ÚvodAktualityZámek Jezeří zve na prohlídku zrestaurovaného divadelního sálu, kde hrál Haydn i Beethoven
Kultura

Zámek Jezeří zve na prohlídku zrestaurovaného divadelního sálu, kde hrál Haydn i Beethoven

  • 27. září 2022
Na zámku Jezeří se podařilo zrekonstruovat divadelní sál, který svou stavební dispozicí i hudebním významem patří k unikátům Česka. Milovníci architektury si jej mohou prohlédnout ve dnech 28. září a 28. října 2022, kdy bude přístupný jako součást prohlídkové trasy II. Okruh s výhledem.
jezeříOd roku 2019 probíhala rekonstrukce divadelního sálu na zámku Jezeří. Stavební obnova spočívala zejména ve výměně nosníků eliptické kopule, poškozených částí krovu a dřevěného bednění. Byly doplněny chybějící části balkonu při obvodu divadelního sálu, restaurovány byly poškozené části okenních výplní, včetně sklopných žaluzií, provedena byla nová elektroinstalace sálu a rekonstrukce dubové podlahy v přízemí a v patře. Náročné bylo obnovit původní štukovou výzdobu. Z celkem 16 kusů se dochovala jen část jediného kusu, ze kterého bylo nutné vytvořit šablonu. Divadelní sál bude od příští sezóny sloužit k pořádání koncertů.
 
Milovníci památek mají jedinečnou možnost nahlédnout do obnoveného divadelního sálu o státních svátcích ve dnech 28. 9. a 28. 10. 2022. Sál bude přístupný jako součást prohlídkové trasy II. Okruh s výhledem. Začátky prohlídek jsou v 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30, 15:30 a 16:30.


Nová hudební expozice od příští sezóny

zámek jezeříI vedlejší místnosti zámku, tzv. císařské pokoje, čeká proměna – vzniknout by zde mělo nejen zázemí pro účinkující, ale také nová hudební expozice. Během prací zde restaurátoři totiž objevili unikátní fresky s hudebními motivy. Ty by mohli první návštěvníci spatřit už v příští sezóně, kdy kastelánka zámku plánuje zmíněnou expozici zpřístupnit turistům. Vystaveny zde budou rekvizity ze zámeckého divadla, které se našly před lety při rekonstrukci střechy, původní notové materiály či část originální římsy, která zdobila sál.
 

Beethovenova Eroica, Haydnovo Stvoření a Mozartův Don Giovanni

beethowenDivadelní sál dal vystavět začátkem 19. století kníže Josef František Maxmilián z Lobkovic, velký milovník hudby. Patřil také k obdivovatelům Ludwiga van Beethovena, který mu věnoval několik symfonií. Při soukromé premiéře u příležitosti narozenin pruského prince Ludvíka Ferdinanda v divadelním sále poprvé zazněla III. Beethovenova symfonie Eroica. Sál byl svědkem i další premiéry, skladby Stvoření od Josepha Haydna, které zde představil sám autor. Není bez zajímavosti, že Don Giovanni W. A. Mozarta se na Jezeří hrál jen krátce po svém uvedení v Praze. Na zámek rádi jezdili také skladatel Christoph Willibald Gluck nebo básník Johann Wolfgang von Goethe.
Zámek Jezeří se strašidelným sklepením a pokojem alchymistů Památky

Zámek Jezeří se strašidelným sklepením a pokojem alchymistů

Zámek Jezeří poblíž Litvínova býval kdysi nazýván perlou Krušných hor. Pak ale přišla desetiletí, kdy se stal majetkem armády a dalších institucí, za kterých se proměnil v ruinu. Dnes je zámek díky rekonstrukci opět hojně vyhledávaným místem turistů.

Další aktuality

Cibulák, slavný porcelán s cibulovým vzorem je na světě už 285 let

Víte, že porcelán s modrým dekorem zvaný cibulák se na stolech poprvé objevil už před 285 lety? Byl tak oblíbený, že na jeho výrobě postupně založilo živnost několik porcelánek. U nás se vyrábí už více než 130 let v porcelánce v Dubí na Teplicku, před časem tu dokonce vzniklo speciální muzeum: Dům porcelánu s modrou krví.
Kultura, Ústecký kraj

30 tipů na výlet na neobjevená místa Českého Švýcarska

Krajinu Českého Švýcarska můžete objevovat ve všech ročních obdobích. Užívat si tu můžete zimního rozjímání v přírodě, během výletů objevovat podzimní i letní vůně, barvy a zážitky nebo se zatajeným dechem obdivovat probouzející se jarní krajinu. Národní park České Švýcarsko postihl v srpnu 2022 ničivý požár. 98 % regionu oheň nezasáhl, odliv turistů však přetrvává a zaznamenávají jej podnikatelé v celé destinaci. Podpořte poskytovatele služeb, hoteliéry, restaurace i místní památky.
Příroda, Ústecký kraj

Užijte si zábavu na Řípské pouti 2024

Přijďte se pobavit na Řípskou pouť pod slavným Řípem! I letos bude plná atrakcí, stánků a skvělých programů. Pouť bude probíhat od 26. do 28. dubna na úpatí hory Říp v osadě Rovné, za obcí Krabčice.
Zážitky, Ústecký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Ústecký kraj

Místa, kam jste ještě nezavítali a kde nebudete čekat v dlouhých frontách před pokladnami, najdete také v Ústeckém kraji. Rodiny s dětmi i fanoušky historie a techniky potěší výlety do Podkušnohorského technického muzea, na hrad Tolštejn i zámky Velké Březno a Stekník anebo k přehradě Fláje u Českého Jiřetína. Útrobami duté pilířové přehradní hráze se nikde jinde v Česku neprojdete, je jediná svého druhu u nás. Objevte jedinečné dosud málo navštěvované památky, například – Mederův dům v Žatci s historickou expozicí a Cisterciácký klášter Osek.
Památky, Ústecký kraj

Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Místa, kde bublá žhavá láva a vzduch je plný popela v Česku sice nenajdete, zato ale vyhaslých vulkánů máme celou řadu. Stačí se vypravit do Doupovských hor anebo se rozhlédnout se po typických kuželovitých vrcholcích Českého středohoří, sopky najdete také u Bruntálu a u Chebu.
Příroda, Ústecký kraj

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

Historickým městem roku 2023 je Žatec v Ústeckém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2024 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Ohři určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.
Památky, Ústecký kraj

Jezero Most se chystá na Olympijský festival

V roce 2020 otevřený rekreační areál u jezera Most se chystá na Olympijský festival, který se bude konat v souběhu Olympijských her v Paříži 2024, tedy od 26. července do 11. srpna. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit.
Příroda, Ústecký kraj

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.
Příroda, Ústecký kraj