ÚvodAktualityNové zvony v Kolíně požehná kardinál Meisner
Nové zvony v Kolíne požehná kardinál Meisner
Památky

Nové zvony v Kolíně požehná kardinál Meisner

  • 20. listopadu 2014
Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně získá tři nové zvony. V neděli 23. listopadu 2014 během bohoslužby od 10 hodin je požehná kardinál Joachim Meisner z Kolína nad Rýnem. Sv. Prokopa, sv. Floriána a sv. Jana Křtitele hasiči do konce roku zavěsí do zvonice, aby mohly zvonit spolu se dvěma staršími zvony již během Vánoc.
ZvonyDo chrámové zvonice vystavěné v roce 1504 mistrem Bartošem nově přibydou zvony sv. Jan Křtitel (tón ais1, hmotnost cca 400 kg, průměr cca 88 cm), sv. Prokop (tón dis2, hmotnost cca 200 kg, průměr cca 69 cm) a sv. Florian (tón cis2, hmotnost cca 270 kg, průměr cca 76 cm). Všechny tři pocházející ze zvonařské dílny Rudolfa Pernera v Pasově a jsou zatím umístěny v Mlynářské kapli. V sobotu 22. listopadu je požehná kardinál Meisner, který bude zároveň v ten samý den sloužit v pražské katedrále sv. Víta mši svatou ke cti sv. Cecílie.

Tak jako tomu bylo i v jiných kostelích, vzaly původní zvony kolínského kostela sv. Bartoloměje za své během dvou světových válek. Ze soupravy šesti zvonů ulitých v pražské dílně mistra Jana Václava Kühnera se nedochoval žádný. V současnosti se ve věži nachází renesanční zvon "Kohoutek" (1610), pocházející údajně z kolínského popraviště, "Bartoloměj" a "Jan Pavel" zhotovené roku 2000 dílnou Rudolfa Pernera. Výčet zvonů v současné době završuje "Václav" (1562) a "Sanktusník" (1730), provizorně přenesené z kostela svatého Víta na kolínském Zálabí.

Bartoloměj KolínZvonice byla postavena pro dva zvony, které předtím narušovaly svým pohybem stabilitu severní věže kostela. Původně zvonici zakončovala jehlancová střecha. Roku 1724 na ni byla osazena barokní makovice s věžičkou. Z iniciativy děkana Antonína Formandla byl roku 1728 ze severní věže do nejvyššího podlaží zvonice přenesen středověký orloj. V roce 1796 byl orloj bohužel zničen požárem, spolu se zvony i krovy. Koncem 18. století byla zvonice obehnána ochozem a opatřena nízkou bání.

Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně, jeden ze čtyř kostelů katedrálního typu u nás, patří k nejstarším gotickým kostelům v Česku, od roku 1995 je národní kulturní památkou. Letos zde končí oprava všech kaplí. Stavba kostela započala po povýšení Kolína na královské město králem Přemyslem Otakarem II. v roce 1253. Chrám za vlády Karla IV. poničil požár, byl poškozen i při třicetileté válce. Vyhořel i v roce 1869, poté jej v duchu historicismu přestavěl Josef Mocker.
Chrám svatého Bartoloměje – objevte poklad v srdci Kolína Památky

Chrám svatého Bartoloměje – objevte poklad v srdci Kolína

Dominantou města Kolína je chrám sv. Bartoloměje. Stavbu vysokého katedrálního chóru prováděl v letech 1360-1378 významný stavitel té doby Petr Parléř. Obohatil tak Kolín o jedno z neoriginálnějších děl gotické architektury lucemburského období. Ze zvonice se vám naskytne krásný výhled na město.

Kostnice u kostela svatého Bartoloměje v Kolíně Památky

Kostnice u kostela svatého Bartoloměje v Kolíně

Pozoruhodná barokní kostnice se čtyřmi půlkruhovými apsidami byla postavena v Kolíně v letech 1732–33 podle projektu neznámého architekta, s využitím zdiva raně gotické nárožní bašty městského opevnění. Uvnitř se nachází pylony z kosterních pozůstatků a barokní oltář.

