ÚvodAktualityDesignblok 2019 přinese nápady, styl a inspiraci
Zážitky

Designblok 2019 přinese nápady, styl a inspiraci

  • 17. října 2019
Roboti, kosmický modul, umělecké instalace, bludiště, ale hlavně expozice 348 designérů, přednášky, konference a doprovodný program. Jednadvacátý ročník pražského mezinárodní festival designu Designblok nabízí celou řadu akcí, a tak se na první pohled možná zdá nesnadné se zorientovat. Přinášíme průvodce, který vám prozradí víc o prostorách i programových bodech, jež byste určitě neměli propásnout. Designblok, který se letos ponese v duchu tématu Budoucnost, se koná od 17. do 21. října 2019. Design opět naplní prostor Průmyslového paláce a Lapidária Národního muzea na holešovickém Výstavišti.
designblok 19Designblok každý rok představuje několik novinek ve výstavě i v doprovodném programu. Letos organizátoři lákají na dvě mezinárodní konference na téma Budoucnost, během níž vystoupí opinion leadeři z České republiky i ze zahraničí. Pozvání do panelu konference Future přijala galeristka Rossana Orlandi z Milána, publicistka a šéfredaktorka Vogue CS Andrea Běhounková, ředitelka UNICEF Pavla Gomba, klimatolog Pavel Zahradníček a ředitelka hamburského uměleckoprůmyslového muzea Tulga Beyerle.

designblok 19Pro jednadvacátý ročník rovněž vznikla unikátní architektura hlavní výstavy Designerie ve střední hale Průmyslového paláce, kde návštěvníci mohou objevovat interaktivní instalace, zhlédnout módní přehlídky a doprovodný program, ztratit se v bludišti, vyzkoušet závodní dráhu UNICEF nebo si odpočinout v kavárně. Tři hlavní prostory DesignblokuSuperstudio, Openstudio a Art House – nabídnou návštěvníkům instalace firem, designérů a umělců. Za designem letos díky podpoře CzechTourism mohou zájemci vyrazit i do regionů; speciální autobusy Designbloku budou vypraveny v průběhu festivalu do galerie 8smičkaHumpolci, industriálního prostoru Uhelného mlýna v Libčicích nad Vltavou a do tradičních skláren Rückl a Bomma. Jako vždy se připojují i showroomy a koncept story po Praze.
 

Superstudio představí výrobce, Openstudio designéry a Art House umělecké projekty

designblok 19Pokud plánujete zařizovat byt nebo vás zajímají novinky českých i zahraničních firem v oblasti nábytku, svítidel a doplňků, inspiraci najdete v Superstudiu v pravém křídle Průmyslového paláce. Výstava jako každým rokem nabídne nové kolekce nábytku, ale také nové pohledy na minimalistické bydlení, samostatný houseboat, pracovní roboty, elektrokola i virtuální realitu. Z tradičních českých výrobců se představí TON, Brokis, Master&Master, Jelínek, Ravak a řada dalších. Premiéru v pravém křídle letos bude mít nová platforma Hospodářské noviny Stage Supported by CzechTrade, na níž se odehrají diskuze a přednášky zaměřené na propojení designu a byznysu.

Fanouškům zavedených českých designérů, ale i nezávislé tvorby bez komerčního výrobce doporučíme návštěvu Openstudia v levém křídle Paláce. Na místě bude zastoupena široká škála produktů od porcelánových objektů a váz, nábytku, doplňků a svítidel až po ptačí budky, oděvy, boty a šperky, které si na místě můžete rovnou zakoupit.

designblok 19Všem, kdo rádi objevují a nahlížejí pod povrch, doporučujeme návštěvu Art House, letos s podtitulem Odyssea pod kurátorským vedením Danici Kovářové a dvojice Zielinski–Macek. Zatemněný prostor Lapidária Národního muzea nechá vyniknout devatenácti vybraným objektům. Mimořádné zastoupení mají holandští designéři; Pieke Bergmans uvede instalaci z neonových výbojů, studio Formafantasma vystaví světelný objekt WireRing a studio Kranen/Gille v instalaci Party nabídne návštěvníkům objekt ze svítících hlav. Z českých autorů se představí Jakub Berdych Karpelis, studio Dechem ve spolupráci s Karin Zadrick, Sebastian Kitzberger, Dominika Petrtýlová, Jan Kaláb a další. Zážitek v prostoru umocní uměle generovaný vítr a hypnotická videosmyčka rozbouřeného moře. Art House v Lapidáriu si bude veřejnost moci prohlédnout zdarma.

designblok 19Pro milovníky módy a šperku od českých značek bude připravena celá řada instalací v Openstudiu, kde nebude chybět ani česká špička v oboru – Nastassia Aleinikava, Janja Prokič, Bold by Markéta Kratochvílová nebo studio Zorya. Na přehlídkovém mole se můžete těšit na hlavní zahraniční hosty módní sekce – značku Dzhus a Tomasze Armadu. Z českých tvůrců se představí Tereza Rosalie Kladošová s novou kolekcí, a to rovnou během slavnostního zahájení Designbloku, nebo aspirující designérky Agáta Seeháková, Natálie Nepovímová a Karolína Čechová.

Doprovodný program

designblok 19Designbloku kromě výstav toho nejlepšího, co česká designérská obec nabízí, neodmyslitelně patří také tematicky zaměřený doprovodný program. Novinkou je letos diskuzní platforma Hospodářské noviny Stage orientovaná na propojení designu a byznysu, tedy jeho obchodní stránky. V průběhu týdne nabídne zajímavé hosty a témata z oblasti architektury a nových trendů, ale i program zaměřený na budoucnost české politiky nebo společenského dění. Na Hospodářské noviny Stage také vystoupí jeden ze dvou hlavních zahraničních hostů, Johannes Torpe. Budoucnost jako hlavní téma ročníku bude patrná i na Reflex Stage v Openstudiu Designbloku, kde se přednáškou představí zahraniční hosté i čeští designéři.

Garden Stage v srdci Designerie bude prostorem pro hlavní program Designbloku. Těšit se můžete kromě módních přehlídek a konferencí také na divadelní představení Největší přání Jany Burkiewiczové nebo koncert kapely Mutanti hledaj východisko. Na samý závěr Designbloku na Garden Stage odehraje také speciální tanečně-oděvní performance Nadotek by Liběna Rochová a Lukáš Musil.
Výstaviště Praha Holešovice s Průmyslovým palácem Památky

Výstaviště Praha Holešovice s Průmyslovým palácem

Průmyslový palác je ústřední dominantou areálu Výstaviště Praha Holešovice. Secesní stavba pochází z roku 1891 podle návrhu Bedřicha Münzbergra, který spoluprácoval s inženýrem Františkem Prášilem. Výzdobu provedl Bedřich Ohman a Alois Dryák. Stavba je jak uměleckou, tak i technikou památkou.

Lapidárium Národního muzea Památky

Lapidárium Národního muzea

Pavilon Lapidária na pražském Výstavišti navrhl architekt Antonín Wiehl. Ukrývá největší českou státní sbírkou kamenné plastiky a architektonických článků z období od 11. do 19. století, převážně z Prahy a středních Čech.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (11.5. – 12.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Historická bitva v Kolíně, Opening Party 2024 – sraz v Muzeu amerických veteránů, Prague Dragon Boat Festival 2024, Kačinské hry 2024, Vinná noc v Mělníku. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha

Prožijte Pražské jaro s velikány klasické hudby

Mezi 12. květnem a 3. červnem 2024 se uskuteční 79. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Festival je v hudebním světě fenoménem – přečkal všechny dějinné zvraty, i změny vkusu a dramatické kulturní poryvy. Přečkal je, protože ve všech dobách zůstalo dost posluchačů, připravených ocenit a vychutnat skutečnou uměleckou kvalitu. I přesto nabízí mnoho inovací: letos poprvé se uskuteční projekt SpringTeen – festivalový den věnovaný mladému publiku a rodinám s dětmi. Největším vykročením z čistě hudebních vod bude Pražské jaro Art Salon, který představí díla šesti renomovaných výtvarných umělců napříč generacemi, které festival oslovil s jedním společným zadáním – vytvořit dílo inspirované cyklem symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany.
Kultura, Praha

Ochutnejte Titanic Gourmet Menu či steak à la AI v unikátním restaurantu Triton

Restaurace Triton na Václavském náměstí v Praze zve všechny gurmety na ojedinělý gastronomický zážitek: vzrušující cestu časem mohou milovníci dobrého jídla zažít v rámci Titanic Gourmet Menu, které je přenese na palubu první třídy legendárního Titanicu. Naopak cestu do budoucnosti zažijí hosté Tritonu v rámci s největší pravděpodobností prvního pokrmu v Praze, který byl vytvořen s pomocí umělé inteligence.
Gurmánská turistika, Praha

Úřad vlády veřejnosti postupně otevře Hrzánský a Lichtenštejnský palác

Nová turistická sezóna otevírá i běžně uzamčené dveře vládních paláců a vil. Už ve středu 8. května 2024 zpřístupní Úřad vlády ČR Hrzánský palác na Hradčanech a další týden bude otevřen také Lichtenštejnský palác na pražské Kampě. Tradičně se můžete těšit na komentované prohlídky reprezentačních místností i venkovních prostor s jedinečným výhledem na panorama Prahy. Brány obou paláců budou pro veřejnost otevřeny vždy od 9:00 do 17:00 hodin.
Památky, Praha

Kolik základních kamenů má Národní divadlo a odkud do Prahy přicestovaly?

Poslední dobou se hodně píše o složitých testech k přijímacím zkouškám a maturitám. Jak byste asi dopadli, kdybyste takovou zkoušku skládali a měli odpovědět na jedinou otázku: odkud se do Prahy sjely základní kameny, které dnes můžete vidět v základech Národního divadla?
Kultura, Praha

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".
Zážitky, Praha

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Gustav Meyrink (1868–1932) patřil ke generaci německy píšících spisovatelů, jejichž dílo zásadně ovlivnila Praha. Ve svých dílech se k magickému městu opakovaně vracel a rozšířili tak jeho slávu i za hranice. V Praze se odehrává i Golem, jeho nejznámější román, napsaný roku 1915.
Kultura, Praha