Úvod > Aktuality > Navštivte i v zimě Sýpku v Rokytnici v Orlických horách – tak trochu jiné muzeum

Navštivte i v zimě Sýpku v Rokytnici v Orlických horách – tak trochu jiné muzeum

Vydáno 3. února 2016 Kultura
Muzeum Orlických hor v Rokytnici v Orlických horách vzniklo v objektu bývalé sýpky z první poloviny 19. století. Moderní a interaktivní expozice přibližuje přírodu a zaniklá i živá řemesla Orlických hor. V muzeu se můžete zaposlouchat do dvou desítek zvuků přírody, brodit se potokem, vidět zblízka čápa černého i řešit kvízy. A herních prvků je tu celá řada.
SýpkaJiž při samotném vstupu do Muzea přírody a řemesel Sýpka v Rokytnici v Orlických horách vás osloví vzdušný prostor a prosklená 11metrová voliéra s třípatrovým modelem biotopu s více než 50 druhy živočichů, které se v Orlických horách vyskytují. V podkroví s původními trámy je herna, kde si děti mohou vyzkoušet jednotlivá řemesla a rodiče zase odpočinout v relaxačním koutku.

Cílem muzea je zprostředkovat návštěvníkům co nejsilnější zážitek v příjemném prostředí, umocněný i možností vlastního výrobku. Součástí muzea jsou proto kreativní dílny, které návštěvníky příjemně seznamují s řemesly našich předků. Vyzkoušet si můžete například výrobu perličkových vánočních ozdob, tkalcovství nebo výrobu lubových krabiček, kterou návštěvníci hodnotí jako nejnáročnější. Každá dílnička má svůj stůl a vitrínu se znázorněným postupem, včetně monitoru s instruktážním filmem, který názorně komentuje rozfázovaný postup řemeslné práce.

BrašnářStále živým řemeslem v Rokytnici je brašnářství. Zhruba 50 m od muzea najdete řemeslnou dílnu a krámek brašnáře Ladislava Hemrlíka, kde si můžete zakoupit originální výrobky z usní a kůží, nebo se při některém z workshopů nechat zasvětit do řemesla našich předků. Rukodělná práce je obzvlášť v dnešní době pro mnohé bránou do zcela jiného světa. Cílem je umožnit všem, kteří mají zájem, jedinečnou příležitost užít si tento zážitek. Vyzkoušet si řemeslo a vyrobit si například vlastní opasek, pouzdro na nůž či peněženku pod odborným dohledem.
Muzeum Sýpka v Rokytnici v Orlických horách – řemesla a příroda Orlických hor

Muzeum Sýpka v Rokytnici v Orlických horách – řemesla a příroda Orlických hor

Nové interaktivní muzeum přírody a řemesel Sýpka v Rokytnici v Orlických horách, které vzniklo v objektu bývalé sýpky, je zaměřeno především na děti. Ty se mohou v muzeu brodit potokem, vidět zblízka čápa černého nebo třeba vyrábět lubové krabičky a perličkové vánoční ozdoby.

Brašnářská dílna pana Hemrlíka v Rokytnici v Orlických horách

Brašnářská dílna pana Hemrlíka v Rokytnici v Orlických horách

Moderní kabely, ale také opasky, kapsáře a podobné doplňky, které nosili už staří Skotové. To všechno se rodí v brašnářské dílně Ladislava Hemrlíka v Rokytnici v Orlických horách. Přiučit se tomuto řemeslu můžete i vy pomocí workshopů, které se zde pořádají.

Orlické hory - dominanta východních Čech

Orlické hory - dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice.