Úvod > Aktuality > Navštivte i v zimě Sýpku v Rokytnici v Orlických horách s novou expozicí historických staveb

Navštivte i v zimě Sýpku v Rokytnici v Orlických horách s novou expozicí historických staveb

Vydáno 17. února 2018 Kultura
Muzeum Orlických hor v Rokytnici v Orlických horách vzniklo v objektu bývalé sýpky z první poloviny 19. století. Moderní a interaktivní expozice přibližuje přírodu a zaniklá i živá řemesla Orlických hor. V muzeu se můžete zaposlouchat do dvou desítek zvuků přírody, brodit se potokem, vidět zblízka čápa černého i řešit kvízy. V únoru 2018 se zde navíc podařilo dokončit kompletní expozici historických staveb Orlických hor.
SýpkaJiž při samotném vstupu do Muzea přírody a řemesel Sýpka v Rokytnici v Orlických horách vás osloví vzdušný prostor a prosklená 11metrová voliéra s třípatrovým modelem biotopu s více než 50 druhy živočichů, které se v Orlických horách vyskytují. V podkroví s původními trámy je herna, kde si děti mohou vyzkoušet jednotlivá řemesla a rodiče zase odpočinout v relaxačním koutku.

Cílem muzea je zprostředkovat návštěvníkům co nejsilnější zážitek v příjemném prostředí, umocněný i možností vlastního výrobku. Součástí muzea jsou proto kreativní dílny, které návštěvníky příjemně seznamují s řemesly našich předků. Vyzkoušet si můžete například výrobu perličkových vánočních ozdob, tkalcovství nebo výrobu lubových krabiček, kterou návštěvníci hodnotí jako nejnáročnější. Každá dílnička má svůj stůl a vitrínu se znázorněným postupem, včetně monitoru s instruktážním filmem, který názorně komentuje rozfázovaný postup řemeslné práce.
 

Nová expozice modelů staveb z Orlických hor

galerie sýpka modelyOd 10. února 2018 má muzeum kompletní expozici - modely historických staveb z Orlických hor, které jsou součástí stálé výstavy o historii a přírodě regionu. Mezi modely naleznete roubené chalupy, město Rokytnice z druhé poloviny 19. století, papírny s dřevěným mostem, pily spojené s hamrem, mlýn, sklárny a těžební štoly.

Některé z modelů jsou ztvárněny i s okolní krajinou. Modely mají svou vlastní konkrétní předlohu a velmi podrobně zpracovanou plánovou dokumentaci. Návštěvník si je tak může snadno spojit s konkrétními místy v orlickohorském regionu a s jeho historií. Modely mlýna a pily s hamrem jsou zase vybaveny elektronikou. U mlýna se točí mlýnské kolo a je k tomu přehráván i jeho klapot. U hamru je to podobné. A například model štoly, vyrobený v měřítku 1:2, je zároveň prolézačkou, do které mohou vstoupit děti.
Muzeum Sýpka v Rokytnici v Orlických horách – řemesla a příroda Orlických hor

Muzeum Sýpka v Rokytnici v Orlických horách – řemesla a příroda Orlických hor

Interaktivní muzeum přírody a řemesel Sýpka v Rokytnici v Orlických horách, které vzniklo v objektu bývalé sýpky, je zaměřeno především na děti. Ty se mohou v muzeu brodit potokem, vidět zblízka čápa černého nebo třeba vyrábět lubové krabičky a perličkové vánoční ozdoby.

Orlické hory - dominanta východních Čech

Orlické hory - dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice.