Úvod > Aktuality > Města slaví narozeniny: co můžete vidět a zažít?
Kultura

Města slaví narozeniny: co můžete vidět a zažít?

  • Vydáno26. dubna 2017
Hádejte, co mají společného Frýdek-Místek, Ostrava, Rožnov pod Radhoštěm, Jeseník, Strakonice a Moravská Třebová? Jistě, vesměs jde o česká a moravská města, ale kdybyste sečetli jejich věk, dopočítali byste se k číslu 4 410. A všude se letos slaví!

Všechna města jsou samozřejmě mnohem starší; někde oslavují výročí první písemné zmínky, jinde povýšení na město. Například Břevnov, jedna z městských částí Prahy 6, už určitě oslavil tisícovku – na jeho území totiž stojí nejstarší mužský benediktinský klášter v Čechách, založený již roku 993.
 

Břevnov slaví 110 let

Břevnovští ovšem nebudou slavit vznik osady, ale připomenou si 110 let od chvíle, kdy bylo jedno z pražských předměstí povýšeno na město. Traduje se, že se tak stalo u příležitosti návštěvy císaře Františka Josefa I. Historka vypráví, kterak stařičký mocnář Břevnovským poděkoval za pěkné přivítání a zároveň prohlásil, že Břevnov je krásné město. Toho se prý chytil pohotový starosta a císaři poděkoval, že pouhou obec právě povýšil. Ačkoli skutečnost asi byla trochu jiná, jisté je, že Břevnovští slaví s chutí a program oslav je skutečně bohatý. Slavit se bude celý prodloužený víkend od soboty 29. dubna, v neděli 30. dubna se navíc pořádají Jarní břevnovské trhy s pálením čarodějnic a v pondělí 1. května festival minipivovarů První Pivní Máj.
 

Ostrava: 750 let od první zmínky o městě

Ve stejném roce jako Břevnov povýšil císař také Michálkovice a Mariánské Hory, dnes městské části Ostravy. Letos ovšem slaví celé město, a to 750 let od první doložené zmínky v závěti biskupa Bruna ze Schauenburku z listopadu 1267. I když je osídlení oblasti mnohem starší, důležité je, že v listině se o Moravské Ostravě píše jako o městě.

Výročí připomíná například výstava Ostrava nevídaná, která v Ostravském muzeu potrvá do června. Chystá se rovněž církevní výstava v kostele sv. Václava, o kterém je první listinná zmínka z roku 1297, závěr roku pak bude patřit výstavě Století plné zvratů aneb Ostrava ve 20. století. Vrcholem oslav bude historický víkend v centru města a v okolí Slezskostravského hradu 8. a 9. září, kde se bude konat středověký jarmark či rytířské turnaje. Ve spolupráci s Biskupstvím ostravsko-opavským se v sobotu 9. září chystá veřejná mše svatá pro širokou veřejnost na Masarykově náměstí.
 

Rožnov pod Radhoštěm: 750 let

Ostravou spojuje Rožnov pod Radhoštěm nejenom stejné číslo – 750 let – ale také stejný autor: v závěti biskupa Bruna ze Schauenburku je totiž uvedena vesnice Rosenowe. Rožnov slaví, historici se zlobí; tvrdí totiž, že může jít o docela jiné místo. Rožnovští se však hájí, že slaví založení města a osídlení údolí Bečvy, ne první písemnou zmínku. Město prý bylo původně celé dřevěné a bylo založeno při Brunových kolonizačních snahách doslova na zelené louce.

turistickém informačním centru si můžete koupit nejenom výroční turistickou známku a turistickou vizitku, ale také Rožnovský bylinný čaj, vyrobený speciálně k oslavám. Chystá se řada koncertů a akcí; například ve čtvrtek 1. června se Rožnovští pokusí o zápis do české knihy rekordů největším počtem zpěváků, zpívajících na Masarykově náměstí píseň Rožnovské hodiny. Spoustu akcí připravuje místní skanzen, například červencový Zvonečkový jarmark a Rožnovské slavnosti, a v rámci oslav také od dubna do září vždy jednu sobotu v měsíci budou jezdit oblíbené parní vlaky mezi Rožnovem a Valašským Meziříčím.
 

Frýdek-Místek: 750 let

Rovněž ve Frýdku-Místku se letošní rok nese v duchu oslav 750 let od první zmínky o předchůdci města Místku, osadě Friedeberg – a také ona je uvedena v závěti olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburgu. Trička, čokolády, kalendáře, propisky a další suvenýry s tématikou 750 let jsou k dostání na pobočkách Beskydského informačního centra nejenom ve Frýdku-Místku, ale také ve Frýdlantu nad Ostravicí a Ostravici. Sběratelským lákadlem je zejména speciální stříbrná mince a také výroční známka s jedním ze symbolů města, bazilikou minor Navštívení Panny Marie, jedinou bazilikou v Moravskoslezském kraji. Přes léto pak můžete v Muzeu Beskyd na frýdeckém zámku navštívit výstavu 750 let Frýdku-Místku, která přiblíží proměny města od jeho založení do aktuální přítomnosti; končí 10. září.
 

Další oslavenci: Strakonice, Moravská Třebová a Jeseník

Na oslavy 650 let se letos chystají Strakonice, Slavnosti města proběhnou 25. až 27. srpna. Ve stejné době od 24. do 27. srpna se odehrají velké městské slavnosti také v Moravské Třebové, která si připomíná 760 let. A konečně slavit se bude také v Jeseníku, kde první zmínka o lokalitě na místě dnešního města roku 1267 uvádí místo nazývané Vriwald, tedy místo zbavené lesa. Město k výročí 750 let vydá pamětní knihu, připravuje výstavyKatovně i Vodní tvrzi a zve návštěvníky na středověkou slavnost, kdy se městské ulice a náměstí představí v dobovém hávu. Na plánování výletu zatím máte dost času, odehraje se až v sobotu 16. září.
 
Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha v Praze

Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha v Praze

S historií břevnovského kláštera je spjat také pivovar. Možná vznikl již záhy po založení kláštera, jako součást jeho hospodářského zázemí, jeho existenci ovšem jen nepřímo dokládá listina z poloviny 13. století.

Klášterní zahrada na Břevnově

Klášterní zahrada na Břevnově

Zahrada břevnovského kláštera, někdy zvaná také Markétská je společně s klášterem chráněna jako národní kulturní památka ČR. Dělí se na dolní (klauzurní) část a horní sad. Dolní část je otevřena během dne, horní sad můžete navštívit kdykoliv. Pavilon Vojtěška je přístupný pouze s průvodcem.

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.

Otevírání lázeňské sezóny v Léčebných lázních Bohdaneč

25. 5.
Otevírání lázeňské sezóny v Léčebných lázních Bohdaneč

25. května zahájí Lázně Bohdaneč novou lázeňskou sezónu.

Další aktuality

Romantika pro zamilované: báječná místa pro vaši lásku v Praze i jinde

Kdepak Petřín a socha krále všech romantiků Karla Hynka Máchy s jeho velmi neromantickými osudy, v Praze jsou lepší místa pro zamilované! Nebudeme vás štvát do kopců ani do věží, a přesto vám naservírujeme překrásná místa plná lásky a tajemných příslibů.
Praha | Životní styl

Dva gorilí kojenci: Mobi se zvedá na nohy a o nové mládě pečuje chůva

Mimořádnou podívanou nyní nabízí Rezervace Dja v Zoo Praha. Uvidíte zde hned dvě mláďata gorily nížinné! Samice Kijivu svého potomka už necelé dva týdny po porodu půjčuje své nevlastní sestře Shindě. Oproti tomu Duni, matka v lednu narozené samičky Mobi, si svou dceru dál pečlivě střeží a čtvrtročního kojence zatím nepůjčuje nikomu. Odlišný přístup pětinásobné matky a prvorodičky lze sledovat na vlastní oči, a to nejlépe v 10:00 či v 15:00 hodin, kdy gorily dostávají krmení.
Praha | Příroda

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Když se v Praze zeptáte, kam se chodí na rande, lidé vám nepochybně poradí romantický ostrov Kampa anebo vrch Petřín. Nemusíte nutně šplhat na rozhlednu nebo prozkoumávat zrcadlové bludiště, ale určitě byste se měli zastavit na legendárním místě všech zamilovaných, u pomníku krále českých romantických básníků Karla Hynka Máchy.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura