ÚvodAktualityV liberecké botanické zahradě kvete nejmenší i největší leknín světa
Příroda

V liberecké botanické zahradě kvete nejmenší i největší leknín světa

  • 13. července 2022
Návštěvníci liberecké botanické zahrady si v těchto dnech mohou užít ojedinělou atrakci – vykvetly tu totiž dva podivuhodné lekníny – viktorie královská a leknín lázeňský. Šance vidět oba květy najednou je však pouze za špatného počasí a v dopoledních hodinách. Zatímco Viktorie kvete v noci, leknín lázeňský rozkvétá přes den.
leknínyBotanická zahrada v Liberci se v těchto dnech chlubí zajímavou raritou. Vykvetly tu totiž naráz dva velmi vzácné lekníny – viktorie Královská a drobný leknín lázeňský (odborně Nymphaea thermarum). Uvidět oba květy je však docela obtížné. Zatímco Viktorie kvete v noci, leknín lázeňský rozkvétá přes den. Přesto existuje možnost spatřit je oba, a to ve dnech, kdy je zataženo a v dopoledních hodinách.


Leknín lázeňský již v přírodě nenajdete

leknín lázeňskýNejmenší a nejvzácnější leknín světa – leknín lázeňský, je v Liberci nováčkem. Zahrada jej získala nedávno z pražské botanické zahrady v Troji, jako malé rostlinky a semínka. V České republice jde o jediné dvě zahrady, které tento leknín mají. Ve volné přírodě se už bohužel nevyskytuje. Bahenní rostlinu se podařilo objevit koncem 20. století na jednom místě v africké Rwandě poblíž teplých pramenů. Po odvedení těchto pramenů jinam  místo vyschlo a leknín vyhynul.

Nymphaea thermarum patří k náročným rostlinám, má ráda teplo a teplota vody nesmí klesnout pod 25°C. Leknín navíc nesnáší hlubokou vodu, jako ostatní rostliny jeho druhu. Listy rostliny jsou veliké asi jako pětikoruna, květ má bílou barvu.


Viktorie královská – královna mezi lekníny

Viktorie královskáNejpopulárnější rostlinou Botanické zahrady v Liberci je nejspíše viktorie královská, kterou aktuálně pěstuje asi jen pět zahrad v Evropě. Docílit toho, aby se teplomilná rostlina v Evropě uchytila, nebylo vůbec snadné. Botanická zahrada získala 25 semen z královské zahrady v Edinburghu. Vyklíčilo pouze jediné. Zahradníci museli pečlivě udržovat ve skleníku vlhkost 80 až 100 procent, aby tak dosáhli amazonského klimatu. Květ viktorie královské má v průměru až 25 až 30 centimetrů a její ploché listy připomínají široké podnosy. Samotnou rostlinu objevil na řece Mamoré v Amazonii roku 1801 misionář Tadeáš Haenke, rodák z Chřibské, byla však vědecky popsána až roku 1832. Samotná rostlina ale kvete pouze velmi krátce. První noc je květ bílý, druhý večer se květ znovu otevře, ale v barvě fialové.

Viktorie CruzovaJak jsme již popsali, viktorie (královská i Cruzova) svůj květ otevírá v noci. Šanci vidět ho neuzavřený tak mají návštěvníci, kteří přijdou do zahrady hned ráno mezi prvními, těsně po otevření v 8:00. Kvést by měla viktorie až do podzimu a zatím stále roste. Její list má nyní průměr asi 140 centimetrů, dorůst by mohla až do 180 cm. V botanických zahradách viktorii většinou nestačí světelné podmínky, proto vždy na podzim umírá. Nechává po sobě ale semena, která je potřeba udržet ve vodě, aby začátkem jara začala klíčit.
 

Dvě největší leknínovité rostliny světa: euryalie vzdorná a viktorie Cruzova

euralye feroxMezi další krasavice liberecké botanické zahrady patří rozhodně asijská rostlina euryalie vzdorná. V Asii ji dokonce lidé pěstují coby kulturní rostlinu – už asi  6 000 let se sbírají její škrobnatá semena, ze kterých se dá umlít mouka. Listy této rostliny jsou celé bodlinaté a mezi bodlinami prosvítají fialové žliky. Pro objektiv fotoaparátu je euryalie skvělým objektem. Navíc se rostlině v Liberci velmi dobře daří a patří mezi rekordmanky, co do velikosti listů, které dosahují až 207 cm, což je světový rekord. Euryalé vzdorná kvete přes den, ale jen je-li slunce. Mnohá poupata se neotvírají zůstávají pod vodou a dochází v nich k samoopylení.

viktorie cruzovaViktorie Cruzova je rovněž jihoamreickou rostlinou. Je však "otužilejší" nez viktorie královská a pěstuje se snadněji. Viktorie Cruzova se chová podobně, jako její sestřenice – kvete v noci a každé poupě se otvírá nejprve v bílý cizosprašný květ. Zrána se zavírá a až večer zase rozkvete, ale změní tvar i barvu. Květ se stává samosprašným a jeho barva je bledě růžová. V Botanické zahradě dosahují listy viktorie Cruzovy až 170 cm.
Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice Příroda

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

Další aktuality

Výlety pro samotáře na Českolipsku: objevte skalní reliéfy i výhledy Lužických hor

Českolipsko je krajem pískovcových skal, často ukrytých v lese, do nichž naši předkové vytesali nejrůznější zajímavosti – skalní reliéfy, sluneční hodiny nebo lesní divadlo… Pojďte objevovat krásy tohoto koutu naší země, kam sice turistický ruch vkročil, avšak nikoli v masivní podobě. Naše tipy vás zavedou na vrcholy a vrcholky Lužických hor, do Kunratického Švýcarska či do okolí říčky Svitávky.
Příroda, Liberecký kraj

Geopark Český ráj nabízí stovky zajímavých lokalit k výletům do přírody i za poznáním

Víte, která lokalita byla vůbec prvním geoparkem u nás? Český ráj, který je členem Sítě Evropských geoparků a zároveň i geoparkem UNESCO, toto prvenství získal již v říjnu 2005. Geopark Český ráj nabízí stovky lokalit geologického, archeologického a kulturního významu, které opravdu stojí za pozornost návštěvníků. Poznejte krásy Českého ráje s výjimečnými geotopy, které tvoří např. odkryvy hornin s nálezy vzácných nerostů, zkamenělin nebo část krajiny, která vyniká jedinečností i krásou. Český ráj představuje skutečnou geologickou učebnici, otevřenou všem zvídavým návštěvníkům!
Příroda, Liberecký kraj

Bazilika sv. Zdislavy v Jablonném jako nová: zrekonstruovaná barokní památka láká na prohlídky

Poutní bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí prošla náročnou rekonstrucí a po dvou letech se od 1. 5. 2024 otevírá poutníkům, turistům a ostatním návštěvníkům. U baziliky si mohou návštěvníci také nově prohlédnout venkovní výstavu Putování za našimi světci. Třetí květnovou sobotu 25. května se bude v bazilice konat tradiční pouť ke sv. Zdislavě.
Památky, Liberecký kraj

Na pouť za jizerskohorským Faustem se vydejte na 1. máje

Pouť se již tradičně odehrává 1. května v Krásné u Pěnčína na Jablonecku. Je to místo, kde skutečně žil lékař Jan Josef Antonín Eleazar Kittel. Zůstal tady po něm dům nazývaný Burk, kostel sv. Josefa, jehož byl mecenášem, fara i studánka s údajně léčivou vodou. Celý areál se stane symbolickou kulisou Kittelovy poutě i letos.
Životní styl, Liberecký kraj

Lázně Libverda slavnostně zahájí lázeňskou sezónu

V sobotu 25. května 2024 se v parku Lázní Libverda uskuteční slavností zahájení lázeňské sezóny. Akce se bude konat po několikaleté pauze. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý kulturní program, občerstvení, postaráno bude i o dětskou zábavu.
Lázně a wellness, Liberecký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Liberecký kraj

Jizerské hory i Český ráj jsou oázy klidu v krásné přírodě Libereckého kraje. Které dosud neobjevené skvosty se tu skrývají? Prozkoumejte sklářské tradice, navštivte krásné zámky a hrady, zavítejte na zámek Doksy s expozicí starých motorek nebo zámek Zákupy a hrad Grabštejn. Vydejte se také za fantastickými pohádkovými bytostmi, schovanými na Stezce skalních reliéfů u Brniště, na rozhlednu U Borovice v Roprachticích , do Muzea Českého ráje v Turnově nebo Muzea a Vlastivědné galerie v České Lípě.
Památky, Liberecký kraj

Chystáte se na Ještěd? K vrcholu vás přiblíží lanovka Skalka anebo turistický autobus

Sedačková lanovka Skalka bude od konce dubna opět v provozu a díky ní se turisté, kteří se touží dostat na Ještěd, přiblíží pod jeho vrchol. Další možností, jak se na horu dostat, by měl být od června turistický autobus. Zájemce vyveze k horské chatě Ještědka.
Letní sporty, Liberecký kraj

Český ráj dětem: výletní tipy pro děti v kraji skal a pohádek

Chystáte se na výlet do Českého ráje a hledáte tipy na místa, kde by se líbilo jak dětem, tak i dospělým? Pak se nechte inspirovat našimi tipy, které jsou pro děti jako stvořené – zavedou vás do míst, kde se natáčela řada pohádek i filmů, do labyrintů skalních měst a na pohádkové stezky.
Zážitky, Liberecký kraj