ÚvodAktualityMezinárodní hudební festival Český Krumlov zve na hvězdy klasické hudby
Kultura

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov zve na hvězdy klasické hudby

  • 19. července 2023
Již 32. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov se na jihu Čech koná od 14. července do 5. srpna 2023 a jeho program je jako vždy velkolepý. Do města nad řekou Vltavou zavítá klavírista Alexander Melnikov, tenorista Charles Castronovo, sopranistky Zuzana Marková, Simona Šaturová a Adriana Kučerová, sólisté z newyoerské Broadwaye, houslisté Vadim Gluzman a Josef Špaček, kytarista Rafael Aguirre a mnoho dalších. Doprovodný program ve Festivalové zóně nabídne zdarma multižánrové koncerty a s celou rodinou si užijete výtvarné, relaxační, pohybové i vzdělávací aktivity. Festival totiž už dávno nejsou jen večerní koncerty – zastavte v Klášterních zahradách.
MHFČKMezinárodní hudební festival Český Krumlov propojuje unikátního genia loci Českého Krumlovaklasickou hudbou. 18 koncertů hlavního programu se odehrává na 11 výjimečných místech Českého Krumlova. Spojuje historii s klasiku napříč uměleckými formami – tancem, pantomimou či poutavou scénografií. Množství a variabilita koncertních míst a prolínání uměleckých žánrů tvoří společně s podporou mladých hudebníků podstatu festivalu. Kromě proslulých sólistů tak do jižních Čech dorazí i nadaní mladí hráči. Na koncertě Vadim Gluzman a mladí talenti se budou slavit 50. narozeniny legendárního houslisty společně s vítězi talentové soutěže Virtuosos V4+.

Hudba se vrací pod noční oblohu Letní jízdárny, synagogy, Egon Schiele Art Centra a Kulturního centra Prádelna. Program nabízí nejen komorní díla, ale i symfonická a sborová díla, ale i baletní suity, operní árie a španělské zarzuely.


mezinárodní hudební festival český krumlovSpojení opery a baletu nazvané Il Boemo&Wranitzky (21.7.) přiblíží skladatele, kteří se v Evropě proslavili v 18.  století. Ačkoli nejsou širší veřejnosti tolik známí, nepochybně patří mezi významné české mistry. Historicky poučenou interpretaci jejich díla zaručí Wranitzky kapelle dirigenta Marka Štilce. Hlas Myslivečkovým áriím propůjčí Simona Šaturová.

Na koncertě Viva España /22.7.) zazní temperamentní i romantické zarzuely, typické španělské operetní melodie, v autentickém podání sólistů Beatriz Díaz a Pabla Garcíy-Lópeze. Kytarista Rafael Aguirre vystoupí s Conciertem de Aranjuez Joaquina Rodriga. PKF – Prague Philharmonia povede dirigent Manuel Hernández-Silva..

Večer titulovaný Bernstein Meets Gershwin (29.7.) propojí oba současníky, od jejichž narození uplyne 125 a 135 let. Klasická i muzikálová díla obou autorů představí zpěváci z newyorské Broadwaye Nikki Renée Daniels a Jeff Kready v doprovodu Severočeské filharmonie Teplice s dirigentem Janem Kučerou.
 

Netradiční Prádelna, synagoga nebo Klášterní zahrada

festival krumlovFestival se za léta své existence stal organickou součástí života ve městě. Do hlavního programu jsou proto zařazeny i nová, občas experimentální místa. Netradiční spojení slovenského Mucha Quartetu a mima Vladimíra Kulíška tak bude hostit Kulturní centrum Prádelna (19.7.). Do krumlovské synagogy přinese Alinde Quintet hudbu židovského skladatele Pavla Haase (2.8.). Věhlasnávioloncellistka Meehae Ryo se smyčcovým kvartetem (30.7.) vzdá v Egon Schiele Art Centru Poctu Brahmsovi, od jehož narození letos uplyne 190 let.

Doprovodný program nazvaný Festivalová zóna v Klášterní zahradě nabídne nejen koncerty a hudební pikniky, ale také výtvarné, pohybové i vzdělávací aktivity. Do festivalu se tím zapojují i lokální muzikanté, výtvarníci a kulturní instituce, jako jsou kláštery3+galerie, městská knihovna, Muzeum a fotoateliér Seidel a další.
 

Smetanovo Trio, Josef Špaček i Jan Budař

festival krumlovKromě netradičních lokací bude komorní koncerty hostit i Maškarní sál českokrumlovského zámku. Vystoupí v něm houslista Josef Špačekklavíristou Miroslavem Sekyrou (25.7.), Smetanovo trio (27.7.) nebo klavírista David Kalhous a jeho hosté (20.7.). Dva varhanní koncerty propojí festival s mistrovskými kurzy Mekka varhaníků. V kostele Panny Marie Bolestné (23.7.) a v kostele ve Zlaté Koruně (25.7.) zahrají lektoři Christophe Mantoux, Jaroslav Tůma a Pavel Svoboda i účastníci kurzů. V kostele sv. Mikuláše v Boleticích osvětleném svíčkami vystoupí vokální kvartet Bohemia Voice (3.8.).

Žertovnou pozvánku do světa klasické hudby nabídne předposlední produkce festivalu pojmenovaná NEvážná klasika. Překvapivé sólové nástroje a předměty publikum přesvědčí, že klasické hudbě rozhodně nechybí vtip a nadhled. Laškovných sopránových sól se zhostí Patricie Janečková a v překvapivé roli vystoupí Jan Budař (4.8.).
Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO Památky

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Festival Krumlov 2024

12. 7.3. 8.
Festival Krumlov 2024

Během 32 let existence se festival stal jedním ze tří největších festivalů vážné hudby v České republice a nabídl 565 koncertů a představení, během nichž se představilo téměř 13 000 účinkujících ze 40 různých zemí.

Festival barokních umění v Českém Krumlově 2024

20. 9.22. 9.
Festival barokních umění v Českém Krumlově 2024

Festival barokních umění je festivalem staré hudby a scénických uměleckých záměrů doby baroka. Snažíme se podat našim divákům, posluchačům a hostům festivalu pohled na původní barokní hudební tvorbu v co nejautentičtějším provedení.

Zámecká zahrada v Českém Krumlově Příroda

Zámecká zahrada v Českém Krumlově

Českokrumlovská zámecká zahrada prošla od svého založení ke konci 17. století složitým vývojem, který věrně odrážel dobový stylový vývoj zahradního umění. Zahrada vznikla na raně barokním kompozičním schématu, později se v její podobě projevil duch vídeňského rokoka.

Další aktuality

Na výlet lodí po hladinách Orlické a Slapské přehrady

Chcete zažít nevšední výlet? Doplňte ho plavbou lodí. Od května se můžete o víkendech vydat na oblíbené plavby po Orlické přehradě či od Prahy k Slapské přehradě. O letních prázdninách pak plují lodě četněji. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké jsou možnosti výletních plaveb.
Zážitky, Jihočeský kraj

Jak poznat Tábor za jeden den

Vede vaše cesta do jižních Čech přes Tábor? Na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během jediného dne. Tábor společně s námi poznáte jako krásné historické město, vonící čokoládou i marcipánem, se spoustou zajímavých míst.
Zážitky, Jihočeský kraj

Český Krumlov láká na kouzelné slavnosti

Pohádkově krásné prostředí středověkého města a magie prvomájové noci – dějiště oslav měsíce lásky je připraveno. Od úterý 30. dubna do středy 1. května 2024 nabídne Český Krumlov tradiční oslavy příchodu jara – promění se v Kouzelný Krumlov. Nebude chybět čarodějnický rej, stavění májky, hudební produkce či lampionový průvod. První máj poté nabídne volně přístupné výstavy a expozice v rámci Dne otevřených muzeí a galerií nebo prohlídky města s průvodcem či komentované prohlídky bylinkové zahrady.
Zážitky, Jihočeský kraj

Nouzová nocoviště nabízejí pomoc turistům, kteří prochází Šumavu

Nouzová nocoviště v Česku fungují na Šumavě nejdéle. Nacházejí se především podél páteřní červené turistické značky, v blízkosti státní hranice, která prochází Šumavou od Železné Rudy do Nové Pece. Všechna slouží pouze jako nocoviště, tedy pro přespání. Kempování je zde zakázáno, stejně jako rozdělávání ohňů, kromě Poledníku, kde je k dispozici venkovní krb.
Ubytování, Jihočeský kraj

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Zážitky, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Památky, Jihočeský kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Ubytování, Jihočeský kraj

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Letní sporty, Jihočeský kraj