Další aktuality

V Lužné se chystá letošní první parní víkend

Už tuto sobotu a neděli 11. a 12. května 2024 vypraví České dráhy parní vlak z pražského Hlavního nádraží do Lužné u Rakovníka, kde bude probíhat akce "První parní víkend". Neopakovatelnou atmosférou historie na kolejích můžete zažít již cestou tam v parních vlacích s lokomotivami Rosnička a Bardotka. Po oba víkendové dny tedy pojede z Prahy do Lužné a zpět zvláštní historický vlak.
Kultura, Středočeský kraj

Na kolínské jízdárně se odehrají husitské bitvy

Středověké tržiště, průvod městem, šermířské souboje a bitva plná břinkotu, chladných zbraní a dramatických scén. To vše čeká návštěvníky tradiční rekonstrukce historických bitev pod taktovkou Pánů z Kolína v sobotu 11. května 2024 na kolínské jízdárně. Letošním tématem je doba husitská, ze které bude vycházet program nazvaný "Země bez krále".
Zážitky, Středočeský kraj

V Kersku se chystá otevření Hrabalovy chaty

Na sobotu 18. května se v Kersku chystá otevření Hrabalovy chaty pro veřejnost. Polabské muzeum v objektu, kde spisovatel žil a tvořil, vybudovalo expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. Na návštěvníky má působit dojmem, jako by se známý spisovatel zrovna na chvíli ze své chaty vzdálil. Muzeum navrátilo objektu vzhled, jaký měl v době, kdy ji Bohumil Hrabal využíval, a to v období přelomu 80. a 90. let 20. století.
Letní sporty, Středočeský kraj

Nechte se pozvat na jarní hrnčířské trhy do Berouna

Jedním z měst, které ctí dávné řemeslné tradice, je Beroun. Místní bohatě zdobená keramika má dlouhou historii a navštívit zde můžete i Muzeum berounské keramiky. Velmi oblíbené jsou velké hrnčířské trhy, které se v Berouně konají dvakrát ročně. Na ty jarní, které proběhnou od 11. do 12. května, vás zve portál Kudy z nudy.
Kultura, Středočeský kraj

Ochutnejte lahodný chřest z Hostína

Chřestové slavnosti se v Hostíně u Vojkovic, nedaleko Veltrus, budou letos konat 11. a 12. května 2024. Přijeďte na nezapomenutelný víkend plný chřestu a křenu! Prodej chřestu bude vždy od 9:00, v sobotu do 17:00 a v neděli do 16:00 hodin. Kromě skvělého chřestu se můžete těšit také na speciálně vypěstovaný Mělnický křen, přednášky na téma pěstování chřestu nebo soutěž Chřestožrout roku!
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Na hradě Karlštejně už je opět otevřena Kaple sv. Kříže

Od května se opět otevřela kaple svatého Kříže na Karlštejně, kterou vybudoval císařem Karel IV. a zdobí ji největší kolekce gotických obrazů od jednoho mistra na světě. Stěny kaple zdobí zlatý pás, vykládaný leštěnými polodrahokamy, čela kleneb vyplňuje sto dvacet devět obrazů. Mistr Theodorik na nich zachytil "veškeré vojsko nebeské", které mělo poklad hlídat.
Památky, Středočeský kraj

Vydejte se do Průhonic na přehlídku tulipánů

O tulipánech se říká, že jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů i kytic. Na začátku jara jste je mohli vidět v květinových vazbách na některých hradech a zámcích, teď však přichází doba pro tulipány v zahradách. Proto vás portál Kudy z nudy zve tam, kde o nich ví skoro všechno: do Průhonic.
Příroda, Středočeský kraj

Prožijte noc na Kačině v chotkovské zámecké knihovně

Chotkovská zámecká knihovna na Kačině po roce opět otevírá své unikátní interiéry i v noci. Návštěvníci nahlédnou do zámeckého života 2. poloviny 19. století skrze deníkové záznamy hraběte Arnošta Chotka či dobové fotografie a historické mapy. Druhý ročník akce Noc v chotkovské knihovně se koná v pátek 3. května v 19:00 a 21:00 hodin.
Památky, Středočeský kraj