ÚvodAktualityLetošní výročí připomíná 165 let od narození Leoše Janáčka
Kultura

Letošní výročí připomíná 165 let od narození Leoše Janáčka

  • 3. července 2019
Ve středu 3. července 2019 uplyne přesně 165 let od narození hudebního skladatele Leoše Janáčka, který patří k nejvýznamnějším tvůrcům české i světové moderní hudby. Na slavného velikána můžete zavzpomínat návštěvou míst, kde rád a často pobýval nebo návštěvou kulturních akcí, kde uskyšíte Janáčkovu hudbu. Krásný "Janáčkovský" výlet nabízí obora v Hukvaldech, lázeňské Luhačovice anebo se zajeďte podívat k hájovně, kde se zrodil příběh o lišce Bystroušce.

Hudební skladatel, folklorista a pedagog Leoš Janáček se narodil v Hukvaldech 3. července roku 1854. Tak jako u všech slavných skladatelů se hudba stala součástí Janáčkova života již v ranném věku, kdy zpíval na kůru a hrál na klavír. V jedenácti letech ho otec poslal na studie do Brna, později pokračoval na Skuherského varhanické škole v Praze, na konzervatoři v Lipsku a ve Vídni. Po studiích se vrátil zpět do Brna, stal se ředitelem varhanické školy, působil jako dirigent a velmi brzy zahájil také svou kariéru skladatele.
 

Inspirace v lidových písních

Janáčkův klavírLeoš Janáček patří k nejvýznamnějším tvůrcům české i světové moderní hudby a ještě za jeho života úspěšně proniklo jeho dílo do předních středisek světové hudby, zvláště do Anglie a do německy mluvících zemí. Velmi intenzivně se zabýval studiem a sběrem lidových písní zejména ve svém rodišti, ale také na Vsetínsku a v okolí Luhačovic. Při sběru lidových písní si Janáček všímal také tónového spádu lidské řeči, začal zapisovat lidovou mluvu, vznikly jeho nápěvky mluvy, jež se staly součástí jeho kompoziční metody a měly rozhodující význam pro jeho operní tvorbu. Janáčkovy opery jsou v současné době s obrovským ohlasem hrány na celém světě. Zejména Její pastorkyňa, Káťa Kabanová, Liška Bystrouška a Z mrtvého domu patří k nejúspěšnějším. Světoznámé jsou také jeho symfonické skladby Taras Bulba, Balada blanická a zejména Sinfonietta. Za jednu z nejkrásnějších skladeb světové hudby je považována Glagolská mše pro sóla, smíšený sbor, orchestr a varhany, kterou Janáček napsal ve svých 72 letech.

hrad HukvaldyLeoš Janáček miloval své rodné Hukvaldy. I když zde prožil jen jedenáct dětských let a poté se mu druhým domovem stalo Brno, do svého rodiště se celý život velmi rád vracel. Jezdil sem o letních prázdninách i na Vánoce, v posledních letech svého života cestoval nejraději sám. Zde se rodily skici i hotové partie Janáčkových vrcholných děl Příhody lišky Bystroušky, Věc Makropulos, symfonie Dunaj, Říkadla, Lašské tance, Mládí a oba dva smyčcové kvartety.

Dnes zde můžete navštívit Janáčkovu expozici v budově staré školy. Budova staré školy, v níž se 3. července 1854 narodil Leoš Janáček, dnes již neexistuje. Na jejím místě stojí od roku 1877 patrová budova bývalé školy a dnes poskytuje přístřeší Informačnímu centru Hukvaldy, Pamětní síni Leoše Janáčka a minigalerii. Na jejím průčelí je umístěna pamětní deska s bronzu.
 

Za Liškou Bystrouškou do obory v Hukvaldech

Liška BystrouškaVe zdejší oboře s překrásnými alejemi dubů, kaštanů a lip, která je domovem početného stáda muflonů a daňků naleznete pomník Lišky Bystroušky, která připomíná právě slavnou operu Leoše Janáčka.

V obci Hukvaldy můžete navštívit také památník slavného skladatele s dochovanými interiéry z dob Janáčkova života. Podobná expozice se také nachází v Brně, v domku, kde Leoš Janáček žil. Zde se dozvíte vše o jeho životě i tvorbě. Nachází se zde audiovizuální sál a také kompletně dochovaná Janáčkova pracovna.

Nedaleko Olomouce objevíte také hájenku v Pavlově, která je místem zrodu bajky o Lišce Bystroušce a následně k vytvoření světově proslulé opery Leoše Janáčka.
 

Hudební vzpomínky na Leoše Janáčka

Vážná hudbaJanáčkova hudba zazní na oblíbeném festivalu Janáček a Luhačovice, který se letos koná od 15. do 19. července 2019. Luhačovické Lázeňské náměstí, Lázeňské divadlo a kostel svaté Rodiny ožije v tu dobu melodiemi velikánů české hudby, a připraven je i bohatý doprovodný program.  Z Janáčkových děl se můžete těšit na Lásku opravdivou anebo program Janáček Všudybyl - zahraje cimbálová muzika Danaj ze sběru lidových písní Leoše Janáčka.

V Hukvaldy se vždy konal festival Janáčkovy Hukvaldy, který byl však v posledních letech přetransformován na Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, jenž se koná na konci května v Ostravě a okolí.

Leoš JanáčekDalší pozvánkou je festival Janáček Brno, který se bude konat v termínu 28. 9. až 16. 10. 2020. Hlavním cílem festivalu je připomenutí a další rozvoj uměleckého odkazu celosvětově uznávané skladatelské osobnosti Leoše Janáčka. Základní dramaturgickou linii tvoří inscenace především Janáčkových oper předních scén ze zahraničí a České republiky, konfrontace pojetí Janáčkova díla významnými uměleckými osobnostmi.

Památník Leoše Janáčka v Hukvaldech Památky

Památník Leoše Janáčka v Hukvaldech

Dům, ve kterém je umístěn Památník Leoše Janáčka, koupil skladatel v roce 1921 od Marie Janáčkové, vdovy po svém bratru Františkovi, když už více než 30 let jezdil o prázdninách i s rodinou na Hukvaldy. Jedinečné muzeum se chlubí nádherně dochovanými interiéry z dob Janáčkova života.

Liška Bystrouška v Hukvaldech Památky

Liška Bystrouška v Hukvaldech

Na bludném balvanu v oboře Hukvaldy sedí bronzová liška Bystrouška, velmi oblíbená místními i turisty. Roztomilá socha je památkou na uvedení opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky, kterou složil v roce 1924. Až půjdete kolem, nezapomeňte si pro štěstí sáhnout na její ocásek, čumáček či packy.

Památník Leoše Janáčka v Brně Zážitky

Památník Leoše Janáčka v Brně

V domku, kde žil Leoš Janáček, se dozvíte vše o jeho životě i tvorbě. Nachází se zde audiovizuální sál, součástí expozice je výstava věnovaná skladatelovým vrcholným dílům a především kompletně dochovaná Janáčkova pracovna.

Hudební festival Janáček Brno 2024

1. 11.24. 11.
Hudební festival Janáček Brno 2024

9. ročník festivalu se odehraje v termínu 1. 11. – 24. 11. 2024. Festival Janáček Brno patří k nejvýznamnějším akcím na evropské kulturní mapě. V podání předních operních dirigentů, režisérů a interpretů čeká diváky nabitý program.

Hájenka v Pavlově – myslivna lišky Bystroušky Památky

Hájenka v Pavlově – myslivna lišky Bystroušky

Hájenka v Pavlově (Střítěži) na Šumpersku je místem zrodu bajky, která inspirovala skladatele Leoše Janáčka k vytvoření světově proslulé opery. Do seznamu kulturních památek patří i nedaleká křížová cesta s kaplí.

Rodný dům Leoše Janáčka ve staré škole v Hukvaldech Kultura

Rodný dům Leoše Janáčka ve staré škole v Hukvaldech

Budova staré školy, v níž se 3. července 1854 narodil Leoš Janáček, dnes již neexistuje. Na jejím místě stojí od roku 1877 patrová budova bývalé školy a dnes poskytuje přístřeší Informačnímu centru Hukvaldy, Pamětní síni Leoše Janáčka a minigalerii. Na jejím průčelí je umístěna pamětní deska s bronz

Další aktuality

Kam na golf a wellness v ČR? Spojte hraní golfu s relaxem ve wellnes!

