ÚvodAktualityLéto patří ovocným knedlíkům
Gurmánská turistika

Léto patří ovocným knedlíkům

  • 25. června 2023
My Češi, malí i velcí, sladké ovocné knedlíky milujeme, dokonce se pořádají soutěže v jejich pojídání, které jsou velmi oblíbené. Dosud nebyl překonán rekord z roku 2018, kdy pan Radim Dvořáček spořádal ve Vizovicích za hodinu neuvěřitelných 202 švestkových knedlíků! Známý Maxijedlík pan Jaroslav Němec jich zase zvládne 30 za tři minuty. Za historií tohoto pokrmu, osvědčenými recepty i tipy na místa, kde skvělé knedlíky ochutnat, se vydejte s Kudy z nudy.
knedlíkPodívejme se spolu trochu do historie. V Čechách se knedlík pod názvem „šiška“ objevuje ve 12. století, své současné pojmenování převzal z německého Knödel. Recepty na přílohový houskový nebo bramborový knedlík, jak ho známe dnes, máme doloženy už v 1. polovině 17. století. Ze stejné doby je i první zmínka o ovocných knedlících, mluví se o nich jako o sladkých koulích. Tehdy se ale připravovaly pouze smažené a byly plněné jenom švestkami. Vařené, tak jak je připravujeme dnes, se začaly objevovat na českých talířích až o 100 let později. Zatímco ve většině Evropy nenarazíte na sladké hlavní jídlo, u nás v Čechách a na Moravě si dopřáváme sladká jídla, jako jsou ovocné knedlíky klidně k obědu nebo i k večeři, a to od jara do zimy. Ovocný knedlík má totiž v Česku sezonu po celý rok.
 

Celoroční pochoutka

Náš rok ovocných knedlíků paradoxně začíná už někdy koncem dubna zeleninou, první vynikající, chutí lehce navinulé knedlíky se totiž vaří hlavně na Moravě z reveně. Jakmile začnou zrát první jahody, už se vaří jahodové a vzápětí už trůní na talířích knedlíky meruňkové. Vynikající náplní ve sladkých knedlících je i drobné letní ovoce, jako je angrešt a černý rybíz. Favoritem jsou však určitě borůvky a na paty jim šlapou švestky, které byly co do náplně ovocných knedlíků vlastně takovými pionýry. Právě švestkové knedlíky si vysloužily asi největší slávu ve světě. Například slavný francouzský kuchař a gurmán polského původu, Edouard de Pomiane, švestkové knedlíky dokonce zařadil mezi deset nejlepších jídel světa. Ale sezona knedlíků pokračuje dál, pokud už nejsou ani jablka či hrušky, plní se knedlíky povidly a nově i čokoládou, třeba rumovými pralinkami, nebo marcipánem.
 

Jiný kraj, jiný knedlík

knedlíkKdo si myslí, že se po celých Čechách a Moravě vaří stejné ovocné knedlíky, velmi se mýlí. Co region, to jiné těsto, stejně tak ovoce, a také se spolu s krajem mění to, čím se ovocné knedlíky posýpají a polévají. Tak jako většina typických českých jídel, i recepty na ovocné knedlíky vycházejí z těch surovin, kterým se v kraji dařilo a čeho bylo dostatek. V bohatších krajích, kde se chovaly krávy, a bylo tím pádem dostatek mléka, se vařily knedlíky z tvarohového těsta a strouhaným tvarohem se také knedlíky sypaly. V bohatších rodinách se i polévaly smetanou, sladkou či kysanou.

Borůvkové knedlíky polévané smetanou na vás čekají například v certifikované restauraci hotelu Sýkora na Křivoklátě. Vynikající tvarohové knedlíky zase nabízí restaurace KovárnaHorní Lipové. Za klasickými kynutými borůvkovými knedlíky se vypravte do Krkonoš na Dvoračky, do horského hotelu Štumpovka, tady je mají skutečně vyhlášené. Stejně legendární jsou i na Turnovské chatě u Příchovic nebo na Jeleních loukách u Pece. Tam, kde se pěstovaly brambory, hlavně na Moravě, zase balily kuchařky ovoce do těsta bramborového a knedlíky se většinou sypaly mákem nebo strouhankou osmaženou na másle. Bramborové těsto se nejlépe snoubí s vyzrálou švestkou, zkuste si uvařit zajímavou kombinaci se strouhaným perníkem.
 

Jak na bramborové se švestkami či Žahoura?

švěstkové knedlíkyNa bramborové knedlíky se švestkami sypané perníkem (4 porce) budeme potřebovat: 600 g brambor uvařených ve slupce,50 g krupice, 200 g hrubé mouky, 1 vejce, špetku soli, 500 g švestek, 100 g moučkový cukr, 100 g strouhaný perník a 150 g másla. Vychladlé uvařené brambory oloupeme a nastrouháme najemno. Přidáme špetku soli, rozklepnuté vejce, krupici, prosátou hrubou mouku a zpracujeme v tužší těsto. Těsto rozválíme na tenčí plát, nakrájíme na čtverce asi 4x4 cm, na ně naklademe opláchnuté, vypeckované a dobře osušené švestky. Pečlivě zabalíme a vytvarujeme  knedlíky.   Knedlíky vkládáme do vařící, mírně osolené vody a hned je opatrně zamícháme, aby se nepřilepily   ke dnu. Jakmile vyplavou, vylovíme je cedníkem nebo děrovanou lžící necháme okapat a na talířích zdobíme strouhaným perníkem, moučkovým cukrem a  přeléváme rozpuštěným máslem.

žahourŽahour anebo borůvkový knedlík s borůvkovou omáčkou zhotovíme z 400 g polohrubé mouky, 15 g cukru krupice, špetky soli, 40 g čerstvého droždí, 200 ml mléka, 1 vejce, 200 g borůvek. Na omáčku je třeba 200 g borůvek, 1/2 citrónu, 20 g cukr krupice, lžička bramborového škrobu, tvaroh na strouhání, máslo a cukr moučka. Do mísy dáme mouku a sůl a vše promícháme. Uděláme do směsi důlek a rozdrobíme do něho droždí. Posypeme trochou cukru, přilejeme část vlažného mléka a necháme vykynout kvásek. Poté přilejeme zbylé mléko, přidáme vejce a vypracujeme těsto. Necháme na teplém místě kynout zhruba 30 minut.

knedlíkVykynuté́ těsto rozdělíme na 4 díly. Každý z nich vyvalíme na "placičku" a naplníme borůvkami, vytvarujeme do tvaru knedlíku a necháme ještě asi 15 minut kynout. Poté knedlíky vložíme do vroucí osolené vody. Vaříme je přibližně 5 minut z jedné a asi 3 minuty z druhé strany. Knedlíky po uvaření propícháme vidličkou, aby z nich vyšla pára a nesrazily se. Na omáčku si dáme do kastrůlku borůvky, šťávu z půlky citronu a cukr a necháme povařit. Mezitím si rozmícháme škrob s trochou vody. Do zavařených borůvek postupně přilejeme rozmíchaný škrob, asi takové množství, aby omáčka byla hustá tak akorát. Při podávání knedlík roztrhneme uprostřed, přelijeme omáčkou, posypeme nastrouhaným tvarohem a cukrem a vše přelijeme rozpuštěným máslem.

 

Tipy, kam na lahodné ovocné knedlíky aneb víte, že...

  • Češibistro knedlín považují knedlík za svůj tradiční kulinářský poklad, stejně tak si ho ale do své gastronomické historie řadí i Rakušané a Němci. Jak je to možné? Protože byly osudy našich národů v minulosti provázány, musely zákonitě prolnout i naše tradiční gastronomie, takže se přesného data a místa zrození tohoto pokrmu asi už nedopátráme.
  • Neradi vaříte? Žádný problém! Bistro Knedlín na Národní třídě v Praze připravuje denně přes 25 druhů čerstvých knedlíků z bramborového těsta se spoustou náplní.
  • knedlíkTaké Dumbplings Factory v Plzni vaří skvělé bramborové knedlíky mnoha náplní. Kromě klasických náplní, jako jsou jahody nebo meruňky, které v nabídce nemohly chybět, vymysleli v Dumbplings Factory také "štrůdlové" knedlíky, knedlíky plněné lentilkami, malinami s pudinkem, mákem a povidly nebo specialitu limoncello, což je knedlík kyselé chuti z citrusů polévaný tmavou čokoládou a jahodovým pyré.
  • Každoročně se na zámku Konopiště koná populární Slavnost ovocných knedlíků. Ta letošní se chystá na 5. a 6. srpna 2023.
 
Ať už si dáte české ovocné knedlíky jako hlavní jídlo, nebo jen jako dezert, určitě si pochutnáte! Kde vaří nejlepší českou kuchyni zjistíte mimo jiné v přehledu restaurací czechspecials.cz.
Přehled certifikovaných restaurací CzechSpecials je zárukou kvality Gurmánská turistika

Přehled certifikovaných restaurací CzechSpecials je zárukou kvality

Pochutnejte si v restauracích, které jsou oceněny certifikátem, který nejlepším tuzemským restauracím a cukrárnám uděluje Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism ve spolupráci s Asociací kuchařů a cukrářů České republiky. Jedním z hlavních kritérií je vaření a příprava jídel podle tradičních i moderních receptů české kuchyně. Projekt CzechSpecials prezentuje téměř sto certifikovaných restaurací! Českou kuchyni v rámci jednotlivých regionů představuje jako rozmanitou, plnou jedinečných pokrmů a reflektující využívání sezónních surovin.

Horský hotel Štumpovka – Dvoračky na hřebenech Krkonoš Gurmánská turistika

Horský hotel Štumpovka – Dvoračky na hřebenech Krkonoš

Horský hotel Štumpovka v Krkonoších leží v nadmořské výšce 1 140 m n.m. mezi Lysou horou a horou Kotel na křižovatce turistických cest Dvoračky – Rokytnice nad Jizerou, Studenov, Harrachov, Mísečky, Špindlerův Mlýn, Rezek.

Bistro Knedlín na Národní třídě v Praze Gurmánská turistika

Bistro Knedlín na Národní třídě v Praze

Lákají vás sladké knedlíky? Máme je! Dáváte přednost slanému nášupu? Dopřejte si ho! Připravujeme přes 25 druhů čerstvých knedlíků z bramborového těsta se spoustou náplní. Pochutnáte si i na sladkých a slaných omáčkách, které si ke svému knedlíku můžete objednat.

Další aktuality

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: netypické restaurace v jeskyních, na věžích, ve skalách i v Pekle

K cestování a výletům nelákají jen památky, muzea nebo přírodní zajímavosti, ale také restaurace. Pojďte s Kudy z nudy poznat neobvyklé podniky, které se od ostatních liší svým umístěním. Znáte restaurace, které našly domov ve skále či na skalách, v jeskyni, v kapli, na vodě nebo na rozhledně? My ano! Pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy!
Gurmánská turistika

Ochutnat nestačí, musíte pobejt aneb 10 tipů na návštěvnická centra

Pivo se vaří od nepaměti a to skutečně první bylo uvařeno v Mezopotámii. Staročeské slovo pivo pak označovalo nápoj nejobyčejnější a nejrozšířenější. Vydejte se za poznáním pivovarů, které jsou na zvídavé turisty připraveny v podobě návštěvnických center! Zde se dozvíte nejen něco o historii, ale také ochutnáte nejrůznější ingredience a samozřejmě i hotový mok. Aby naše tipy nebyly jen o pivu, najdete v našem přehledu také pozvánky do palíren a dokonce i za zázrakem z medu. Nechejte auto doma a vyrazte do světa tekutých vůní.
Gurmánská turistika

Skvělý výhled a báječné jídlo: tipy na restaurace s vyhlídkovou terasou z celého Česka

Nemůže být romantičtějšího místa, kam vzít partnera, nebo partnerku, na oběd či večeři než do restaurace, kde si mimo skvělé kuchyně vychutnáte i nádherný výhled! Kudy z nudy vám přináší přehled těch nejkrásnějších míst po celé ČR. Užijte si posezení na terase či zahrádce s krásným pohledem na město nebo okolní přírodu.
Gurmánská turistika

Restaurace pro vegetariány: tipy na skvělé podniky, kde vaří bez masa

V dnešních tipech potěšíme všechny ty, kteří vyznávají vegetariánský způsob života, či se stali flexitariány – lidmi, kteří výrazně omezují konzumaci masa. Vegetariánském či veganskému stravování se přizpůsobila řada podniků, které stojí za to navštívit a poznat jejich kuchyni. To mohou ostatně udělat i „masožravci“, kteří chtějí pro jednou nějakou změnu. Kde najdete dobrou vegetariánskou kuchyni, vám poradí portál Kudy z nudy.
Gurmánská turistika

Objevte kouzlo kaváren a cukráren s geniem loci pro milovníky sladkostí

Hledáte kavárnu se skvělými zákusky a báječnou zmrzlinou anebo podniky v neobvyklých místech s geniem loci a navíc s dětským hřištěm? Anebo vám vyhovuje držet v jedné ruce kávu a druhou hladit kočku? Kam zamířit do příjemných cukráren a kaváren vám poradí portál Kudy z nudy!
Gurmánská turistika

Kam jít na zmrzlinu: kopečkovou i točenou? Tipy na vyhlášené zmrzlinárny z celého Česka

Kdo by neměl rád zmrzlinu! V teplém letním počasí snad nemůže být nic lepšího než pořádná porce zmrzliny vyrobená z těch nejlepších surovin. Kudy z nudy pro vás vybralo přehled nejoblíbenějších zmrzlináren v Čechách i na Moravě, kde si poctivou zmrzlinu z čerstvého ovoce, zeleniny, kvalitní čokolády i smetany po celý rok vyrábějí přímo zmrzlináři sami. K dostání jsou také neobyčejné příchutě od mrkvové přes pithayu, ananasovou, morušovou, okurkovou, smrkovou, pampeliškovou, rakytníkovou a mnohé další neuvěřitelné druhy. Vyzkoušejte je letos v létě všechny!
Gurmánská turistika

50 tipů, kde si užít piknik

Vlídné počasí se sluníčkem nad hlavou přímo láká k výletům do přírody. S sebou můžete vzít skvělé jídlo a pití, deku a někde na trávě s dětmi bude hned plno zábavy. Využijte i naše tipy a piknikové menu, které nabízí stále více zámků i restaurací. Jste-li romantická povaha a pokud chcete partnera či partnerku mile překvapit, staňte se na chvilku šlechtici na dekách a polštářích, v působivých zákoutích zámecké zahrady a užijte si opravdu romantické stolování!
Gurmánská turistika

Dopřejte si dobré jídlo na netradičních místech!

Co může být lepšího než spojit zajímavý výlet s kulinářským zážitkem? Máte-li rádi dobrou českou kuchyni, ať už v tradiční, nebo v moderní úpravě, bude pro vás vodítkem, ale i zárukou kvality, kulaté modré logo označující certifikované restaurace Czech Specials. Tyto restaurace najdete po celé České republice, na místech romantických i připomínajících dávnou historii. Lehce tak spojíte romantický výlet s vynikajícím jídlem!
Gurmánská turistika