ÚvodAktualityOslavy 100. výročí vzniku ČZ: Strakonice, slavné skútry a legendární motorky
Zážitky

Oslavy 100. výročí vzniku ČZ: Strakonice, slavné skútry a legendární motorky

  • 9. září 2019
V sobotu 14. září pořádají Strakonice a společnost ČZ oslavy stého výročí založení firmy. Slavit se bude především v areálu ČZ v Tovární ulici, kam se můžete vypravit na den otevřených dveří, autogramiádu závodních jezdců slavné značky a také předváděcí jízdy motorek různých typů – protože právě ty značku proslavily.
Hlavní oslavy stého výročí značky ČZ ve Strakonicích sice proběhnou v sobotu, ale už v pátek 13. září můžete v 18 hodin přijít do Rytířského sálu strakonického hradu. Koná se tu beseda s cestovatelem Vojtěchem Hlásným, který na svém motocyklu ČZ projel velkou část světa. Například při poslední expedici se vydal po stopách jiné cestovatelské legendy, Emila Holuba. Vstupné je dobrovolné.
 

100 let Čezety

Sobotní oslavy 100. výročí založení značky ČZ začnou v 8 hodin ráno. Čezeta ve svém areálu chystá den otevřených dveří, součástí oslav bude také trialová exhibice mistra republiky Martina Matějíčka a výstava kol a motocyklů ČZ. Své exponáty do Strakonic přivezou řady motorkářů a hrdých majitelů. Vystavené stroje se budou hodnotit v několika kategoriích, a protože pořadatelé doporučují dobové oblečení, čeká vás skutečně originální podívaná.
Kromě toho si užijete výstavu modelů v lahvích, hudební a taneční program, vystoupení mažoretek i autogramiády závodních jezdců ČZ. V 15 hodin odpoledne pak z areálu odstartuje předváděcí jízda motorek a kol městem, slavnostní tečkou pak bude slavnostní vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií.
 

Příběh značky ČZ

Firmu, kterou dnes známe jako ČZ, založil v roce 1919 strakonický rodák architekt Karel Bubla. Tehdy se jmenovala Jihočeská zbrojovka; zbraně domácí konstrukce Fox se krátce vyráběly v Plzni, po dokončení moderních hal se ale výroba rychle přesunula do Strakonic. Firmě se dařilo a za pár let se proměnila na akciovou společnost s názvem Česká zbrojovka v Praze – ČZ. Sortiment pistolí, vojenských vzduchovek a kulometů nebo trofejních a sportovních zbraní v roce 1929 doplnila jízdní kola. O pár let později přišla řada na motokola, tedy bicykly s motorkem, a nakonec motorky. Ještě před druhou světovou válkou se ze Strakonic rozjely do světa motocykl ČZ 76 zvaný Kaktus, modely 175 a 250 Tourist, ČZ 500 a ČZ 350.

Po válce se oba přední českoslovenští výrobci motorek sloučili pod označení Jawa-ČZ a obě firmy nějaký čas fungovaly pod jednou hlavičkou. Menší stroje kubatury 125, 150 a 175 vznikaly ve Strakonicích, větší 250 a 350 vyráběla Jawa. V padesátých letech se také zrodil legendární a ikonický skútr 175/501, kvůli bachratým tvarům přezdívaný prase. Není to úplně férová přezdívka: už v prvním roce výroby zaujal zákazníky ve dvaceti zemích světa. Vyráběl se v mnoha modelových obměnách a dnes na něj navazuje model s elektrickým pohonem, který v Mirošovicích u Prahy vyvíjí firma Čezeta.

Výroba motocyklů ČZ skončila v roce 1997, ale to rozhodně neznamenalo konec značky. Dnes je akciová společnost ČZ jednou z největších strojírenských firem v Česku, která vyrábí především součástky pro automobilový průmysl včetně podniku Škoda Auto, nákladní a užitková vozidla i vysokozdvižné vozíky.
 

Kam za motorkami ČZ anebo na nich?

Strakonický hrad Památky

Strakonický hrad

Celá staletí stojí na kamenném ostrohu nad soutokem Otavy s Volyňkou ve Strakonicích středověký hrad. Mohutný komplex s gotickou věží Rumpál je dnes národní kulturní památkou a tvoří nezaměnitelnou dominantu Strakonic.

Další aktuality

Na výlet lodí po hladinách Orlické a Slapské přehrady

Chcete zažít nevšední výlet? Doplňte ho plavbou lodí. Od května se můžete o víkendech vydat na oblíbené plavby po Orlické přehradě či od Prahy k Slapské přehradě. O letních prázdninách pak plují lodě četněji. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké jsou možnosti výletních plaveb.
Zážitky, Jihočeský kraj

Jak poznat Tábor za jeden den

Vede vaše cesta do jižních Čech přes Tábor? Na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během jediného dne. Tábor společně s námi poznáte jako krásné historické město, vonící čokoládou i marcipánem, se spoustou zajímavých míst.
Zážitky, Jihočeský kraj

Český Krumlov láká na kouzelné slavnosti

Pohádkově krásné prostředí středověkého města a magie prvomájové noci – dějiště oslav měsíce lásky je připraveno. Od úterý 30. dubna do středy 1. května 2024 nabídne Český Krumlov tradiční oslavy příchodu jara – promění se v Kouzelný Krumlov. Nebude chybět čarodějnický rej, stavění májky, hudební produkce či lampionový průvod. První máj poté nabídne volně přístupné výstavy a expozice v rámci Dne otevřených muzeí a galerií nebo prohlídky města s průvodcem či komentované prohlídky bylinkové zahrady.
Zážitky, Jihočeský kraj

Nouzová nocoviště nabízejí pomoc turistům, kteří prochází Šumavu

Nouzová nocoviště v Česku fungují na Šumavě nejdéle. Nacházejí se především podél páteřní červené turistické značky, v blízkosti státní hranice, která prochází Šumavou od Železné Rudy do Nové Pece. Všechna slouží pouze jako nocoviště, tedy pro přespání. Kempování je zde zakázáno, stejně jako rozdělávání ohňů, kromě Poledníku, kde je k dispozici venkovní krb.
Ubytování, Jihočeský kraj

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Zážitky, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Památky, Jihočeský kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Ubytování, Jihočeský kraj

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Letní sporty, Jihočeský kraj