Úvod > Aktuality > Výstava korunovačních klenotů na Hradě byla prodloužena!
Památky

Výstava korunovačních klenotů na Hradě byla prodloužena!

  • Vydáno19. ledna 2023
U příležitosti 30. výročí vzniku České republiky byly pro veřejnost vystaveny České korunovační klenoty. Výstava se setkala s mimořádným ohlasem veřejnosti a prezident republiky rozhodl o jejich mimořádném prodloužení! Podívat se na nejcenější státní poklad můžete do úterý 24. ledna 2023 v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Zajímavostí je, že korunovační klenoty jsou stejně jako v roce 1929 vystaveny v původní vitríně navržené architektem Josefem Gočárem.
korunovační klenotyV příčné lodi katedrály sv. Víta na Pražském hradě je od 17. do 24. ledna 2023 vystaven soubor Českých korunovačních klenotů. Svatováclavská koruna, královské žezlo, jablko a Korunovační kříž budou stejně jako v roce 1929 vystaveny v původní vitríně, navržené architektem Gočárem. Součástí výstavy bude i mimořádné vystavení relikvie v podobě lebky sv. Václava ve Svatováclavské kapli katedrály a vitrína s textilními součástmi souboru korunovačních klenotů – královským pláštěm s hermelínovým límcem. Původně měly být klenoty vystaveny pouze do 21. ledna, po konzultaci s odbornými pracovníky památkové péče pan prezident rozhodl o jejich mimořádném prodloužení až do úterý 24 ledna. V jižní boční lodi katedrály doplňují celý výstavní projekt ještě dvě vitríny – jedna s koženými pouzdry na korunu, žezlo a jablko, druhá s pohřebními klenoty Přemysla Otakara II., jejichž podoba je připomínkou nedochovaných insignií českých králů z rodu Přemyslovců.

korunovační klenotyKorunovační klenoty jsou přístupné zdarma, vstup je veden jižními zahradami z Opyše na Býčí schodiště, následně na III. nádvoří. Odtud se fronta dostane do katedrály od západního průčelí. Z provozních důvodu, stejně jako v minulých letech, se nevydávají žádné časové ani jiné vstupenky. Návštěvu nelze rezervovat. Do prostoru není možné vstupovat s objemnějšími zavazadly. Pro případné odložení větších zavazadel je vám k dispozici šatna ve Starém královském paláci. Přednostní vstup mají pouze návštěvníci na invalidním vozíku, a to při prokázání se platným průkazem ZTP či ZTP/P.

České korunovační klenoty lze zhlédnout až do soboty 21. ledna od 9:00 do 17:00 hodin. V neděli 22. ledna proběhne v katedrále slavnostní mše celebrovaná arcibiskupem pražským a poté budou od 14:30 do 21:00 hodin klenoty opět zpřístupněny veřejnosti. Vystavení bude pokračovat i v pondělí 23. ledna a v úterý 24. ledna v prodlouženém čase od 8:00 do 18:00 hodin. Dobrou zprávou je také to, že i Metropolitní kapitula u sv. Víta prodlouží vystavení lebky a hermy našeho národního světce ve Svatováclavské kapli.


Zajímavosti o korunovačních klenotech aneb víte, že...?

  • korunovační klenotyKorunovační korunu zdobí 18 safírů, 1 akvamarín, 31 spinelů, 15 rubínů, 1 rubelit, 25 smaragdů a 20 perel. Do křížku na vrcholu byl údajně vložen trn z koruny Ježíše Krista. Koruna váží 2358,04 gramů a má výšku i průměr 19 cm. Na zadní straně koruny je na čelence osazen intenzivně modrý a velice drahocenný safír, původem ze Srí Lanky, který patří mezi největší modré safíry na světě!
  • Také 67cm žezlo je bohatě ozdobeno 4 safíry, 5 spinely a 62 perlami. Hlavice žezla má na první pohled připomínat květ a i ji zdobí perly a drahé kameny.
  • Stejně jako žezlo je i jablko vyrobeno z 18karátového zlata (koruna z 22karátového). Váží 780 g a měří 22 cm. Zdobí jej 8 safírů, 6 spinelů a 31 perel.
  • žezlo_klenoty_detailKorunovační klenoty letos rozhodně nebudou v katedrále sv. Víta poprvé! Už roku 1867 zde byly veřejně vystaveny při příležitosti jejich návratu z Vídně, kam byly uschovány během prusko-rakouské války (1866). Dalším rokem, kdy si mohli lidé klenoty prohlédnout, opět v katedrále, byl rok 1929 (1000 let od smrti sv. Václava), tedy již za první republiky. Pro tuto příležitost zhotovil architekt Josef Gočár pro klenoty speciální skleněnou vitrinu. Poté byly klenoty v katedrále roku 1945 v rámci oslav osvobození a naposledy roku 1955 (10. výroční osvobození Československa). Poté se již v katedrále nevystavovaly, při nejrůznějších příležitostech bývaly k vidění ve Starém královském paláci, nejčastěji ve Vladislavském sále. Letos se do katedrály sv. Víta navracejí po dlouhých 68 letech.
Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Další aktuality

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Když se v Praze zeptáte, kam se chodí na rande, lidé vám nepochybně poradí romantický ostrov Kampa anebo vrch Petřín. Nemusíte nutně šplhat na rozhlednu nebo prozkoumávat zrcadlové bludiště, ale určitě byste se měli zastavit na legendárním místě všech zamilovaných, u pomníku krále českých romantických básníků Karla Hynka Máchy.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl