Úvod > Aktuality > Otevřené dveře vládních vil: kde můžete přespat a kam se vydat na výstavu nebo na prohlídku?
Památky

Otevřené dveře vládních vil: kde můžete přespat a kam se vydat na výstavu nebo na prohlídku?

  • Vydáno8. dubna 2019
Rádi byste nahlédli do reprezentativních prostor rezidencí šéfů Sněmovny, Senátu anebo vládních vil? Prozradíme vám, kdy a které mají dveře dokořán. Vypravte se s portálem Kudy z nudy třeba do pražského Hrzánského paláce, Vládní vily v Luhačovicích či vládní vily v Brně.

Pražské paláce a Senát

Hrzánský palácCo byste řekli třeba nahlédnutí do Hrzánského paláce, který dnes slouží k reprezentačním účelům předsedy vlády České republiky? V roce 2019 zpřístupňuje Úřad vlády ČR Hrzánský palác pravidelně, a to každou první sobotu v měsíci od dubna až do srpna a pak také 1. května v rámci oslav 15. výročí vstupu České republiky do Evropské Unie. Prohlídky budou probíhat v organizovaných skupinách, přičemž jedna prohlídka trvá přibližně 40 minut. Palác je otevřen od 9:00 do 17:00 hodin, poslední prohlídka začíná v 16:00 hodin.

Úřad vlády ČR zpřístupňuje letos Lichtenštejnský palác veřejnosti hned v několika termínech. Poprvé bude otevřen 1. května u příležitosti oslav Svátku práce a poté se jako každý rok zapojí do projektu Open House, jehož cílem je ukázat veřejnosti prostory, do nichž se za normálních okolností lidé nemohou podívat. V rámci Open House budou ve dnech 18. a 19. května pro veřejnost připraveny komentované prohlídky v Hrzánském i Lichtenštejnském paláci.

Senát ČRNa státní svátek, ve středu 8. května, budou dveře dokořán také v Senátu Parlamentu ČR. Připraveny budou komentované prohlídky Valdštejnského paláce, v Kolovratském paláci bude prohlídka probíhat bez průvodců. Ve Valdštejnském paláci si mohou návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň či Mytologická chodba. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Zeleného a Růžového salonku. V již zmíněné Mytologické chodbě si navíc prohlédnete velmi zajímavou výstavu protokolárních darů, mezi nimiž se vyjímá například sada karafy se skleničkami zdobená českým granátem či křišťálový lev jako symbol české státnosti.

Kramářova vilaKdo by se chtěl letos podívat do Kramářovy vily, která slouží jako rezidence předsedy vlády České republiky, musí si počkat na druhou půli roku. Novobarokní vila se secesními prvky, kterou si na baště sv. Máří Magdalény nechali postavit první předseda vlády samostatného Československa Karel Kramář a jeho manželka Naděžda se letos otevře jen několikrát, a to v sobotu 5. října a 28. října.
 

Vládní vila v Luhačovicích: návrat do secese

Okrasná zahrada s vlastním parkovištěm, poloha na okraji lázeňského parku s dobrou dostupností do centra lázní Luhačovice a jen pár kroků k Jurkovičovu domu a vile Jestřabí, to je Vládní vila. Dnešní hotel s individuálním přístupem pro náročnější klienty tu stojí už více než 110 let.

Vila vznikla po roce 1906 jako letní sídlo c.k. stavebního rady Aloise O. Samohrda (1865–1917), proto se jí říkalo vila Samohrd. Na první pohled vás dodnes upoutají překrásné fresky malíře Ládi Nováka, který podle návrhů Mikoláše Alše vymaloval i dům U Rotta, dnešní hotel Rott, na Malém náměstí v Praze. Později sloužila jako reprezentační letní sídlo rodiny Josefa Andera, sběratele, mecenáše umění, podporovatele tenisu a fotbalu, a rovněž majitele firmy ASO – Ander a syn. Za první republiky firma vlastnila několik desítek obchodních domů po celém světě, například v Praze, Olomouci, Ostravě, Vídni i v peruánské Limě. Po znárodnění se obchody přejmenovaly na PRIOR, Anderovi ve vile bydleli až do roku 1984.

Vládní vila LuhačoviceVe Vládní vilu se objekt změnil po rozsáhlé rekonstrukci. Šlechtu Rakousko-uherské monarchie, kterou tu hostil svobodný zednář Alois Samohrd, vystřídaly stranické delegace a po sametové revoluci například Václav Klaus s manželkou Livií, Thomas George Baťa, dědic rodinného impéria, režisér Juraj Jakubisko a další známé osobnosti. Dnes se tu můžete ubytovat i vy, protože Vládní vila se proměnila v boutique hotel s rodinnou atmosférou. Při pobytu si můžete užít kombinaci secesních interiérů s moderním komfortem i bezprostřední blízkost lázeňského parku, kolonády, Slunečních lázní a dalších originálních staveb architekta Dušana Jurkoviče.
 

