ÚvodAktualityMobilní aplikace "Živé hory" přiblíží České a Saské části Krušných hor i historické události
Zážitky

Mobilní aplikace "Živé hory" přiblíží České a Saské části Krušných hor i historické události

  • 31. března 2021
Rozšířená realita přibližuje návštěvníkům sudetskou krajinu i historii. Aplikace Živé hory vás zatím provede sedmi vycházkovými okruhy. Mobilní aplikace Živé hory je výsledkem česko-německé spolupráce. Jak název napovídá, aplikace pomocí rozšířené reality nebo 360° videosféry pomáhá uživatelům oživit dávno zaniklá místa v sudetské krajině prostřednictvím několika desítek interaktivních vizualizací. Autoři projektu aplikaci pilotně spustili pro sedm obcí v Krušnohoří a plánují rozšiřování do dalších míst v Česku. Ve vizualizacích si celkem zahrálo 120 českých herců a komparsistů a 20 německých herců a dabérů.
Krušné horyAutoři aplikace Živé hory přišli s unikátním nápadem, jak oživit minulost dávno zapomenutých míst a zvýšit tak zájem o historii a krajinu zábavnou formou. Na území sedmi obcí Krušných hor díky tomu vzniklo sedm vycházkových okruhů, které nabízí až 40 vizualizací z dějin Krušnohorska. Nejedná se přitom pouze o klasická videa, nýbrž i 360° videosféru či technologickou novinku v podání rozšířené reality, kdy můžete přes displej vašeho zařízení vidět skutečné prostředí doplněné o věrohodné 3D modely či reálné postavy.

osada KönigsmühleV reálném světě tak spatříte již neexistující historické budovy či celé areály, nebo se stanete svědky rozhovoru z minulých staletí. Touto rozšířenou realitou se lze procházet, rozhlížet se v ní obdobně jako u 360° videosféry, či se dokonce s vytvořenými objekty vyfotit. Inovace a unikátnost aplikace spočívá v propojení technologie a herectví. Jen na současné pilotní verzi sedmi okruhů se podílelo přes stovku komparsistů a herců z místních divadelních spolků. Projekt Živé hory tak pomáhá zapomenuté artefakty ve volné přírodě i na území obcí odhalit a ukázat v jejich historických souvislostech pomocí poutavých vizualizací. Tyto vizualizace spolu s prvními naučnými stezkami napříč Krušnohořím jsou podle tvůrců začátkem dlouhodobého projektu. Autoři mají v plánu jeho postupné rozšiřování na další pohraniční horské oblasti.


Instalujte si aplikaci na svůj telefon nebo si vypůjčte tablet

Živé horyVizualizace používané v Živých horách mají také velký potenciál ve vzdělávání. Na Božím Daru je v plánu¨využití vizualizace a trasy k vytvoření pracovních listů pro školy z okolí, aby mohly sloužit k výuce. V oblasti Božího Daru se autoři projektu zaměřili více na 20. století, neboť město hraničí přímo se Saskem a události minulého století jsou stále viditelné.

Aplikaci Živé hory je možné nainstalovat na mobilní telefony Android i Apple, či si v infocentrech zapojených obcí a měst zapůjčit tablet s již nainstalovaným softwarem. Vizualizace s výletními okruhy jsou na území těchto obcí: Ostrov, Jáchymov, Abertamy, Boží Dar, Loučná pod Klínovcem, Annaberg-Buchholz a Breitenbrunn. Aplikace představuje skvělého pomocníka pro covidovou turistiku. Lidé mohou vyrazit do přírody a zároveň se leccos dozvědět – výlet a přednáška v jednom. Více informací získají zájemci na webu zivehory.cz
Boží Dar

Boží Dar

Krušnohorské město, ležící téměř na česko-německých hranicích, je s nadmořskou výškou 1 028 m nejvýše položené město ve střední Evropě. Díky vynikajícím sněhovým podmínkám Boží Dar dobře znají milovníci sjezdovek a běžek, pro rodiny s dětmi tu mají Ježíškovu cestu a vánoční Ježíškovu poštu.

Jáchymov

Jáchymov

Nádherné středověké město v protáhlém údolí, zaříznutém do svahů Krušných hor – tak vypadal Jáchymov někdy v polovině 16. století. Dnes je známé díky radonovým lázním, v bývalé královské mincovně sídlí muzeum, k výletům zve naučná radonová stezka i hora Klínovec se známým lyžařským areálem.

Abertamy

Abertamy

Okolí Abertam a dvou dalších krušnohorských městeček, Perninku a Horní Blatné, se kdysi říkalo stříbrný trojúhelník. Město založili na začátku 16. století horníci, kteří hledali stříbro pro mincovnu hraběte Šlika. Dnes Abertamy patří k oblíbeným rekreačním střediskům Krušných hor.

Ostrov

Ostrov

Město na úpatí Krušných hor to má se jménem trochu složitější. Jmenuje se Ostrov, ale železniční stanice má název Ostrov nad Ohří, snad aby se odlišila od mnoha dalších stejnojmenných obcí a městských částí. Když se však vypravíte z Karlových Varů do Jáchymova, správný Ostrov nemůžete minout.

Přehrada Fláje u Českého Jiřetína Památky

Přehrada Fláje u Českého Jiřetína

Vodní nádrž vznikla na Flájském potoce v roce 1963 za účelem zásobení vodou podkrušnohorské oblasti. Přehradní hráz je betonová, pilířová (tedy uvnitř dutá), jediná svého druhu v České republice.

Krušné hory – tajemné Rudohoří Příroda

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge Příroda

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.

Zaniklá osada Königsmühle v Krušných horách Památky

Zaniklá osada Königsmühle v Krušných horách

Königsmühle, Königův mlýn nebo také Králův mlýn je zaniklá osada nedaleko Háje u Loučné v Krušných horách. V osadě stávalo šest domů, dnes po domech zbyly jen ruiny obklopené krásnou přírodou horského údolí. V osadě žila padesátka lidí, kteří museli po roce 1945 odejít.

Zaniklá obec Rolava Památky

Zaniklá obec Rolava

Rolava je zaniklá obec v Krušných horách, která se nacházela přibližně 1,5 km severně od Přebuzi na Karlovarsku.

Kámen tří panství – historický hraniční kámen v Krušných horách Památky

Kámen tří panství – historický hraniční kámen v Krušných horách

Heraldickou atrakci Krušných hor – krásný kámen tří pánů se nachází mezi Fichtelbergem a Klínovcem. Vytyčoval hranici uzemí pánů z Tetova, Horního hradu a Jáchymova.

Zbytky cínových dolů v Krušných horách Památky

Zbytky cínových dolů v Krušných horách

V okolí městečka Přebuz v Krušných horách na Karlovarsku najdete v lesích ukryté pozůstatky cínových dolů a zpracovatelských závodů z druhé světové války. Jde o volně přístupné opuštěné areály.

Naučná stezka kolem Blatenského vodního příkopu Památky

Naučná stezka kolem Blatenského vodního příkopu

Procházkou po naučné stezce Baltenský příkop od Božího Daru po Horní Blatnou poznáte alespoň částečně historii téměř zapomenuté technické památky. Stezka Blatenského vodního příkopu je zaměřená na ekologii, historii, hornictví, lesnictví a původní technické využití plavebního kanálu.

Vápenka v Háji u Loučné pod Klínovcem v Krušných horách Památky

Vápenka v Háji u Loučné pod Klínovcem v Krušných horách

Těžba a zpracování vápnitého dolomitu těženého ve dvou nevelkých lomech zde probíhala za Buquoyů od první poloviny 19. stol do let 1923-24. Vápno bylo používáno ke stavebním účelům a na hnojení. Dnes je jedna pec kompletně zachovaná, druhá z poloviny.

Důl Mauritius u Hřebečné Památky

Důl Mauritius u Hřebečné

Bývalý důl Mauritius, ve kterém se těžila ruda s přestávkami po celá čtyři století od roku 1545 do roku 1944, najdete nad Hřebečnou. Jedná se o nejslavnější cínový důl Krušných hor.

Jáchymovské peklo – naučná stezka připomínající život politických vězňů Památky

Jáchymovské peklo – naučná stezka připomínající život politických vězňů

Okolím lázeňského Jáchymova vede naučná stezka připomínající život tisíců politických vězňů z blízkých pracovních táborů při uranových dolech.

Grünská kyselka u Louky na Sokolovsku Příroda

Grünská kyselka u Louky na Sokolovsku

Grünská kyselka se nachází nedaleko Novoveské kyselky v lese kousek od silnice mezi obcemi Nová Ves a Louka. Příchozí se mohou osvěžit znamenitým minerálním pramenem, který je kryt altánem. Poblíž je vrt, ze kterého se jímá minerální voda prodávající se pod označením Magnesia.

Další aktuality

Národní přírodní rezervací Soos budou opět jezdit důlní vláčky!

Úzkorozchodná dráha Kateřina připravila pro turisty také letos neobyčejný zážitek v podobě jízdy důlním vláčkem k národní přírodní rezervaci SOOS nedaleko Františkových Lázní. Kromě prohlídky tohoto unikátního kusu přírody s minerálními prameny a takzvanými mofetami, z nichž vybublává oxid uhličitý, se zájemci ještě mohou svézt po zdejší jedinečné trati. V rezervaci Soos uvidíte "měsíční" krajinu rozbrázděnou erozí a pokrytou žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí. V rezervaci žije řada chráněných živočichů a roste zde množství mokřadních a slanomilných rostlin. Jízdy důlním vláčkem se konají vždy o víkendech, a to od začátku května do konce září.
Zážitky, Karlovarský kraj

V Karlových Varech zahájí lázeňskou sezonu

První květnový víkend 3. až 5. 5. 2024 bude v Karlových Varech opět ve znamení zahájení lázeňské sezóny. Třídenní program, v rámci kterého místní, lázeňští hosté a turisté oslavují přírodní léčivé zdroje a děkují Karlovi IV. za založení města. Historické kostýmy, zábava, hudba, květiny, výborné jídlo... Tak bude letos vypadat tradiční městská slavnost v centru Karlovarského kraje.
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Přijeďte přivítat jaro do českých lázní! Zahájení lázeňské sezony 2024 se blíží...

V naprosté většině lázní v Česku probíhá zahájení lázeňské sezóny v květnu. Je obvykle spojeno s množstvím kulturních akcí a speciálních programů pro návštěvníky. Přijeďte zažít na vlastní kůži jejich neopakovatelnou atmosféru!
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Karlovarský kraj

Krásné lázně v Karlovarském kraji znají lidé z celého světa, ale i tady jsme pro vás našli pár neobjevených skvostů. Navštivte legendární Císařské Lázně v Karlových Varech, statek Milíkov a prozkoumejte unikátní Chebský hrad. Ochutnejte místní pivo na zámku Chyše a středověkou kuchyni na hradě Vildštejn ve Skalné. Objevte barokní zámek Valeč se sochami Matyáše Bernarda Brauna anebo důl Jeroným či Mauritius, nejslavnější cínový důl Krušných hor, součást hornické kulturní krajiny zapsané v UNESCO.
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

50 tipů, kam na výlet v okolí Karlových Varů

Kam na výlet v Karlových Varech a okolí? Objevte zajímavé výletní cíle pro skvělý víkend i dovolenou. Zažijte lázeňskou pohodu, léčivé prameny a kolonády, unikátní přírodní skvosty, přepychové hotely, nádherné památky i kulturní programy. Ubytujte se ve stylových komnatách lázeňských hotelů nebo českých hradů a zámků. Z našich tipů na zajímavá místa a kam na výlet ve městě a jeho okolí si rozhodně vyberete. Máme pro vás tipy, kde najít neobjevené skvosty i nejlepší vyhlídky a rozhledny, kde poznávat historii nebo zažít něco nevšedního. Inspirujte se: co vidět v lokalitě Karlovy Vary.
Životní styl, Karlovarský kraj

Soos je opět otevřený: podívejte se na evropskou geologickou raritu

Jedna z nejvyhledávanějších evropských geologických lokalit je turistům denně přístupná od března do listopadu 2024. Zajímavosti rezervace Soos si prohlédnete z naučné stezky. Dojdete po ní k Císařskému prameni, dále projdete křemelinovým štítem a kolem jeho okraje doputujete k další zajímavosti Soosu, skupiny tzv. mofet, jinak také nazývaných bahenní sopky. V pavilonu Dino najdete velkoplošné reprodukce obrazů Zdeňka Buriana, expozici doplňují modely pravěkých ještěrů v životní velikosti.
Příroda, Karlovarský kraj

Nejstarší golfové hřiště u nás Royal Golf Club Mariánské Lázně zahajuje sezonu

Mariánské Lázně jsou oblíbenou golfovou destinací, 18 jamkové hřiště Royal Golf Club leží na úpatí Slavkovského lesa, 787 metrů nad hladinou moře, převážně v rovinaté části. Vzniklo roku 1905 a je tudíž nejstarším hřištěm na našem území. Hřiště bylo založeno a slavnostně otevřeno 21. 8. 1905 anglickým králem Edwardem VII. Užijte si mistrovské 18 jamkové golfové hřiště Royal Golf Club Mariánské Lázně. Zahájení sezony je na programu na Velký pátek 29. března 2024. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co se těšit a jaké novinky jsou přichystány.
Letní sporty, Karlovarský kraj

10 tipů, kam jít na aqua aerobik

Aqua aerobik je cvičení ve vodě, která většinou sahá cca do poloviny hrudníku. Zaměřuje se na zvýšení fyzické kondice, redukci váhy a vytvarování těla. Odpor vody je v závislosti na rychlosti prováděného pohybu 4 až 42 krát vyšší než odpor vzduchu a tím zvyšuje intenzitu cvičení a současně masíruje svaly. Vodní prostředí má příznivé účinky na páteř a pohybovou soustavu. Oproti ostatním formám aerobiku je to cvičení bez jakýchkoliv otřesů a tím nejúčinněji chrání nejen naše klouby, ale i kardiovaskulární systém. Vyberte si z našich tipů, kde cvičit ve vodě v Praze i jiných městech. Aqua aerobik můžete začít cvičit kdykoliv, neboť nejsou stanoveny žádné výkonnostní, věkové ani váhové kategorie.
Zážitky, Karlovarský kraj