založené v r. 1820. Vystavené exponáty ukazují vývoj hasičské techniky od výroby těch nejjednodušších, ručně poháněných strojů, dále stříkaček taženýc

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.

Muzeum historických kočárů Čechy pod Kosířem

Muzeum historických kočárů Čechy pod Kosířem

Největší muzeum historických kočárů v České republice se detailně věnuje historii kočárů, jejich doplňkům a restaurování. Ve sbírkách najdete kočár arcibiskupský, smuteční ale také galerii dokumentů, tiskovin a plánů.

Salmovský palác – expozice Národní galerie Praha: japonské malby

Salmovský palác – expozice Národní galerie Praha: japonské malby

Klasicistní trojkřídlá budova palácového typu byla původně postavena jako luxusní bytový dům knížetem Salm-Salmem. V současnosti patří Salmovský palác Národní galerii v Praze. Od května 2022 je objekt otevřen, návštěvníci si zde prohlédnou výběr zenového umění.

Budova staré radnice v Sobotce

Budova staré radnice v Sobotce

Budova radnice je významnou stavbou Sobotky. Původně renesanční Chybovský dům byl v roce 1668 přestaven barokně a později empírově.

Městská památková zóna Stráž nad Nežárkou – město známé díky pěvkyni Emě Destinnové

Městská památková zóna Stráž nad Nežárkou – město známé díky pěvkyni Emě Destinnové

Stráž nad Nežárkou je jihočeské město, nacházající se přibližně v polovině cesty mezi Jindřichovým Hradcem a Třeboní. Město je spojeno s památkou slavné pěvkyně Emy Destinnové, která zakoupila zdejší zámek, a žila zde až do své smrti v roce 1930.

Zámek Čechy pod Kosířem

Zámek Čechy pod Kosířem

Spjatý zejména s působením rodu Silva-Tarouca a s pobytem vynikajícího českého malíře Josefa Mánesa. Zámek obklopuje jeden z nejcennějších zámeckých parků v ČR. Od roku 2016 je zámek otevřen veřejnosti.

Hrobka rodu Silva-Tarouca v Čechách pod Kosířem

Hrobka rodu Silva-Tarouca v Čechách pod Kosířem

Hrobka je umístěna v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem v blízkosti pseudogotické vyhlídkové věže. Původem portugalský rod Silva-Tarouca zámek vlastnil mezi lety 1768 – 1945.

Slovanský ostrov – Žofín

Slovanský ostrov – Žofín

Slovanský ostrov, často také nazývaný Žofín, je pravobřežní vltavský ostrov, který se táhne podél Masarykova nábřeží mezi Jiráskovým mostem a mostem Legií. Ostrov se postupem času stal významným centrem společenského a kulturního života města.

Malostranský hřbitov na pražském Smíchově

Malostranský hřbitov na pražském Smíchově

Malostranský hbitov patří k unikátním památkám na území Prahy a celé České republiky. Jsou zde pohřbeni význační představitelé národního obrození i význační architekti, sochaři a malíři.

Nostický palác v Praze – sídlo ministerstva kultury

Nostický palác v Praze – sídlo ministerstva kultury

Rozsáhlý barokní palác, který dal v druhé polovině 17. století vystavět tehdejší nejvyšší kancléř Jan Hartwig z Nostitz v sobě skrývá unikátní knihovnu s 15 tisíci historickými svazky, kapli a obrazárnu. Palác není běžně přístupný, konají se zde však krátkodobé výstavy.

Mánesův most – ukázka českého kubismu

Mánesův most – ukázka českého kubismu

Mánesův most byl postaven v místech, kde byl v minulosti provozován přívoz, který dopravoval lidi k místní rybářské osadě. Dříve zde stávala takzvaná Železná, či Rudolfova lávka.

Pražský Hlahol – klenot pražské secese

Pražský Hlahol – klenot pražské secese

Dům se secesní štukovou dekorací stojí na vltavském nábřeží proti Mánesu a byl postaven v letech 1903 – 1905. Uvnitř se nachází koncertní hlavní sál s proskleným stropem a bustami sbormistrů zpěváckého spolku Hlahol.

Další aktuality

Dva gorilí kojenci: Mobi se zvedá na nohy a o nové mládě pečuje chůva

Mimořádnou podívanou nyní nabízí Rezervace Dja v Zoo Praha. Uvidíte zde hned dvě mláďata gorily nížinné! Samice Kijivu svého potomka už necelé dva týdny po porodu půjčuje své nevlastní sestře Shindě. Oproti tomu Duni, matka v lednu narozené samičky Mobi, si svou dceru dál pečlivě střeží a čtvrtročního kojence zatím nepůjčuje nikomu. Odlišný přístup pětinásobné matky a prvorodičky lze sledovat na vlastní oči, a to nejlépe v 10:00 či v 15:00 hodin, kdy gorily dostávají krmení.
Praha | Příroda

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Když se v Praze zeptáte, kam se chodí na rande, lidé vám nepochybně poradí romantický ostrov Kampa anebo vrch Petřín. Nemusíte nutně šplhat na rozhlednu nebo prozkoumávat zrcadlové bludiště, ale určitě byste se měli zastavit na legendárním místě všech zamilovaných, u pomníku krále českých romantických básníků Karla Hynka Máchy.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura