Úvod > Aktuality > Noc kostelů: navštivte kostely a chrámy ve večerní atmosféře
Památky

Noc kostelů: navštivte kostely a chrámy ve večerní atmosféře

  • Vydáno5. června 2017
V pátek 9. června se otevřou brány kaplí a kostelů v nezvyklou dobu – bude se konat oblíbená Noc kostelů. Letošní, již devátý ročník, nabídne pestrý kulturně-duchovní program, který organizují tisíce dobrovolníků z jednotlivých farností. Jen v Praze a Středočeském kraji se otevřou téměř tři stovky kostelů. Těšit se můžete na komentované prohlídky, koncerty, workshopy i prohlídky jindy nepřístupných prostor. Pojďte se s portálem Kudy z nudy toulat nocí!
noc kostelůMálokterá akce měla tak raketový start jako Noc kostelů. Myšlenka, která se zrodila před třinácti lety ve Vídni, se během čtyř let rozšířila do celého Rakouska i Česka, na Slovensko a do Estonska. Každý rok se k ní připojují další kostely a modlitebny.

V pátek 9. června 2017 se tedy výjimečně a zdarma otevřou pro všechny návštěvníky brány zhruba 1500 chrámů, kostelů a modliteben po celé České republice.

Ti, kteří navštíví kamenné kostely nebo modlitebny, si mohou vybrat z nesmírně pestré nabídky: nebudou chybět koncerty, komentované prohlídky, workshopy nebo divadelní představení. Možnost bude nahlédnout do kostelních sakristií či klášterních zahrad, zkusit si zahrát na varhany, vystoupat na věže či sestoupit do starobylých krypt, prožít liturgii nebo jen v tichém zastavení vnímat to, co bylo inspirací pro stavitele křesťanských chrámů. Velký zážitek slibuje i tradiční Pouť světla přes Karlův most. Tu mohou lidé absolvovat s hořící svící v ruce z kostela sv. Tomáše na Malé Straně do kostela Nejsvětějšího Salvátora na Křížovnickém náměstí. Zájemci si budou moci vyzvednout svíčku a zapálenou ji přes Karlův most individuálně či spolu s ostatními přenést na druhou stranu Vltavy. Tam ji v kostele uloží na označené místo.
 

V Praze vás čeká kostel na vodě

Ponton na VltavěLetos Arcibiskupství využilo jedinečnou nabídku Povodí Vltavy a pozve vás tak nejen do kostelů, které obvykle stojí na nějakém kopci, ale i na hladinu Vltavy. Právě v tomto pomyslném nejnižším bodě Prahy bude u Karlova mostu zakotven obrovský ponton "František" – Zakotvený kostel.

Během večera bude pro všechny návštěvníky možné na tomto velmi neobvyklém místě naslouchat rozhovoru moderátora, svatovítského kanovníka Tomáše Rouleho s mnoha zajímavými hosty. Z pontonu bude navíc možný pohled na panorama Prahy z málo známé perspektivy.

Jinak se v Praze můžete tradičně vypravit například na Pražský hrad do katedrály sv. Víta, na Vyšehrad do baziliky Petra a Pavla (kde bude možné dd 19:00 do 21:00 navštívit nejstarší prostory kostela – pozůstatky baziliky sv. Vavřince) nebo do karlíneského Cyrila a Metoděje. Netradiční výstavu pro vás nachystal kostel sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech – tam si prohlédnete předměty, které používají vojenští kaplani pro bohoslužby v polních podmínkách: vojenské bible a modlitební knížky různých armád.

Chrám sv. MikulášeNa pivo si zajděte ke sv. Tomášovi na Malé Straně. Ne že by se přímo v prostorách kostela snad nalévalo, ale v ambitu kláštera se dozvíte něco o historii zdejšího tradičního klášterního piva, které se u sv. Tomáše vaří od roku 1352.

Na Praze 4 v Záběhlicích, v kostele sv. Anežky České a sv. patronů českých můžete od 17 do 17:20 hodin nechat požehnat vašemu domácímu mazlíčkovi. Svatý František podle legendy kázal lesní zvěři, svým kázáním napravil zlého vlka a zvířata nazýval bratry a sestrami. A zdejší františkáni budou žehnat domácím mazlíčkům, které ke kostelu převedete.
 

Šalina Noci Kostelů v Brně

BrnoLetošní novinkou Noci kostelů je jízda Šaliny Noci Kostelů v centru Brna s doprovodným programem: rozhovory a setkání se zajímavými hosty, pozvánky na právě probíhající programy v nedalekých kostelech i hudební a taneční ukázky na zastávce před kostelem sv. Tomáše. V této části Moravského náměstí budou probíhat i tradiční dětské programy – workshopy či pátrací soutěž pro dvojice chlapců a dívek od 8 do 15 let s názvem Tajemství brněnských kostelů.

Trasa se skládá z těchto zastávek: Hlavní nádraží – Mahenovo divadlo – Česká – Šilingrovo nám. – hlavní nádraží – Zelný trhNám. SvobodyČeská – Komenského nám.-odstavná kolej vedle budovy FSS MU (zde bude odstavena v časech mimo výjezdy). Šalina bude jezdit od 17:00 do 22:00 hodin.
 

Stálí účastníci i nováčkové

Desítky kostelů a kaplí můžete navštívit Ostravě i v Plzni, v Liberci a v Olomouci. Všude vás čekají koncerty, společné modlitby, divadelní představení, prohlídky věží a krypt či příjemná setkání. Bohatý program nabídne Noc kostelů v Kutné Hoře i ve vesnických kostelech v okolí, letos podruhé se do akce zapojí Bečov nad Teplou. Během podvečera a večera nahlédnete nejenom do kostela sv. Jiří, ale také do hradní kaple Navštívení Panny Marie, zámecké kaple svatého Petra a výjimečně otevřené soukromé kaple Eleonory Beaufort-Spontin v letohrádku Komtesa.

Sázavský klášter si připravil pro malé i velké hudební vystoupení a výtvarné dílničky, v Kladrubském klášteře na Plzeňsku se otevře klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie. V 18:30 hodin se můžete dostavit na komentovanou prohlídku. Kdo by se raději vydal na zámek či hrad, může zajít například do hradní kaple v moravském Šternberku, do Chebského hradu, do hospitálu Kuks či na hrad Landštejn. Na zámku Hrubý Rohozec bude odhalen zámecký poklad, který se většinu roku ukrývá v trezoru u pracovny hraběte Mikuláše Vladimíra.
Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Nejpozoruhodnější součástí kláštera je barokně-gotický kostel stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichla. Budova nového konventu pochází od Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Klášter je vzdálen necelých 10 km od Stříbra.

Petrov Brno – Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně

Petrov Brno – Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně

Nahlédnout do románsko-gotické krypty či se rozhlédnout na město Brno můžete na Petrově v chrámu sv. Petra a Pavla v Brně. V chrámu je také otevřena trvalá expozice s názvem Klenotnice katedrály, kde se nacházejí bohoslužebné textilie, monstrance, kalichy a další církevní předměty.

Kostel sv. Jakuba v Brně – kostel uzavřen kvůli rekonstrukci

Kostel sv. Jakuba v Brně – kostel uzavřen kvůli rekonstrukci

Kostel svatého Jakuba – jedna z nejcennějších památek pozdní gotiky u nás, je pozoruhodným bodem střetu mnoha architektonických tradic, včetně osobitého vkladu Bohuslava Fuchse. Po rozsáhlé rekonstrukci nově nabídne muzeální expozice a výstup na věž kostela.

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře

Kutná Hora je jediným městem ve Středočeském kraji, zapsaným na seznam UNESCO, a to zejména díky velkému množství gotických památek. Nenechte si však ujít tento opomíjený skvost barokní architektury, vystavěného dle plánů proslulého architekta F. M. Kaňky v letech 1734-1754.

Chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí

Chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí

Kostel svatého Mikuláše byl postaven v období baroka mezi lety 1732–1737 stavitelem Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem na místě vyhořelého románského kostela.

Další aktuality

50 tipů, kam za Kelty a keltskou kulturou

Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? Prohlédněte si muzea, naučné stezky, skanzeny i reálnou podobu keltské vesnice, včetně staveb, řemesel a vůbec života z období před dvěma tisíci lety, kdy na našem území žili Keltové. Jednalo se o velkou skupinu kmenů indoevropských národů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
Památky

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

V České republice objevíte řadu míst, zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vedle mistrovských děl architektury můžete obdivovat jedinečná zákoutí přírody, svědky průmyslové revoluce i poklady moderní doby. Poznejte místa, která všem cestovatelům berou dech!
Památky

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky