ÚvodAktualityLetos uplynulo 500 let od úmrtí Leonarda da Vinci. Připomeňte si jeho geniální objevy a vynálezy!
Kultura

Letos uplynulo 500 let od úmrtí Leonarda da Vinci. Připomeňte si jeho geniální objevy a vynálezy!

  • 29. května 2019
Na letošní rok připadá 500. výročí úmrtí Leonarda da Vinci, slavného renesančního umělce, který proslul jako malíř, vynálezce, konstruktér i sochař, přírodovědec nebo hudebník. Italského učence si můžete připomenout na několika výstavách, která se u nás nyní pořádají. První z nich naleznete v krásných podkrovních prostorách nové budovy Solnice na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích a druhou na zámku v Novém Městě nad Metují.

Leonardo a jeho Objevárium v Českých Budějovicích

LeonardoInteraktivní výstava Leonardo k příležitosti 500. výročí úmrtí slavného renesančního umělce je od 7. května až do 8. září 2019 ke zhlédnutí v krásných podkrovních prostorách nové budovy Solnice na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích. Hravou formou se zde přiblížíte k Leonardově myšlení a myšlenkám, poznáte jeho tvorbu, vynálezy a jeho badatelskou činnost napříč všemi vědami. Na své si přijdou rodiny s dětmi, ale i fanoušci Leonarda každého věku.
 
Leonardo nákresyNa výstavě je například možné digitálně manipulovat a promítat obrazy Mony Lisy, reprodukovat Leonardovy nákresy, naučit se novým technikám kreslení „zúčastnit se“ Poslední večeře nebo si zatočit Vitruviánským mužem. Šikovným návštěvníkům se určitě podaří postavit Leonardův přenosný most nebo sestavit anatomické modely. Dále je zde možné manipulovat s modely vynálezů, včetně mechanického křídla a různých mechanických strojů či si stavět geometrické struktury. Děti určitě ocení možnost hry ve velkém modelu Leonardova slavného vojenského tanku.
 
LeonardoV rámci druhé části programu bude na návštěvníky čekat Leonardium, otevřený prostor pro tvoření a vynalézání, vybavený množstvím různých materiálů, kde si každý může procvičit svou vlastní kreativitu a konstruktérské dovednosti. V současné době jsou zde až do 16. června k dispozici kuličkové dráhy. Zájemci jsou vyzváni, aby sestrojili novátorskou dráhu pro kuličku za pomoci trubek, trychtýřů a dalších běžných pomůcek. Od poloviny června do 21. července zavládne Leonardiem mechanika. Pomocí převodů tvořiví zájemci zjistí, jak mohou být ozubená kola využita ke změně rychlosti, síly či směru pohybu z jedné části stroje do druhé. Od 22. července do 18. srpna pak bude na programu hydraulika. V tomto období bude možné vytvoř hydraulický systém s využitím síly vody pod tlakem ke zvedání, otevírání a přesouvání předmětů.
 

Aeronautica na zámku v Novém Městě nad Metují

leonardo letadloZámek v Novém Městě nad Metují bude od 1. června 2019 hostit výstavu Aeronautica – létající stroje Leonarda da Vinciho, která představí pohyblivé vynálezy tohoto renesančního génia.
 
Interaktivní výstava létajících strojů sestavených dle nákresů z tajných deníků mistra Leonarda da Vinciho. Neobyčejná expozice představí fascinující předchůdce dnešních vrtulníků, rogal, padáků, paraglidů a dalších létajících strojů, které Leonardo da Vinci vymyslel již na konci 15. století!

Všechny exponáty jsou pohyblivé a návštěvníci si je mohou nejen prohlédnout, ale také rozhýbat svou vlastní silou. Výstava nabídne také několik exponátů, jenž doplní autentické popisky a ilustrace. Otevřeno je v rámci otevírací doby zámku, vstupenky se prodávají v zámecké pokladně. Výstava potrvá až do 1. září 2019.

Další aktuality

Cesty za uměním: světoznámý malíř Salvador Dalí a jeho stopy v Česku

Salvador Dalí byl španělský malíř, ikona surrealismu a také majitel jednoho z nejfotografovanějších knírků 20. století. V roce 2024 si celý svět připomněl 120 let od jeho narození – třeba filmem Daaaaaalí! Na Kudy z nudy vám představíme jeho nejslavnější obrazy, muzea a také naše malíře, kteří se vydali v Dalího surrealistických stopách.
Kultura

Festival muzejních nocí 2024: Jaké zážitky nabídne?

Již 20. ročník Festivalu muzejních nocí bude probíhat ve dnech 17. května až 15. června 2024! Fenomén muzejních nocí, konající se již po řadu let ve velkých evropských metropolích, patří ke stálým prezentacím kulturního dědictví, který si návštěvníci velmi oblíbili. Muzea a galerie nabízejí ve večerních a nočních hodinách kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání. Festival navazuje na Mezinárodní den muzeí, který od roku 1977 každoročně připadá na 18. května.
Kultura

Svatý Vojtěch – český světec, jehož hlavu uvařili Prusové

Na 23. dubna připadá svátek svatého Vojtěcha, českého světce z rodu Slavníkovců, druhého pražského biskupa a v neposlední řadě mučedníka, který přišel o život ve východním Pobaltí. K tomuto dni, který připomíná Vojtěchovu mučednickou smrt, se váže řada jarních pranostik o předpokládaném vývoji počasí a úrodě.
Kultura

Kam v Česku za knihami?

Kam vyrazit, když milujete knihy? Nejen do knihovny a knihkupectví... Můžete se vydat do muzeí, expozic a klášterních knihoven se spousty starých zajímavých svazků. Víte, že 23. duben je Světovým dnem knihy a autorských práv? Objevujte s námi radost a požitek z četby i poznávání. Vyberte si ze zajímavých výletů: například do benediktinského kláštera v Rajhradě, kde najdete Památník písemnictví na Moravě nebo do Památníku národního písemnictví v bubenečské Petschkově vile. Víte, že jeden z nejosobitějších českých spisovatelů, Bohumil Hrabal, má expozici v Nymburce a ve vile ve Strži na Příbramsku naleznete muzeum Karla Čapka?
Kultura

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura