Úvod > Aktuality > Národní technické muzeum se v sobotu připojuje ke Dnům evropského dědictví
Památky

Národní technické muzeum se v sobotu připojuje ke Dnům evropského dědictví

  • Vydáno4. září 2019
Národní technické muzeum se v sobotu 7. září 2019 připojuje ke Dnům evropského dědictví, které se každoročně v září pořádají, a zpřístupní své mimopražské objekty zdarma. Hlavní budova muzea na Letné bude přístupná za 50 korun. Muzeum se zároveň přidává i k oslavám Dožínek na Letné. Centrum stavitelského dědictví Plasy a Železniční depozitář v Chomutově budou pro návštěvníky otevřené zcela zdarma.

Národní technické muzeum v Praze

NTMV hlavní budově Národního technického muzea na Letné si mohou návštěvníci prohlédnout 15 stálých expozic a několik výstav, např. výstavu věnovanou prvorepublikovému průmyslu „Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který dobyl svět“.

V sobotu 7. 9. bude v rámci EHD pro všechny příchozí vstupné jen za 50 Kč a budova zůstane otevřena od 9 do 18 hodin. Pro menší návštěvníky je připravena oblíbená dětská chemická laboratoř Kids’Lab. Vstup do expozice Uhelný a rudný důl zůstává zpoplatněn.

Sobotní program navíc přinese možnost zúčastnit se tradiční oslavy sklizně, letenských Dožínek 2019, které budou mít svojí hlavní základnu ve vedlejším Národním zemědělském muzeu. Letošní ročník bude zaměřen především na farmáře, kteří se vám představí na jednom z největších farmářských trhů, vystoupí folklórní soubory a mnoho dalšího.
 

Centrum stavitelského dědictví NTM v Plasích

Centrum PlasyCentrum stavitelského dědictví v Plasích je umístěno v nově opraveném hospodářském areálu památkově hodnotného kláštera. Navštívit je zde možné stálou Expozici stavitelství, kde je atraktivní formou podle jednotlivých etap stavby budovy představena stavební historie, stavební hřiště a tři výstavy. Ve 13:30, 15:00 a 16:30 hodin se zde bude konat workshop kreativních fotografických technik s Ivem Kornatovským. Od 18:00 hodin se chystá v elmi zajímavá přednáška hydrobioložky, polárnice a cestovatelky Marie Bulínové, která na ostrově Vega v Antarktidě objevila nový druh řasy rozsivky a pojmenovala ji ne náhodou Hantzschia zikmundiana. A ve 20:00 zhlédnou příchozí film Století Miroslava Zikmunda – životopisný film, který přináší osobitý pohled na bouřlivé dějiny dvacátého století očima muže, který poznal celý svět.

Otevírací doba Censtra stavitelského dědictví bude 7. 9. 2019 od 9:00 do 17:00 hodin. Vstup do expozice, na výstavy a na veškerý doprovodný program je tento den zdarma!
 

Železniční depozitář NTM v Chomutově

vůz komárekV Železničním depozitáři v Chomutově si zájemci o železniční historii mohou prohlédnout velkou část největší státní železniční sbírky u nás – na 100 kolejových vozidel.

NTM na 7. září 2019 připravilo veřejné jízdy parního motorového vozu M 124.001 Komárekdepozitáře do Jirkova a zpět. Kapacita vozu je omezena, vstupenky se prodávají pouze při nástupu do vozu.

Přístup do oploceného areálu je možný pouze po značené trase z Černovické ulice z prostoru parkoviště nákupního centra Globus. Depozitář bude otevřen zdarma od 9:00 do 17:00 hodin.
Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

V nově opraveném hospodářském zázemí cisterciáckého kláštera v Plasích vytvořilo Národní technické muzeum Centrum stavitelského dědictví – unikátní středisko dokumentace, prezentace a celoživotního vzdělávání v oblastech souvisejících se stavební historií a tradičním stavitelstvím.

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov

Všichni zájemci o dopravní techniku na našem území, zejména o dějiny a vývoj kolejové drážní dopravy, by si neměli nechat ujít prohlídku chomutovského železničního depozitáře, ve kterých jsou uložena a příležitostně vystavována historická kolejová vozidla ze sbírky Národního technického muzea.

Dny evropského dědictví 2024

7. 9.15. 9.
Dny evropského dědictví 2024

Dny evropského dědictví (EHD) proběhnou v roce 2024 ve dnech od 7. do 15. září. Jejich cílem je hledání cest ke kořenům naší, evropské i světové civilizace. Proto jsou v rámci EHD pořádány nejrůznější doprovodné akce – přednášky, koncerty, městské slavnosti, ale i soutěže.

Další aktuality

50 tipů, kam za Kelty a keltskou kulturou

Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? Prohlédněte si muzea, naučné stezky, skanzeny i reálnou podobu keltské vesnice, včetně staveb, řemesel a vůbec života z období před dvěma tisíci lety, kdy na našem území žili Keltové. Jednalo se o velkou skupinu kmenů indoevropských národů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
Památky

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

V České republice objevíte řadu míst, zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vedle mistrovských děl architektury můžete obdivovat jedinečná zákoutí přírody, svědky průmyslové revoluce i poklady moderní doby. Poznejte místa, která všem cestovatelům berou dech!
Památky

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky