Úvod > Aktuality > Obří loutky a Skupova Plzeň: něco, co jste ještě neviděli
Kultura

Obří loutky a Skupova Plzeň: něco, co jste ještě neviděli

  • Vydáno24. srpna 2015
Osm metrů vysoká půvabná socha Eliška, obří drak, líná Vlčice, která uveze na hřbetě osm lidí, a dalších pět obřích loutek zahájí v pátek 28. srpna procházku ulicemi Plzně a slavnostně tak zahájí festival Skupova Plzeň. Pojeďte se s portálem Kudy z nudy bavit do Evropského hlavního města kultury 2015!
Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 letos zve a láká na několik set akcí – divadla a koncerty, výstavy, umělecká vystoupení pod širým nebem a festivaly. K nim patří i mezinárodní festival loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň. Program slavnostně zahájí průvod obřích loutek španělské skupiny Carros de Foc.
 

Pocta tradici plzeňského loutkářství

Loutkáři Josef Skupa nebo Jiří Trnka by měli radost: ulicemi Plzně se od pátku 28. srpna až do neděle 30. srpna budou procházet obří loutky, které každý večer na náměstí Republiky společně s desítkami akrobatů, tanečníků, muzikantů a akrobatů promění historické centrum Plzně v divadelní jeviště a sehrají představení La Niña. Loutky při svém premiérovém představení v Česku budou mluvit česky a poprvé v historii souboru se předvede všech osm najednou.
 

Eliška a ti ostatní

Hlavní roli hraje půvabná osmimetrová marioneta Eliška, španělským jménem Euterpe. Svůj velký debut měla na 2015 Parade, když doprovázela Tři Krále hlavními ulicemi Madridu. V Plzni si mimo jiné oblékne zbrusu nové šaty, které pro ni ušily české švadlenky z osmnácti metrů látky.

Elišku doprovodí vlčice Chrtka, obří bílý kůň s akrobatkou na zádech, rytíř Emil, 21 metrů dlouhý rudý drak, létající orlice Přemysla a glosátor celého příběhu, žíznivý velbloud Kamil. Vypravěčem příběhu je 11 metrů vysoký Strážce zahrady, vůbec nejvyšší marioneta ve Španělsku. Společně s nimi potkáte v plzeňských ulicích nizozemské zvířecí loutky divadla La Pavana, domácí mistry z Divadla V boudě a řadu dalších loutkářských souborů. V centru města vyroste loutkářský stan Theatre Risorius z Francie a také kreativní dílny, kde si velcí i malí loutkáři budou moci vyrobit vlastní loutky.
 

Kdy a kudy putovat s loutkami po Plzni?

pátek 28. srpna v 17.00 hodin vyjde průvod obřích loutek z plzeňského pivovaru směrem do centra města, v sobotu a v neděli se loutky objeví v ulicích města již v 16.00 hodin. Příběh La Niña začne v pátek, v sobotu i v neděli ve 20.30 na náměstí Republiky a poté se vydá do ulic. Všechna představení skončí přibližně o dvě hodiny později v DEPO2015.

Letošní ročník festivalu Skupova Plzeň nabídne od pátku 28. srpna do pondělí 7. září několik desítek představení uměleckých souborů z celého světa, a to jak pod širým nebem (na ně je vstup volný), tak v Divadle Alfa, Divadle J. K. Tyla, v Novém divadle, kreativní zóně DEPO2015, Muzeu loutek a kulturním domě Peklo. Vedle španělských obřích loutek uvidíte například vietnamské vodní divadlo, filmové loutky kultovního režiséra Tima Burtona nebo soubory z Finska a Izraele. Domácí tvůrce loutkové a alternativní scény zastupuje okouzlující Aladin Divadla bratří Formanů či Divadlo Spejbla a Hurvínka. Vstupenky získáte na portálu Plzeňská vstupenka.
 
Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Na plzeňském náměstí se nachází původní měšťanský dům, ve kterém od roku 2009 sídlí Muzeum loutek (pobočka Západočeského muzea v Plzni). Expozice muzea se věnuje plzeňskému loutkářství od počátku až do současnosti. Nechybí interaktivní expozice, divadelní ukázky ani multifunkční sál.

Skupova Plzeň 2024

12. 6.16. 6.
Skupova Plzeň 2024

Ve světě fantazie se ocitnete na Mezinárodním festivalu loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň.

Další aktuality

Za tajemstvím Popelčina střevíčku se vydejte na Švihov

Hrad Švihov láká od května opět všechny milovníky pohádek. Ti si mohou prohlédnout okruh věnovaný Popelce, která na švihovském hradě bydlela ve filmu Tři oříšky pro Popelku. Okruh je individuální, lze jej tedy navštívit samostatně bez časového omezení. Expozice je umístěna v Bílé baště, která má samostatný vchod přímo z velkého hradního nádvoří.
Plzeňský kraj | Památky

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky