ÚvodAktualityLustr z kutnohorské kostnice už visí na svém místě
Památky

Lustr z kutnohorské kostnice už visí na svém místě

  • 27. listopadu 2016
Lustr z kosterních pozůstatků, jedna z dominant kostnice v Sedlci, se po téměř osmi měsících vrátil zrenovovaný zpět na své místo. Na konci března byl odmontován kvůli havarijnímu stavu. Zbývá na něm dokončit poslední detaily, do konce listopadu však již bude kompletní.
Lustr z lidských kostí v kutnohorské kostnici visí po téměř osmi měsících opravený zpět na svém místě. Restaurátor Tomáš Král rozebral lustr doslova po kůstkách. Ty po té konzervoval ve vápenné vodě a vrátil zpět. Nikoliv však na původní dřevěnou konstrukci, ale na novou, nerezovou. Kosti byly s dřevem propojené zrezlými hřeby, a protože restaurátor nechtěl kosti poškodit, rozhodl se hřeby vyřezat z dřevěné konstrukce. Nebylo možné zachránit kosti i dřevěnou konstrukci, proto byla podle nákresů a fotodokumentace vyrobena přesná kopie a kosti na ni restaurátoři připevnili vruby.

Nyní restaurátoři dokončují na opraveném lustru detaily, montují jednotlivé kosti do středové části a připevňují svícny po obvodu lustru. Na lustru jsou nejčastějšími kosterními pozůstatky loketní kosti, články prstů, dolní obratle a spodní čelisti. Kosti a lebky v kostnici pocházejí od obětí moru a husitských válek. Ve čtyřech věžích a další výzdobě podél stěn je uloženo 56.000 až 60.000 lebek a 420.000 až 450.000 dlouhých kostí.
 

Čím podepřít kostnici a jak přemístit pyramidy z kostí?

PyramidyPráce na rekonstrukci slavné kutnohorské kostnice začaly předloni a mají trvat až deset let, ale po celou dobu oprav bude památka návštěvníkům přístupná.

Opravám předcházel archeologický průzkum, kterým bylo překvapivě zjištěno, že zdejší hroby jsou starší než samotný kostel. Místo tak může mít daleko starší historii, než samotná stavba. Je i možné, že zde předtím existovala nějaká předchůdkyně kostnice, například kaplička.

Budova kostnice se naklání, neboť je postavena na nestabilním povrchu. Tento problém je znatelný hlavně u věží, které se naklání asi o 43 centimetrů. Budovu tedy bude nutné při rekonstrukci podepřít. Jednou z možností je stavbu podepřít o pevné skalní podloží, které je ale 12 metrů hluboko. Zároveň je třeba vymyslet, jak přemístit pyramidy z kostí postavené uvnitř kostnice, které jsou širší než oblouky stavby.
Kostnice Kutná Hora – Sedlec Památky

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi – ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.

Další aktuality

Na kolínské jízdárně se odehrají husitské bitvy

Středověké tržiště, průvod městem, šermířské souboje a bitva plná břinkotu, chladných zbraní a dramatických scén. To vše čeká návštěvníky tradiční rekonstrukce historických bitev pod taktovkou Pánů z Kolína v sobotu 11. května 2024 na kolínské jízdárně. Letošním tématem je doba husitská, ze které bude vycházet program nazvaný "Země bez krále".
Zážitky, Středočeský kraj

V Kersku se chystá otevření Hrabalovy chaty

Na sobotu 18. května se v Kersku chystá otevření Hrabalovy chaty pro veřejnost. Polabské muzeum v objektu, kde spisovatel žil a tvořil, vybudovalo expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. Na návštěvníky má působit dojmem, jako by se známý spisovatel zrovna na chvíli ze své chaty vzdálil. Muzeum navrátilo objektu vzhled, jaký měl v době, kdy ji Bohumil Hrabal využíval, a to v období přelomu 80. a 90. let 20. století.
Letní sporty, Středočeský kraj

Nechte se pozvat na jarní hrnčířské trhy do Berouna

Jedním z měst, které ctí dávné řemeslné tradice, je Beroun. Místní bohatě zdobená keramika má dlouhou historii a navštívit zde můžete i Muzeum berounské keramiky. Velmi oblíbené jsou velké hrnčířské trhy, které se v Berouně konají dvakrát ročně. Na ty jarní, které proběhnou od 11. do 12. května, vás zve portál Kudy z nudy.
Kultura, Středočeský kraj

Ochutnejte lahodný chřest z Hostína

Chřestové slavnosti se v Hostíně u Vojkovic, nedaleko Veltrus, budou letos konat 11. a 12. května 2024. Přijeďte na nezapomenutelný víkend plný chřestu a křenu! Prodej chřestu bude vždy od 9:00, v sobotu do 17:00 a v neděli do 16:00 hodin. Kromě skvělého chřestu se můžete těšit také na speciálně vypěstovaný Mělnický křen, přednášky na téma pěstování chřestu nebo soutěž Chřestožrout roku!
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Na hradě Karlštejně už je opět otevřena Kaple sv. Kříže

Od května se opět otevřela kaple svatého Kříže na Karlštejně, kterou vybudoval císařem Karel IV. a zdobí ji největší kolekce gotických obrazů od jednoho mistra na světě. Stěny kaple zdobí zlatý pás, vykládaný leštěnými polodrahokamy, čela kleneb vyplňuje sto dvacet devět obrazů. Mistr Theodorik na nich zachytil "veškeré vojsko nebeské", které mělo poklad hlídat.
Památky, Středočeský kraj

Vydejte se do Průhonic na přehlídku tulipánů

O tulipánech se říká, že jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů i kytic. Na začátku jara jste je mohli vidět v květinových vazbách na některých hradech a zámcích, teď však přichází doba pro tulipány v zahradách. Proto vás portál Kudy z nudy zve tam, kde o nich ví skoro všechno: do Průhonic.
Příroda, Středočeský kraj

Prožijte noc na Kačině v chotkovské zámecké knihovně

Chotkovská zámecká knihovna na Kačině po roce opět otevírá své unikátní interiéry i v noci. Návštěvníci nahlédnou do zámeckého života 2. poloviny 19. století skrze deníkové záznamy hraběte Arnošta Chotka či dobové fotografie a historické mapy. Druhý ročník akce Noc v chotkovské knihovně se koná v pátek 3. května v 19:00 a 21:00 hodin.
Památky, Středočeský kraj

Hrabalovo Kersko vás pozve na lesní slavnosti i do chaty slavného spisovatele

Tradiční setkání příznivců díla Bohumila Hrabala se uskuteční v sobotu 18. května 2024. Lesní slavnost, na zahradě Lesního ateliéru Kuba v chatové oblasti Kersko, věnovaná Bohumilu Hrabalovi zahrnuje kulturní program i procházku Kerskem po místech, která měl Bohumil Hrabal rád. Udělejte si třetí květnovou sobotu poetický den nesený v duchu tvorby nejslavnějšího českého pábitele. U příležitosti 110. výročí narození otevře Muzeum Polabí také Hrabalovu chatu, kde vznikla nová expozice.
Zážitky, Středočeský kraj