ÚvodAktualityZámek Dačice láká láká na výstavu loutek a rodinných divadélek
Na zámku v Dacicích byla otevrena nová prohlídková trasa
Památky

Zámek Dačice láká láká na výstavu loutek a rodinných divadélek

  • 7. června 2015
V sobotu 13. června 2015 se na zámku Dačice otevře výstava „Za oponou čeká fantazie. Loutky a rodinná divadélka ze sbírek Národního muzea.“ Více než dvě stovky exponátů, mapujících jednu z nejvýznamnějších kapitol domácího loutkového divadla, představí výstava, kterou ve spolupráci s Divadelním oddělením Národního muzea uspořádala Správa státního zámku v Dačicích. Výstava potrvá do 31. srpna 2015.
Prohlídkové interiéry zámku Dačice se rozšířily o 20 místnostíNová výstava na zámku představí nejen ukázky sériové produkce loutek, dekorací i celých divadel, vytvářených špičkovými výtvarníky své doby (např. František Kysela nebo Artuš Scheiner), ale i naprosté unikáty. Mezi nimi vyniká například jediný zachovaný exemplář prvního česky tištěného loutkového divadla u nás, které vydalo Nakladatelství Josefa R. Vilímka v roce 1894 a které reprodukuje portál Národního divadla s nápisem Národ sobě. Téměř celý náklad ještě před uvedením na trh shořel a dodnes se zachoval patrně jediný exemplář, který uvidí právě návštěvníci dačické výstavy.

Dalším unikátem, který budou moci návštěvníci obdivovat, jsou ručně malované plošné loutky malíře Mikoláše Alše, které vytvořil pro své děti. Na základě Alšových ilustrací v loutkářských knížkách vznikly roku 1912 i nejstarší české sériově vyráběné loutky, příznačně zvané Alšovky. Z jejich nejranější produkce bude na výstavě k vidění slavná pohádková trojice Dlouhý, Široký a Bystrozraký.

Kromě dalších kompletních rodinných divadel z první poloviny 20. století a několika desítek loutek vyrobených firmami Antonína Münzberga, Jana Krále či Aloise Preclíka zapůjčilo Národní muzeum také loutky, které významní výtvarníci vyrobili pro své rodiny či přátele.

Výstava chce také návštěvníkům připomenout stručnou historii loutkových divadel v českých zemích. Jeho kořeny sahají až do 17. století, kdy začali naší zemí putovat kočovní loutkáři. Na sklonku 19. století se loutkové divadlo přestěhovalo z návsí, náměstí a hostinců i do vesnických chalup a měšťanských pokojů. Rozmach česky hraného loutkového divadla byl součástí národního obrození, a i díky tomu se rozšířilo v našich zemích tak jako nikde jinde v celé Evropě.

Součástí výstavy je také prostor pro dětské návštěvníky či jejich hravé rodiče. Sami si budou moci vyzkoušet zahrát divadlo podle své vlastní fantazie, či s pomocí úryvků kdysi tak populárních pohádkových her. Nezbývá, než se vydat za oponu, do světa fantazie.
Zámecký park v Dačicích Příroda

Zámecký park v Dačicích

Zámecký přírodně – krajinářský park v Dačicích je bohatý množstvím stromů, keřů a bylin, zastoupených v mnoha druzích a kultivarech. Zahradně-architektonický záměr plně využívá členitého terénu, svažujícího se od budovy zámku k jihozápadu, a zahrnuje také plochu rybníka s ostrůvkem.

Starý zámek v Dačicích se sgrafitovou výzdobou Památky

Starý zámek v Dačicích se sgrafitovou výzdobou

Na severním konci Palackého náměstí se nachází krásný městský renesanční palác který je zdobený sgrafitovým kvádrováním. Dříve byl nazývaný „panské obydlí", první ze dvou dačických zámků.

Nový zámek v Dačicích – zámek s muzeem a galerií Památky

Nový zámek v Dačicích – zámek s muzeem a galerií

Město Dačice leží na cestě mezi Telčí a Slavonicemi, pokud pojedete kolem, nezapomeňte navštívit zdejší "Nový zámek". Nenápadná klasicistní fasáda ukrývá nádherně zdobené interiéry, zařízené do podoby, jakou měly na počátku 20. století. V zámku sídlí také Městské muzeum a galerie.

Zámecká kavárna Café Dalberg v Dačicích Gurmánská turistika

Zámecká kavárna Café Dalberg v Dačicích

V Novém zámku v Dačicích najdete zámeckou kavárnu kde lze ochutnat unikátní zákusky. Jedná se o dalberské dezerty, pečené podle receptů z kuchařek dochovaných v zámecké knihovně. Mimo to si zce vychutnáte vynikající kávu a další nápoje.

Další aktuality

Na Schwarzenberském plavebním kanálu začíná nová sezóna

V sobotu 11. května začíná na Šumavě 27. plavební sezona na Schwarzenberském plavebním kanálu. Od 12:30 budou připraveny na Jeleních Vrchách u horního portálu plavebního kanálu fanfáry, které letošní sezónu zahájí. Odpoledne ve 14:30 hodin pod myslivnou v amfiteátru na Jeleních vrších začne ukázka plavení dříví.
Kultura, Jihočeský kraj

Na výlet lodí po hladinách Orlické a Slapské přehrady

Chcete zažít nevšední výlet? Doplňte ho plavbou lodí. Od května se můžete o víkendech vydat na oblíbené plavby po Orlické přehradě či od Prahy k Slapské přehradě. O letních prázdninách pak plují lodě četněji. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké jsou možnosti výletních plaveb.
Zážitky, Jihočeský kraj

Jak poznat Tábor za jeden den

Vede vaše cesta do jižních Čech přes Tábor? Na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během jediného dne. Tábor společně s námi poznáte jako krásné historické město, vonící čokoládou i marcipánem, se spoustou zajímavých míst.
Zážitky, Jihočeský kraj

Český Krumlov láká na kouzelné slavnosti

Pohádkově krásné prostředí středověkého města a magie prvomájové noci – dějiště oslav měsíce lásky je připraveno. Od úterý 30. dubna do středy 1. května 2024 nabídne Český Krumlov tradiční oslavy příchodu jara – promění se v Kouzelný Krumlov. Nebude chybět čarodějnický rej, stavění májky, hudební produkce či lampionový průvod. První máj poté nabídne volně přístupné výstavy a expozice v rámci Dne otevřených muzeí a galerií nebo prohlídky města s průvodcem či komentované prohlídky bylinkové zahrady.
Zážitky, Jihočeský kraj

Nouzová nocoviště nabízejí pomoc turistům, kteří prochází Šumavu

Nouzová nocoviště v Česku fungují na Šumavě nejdéle. Nacházejí se především podél páteřní červené turistické značky, v blízkosti státní hranice, která prochází Šumavou od Železné Rudy do Nové Pece. Všechna slouží pouze jako nocoviště, tedy pro přespání. Kempování je zde zakázáno, stejně jako rozdělávání ohňů, kromě Poledníku, kde je k dispozici venkovní krb.
Ubytování, Jihočeský kraj

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Zážitky, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Památky, Jihočeský kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Ubytování, Jihočeský kraj