Vládní vila / Vila Stiassni v Brně

StiassniKdyž se v Brně zeptáte na Vládní vilu, každý ví, že máte na mysli Vilu Stiassni v Pisárkách. Ke svému zvláštnímu jménu přišla podobně jako vila Tugendhat, dokonce vznikla ve stejné době: pro svou rodinu ji nechal postavit Alfred Stiassni, významný podnikatel v textilním průmyslu a majitel továrny na vlněné zboží na Přízové ulici. Projekt svěřil tehdy velmi populárními brněnskému architektovi Ernstu Wiesnerovi, stavělo se v letech 1927–1929.

Dům obklopený rozlehlou zahradou v rezidenční vilové čtvrti rodina užívala jen deset let, v roce 1938 emigrovala a dožila v americkém Hollywoodu. Až do devadesátých let pak dům sloužil pro ubytování státních návštěv; nocovali tu například prezident Edvard Beneš, Nikita Chruščov či Fidel Castro. Od roku 2014 je vila Stiassni přístupná veřejnosti jako klasický památkový objekt; kromě interiérů si můžete prohlédnout i zahradu a výstavy.

Aktuálně je tu výstava připomínající průmysl na Moravě 1918 nebo výstava Hvězdy stříbrného plátna. S touto výstavou je ve vile Stiassni spojen i bohatý doprovodný program. Jeho vyvrcholením bude 4. 5. promítání vybraného filmu pro pamětníky spojené s komentovanou prohlídkou vily. Rodinám s dětmi doporučujeme tradiční a oblíbenou akci Velikonoce u paní Hermíny, která se bude konat 22. 4. na Velikonoční pondělí, kdy zaplní zahradu vily stovky vajíček, která děti hledají.
 

Benešova vila v Sezimově Ústí

Benešova vilaElegantní Benešova vila bude pro návštěvníky otevřena od 12. dubna až do konce října s výjimkou července a srpna vždy oba víkendové dny. Dny otevřených dveří této historicky významné a architektonicky cenné vily budou probíhat tradičně formou komentovaných exkurzí. Každý pátek jsou rovněž připraveny vzdělávací programy pro základní a střední školy. Pro širokou veřejnost je tradičně otevřeno vždy v sobotu a v neděli, a to od 10:00 do 17:00 hodin.

Vila Hany a Edvarda Benešových byla vystavěna v letech 1930 až 1931 podle projektu architekta Petra Kropáčka. Osobitý a zvláštní styl domu manželů Benešových byl ovlivněn jihofrancouzskou architekturou a doplňuje jej rozsáhlá pěstěná zahrada. Také dnes je vila využívána jako reprezentační prostor předsedy vlády. V souladu s přáním Hany Benešové však má ale do objektu přístup i veřejnost.
Kramářova vila v Praze

Kramářova vila v Praze

Sídlo vysokých státních představitelů tvoří bezesporu nepřehlédnutelnou dominantu letenského panoramatu a je považováno za jednu z výrazných staveb pražské vilové architektury.

Dny otevřených dveří v Kramářově vile 2024

4. 5.
Dny otevřených dveří v Kramářově vile 2024

Návštěvníci mají ojedinělou možnost nahlédnout do míst, kde se setkávají významné osobnosti české i světové politické scény. Návštěvníci uvidí, jaký měl vkus první ministerský předseda svobodného Československa a jeho manželka.

Černínský palác a zahrada v Praze

Černínský palác a zahrada v Praze

Zahrada Černínského paláce v Praze, kde sídlí ministerstvo zahraničí, bývá v hlasvní turistické sezoně přístupná veřejnosti. Původně barokní zahrada byla vybudována na konci 17. století významnými architekty tehdejší doby. V 19. století byla zahrada přeměněna do podoby anglického parku.

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Benešova vila v Sezimově Ústí

Benešova vila v Sezimově Ústí

Rozsáhlý areál Benešovy vily se nachází v Sezimově Ústí, na soutoku Kozského potoka a Lužnice, a to na místě, kde podle tradice kázával mistr Jan Hus. Osobitý a zvláštní styl domu manželů Benešových byl ovlivněn jihofrancouzskou architekturou a doplňuje jej rozsáhlá pěstěná zahrada.

Prohlídky Benešovy vily v Sezimově Ústí 2024

1. 5.30. 9.
Prohlídky Benešovy vily v Sezimově Ústí 2024

Individuální prohlídkový okruh začíná od loňského roku v Památníku dr. Edvarda Beneše a přilehlým parkem pokračuje do Vily Hany a Edvarda Benešových, kde je možné během prohlídky objektu využít audio průvodce.

Den otevřených dveří v Hrzánském paláci 2024

8. 5.
Den otevřených dveří v Hrzánském paláci 2024

Úřad vlády ČR v roce 2024 opět pro veřejnost zpřístupňuje historické vládní vily a paláce. Hrzánský palác lze letos navštívit třikrát – 8. a 18. května 2024 a pak 7. září 2024.

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Senát Parlamentu ČR sídlí v Praze 1 na Malé Straně a patří mu tři paláce: Valdštejnský, včetně Valdštejnské zahrady, Kolovratský a Malý Fürstenberský palác. V opravdu reprezentativních prostorách těchto paláců se konají pravidelné prohlídky, které určitě stojí za návštěvu.

Boutique hotel Vládní vila v Luhačovicích

Boutique hotel Vládní vila v Luhačovicích

V současné době slouží vila jako atraktivní boutique hotel s rodinnou atmosférou a individuálním přístupem pro náročnou klientelu.

Památník dr. Edvarda Beneše v Sezimově Ústí

Památník dr. Edvarda Beneše v Sezimově Ústí

Památník dr. Edvarda Beneše, prezidenta republiky je věnován státnickému dílu a demokratickému odkazu druhého československého prezidenta Edvarda Beneše a zároveň jeho rodinnému životu v Sezimově Ústí.

Kolovratský palác v Praze – jedno ze sídel Senátu

Kolovratský palác v Praze – jedno ze sídel Senátu

Dvoukřídlý pozdně barokní palác dala postavit po roce 1784 Marie Barbora hraběnka Černínová z Chudenic se svým manželem, pravděpodobně podle plánů architekta Palliardiho jako honosné šlechtické sídlo, jež v době klasicismu mělo připomenout palácový typ vrcholného baroka.

Další aktuality

Kam za májovou zábavou? Tipy na akce, které si nesmíte nechat ujít v květnu 2024

Blíží se léto, ale už květen 2024 nabízí řadu zajímavých akcí – od tradičních a každoročně opakovaných až po novinky, které zažijete jen jednou a proto je třeba si pečlivě vybrat. Máme pro vás tipy z celého Česka na zajímavé akce, festivaly, výstavy, slavnosti, gastronomické akce a workshopy, které letos nesmíte zmeškat.
Praha | Zážitky

Cesty za uměním: francouzský malíř a „celník“ Henri Rousseau a jeho stopy v Česku

Jeden z nejcennějších obrazů ve sbírkách Národní galerie v Praze namaloval francouzský malíř Henri Rousseau (1844–1910), přezdívaný Samouk, Nedělní malíř nebo Celník. Naivistický a ve všech směrech originální umělec přitom celník nikdy nebyl, a dokonce se tak nejmenuje ani jeho nejslavnější obraz. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!
Praha | Kultura

Tim Burton se vrátil do Prahy: do jeho fantaskního světa nahlédnete v Obecním domě

Americký filmový mág – producent, scénárista, básník a loutkař, propojující nevinný dětský svět s odvrácenou stranou lidské existence a také vizionář spojující s neskutečnou lehkostí animaci s hranou tvorbou, se po 10 letech se vrací opět do Prahy, aby dal svým českým obdivovatelům možnost nahlédnout do nejniternějších zákoutí své mysli. Všemožné exponáty z jeho snových, fantaskních, groteskních až hororových děl si prohlédnete od 1. května do 30. září 2024 v Obecním domě.
Praha | Kultura

Letenský kolotoč se opět roztočí

Národní technické muzeum v pátek 3. května 2024 roztočí na další sezónu opravený Letenský kolotoč. Užít si jízdu na této unikátní atrakci a připomenout si atmosféru pražských atrakcí před sto lety je letos možné v pátek, sobotu, neděli a ve státní svátky do konce září. Kolotoč z roku 1892 se nachází na hraně Letenských sadů před Národním technickým muzeem.
Praha | Památky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevřené zahrady Černínského paláce, Plavba na Slapy 2024, Letecké muzeum Kbely – zahájení sezony 2024, Den otevřených dveří v Depu Kačerov, Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Praha májová, zelená, kvetoucí a voňavá: nejkrásnější parky a zahrady

Jaro je krátké a je škoda neužít si Prahu v těch několika krátkých týdnech, kdy vypadá jako zářící bílá nevěsta anebo je oblečena do růžově zabarvených květů. Kde najdete ta nejkrásnější zákoutí, odkud se nabízejí nejhezčí výhledy a kde navíc potěšíte oči, nos i chuťové buňky?
Praha | Příroda

Oslavte První máj v trojské botanické zahradě polibkem i výpravou za motýly

Toužíte políbit na První máj svou milou či milého pod rozkvetlým stromem? Vydejte se společně do botanické zahrady v Troji. Jaro tu jede na plné obrátky a zahrada plná květů a vůní navodí romantickou náladu. Zároveň si nenechte ujít návštěvu skleníku Fata Morgana, kde vám budou dělat společnost kouzelní exotičtí motýli. Každou neděli můžete také nahlédnout do výroby vína!
Praha | Příroda

Návrat krále: Dalekohled König se vrací na Štefánikovu hvězdárnu

Štefánikova hvězdárna na Petříně připravila na letošní rok výstavu ku příležitosti návratu renovovaného hlavního dalekohledu a nazvala ji „Návrat krále“, jelikož dalekohled je mezi astronomy známý jako "König". Pro veřejná pozorování bude dalekohled k dispozici od 4. května 2024, výstava potrvá až do konce roku. Jedinečný přístroj vážící 5,5 tuny prošel v uplynulých dvou letech v německé Jeně kompletní renovací.
Praha | Památky