Úvod > Aktuality > Kryt Folimanka se v sobotu opět otevře veřejnosti

Kryt Folimanka se v sobotu opět otevře veřejnosti

Vydáno 19. srpna 2016 Památky
Městská část Praha 2 letos opět zpřístupnila kryt civilní ochrany Folimanka. Tuto sobotu máte jedinečnou šanci. Bunkr bude otevřený od 9 do 15 hodin. Bunkr byl desítky let udržován v režimu utajení pro případ obecného ohrožení, třeba nebezpečnými chemickými látkami.
FolimankaKryt Folimanka bude v sobotu 20. srpna 2016 volně přístupný, to znamená, že si každý návštěvník může zvolit libovolnou délku prohlídky i její tempo. Na místě bude zájemcům poskytován výklad o historii i současnosti bunkru, který byl desítky let udržován v režimu utajení pro případ obecného ohrožení Pražanů, například nebezpečnými chemickými látkami.

Nyní mohou návštěvníci procházet celým labyrintem rozlehlého krytu, který se svou rozlohou 1332 m² a kapacitou pro 1300 osob řadí k deseti největším v metropoli. Zdi chodeb oživuje fotografická výstava mapující existenci dalších pražských bunkrů. Od května 2015 se výstavní prostor navíc rozrostl – do krytu Folimanka se z budovy vinohradské radnice nastálo přemístila výstava Popel Popeleční středy, kterou MČ Praha 2 poprvé pořádala při příležitosti 70 let od náletu spojenců na Prahu v únoru 1945. Vstup do krytu je volný, přítomni budou zaměstnanci ÚMČ Praha 2, schopní na místě podat zasvěcené informace.

FolimankaPodzemní bunkr Folimanka byl vybudován na přelomu 50. a 60. let minulého století v ulici Pod Karlovem. Má pancéřové dveře, vlastní studny a vlastní funkční agregát o výkonu 30 kW, je osvětlený, vytápěný, okysličovaný takzvaným přetlakem a v udržovaném stavu. Na prohlídku se není třeba objednávat.

Termíny plánovaných prohlídek v roce 2016: 16.1., 20.2., 19.3., 16.4., 14.5., 18.6., 16.7., 20.8., 17.9., 15.10., 19.11., 17.12.
Kryt civilní ochrany Folimanka v Praze pod Karlovem

Kryt civilní ochrany Folimanka v Praze pod Karlovem

Jednou za měsíc si můžete prohlédnout labyrint chodeb a místnůstek s technickým zázemím v podzemním krytu Folimanka. Bunkr je volně přístupný, takže každý návštěvník si může zvolit libovolnou délku prohlídky i její tempo. Kryt byl vybudován v období studené války. Vstup je zdarma.

Bunkr Folimanka - dny otevřených dveří krytu Folimanka pro rok 2017

Bunkr Folimanka - dny otevřených dveří krytu Folimanka pro rok 2017

Kryt Folimanka je 1x měsíčně volně přístupný veřejnosti, takže každý návštěvník si může zvolit libovolnou délku prohlídky i její tempo. Na místě bude zájemcům poskytován výklad o historii i současnosti bunkru.