Úvod > Aktuality > Krkonošské lávky a útulny získaly cenu za architekturu
Příroda

Krkonošské lávky a útulny získaly cenu za architekturu

  • Vydáno13. listopadu 2022
Při letošním prvním udělování Krkonošských cen za architekturu zabodovala také Správa KRNAP. Lávky a útulny, které pro Správu KRNAP vytvořili studenti a pedagogové Fakulty architektury ČVUT získaly jedno z ocenění.
Letos proběhl první ročník regionální soutěže Krkonošská cena za architekturu. Začátkem listopadu proběhlo její hodnocení a v Rudníku nedaleko Janských Lázní se konalo slavnostní vyhlášení. V různých kategoriích byly oceněny tři speciální počiny – Rýchorské náměstí v Žacléři (jako počin v oblasti práce s veřejným prostorem – úprava historického náměstí), zvonička na Vlašských boudách (jako počin ve spiritualizaci krajiny) a soubor realizací lávek a útulen (počin veřejného investora), jejichž zadavatelem byla Správa KRNAP.

útulna jengaV rámci spolupráce s Fakultou architektury pražské ČVUT bylo nejprve vytvořeno šest lávek přes krkonošské potoky a následně vzniklo sedm originálních útulen. Studenti měli za úkol vytvořit přístřešek, kde si mohou turisté odpočinout, nebo se schovat před nepříznivým počasím. Jediným omezením byla maximální velikost 16 metrů čtverečních zastavěné plochy. Inspirací byla studentům místa, na kterých budou útulny stát, výhledy na hřebeny Krkonoš nebo běžné turistické vybavení, jako je stan. Konstrukce fungují na principu stavebnice, aby mohly být v Krkonoších používány opakovaně. U turistů se těší velké oblibě a uložit se v nich ke spaní v letní sezóně je pro velký zájem téměř nemožné. Útulny se nacházejí např. u Bílého Labe, pod Dvoračkami, na soutoku řeky Mumlavy s Lubošskou bystřinou nebo na Klínové cestě.
 
Smyslem regionální architektonické soutěžní přehlídky je podnítit zájem samospráv a veřejnosti o kvalitní a udržitelnou architekturu, veřejný prostor a zásahy v krajině. Cílem je zahájení diskuse o kvalitní architektuře, jejím vzniku a míře identifikace kulturních hodnot v konkrétním území, které obýváme a které vytváříme. Krkonošskou cenu pořádají spolek České centrum pro architekturu a MAS Krkonoše.

Žacléř s klasicistní radnicí a barokními domy

Žacléř s klasicistní radnicí a barokními domy

Dominantou Rýchorského náměstí je radnice v klasicistním stylu z doby kolem roku 1800, domy na náměstí jsou většinou empírové s podloubím v přízemí. Cennou stavební památku představují původní roubené dřevěnky ze 17. století.

Zvonička na Valšovkách u Velké Úpy

Zvonička na Valšovkách u Velké Úpy

Dřevěná roubená stavba se nachází uprostřed osady Vlašské boudy nedaleko Velké Úpy, a má základy ze suchého kamenného zdiva, doplněné o betonové pilíře. Stavba se nachází v místech nejstaršího osídlení Krkonoš.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Nouzové útulny v Krkonoších

Nouzové útulny v Krkonoších

Nouzové přístřešky slouží v horách při nepřízni počasí zbloudilým turistům, kteří se nestihli schovat před bouřkou, vánicí, větrem nebo deštěm, jako úkryt na pár hodin nebo i přes noc. V Krkonoších jich najdete šest, většinou v blízkosti křižovatek turistických cest.

Další aktuality

Česko mezi řádky: Divá Bára, Vestec a Božena Němcová

Výlety s Boženou Němcovou (1820–1862), nejslavnější spisovatelkou národního obrození, většinou míří do Babiččina údolí, dějiště jejího nejznámějšího díla Babička. K nejoblíbenějším a nejčtenějším dílům patří také povídka Divá Bára. Ta se ale odehrává jinde: pojďte odhalit její tajemství s Kudy z nudy!
Královéhradecký kraj | Kultura

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Orlických hor a do Kladska

Pojďte s Kudy z nudy objevovat krásy Orlických hor! V dosud neobjeveném přírodním ráji se bude líbit všem: milovníkům rozhleden, dalekých výhledů i nejrůznějších historických i technických památek. A protože se budeme pohybovat v horách a údolích, kudy prochází česko-polská hranice, podíváme se i k sousedům.
Královéhradecký kraj | Letní sporty

Do Babiččina údolí se vypravte na Ratibořické ovčácké slavnosti

V sobotu 27. dubna 2024 se v Babiččině údolí budou konat Ratibořické ovčácké slavnosti, které připomenou letošní Den Země. Můžete se těšit na ukázku pastvy ovcí a práce pasteveckého psa, ochutnávku ovčích a kozích sýrů, folklórní vystoupení a tradiční řemeslníky. Součástí slavností je prodejní jarmark a dílničky pro děti. Akce se koná za každého počasí.
Královéhradecký kraj | Životní styl

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Krkonoších

Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, jsou ostrovem tundry uprostřed Evropy. Oproti evropským velikánům je naše skromné pohoří unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Díky své výjimečnosti a krajinnou hodnotu bylo toto horské území o rozloze 385 km² vyhlášeno v roce 1963 národním parkem.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ochutnejte tradiční krkonošské pokrmy

Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny. Jestliže se chystáte do našich nejvyšších hor na výlet nebo dovolenou, určitě nějaký ten tradiční pokrm vyzkoušejte. Budete překvapeni, jak nápaditě uměli naši předci zpracovat to málo, co v Krkonoších vyrostlo na poli nebo v lese. Kam se za krajovými specialitami vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
Královéhradecký kraj | Příroda

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, unikátní kostely v okolí Broumova, postavené podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, třeba dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, Museum bednářství Jaroslava Tománka a krásu nerostů z celého světa v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Vydejte se na výlet zpět do dob císaře Josefa II. při prohlídce podzemních chodeb pevnosti Josefov, navštivte rozhlednu na Feistově kopci anebo Rychnov nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
Královéhradecký kraj | Kultura

Výlety za duchovním odkazem – poutní cesty a trasy v Čechách a na Moravě

Stejně rozmanité jako Česko, země plná klášterů, kostelů, kapliček a dalších církevních památek, jsou i poutní cesty. Nejsou jen duchovním odkazem na život našich předků, ale připomínají i křesťanskou historii naší země. Při cestování s Kudy z nudy po poutních stezkách můžete poznávat jak významná poutní místa, tak malebná města, další historické památky i kouzelná místa naší přírody. Putování po místech ticha a důstojnosti vám pomůže najít klid, vnitřní mír i prostor, kam uniknout od všedních dnů, naplněných stresem a hektickým životním stylem.
Královéhradecký kraj | Památky