ÚvodAktualityZnovuotevření Svatomikulášské městské zvonice proběhne 1. 5. 2019
Památky

Znovuotevření Svatomikulášské městské zvonice proběhne 1. 5. 2019

  • 28. dubna 2019
Svatomikulášská městská zvonice na Malostranském náměstí, která je od poloviny září 2018 uzavřena veřejnosti z důvodu rekonstrukce, bude 1. května znovu otevřena pro návštěvníky. V sobotu 4. května bude navíc do věže vstup zdarma u příležitosti výročí zahájení Pražského povstání v květnu 1945, jehož dění se do značné míry soustředilo na Malou Stranu. K tomuto tématu se připravuji i komentované vycházky.
Muzeum hlavního města připravuje k tomuto významnému datu  ve Svatomikulášské městské zvonici  novou expozici a mimořádné prohlídky.

Pražskému povstání je nově věnována část stálé expozice ve Svatomikulášské městské zvonici. V souvislosti s volným vstupem do expozice 4. 5. 2019 připravilo muzeum ve stejný den také dvě komentované vycházky s historikem Tomášem Jaklem z Vojenského historického ústavu Praha pod názvem Svatomikulášská městská zvonice a Pražské povstání na Malé Straně. Sraz zájemců o vycházku je před vchodem do věže v 11. 00 a ve 14. 00 hodin. Rezervace není nutná a vstup je volný.

V blízkosti Svatomikulášské městské zvonice sídlilo Zemské četnické velitelství (ve zrušeném kostele Sv. Máří Magdalény v Karmelitské ulici), které bylo od počátku Pražského povstání důležitým mobilizačním a komunikačním střediskem. Německá posádka byla soustředěna v Lichtenštejnském paláci a chráněna několika lehkými tanky. Fronta se ustálila na linii  Ministerstvo školství – jižní strana Malostranského náměstí – Josefská – Letenská – Mánesův most. Další významnou malostranskou budovou v době Pražského povstání byla legace Mezinárodního červeného kříže v Thunovské ulici. Probíhala tam jednání mezi povstalci a německou brannou mocí. Výsledkem vyjednávání pak bylo podepsání protokolu o formě německé kapitulace 8. 5. odpoledne a odchodu německých vojsk z Prahy v noci na 9. 5. 1945.  Očitým svědkem těchto událostí byl obyvatel Svatomikulášské městské zvonice František Velebil (1904–1999), který zachytil zmíněné události ve svých vzpomínkách.
 
Uzavírka zvonice byla původně plánována pouze do konce prosince loňského roku. Práce na obnově interiéru věže byla však prodloužena díky objevu podzemí, které dokládá její propojení s kryptou kostela sv. Mikuláše. Při průzkumu zásypu podzemí bylo nalezeno velké množství kamenných prvků z doby největší opravy věže v letech –1880–1881. Ze suti byla vyjmuta řada předmětů denní potřeby ze života věžníků (nádobí, obuv, kamnové kachle apod.). Část schodiště do podzemí, tedy k zamýšlenému prostupu do krypty, byla ubourána pro potřeby vedení kanalizační štoly v době velké přestavby. Nyní je představa o dění v dolní části věže kompletní.

Svatomikulášská městská zvonice, která sloužila zároveň i jako požární hláska a sídlo ponocného, byla sice budována spolu s kostelem sv. Mikuláše, ale její větší část byla postavena až po dokončení chrámu. Výška věže je stejná jako výška vedlejší kopule chrámu, ochoz se nachází 65 m vysoko a je přístupný po 215 schodech. Nabízí tak impozantní výhled na město.
 
Svatomikulášská městská zvonice v Praze Památky

Svatomikulášská městská zvonice v Praze

Zvonice, která sloužila zároveň i jako požární hláska a sídlo ponocného, byla sice budována spolu s kostelem sv. Mikuláše, ale její větší část byla postavena až po dokončení chrámu. Od května 2019 je zvonice znovu přístupná pro veřejnost.

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze Památky

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze

Kostel sv. Mikuláše na Malé Straně patří k nejpřednějším barokním stavbám Evropy a bývá označován za nejkrásnější stavbu českého baroka. Jeho mohutná kupole a štíhlá věž jsou neodmyslitelnou součástí panoramatu Pražského hradu. Zvonice překvapivě nepatří ke kostelu a má zvláštní vchod.

Muzeum hlavního města Prahy – uzavřeno z důvodu rekonstrukce Kultura

Muzeum hlavního města Prahy – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Muzeum hlavního města Prahy je od června 2020 do podzimu 2024 uzavřeno z důvodu generální rekonstrukce objektu. Po 120 letech fungování muzea je nezbytné komplexně obnovit interiéry, a to i s technickým a bezpečnostním zařízením. Ostatní budovy muzea jsou pro veřejnost otevřeny.

Strážce města – expozice ve Svatomikulášské městské zvonici

6. 12.31. 12.
Strážce města – expozice ve Svatomikulášské městské zvonici

Stálá expozice ve Svatomikulášské městské zvonici.

Praha – Malá Strana Památky

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Malostranské náměstí v Praze Památky

Malostranské náměstí v Praze

Malebné náměstí je odedávna centrem Malé Strany. Místo pro něj bylo vybráno v blízkosti brodů, mimo dosah častých záplav, kterými byla pověstná neregulovaná řeka Vltava. Náměstí je součástí Královské cesty – procházely tudy korunovační průvody a za Rakouska-Uherska tu sídlily nejvyšší zemské úřady.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (11.5. – 12.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Jarní hrnčířské a řemeslné trhy v Berouně 2024, Vinná noc v Mělníku, Parní víkend v železničním muzeu v Lužné, Opening Party 2024 – sraz v Muzeu amerických veteránů, Prague Dragon Boat Festival 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha

Kolik základních kamenů má Národní divadlo a odkud do Prahy přicestovaly?

Poslední dobou se hodně píše o složitých testech k přijímacím zkouškám a maturitám. Jak byste asi dopadli, kdybyste takovou zkoušku skládali a měli odpovědět na jedinou otázku: odkud se do Prahy sjely základní kameny, které dnes můžete vidět v základech Národního divadla?
Kultura, Praha

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".
Zážitky, Praha

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Gustav Meyrink (1868–1932) patřil ke generaci německy píšících spisovatelů, jejichž dílo zásadně ovlivnila Praha. Ve svých dílech se k magickému městu opakovaně vracel a rozšířili tak jeho slávu i za hranice. V Praze se odehrává i Golem, jeho nejznámější román, napsaný roku 1915.
Kultura, Praha

Letecké muzeum Kbely zahájí další sezonu – přijďte se podívat na nové stroje

V sobotu 4. května v 10:00 se pro veřejnost opět otevřou brány Leteckého muzea Kbely. Letos to bude již šestapadesátá muzejní sezóna. V rámci otevření se mohou návštěvníci seznámit také s novými přírůstky ve sbírkách muzea. Jedná se o početnou řadu novinek, mezi nimiž najdeme především exponáty velkých strojů. Vstup do muzea je zdarma.
Zážitky, Praha

Kam za májovou zábavou? Tipy na akce, které si nesmíte nechat ujít v květnu 2024

Blíží se léto, ale už květen 2024 nabízí řadu zajímavých akcí – od tradičních a každoročně opakovaných až po novinky, které zažijete jen jednou a proto je třeba si pečlivě vybrat. Máme pro vás tipy z celého Česka na zajímavé akce, festivaly, výstavy, slavnosti, gastronomické akce a workshopy, které letos nesmíte zmeškat.
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: francouzský malíř a „celník“ Henri Rousseau a jeho stopy v Česku

Jeden z nejcennějších obrazů ve sbírkách Národní galerie v Praze namaloval francouzský malíř Henri Rousseau (1844–1910), přezdívaný Samouk, Nedělní malíř nebo Celník. Naivistický a ve všech směrech originální umělec přitom celník nikdy nebyl, a dokonce se tak nejmenuje ani jeho nejslavnější obraz. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!
Kultura, Praha