Ideální pobyty pro milovníky golfu a wellness! Využijte pěkné počasí a vydejte se na golfové hřiště. Pokud jste začátečníci, můžete využít služeb trenérů, kteří vás naučí se základy této hry gentlemanů. Máte-li své začátečnické dny dávno za sebou, vezměte hole a užijte si sport a pobyt na čerstvém vzduchu.
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Hrad Sovinec láká o víkendu a ve státní svátek na středověký program

Ve dnech 4. až 5. května a 8. května 2024 se na hradě Sovinci uskuteční historický program s názvem Dobývání hradu Sovince aneb Kmotra smrt, díky němuž nahlédnete do vojenské historie a bojového umění středověku. Hradem se rozezní zbraně při jedinečných soubojích na sekery, palcáty i meče.
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Jak poznat Ostravu za jeden den

Rádi byste navštívili Ostravu, ale tlačí vás čas? Poradíme vám, která místa můžete poznat během jediného dne. Hlavním magnetem Ostravy jsou technické památky, ale i kromě nich má město co nabídnout a nudit se tu rozhodně nebudete.
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Kam na golf v Moravskoslezském kraji? Vyzkoušejte největší golfovou destinaci v Česku!

Zahrajte si golf v nejvýchodnější části Moravy! V regionu, kde má golf skutečné dlouhou tradici. Některá hřiště patří dokonce k nejstarším golfovým hřištím u nás! Už jste viděli golfové hřiště, na kterém by stála rozhledna v podobě těžební věže? Právě takové najdete v Karviné-Lipinách. Zahrajte si v zelené oáze uprostřed industriální krajiny! Navíc si v Čeladné a Ostravici si užijete 55 Holes – největší golfovou destinaci ve střední a východní Evropě.
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Beskydská pivní stezka zahajuje turistickou sezonu 2024

V sobotu 27. dubna vstupuje již do sedmé sezony Beskydská pivní stezka. Trasy pro pěší i cyklisty se zastávkami spojenými s pivní kulturou mají už 700 kilometrů. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kam můžete vyrazit.
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Moravskoslezském kraji

Plánujete dovolenou v Beskydech, Jeseníkách, na Těšínsku či v Poodří? Jestliže navíc patříte k vyznavačům přírodního stylu života a dáte přednost kempu před luxusním hotelem, máme pro vás tipy, kde si užijete dovolenou v těch nejlepších kempech Moravskoslezského kraje. Stačí si jen vybrat.
Ubytování, Moravskoslezský kraj

Johanka z Arku, sopky a krásné koupání: 10 tipů k objevování Slezské Harty

Zadíváte-li se na klidnou hladinu Slezské Harty, možná se na chvíli ocitnete v Jezerní oblasti, největším národním parku v Anglii. Kdyby však přehrada mohla mluvit, řekla by, že o žádné srovnání nestojí. Slezská Harta je svá a jedinečná. Krásná příroda Nízkého Jeseníku, vyhaslé sopky dokreslující půvabné scenérie, pohnuté osudy místních obyvatel… S troškou fantazie snad v dálce uvidíte i Pannu Orleánskou, jak cválá na koni k vodnímu hradu. Na Slezské Hartě se totiž natáčel velkofilm Johanka z Arku.
Příroda, Moravskoslezský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Moravskoslezský kraj

Také v Moravskoslezském kraji najdete spousty zajímavých míst, která na turisty teprve čekají. Zveme vás na Futureum v areálu Dolní oblasti Vítkovic, do muzea Bible v Jablunkově, do síně slávy Petry Kvitové ve Fulneku a na Osoblažskou úzkokolejku. Naplánujte si výlet také na originální rozhlednu do oblasti prvorepublikových vojenských bunkrů nebo do břidlicového Flascharova dolu v Odrách či na zámek Bruntál. Půvabnou barokní stavbu si oblíbili filmaři – víte, které pohádky se tu natáčely?
Zážitky, Moravskoslezský kraj