ÚvodAktualityNa letošním Pálavském vinobraní nesmíte chybět
Na letošním Pálavském vinobraní nesmíte chybet
Gurmánská turistika

Na letošním Pálavském vinobraní nesmíte chybět

  • 31. srpna 2016
Slavnost vína, dnes Pálavské vinobraní, má v jihomoravském městě Mikulově kořeny již od roku 1947. Letos se tato významná akce s tématikou vinařství uskuteční ve dnech 9. – 11. září. Jako vždy bude pro návštěvníky v průběhu celých tří dnů připraven bohatý program, který se odehraje v prostorách historického náměstí, zámecké zahrady a přírodního amfiteátru pod Turoldem. Letošní již 69. ročník Pálavského vinobraní v Mikulově přichází s řadou novinek. Tou první je soutěž o nejlepší burčák, který budou hodnotit přímo návštěvníci vinobraní. Do soutěže se mají možnost zapojit všechna vinařství, která se budou na akci prezentovat formou stánkového prodeje v centru města.

Bohatý a aktivní program Pálavského vinobraní nabízí nepřeberné množství zážitků všem účastníkům bez ohledu na zájmy či věkové zařazení. V různých zákoutích Mikulova se tak můžete vydat za vínem či burčákem, dobrým jídlem, historií, folklórem, populární hudbou i jazzem nebo vzít děti na pohádky. Letošními novinkami jsou pak živé obrazy s výjevy historie města a kostýmované skupinky, procházející městem. Hosté se mohou těšit i na soutěž O nejlepší burčák a král letos dorazí se svou družinou na Náměstí již v pátek.

Hlavní scéna amfiteátru letos přivítá takové hvězdy, jakými jsou David Koller, Chinaski, Tata Bojs, Slza, Blue Effect, Kristína, The Tap Tap nebo houslista Pavel Šporcl. Neméně zvučná jména se pak po celé tři dny objeví i na scéně na Náměstí. Návštěvníci se mohou těšit na Jana Budaře, Petra Bendeho či Spirituál kvintet. Náměstí bude patřit také folklórním souborům, cimbálovým muzikám či dechovkám. Sobotní večerní program zde ozvláštní Cirkus trochu jinak a herecké vokálně-instrumentální kvarteto Hamleti. Folklorní vystoupení kromě Náměstí oživí i postranní uličky, zámecký park i oblíbené Vinařské městečko.

Jako každý rok pak historickou atmosféru navodí družina krále Václav IV. s královnou Chantal Poullain. Královskou družinu mohou návštěvníci postupně potkat na různých místech vinobraní, jako je Kozí hrádek, Vinařské městečko, terasa zámku i na hlavním podiu mikulovského amfiteátru.  Pod patronací Chantal Poullain bude tradiční nedělní výstup křížovou cestou až na vrchol Svatého kopečku

„Víno v hlavní roli“ je již tradičním mottem Pálavského vinobraní. Na hosty čeká ve všech svých podobách, od moštu přes burčák až po finální produkt víno. Ukázky klasického zpracování hroznů na ručním mlýnku a pomocí mechanického lisu opět představí Sedlecká vína u Udírenské věze zámku. Čerstvý hroznový mošt je zde možné ochutnat i zakoupit pro domácí výrobu burčáku.

Prestižní veřejná výstava Národní soutěže vín mikulovské podoblasti bude připravena v hlavním sále mikulovského zámku a odborníci i laikové bude moct ochutnat rekordních více než 600 vzorků bílých, růžových i červených vín. Gajdošův sál mikulovské zámku opět zve na Mikulovský nos a Mistrovství České republiky v rozeznávání vůní ve víně. Nejen další prostory zámku pak nabídnou po celé tři dny degustace takových vinařství jako Víno Marcinčák, vinařství Vinofol nebo Vína Mikulov.

Mnoho vína a burčáku „proteče“ Vinařským městečkem v Kapucínské ulici, kde budou mít návštěvníci také možnost potkat krále Václava IV. i Boha vína Bakcha, kteří budou žehnat moravským vinařům k dobré úrodě.  K vínu patří i vynikající moravská gastronomie a tu nabídne řada stánků na Náměstí, ale i restaurace, kavárny a vinotéky v bočních uličkách po celém Mikulově.

Ještě do konce srpna mohou všichni vstupenky na třídenní program zakoupit za 490 Kč. Od 1. září a před konáním Pálavského vinobraní i na místě u pokladny pak budou k dispozici za 590 Kč.

Regionální muzeum v Mikulově Památky

Regionální muzeum v Mikulově

Mikulovský zámek tyčící se na kraji CHKO Pálava je už několik desítek let sídlem Regionálního muzea v Mikulově.

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků Památky

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Café Fara v Klentnici u Mikulova – kavárna a penzion Gurmánská turistika

Café Fara v Klentnici u Mikulova – kavárna a penzion

Stylová nekuřácká kavárna v Klentnici na trase cyklostezky pod Pálavskými vrchy nabízí lahodnou kávu, zážitkový salónek Coffee spirit, farní knihovnu, vinný sklep, ubytování v nově vybudovaných netradičně řešených pokojích, prostornou terasu i dětské hřiště. Od jara do podzimu také skvělé akce.

Naučná stezka Po stopách novokřtěnců v Mikulově Příroda

Naučná stezka Po stopách novokřtěnců v Mikulově

Naučná stezka vás na 5 panelech seznámí s obdobím, kdy v roce 1526 přišla do Mikulova zcela nová vrstva obyvatel – novokřtěnci neboli anabaptisté. Trasa naučné stezky je dlouhá cca 1,5 km a vede v místech, kde novokřtěnecká komunita žila.

Chráněná krajinná oblast Pálava Příroda

Chráněná krajinná oblast Pálava

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutu, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Pálavské vinobraní 2024

6. 9.8. 9.
Pálavské vinobraní 2024

Další ročník Pálavského vinobraní v Mikulově nabídne program plný hudebních hvězd, moravské víno ve všech podobách, folklór, dobové kejklíře, rytíře ve zbroji či sličné panny a především zábavu, ze které si vybere opravdu každý.

Degustarium Mikulov Gurmánská turistika

Degustarium Mikulov

Degustarium spojuje vinařskou výjimečnost Pálavy, nezaměnitelný charakter vín i osobitý styl místních vinařů. Představuje vína špičkové kvality podle viničních tratí a dává tak z nového pohledu vyniknout vybraným lokalitám Mikulovské vinařské podoblasti.

Vinařský program v Mikulově Gurmánská turistika

Vinařský program v Mikulově

Jednodenní i vícedenní pobyt na Mikulovsku nabitý vinařským programem. Program zahrnuje veškeré služby včetně dopravy v místě, průvodce, tlumočníka, sommeliéra, degustací vína, exkurzí do vinařství, terénní prohlídky vinic, posezení ve vinném sklepě, výlety,ubytování nebo zajištění kol.

Další aktuality

Přístavy, kotviště a rejdy: tipy, kde se plavit a zakotvit na Baťově kanále

Baťův kanál nabízí široké spektrum zážitků ve spojení s rekreační plavbou – najdete zde množství půjčoven člunů a motorových loděk, které vám zajistí nezapomenutelnou dovolenou. Stejně tak je ale důležité vědět, kde se svým plavidlem bezpečně zakotvit. Infrastruktura Baťova kanálu je opravdu bohatá, přesto vznikají nové přístavy i rejdy a starší místa procházejí postupnou renovací. V přehledu najdete tipy na nová kotviště, kde můžete bezpečně zastavit a bezpečně vystoupit na břeh. Kam se svou lodí zamířit vám poradí Kudy z nudy.
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Putování krajem vína po Malovaném kraji vás zavede na vinařské stezky i k otevřeným sklepům

Vydejte se jižní Moravou na putování za lahodným vínem. Na první květnovou sobotu 4. 5. 2024 je připraveno putování za víny z podlužních lesů a nivy řeky Moravy. Trasy vás zavedou z Moravské Nové Vsi do Průšánek, Josefova, Velkých Bílovic a do dalších sousedních obcí.
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Česko mezi řádky: Směšné lásky, Brno a Milan Kundera

Deset románů, z toho čtyři napsané francouzsky, povídky, dramata a čtyři svazky esejů: to je dílo Milana Kundery. Se seriálem Česko mezi řádky se vrátíme do jeho rodného města Brna. Právě tam, v kavárně Bellevue, se odehrávají jeho povídky, shrnuté do tří sešitů Směšných lásek.
Kultura, Jihomoravský kraj

Jak poznat Brno za jeden den

Rádi byste navštívili moravskou metropoli, ale tlačí vás čas? Z mnoha zajímavostí, které Brno nabízí, jsme na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během několika hodin. Takže honem zabalit a hurá na cestu, máme na ni přece jediný den!
Památky, Jihomoravský kraj

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Zážitky, Jihomoravský kraj

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Památky, Jihomoravský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Zážitky, Jihomoravský kraj