Úvod > Aktuality > Nové expozice Národního muzea: plejtvák ve 3D, staré a moderní dějiny i obrovská krakatice
Kultura

Nové expozice Národního muzea: plejtvák ve 3D, staré a moderní dějiny i obrovská krakatice

  • Vydáno14. června 2021
Otevření dlouho očekávaných stálých expozic Národního muzea se blíží. V polovině července se návštěvníkům otevřou zbrusu nové expozice ve velmi moderním hávu v Historické i Nové budově Národního muzea. Příchozí se mohou těšit na kompletní přírodovědecké expozice, tedy živá i neživá příroda, i dějiny od středověku po 21. století. Chybět nebude samozřejmě ani populární exponát plejtváka myšoka, kterého si bude možné prohlédnout v rozšířené realitě.
Národní muzeum PrahaNárodní muzeum v Praze v současné chvíli dokončuje nové stálé expozice v obou svých budovách na Václavském náměstí. Otevření je naplánováno na 15. července, anebo maximálně do konce tohoto letního měsíce. Historická i Nová budova Národního muzea překvapí návštěvníky čtyřmi novými stálými expozicemi. Milovníky historie provedou komplexními dějinami od středověku do 20. století. Údobí do první světové války bude představovat stálá výstava v Historické, zatímco dvě patra v Nové budově budou navazovat na dějiny 20. století.
 
Ti, kteří pamatují původní expozice Historické budovy nemusí mít obavu – přírodovědné sbírky se sem po rekonstrukci opět navrátily, dostaly ovšem moderní ráz se spoustou pokrokových technologií. Jednou z nich je navigace v budově podle tzv. Bluetooth beaconů. Dalším hitem by se měl stát 3D model plejtváka myšoka. Třiadvacetimetrová kostra se objeví v mobilech či na tabletu návštěvníka tak, jak velrybu v roce 1885 u norského ostrova Lyngöy vyplavilo moře. Technologie tedy myšokovi navrátí nazpět svaly a kůži. Instalace programu však nějakou chvíli potrvá – zájemci si velrybu v původní podobě prohlédnou nejdříve na podzim.
 

Nové modely a restaurované originály

Plejtvák ovšem nebude sám, koho aplikace uknárodní muzeum plejtvákáže v původní kráse. Na první návštěvníky již čekají restaurované originály exponátů či nové modely dinosaurů a obrovská krakatice. Nově se také nebudou návštěvníkům ukazovat jako samostatné exponáty, ale budou zasazeny do konkrétních příběhů a kontextů.
 
Národní muzeum však myslí i na ty, kteří novým IT technologiím zrovna nefandí – konzervativním návštěvníkům slibuje klidnou prohlídku, aniž by je technické „vychytávky“ obtěžovaly.
Národní muzeum v Praze slaví 130 let své existence

Národní muzeum v Praze slaví 130 let své existence

Přesně před 130 lety, v pondělí 18. května 1891 bylo slavnostně otevřeno Národní muzeum v Praze, tehdy ještě Muzea Království českého. Dnes neodmyslitelná budova pražského centra si veřejnost zpočátku nepodmanila. Výhrady měli i sami muzejníci, kteří museli bojovat s mnoha nedostatky. Pojďte si připomenout začátky historické budovy Národního muzea v Praze, která v sobě skrývá nejedno překvapení.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu. Najdete zde expozice dějin 20. století a Dětské muzeum.

Další aktuality

Dva gorilí kojenci: Mobi se zvedá na nohy a o nové mládě pečuje chůva

Mimořádnou podívanou nyní nabízí Rezervace Dja v Zoo Praha. Uvidíte zde hned dvě mláďata gorily nížinné! Samice Kijivu svého potomka už necelé dva týdny po porodu půjčuje své nevlastní sestře Shindě. Oproti tomu Duni, matka v lednu narozené samičky Mobi, si svou dceru dál pečlivě střeží a čtvrtročního kojence zatím nepůjčuje nikomu. Odlišný přístup pětinásobné matky a prvorodičky lze sledovat na vlastní oči, a to nejlépe v 10:00 či v 15:00 hodin, kdy gorily dostávají krmení.
Praha | Příroda

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Když se v Praze zeptáte, kam se chodí na rande, lidé vám nepochybně poradí romantický ostrov Kampa anebo vrch Petřín. Nemusíte nutně šplhat na rozhlednu nebo prozkoumávat zrcadlové bludiště, ale určitě byste se měli zastavit na legendárním místě všech zamilovaných, u pomníku krále českých romantických básníků Karla Hynka Máchy.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura