Úvod > Aktuality > Mučení vězňů a zazdívání žen? Výstava připomíná 140 let od otevření kasemat na Špilberku
Památky

Mučení vězňů a zazdívání žen? Výstava připomíná 140 let od otevření kasemat na Špilberku

  • Vydáno31. srpna 2020
Proslulé kasematy na brněnském hradě Špilberku jsou lidem otevřené už 140 let. Historicky první návštěvníci do nich vešli v srpnu 1880. Muzeum města Brna nyní toto důležité výročí připomene menší výstavou přímo v severní části kasemat. Panely s dobovými fotografiemi a informacemi o tehdejších prohlídkách si lidé prohlédnou v rámci běžných prohlídek. Výstava „140 let od zpřístupnění kasemat veřejnosti“ bude na hradě Špilberku k vidění až do konce roku 2020.
kasematy brnoKasematy jsou jednou z nejzajímavějších částí hradu Špilberku a každoročně lákají desetitisíce návštěvníků. Tyto barokní valené chodby vbudované roku 1742 do hradních příkopů nejdřív sloužily vojákům, po roce 1784 pak nechvalně prosluly jako žalář. Nejdelší etapou v historii kasemat je ovšem jejich využití pro turistický ruch. Vězeňským účelům sloužily jen necelé půlstoletí, jako památka jsou ale lidem přístupné už 140 let. První návštěvníci si kasematy prohlédli v srpnu 1880.

prohlídka kasematy špilberkA jak tehdejší prohlídky vypadaly? Právě to ukáže nová výstava 140 let od zpřístupnění kasemat veřejnosti. Jde o vůbec první výstavu, kterou Muzeum města Brna věnuje nejstarší historii provázení v kasematech na Špilberku. První průvodci si na přelomu 19. a 20. století vymysleli spoustu legend, aby prohlídky byly ještě strašidelnější a působivější. Právě z této doby pochází dodnes známé mýty o krysím kanále, mučení vězňů či zazdívání nevěrných žen. Při prohlídkách kasemat se tehdy svítilo jen olejovými lampami, průvodci dokonce na chvíli úplně zhasínali. U toho jejich strašení nekončilo. Návštěvníkům třeba říkali, aby dávali pozor na krysy nebo aby se nenalokali pachu z mrtvol. Oproti tomu dnešní průvodci sázejí na historickou přesnost.
 

Dnes se sází na historickou přesnost

kasematy brnoNa tu sází i samotná výstava. Lidé se na ní na několika panelech seznámí s historií kasemat i jejich rekonstrukcí v 2. polovině 19. století. Dozvědí se nejen, jakými legendami dávní průvodci ozvláštňovali prohlídky kasemat, ale také jaké osudy a příběhy jsou s kasematami skutečně spojené. Návštěvníci si prohlédnou raritní fotografie, plány a ilustrace kasemat, v dobových článcích z novin se dočtou, jaké stížnosti chodily na průvodce a dokonce zjistí, že o kasematech vzniklo v 1. polovině 20. století i několik filmů. Tajuplné špilberské kasematy totiž byly už v minulosti zdrojem inspirace spisovatelům, umělcům, ale i filmařům.

Nová výstava bude na hradě Špilberku přístupná v rámci běžných prohlídek kasemat – ať už při komentovaných prohlídkách s průvodcem, či samostatně bez průvodce. Kasematy jsou otevřené od 9 do 17 hodin; do konce září každý den a následně od úterý do neděle. Výstava v nich je k vidění od 27. srpna až do konce roku 2020.
Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně. Byly vybudovány v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost, prováděné pod vedením zemského pevnostního inženýra plukovníka Rochepina.

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat, Měnínskou bránu či Arnoldovu vilu.

Další aktuality

Jak poznat Brno za jeden den

Rádi byste navštívili moravskou metropoli, ale tlačí vás čas? Z mnoha zajímavostí, které Brno nabízí, jsme na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během několika hodin. Takže honem zabalit a hurá na cestu, máme na ni přece jediný den!
Jihomoravský kraj | Památky

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování