Úvod > Aktuality > Národní muzeum slaví 200 let od založení: oslavte je společně!
Kultura

Národní muzeum slaví 200 let od založení: oslavte je společně!

  • Vydáno9. dubna 2018
Dvě stě let poznáváme svět. Poznejte vy nás! Těmito slovy zve Národní muzeum v Praze na víkend 14. a 15. dubna. Je to datum přímo symbolické: právě před 200 lety, 15. dubna 1818 bylo totiž Národní muzeum založeno. Oslavy dvoustých narozenin ale budou probíhat celý rok.
Oslavy zahájené právě nyní v dubnu vyvrcholí v říjnu slavnostním znovuotevřením Historické budovy Národního muzea po rekonstrukci. Bude to krásný symbolický dárek pro celý národ ke stému výročí samostatné republiky, ale do té doby muzeum nabídne ještě spousty dalších akcí: například hru Po stopách mamuta, červenec s hudbou, srpen s festivaly a září s historií. A co podniknete nyní, v dubnu?
 

Bojovky, výtvarné dílny a další programy

Co Národní muzeum na víkend 14. a 15. dubna nachystalo? Můžete se podívat do většiny jeho poboček, užít si spousty zajímavých aktivit pro malé a velké a také nahlédnout tam, kam se běžně nepodíváte. Vstupy na všechny výstavy, doprovodné programy a do expozic jsou samozřejmě zdarma.
V Nové budově Národního muzea na Václavském náměstíPraze nachystali na oba dny celodenní hru, inspirovanou historickými osobnostmi muzea, výtvarnou dílnu a workshop pro děti, kde se bude bádat nad tajemstvím rukopisů nebo určovat druhy trilobitů. Pokud máte zájem o komentované prohlídky budovy, ty probíhají také po celý víkend a podíváte se do běžně nepřístupných prostor, ovšem pozor, čeká vás 170 schodů, takže zvažte svou fyzičku! Lístky na ně si můžete rezervovat předem na webu muzea.

Učarovali vám indiáni a cizokrajné kultury? Pak se vydejte do Náprstkova muzea; na komentované prohlídky se objednávat nemusíte, začínají každou čtvrthodinu na muzejním nádvoří. Děti si ve výtvarné dílně vyrobí indiánské ozdoby do vlasů z peří, kůže, korálků či lastur, historií muzea vás navíc provede dobrodružná bojovka pro děti i rodiče. Program oživí umělecký přednes indiánských básní, přednášky a komentované prohlídky výstavy Indiáni.
 

Kam se jindy nepodíváte?

Komentované prohlídky stálých expozic i výstav chystá také Národopisné muzeum v letohrádku Kinských, České muzeum hudby, Muzeum Bedřicha Smetany a Muzeum Antonína Dvořáka, ale pak jsou tu unikátní místa, kam se jindy dostanete jen výjimečně. K těm patří karpatský kostel sv. Archanděla Michaelazahradě Kinských ve svazích Petřína, kůr varhan a běžně nepřístupný Prezidentský salonekNárodním památníku na Vítkově a hlavně depozitáře.

V nové budově depozitářů Přírodovědeckého muzea v Horních Počernicích se dozvíte, jak probíhají práce v terénu, jak se rostlinné nebo živočišné materiály získávají, uchovávají a studují, a odhalíte další zajímavé aktivity spojené s přírodními vědami. V pobočce Náprstkova muzea si prohlédnete depozitáře mimoevropské etnografie a v kreativní dílně si vyzkoušíte základy japonského tradičního způsobu skládání papíru. Velké depozitární prostory pro sbírky Historického muzea a pro knihovnu získalo Národní muzeumTerezíně; také sem jste zváni na prohlídku. Připomeňme jen, že pro vstup na všechny prohlídky depozitářů je nutná rezervace předem na nm.cz/200let/Doprovodne-akce/.
 

Co ještě byste měli vědět o Národním muzeu?

  • Výročí neslaví jen Národní muzeum, ale také muž, který je založil. Hrabě Kašpar Maria Sternberg (1761–1838) patří mezi nejvýznamnější postavy české přírodovědy 19. století. Zasloužil se zejména o rozvoj paleobotaniky, byl významným mecenášem a finančně podporoval české obrozence i vědecké příznivce. Letos v prosinci si připomeneme 180 let od jeho smrti.
  • Počátky Vlasteneckého muzea Království českého, dnešního Národního muzea, byly podobně jako jinde v Evropě spojené s dary velkých soukromých sbírek, především přírodovědeckých. Provolání o založení muzea z 15. dubna 1818 potvrdila vídeňská vláda a panovník v roce 1820. Následně vznikla Společnost vlasteneckého muzea v Čechách jako majitelka a správkyně sbírek i jako organizátorka veškeré muzejní práce, jejím prvním předsedou se stal hrabě Sternberg. Společnost vlastnila muzeum až do roku 1934, kdy bylo předáno do správy Země České, v roce 1949 byly sbírky převedeny do vlastnictví státu.
  • Národní muzeum od samého počátku řešilo otázku, kam muzejní sbírky uložit. Ze Šternberského paláce na Hradčanech se roku 1846 stěhovaly do Nostického paláce v ulici Na Příkopě a roku 1891 do nově postavené muzejní budovy na Václavském náměstí.
  • Kašpar Maria Sternberg zemřel 20. prosince 1838 na svém zámku Březina na panství Radnice. Zámeček je dnes v soukromém vlastnictví a z nádherné botanické zahrady se nedochovalo nic, navštívit ale můžete hrobku rodiny Sternbergů ve Stupně.
Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Lapidárium Národního muzea

Lapidárium Národního muzea

Pavilon Lapidária na pražském Výstavišti navrhl architekt Antonín Wiehl. Ukrývá největší českou státní sbírkou kamenné plastiky a architektonických článků z období od 11. do 19. století, převážně z Prahy a středních Čech.

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu. Najdete zde expozice dějin 20. století a Dětské muzeum.

Národní památník na Vítkově

Národní památník na Vítkově

Od roku 2000 spravuje Národní muzeum Národní památník na Vítkově se známou sochou Jana Žižky na vrcholu.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Další aktuality

Kam za májovou zábavou? Tipy na akce, které si nesmíte nechat ujít v květnu 2024

Blíží se léto, ale už květen 2024 nabízí řadu zajímavých akcí – od tradičních a každoročně opakovaných až po novinky, které zažijete jen jednou a proto je třeba si pečlivě vybrat. Máme pro vás tipy z celého Česka na zajímavé akce, festivaly, výstavy, slavnosti, gastronomické akce a workshopy, které letos nesmíte zmeškat.
Praha | Zážitky

Cesty za uměním: francouzský malíř a „celník“ Henri Rousseau a jeho stopy v Česku

Jeden z nejcennějších obrazů ve sbírkách Národní galerie v Praze namaloval francouzský malíř Henri Rousseau (1844–1910), přezdívaný Samouk, Nedělní malíř nebo Celník. Naivistický a ve všech směrech originální umělec přitom celník nikdy nebyl, a dokonce se tak nejmenuje ani jeho nejslavnější obraz. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!
Praha | Kultura

Tim Burton se vrátil do Prahy: do jeho fantaskního světa nahlédnete v Obecním domě

Americký filmový mág – producent, scénárista, básník a loutkař, propojující nevinný dětský svět s odvrácenou stranou lidské existence a také vizionář spojující s neskutečnou lehkostí animaci s hranou tvorbou, se po 10 letech se vrací opět do Prahy, aby dal svým českým obdivovatelům možnost nahlédnout do nejniternějších zákoutí své mysli. Všemožné exponáty z jeho snových, fantaskních, groteskních až hororových děl si prohlédnete od 1. května do 30. září 2024 v Obecním domě.
Praha | Kultura

Letenský kolotoč se opět roztočí

Národní technické muzeum v pátek 3. května 2024 roztočí na další sezónu opravený Letenský kolotoč. Užít si jízdu na této unikátní atrakci a připomenout si atmosféru pražských atrakcí před sto lety je letos možné v pátek, sobotu, neděli a ve státní svátky do konce září. Kolotoč z roku 1892 se nachází na hraně Letenských sadů před Národním technickým muzeem.
Praha | Památky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevřené zahrady Černínského paláce, Plavba na Slapy 2024, Letecké muzeum Kbely – zahájení sezony 2024, Den otevřených dveří v Depu Kačerov, Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Praha májová, zelená, kvetoucí a voňavá: nejkrásnější parky a zahrady

Jaro je krátké a je škoda neužít si Prahu v těch několika krátkých týdnech, kdy vypadá jako zářící bílá nevěsta anebo je oblečena do růžově zabarvených květů. Kde najdete ta nejkrásnější zákoutí, odkud se nabízejí nejhezčí výhledy a kde navíc potěšíte oči, nos i chuťové buňky?
Praha | Příroda

Oslavte První máj v trojské botanické zahradě polibkem i výpravou za motýly

Toužíte políbit na První máj svou milou či milého pod rozkvetlým stromem? Vydejte se společně do botanické zahrady v Troji. Jaro tu jede na plné obrátky a zahrada plná květů a vůní navodí romantickou náladu. Zároveň si nenechte ujít návštěvu skleníku Fata Morgana, kde vám budou dělat společnost kouzelní exotičtí motýli. Každou neděli můžete také nahlédnout do výroby vína!
Praha | Příroda

Návrat krále: Dalekohled König se vrací na Štefánikovu hvězdárnu

Štefánikova hvězdárna na Petříně připravila na letošní rok výstavu ku příležitosti návratu renovovaného hlavního dalekohledu a nazvala ji „Návrat krále“, jelikož dalekohled je mezi astronomy známý jako "König". Pro veřejná pozorování bude dalekohled k dispozici od 4. května 2024, výstava potrvá až do konce roku. Jedinečný přístroj vážící 5,5 tuny prošel v uplynulých dvou letech v německé Jeně kompletní renovací.
Praha | Památky