ÚvodAktualityKrkonoše snižují riziko lavinového nebezpečí. Nyní platí druhý stupeň
Příroda

Krkonoše snižují riziko lavinového nebezpečí. Nyní platí druhý stupeň

  • 24. ledna 2019
V Krkonoších platí od 23. ledna 2019 druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. Na hřebenech hor je nyní okolo dvou metrů sněhu. Sněhová pokrývka se postupně stabilizuje a na většině strmých svahů vykazuje střední stabilitu. Po silném sněžení v první polovině ledna platil mezi 15. až 18. lednem dokonce až čtvrtý lavinový stupeň, který bývá v Krkonoších vyhlašován výjimečně.
KrkonošeNa hřebenech Krkonoš je nyní okolo 200 cm sněhu. Za poslední sněžení napadlo okolo 175 cm nového sněhu. Ten padal za působení silného nárazového JZ až S větru ( v nárazech až 30 m/s), který přemístil nový a volný sníh na závětrné strany, kde se vytvořily sněhové polštáře a tvrdé desky. Mohou se uvolnit laviny z nového sněhu a laviny deskové.

Sněhová pokrývka se postupně stabilizuje a vykazuje na většině strmých svazích střední stabilitu. Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení (výjimečně i při malém dodatečném zatížení) a to zejména na strmých svazích. Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá. Dají se očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu. Zvýšená opatrnost na svazích nad 35º! Nyní platí 2. stupeň z pětidílné mezinárodní stupnice. Tendence lavinového nebezpečí je setrvávající!

LavinaI přes malou rozlohu i nadmořskou výšku je v Krkononoších pozoruhodně intenzivní lavinová činnost. Za posledních 36 let bylo jen v českých Krkonoších zaznamenáno více než 700 lavin. Padající laviny dosahují rychlosti až 75 m/s, tj. až 270 km/hod. Asi 50 nejnebezpečnějších míst Horská služba viditelně označuje žlutočernými výstražnými tabulemi. Platí to zejména o obou svazích Kozích hřbetů, o závěrech Kotelních a Labských jam, Sněžných jamách, dolině Lomničky a Bílém Jaru (na polské straně hor), kde se 20. března 1968 odehrálo největší lavinové neštěstí v dějinách Krkonoš vůbec, o život tehdy přišlo 19 obětí.
 

Kde hrozí aktuálně lavinové nebezpečí

Bouda Bílé LabeNebezpečí hrozí v lavinových lokalitách, kterými jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Tendence lavinového nebezpečí je setrvalá, stopy pro běžky nejsou na vrcholech hor upraveny.

Naopak bez potíží můžete vyrazit do upravené bílé stopy na Benecku, kde je upravena trasa Běžecký areál Benecko, trasa Benecko – Rovinka a cesta K10, stopu najdete také v okolí Strážného: Strážné – Vápenice a Strážné – Jezerní domky – RennerovkyChalupa na rozcestí. Upravena je také trasa Sagasserovy boudy – Janovy boudy – Spálený Mlýn nebo Rokytnice nad Jizerou – Studenov – Ručičky – Dvoračky – Vlčí cesta a Exkurzní cesta
 
Starší stopy se pak nachází v okolí Harrachova, podél Mumlavy a na Voseckou boudu dále v okolí Malé Úpy na Pomezní boudy a restauraci Moravanka (Pohádková cesta), upraveny byly také trasy okolo Příchovic – Hromovka – Paseky nad Jizerou.
Vosecká bouda – nejzápadnější horská bouda na hraničním hřebenu Krkonoš Gurmánská turistika

Vosecká bouda – nejzápadnější horská bouda na hraničním hřebenu Krkonoš

Vosecká bouda leží v západní části Krkonoš v první zóně Krkonošského národního parku ve výšce 1260 m n.m. Turistům nabízí své služby již od roku 1896 a je dostupná jak pěšky, tak i na kole. Bouda není napojena na elektrickou síť, veškerou potřebnou energii si vytváří sama.

Sněžné jámy v Krkonoších Příroda

Sněžné jámy v Krkonoších

Sněžné jámy jsou mohutné ledovcové kary na severním a východním svahu Vysoké pláně na polské straně Krkonoš. Je od nich krásný výhled do Čech na Krkonoše.

Labský důl – divoké ledovcové údolí Příroda

Labský důl – divoké ledovcové údolí

Divoká a skalnatá rokle patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším místům v Krkonoších. Tohle místo kdysi vyhloubil rozsáhlý ledovec a vtiskl mu charakteristický tvar podkovy.

Zapomenuté kouty Krkonoš na běžkách – z Hříběcích Bud pod Liščí hřeben Zimní sporty

Zapomenuté kouty Krkonoš na běžkách – z Hříběcích Bud pod Liščí hřeben

Když je zima pořádná a napadne hustá sněhová pokrývka, můžete vyrazit na běžky i do méně známých částí Krkonoš, které zůstávají stranou hlavních tras. Takový je kout mezi obcí Strážné a Pecí pod Sněžkou, kde pocítíte samoty uprostřed hor. Pocitu, který si v Krkonoších moc často neužijete!

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Benecku Zimní sporty

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Benecku

Perfektní úprava, velké množství tras, rozhledy do kraje a vysoká nadmořská výška, to je kombinace, díky níž Benecko nabízí jedny z nejlepších podmínek pro běžecké lyžování v České republice. V okolí Benecka je pro běžkaře připraven o několik turistických i závodních tratí.

Chalupa Na Rozcestí u Liščího hřebenu v Krkonoších Gurmánská turistika

Chalupa Na Rozcestí u Liščího hřebenu v Krkonoších

Chalupa Na Rozcestí je jednou z legendárních krkonošských bud. Nachází se skutečně na rozcestí cest na hlavním hřebenu Krkonoš. Od boudy se dá dojít na Sněžku, do Pece, Špindlu nebo na Strážné (Vrchlabí).

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Krkonoše na běžkách – z Harrachova na Labskou louku a kolem Mumlavy Zimní sporty

Krkonoše na běžkách – z Harrachova na Labskou louku a kolem Mumlavy

Oblíbenou běžkažskou trasu v okolí Harrachova zvládnou i rekreační jezdci. Cesta vede nejkrásnějšími partiemi západních Krkonoš s překrásnými výhledy. Stoupání na trase je ve finále vynahrazeno překrásným sjezdem okolo řeky Mumlavy.

Údolí Bílého Labe v Krkonoších Příroda

Údolí Bílého Labe v Krkonoších

Turistická cesta Údolím Bílého Labe byla zprovozněna již v roce 1891. Ze Špindlerova Mlýna se jedná o příjemnou a nenáročnou trasu, která je vhodná i pro rodiny s dětmi a vozíčkáře, kteří zde ocení hladký asfaltový povrch. Okolí je navíc plné přírodních krás a cestou vás čeká řada pěkných výhledů.

Bouda Bílé Labe v Krkonoších Ubytování

Bouda Bílé Labe v Krkonoších

Horská chata Bouda u Bílého Labe se nachází v Krkonoších asi 5 km od centra Špindlerova Mlýna v nadmořské výšce 1000 metrů na levém břehu Bílého Labe. Je situována v dole Bílého Labe na křižovatce čtyř turistických cest od Špindlerova mlýna, od Špindlerovy boudy a od Luční boudy.

Vyhlídka Krakonoš – nejvyšší bod Kozích hřbetů Příroda

Vyhlídka Krakonoš – nejvyšší bod Kozích hřbetů

Vyhlídka na východním okraji Kozích hřbetů v Krkonoších se nachází v nadmořské výšce 1421 metrů.

Obří důl v Krkonoších Příroda

Obří důl v Krkonoších

Mohutné horské údolí mezi Pecí pod Sněžkou a úpatím Sněžky je jedno z nejkrásnějších krkonošských údolí s cennou flórou. Již v 16. století lákal Obří důl bylinkáře, kteří tu (zejména o svatojánské noci) sbírali "zázračné" bylinky.

Modrý Důl v Krkonoších – horská osada pod Studniční horou Příroda

Modrý Důl v Krkonoších – horská osada pod Studniční horou

Horská osada Modrý důl, jedno z nejvýše položených osídlených míst v Čechách, leží na svazích stejnojmenného ledovcového údolí v centrální části Krkonoš. Severní strana údolí je vymezena strmými, částečně lavinovými svahy Studniční hory, třetího nejvyššího vrcholu Čech.

Hora Kotel – jedna z nejmalebnějších hor Krkonoš Příroda

Hora Kotel – jedna z nejmalebnějších hor Krkonoš

Hora Kotel se dříve jmenovala Kokrháč. Je vysoká 1435 metrů a je považována za jednu z nejkrásnějších hor v celých Krkonoších. Jihovýchodní srázy Kotle spadají do ledovcového dvoukaru Kotelních jam.

Další aktuality

České značky: Stavebnice Merkur z Police nad Metují

Pro řadu z nás není Merkur jen kemp na Novomlýnských nádržích pod Pálavou nebo jedna z planet sluneční soustavy, ale také název populární kovové stavebnice. Doma je v Polici nad Metují, kde má oblíbená hračka dokonce své vlastní muzeum. V roce 2020 značka oslavila rovných sto let od svého vzniku.
Kultura, Královéhradecký kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Královéhradeckém kraji

Plánujete dovolenou u řeky Orlice, ve stínu skalních měst či v podhůří hor? Pak vám jistě přijdou vhod tipy portálu Kudy z nudy na skvělou dovolenou v pěkných kempech Královéhradeckého kraje. Zavedou vás k přehradě Rozkoš, k Adršpašským skalám, do Krkonoš či pod hrad Potštejn. Stačí si vybrat.
Ubytování, Královéhradecký kraj

Trutnov Trails jsou otevřeny pro všechny jezdce na horských kolech

Terénní stezky pro MTB v okolí Trutnova lákají bikery. Všechny traily jsou sjízdné, těšit se můžete na projetou a upravenou stopu. Na základně funguje oblíbená restaurace, půjčovna a na na oficiálním parkovišti na terasách máte možnost i přespat, v autě nebo ve stanu.
Letní sporty, Královéhradecký kraj

Česko mezi řádky: Bylo nás pět, Rychnov nad Kněžnou a Karel Poláček

Téměř každý spisovatel hledá inspiraci pro svá díla v dětství. Udělal to i Karel Poláček (1892–1945), když děj knížky Bylo nás pět zasadil do svého rodného Rychnova nad Kněžnou. Dnes tu Poláčka i jeho hrdiny připomíná památník, názvy ulic i náměstí, lavička, několik soch i vycházkový okruh.
Kultura, Královéhradecký kraj

Na Starých Hradech u Jičína vítají jaro čokoládou

Jaro je tady a letos ho na Hradě a zámku Staré Hrady vítají ve znamení čokolády a pohádek! Těšit se můžete na čokoládový jarmark se spoustou čokoládových pochoutek. Na své si přijdou i dospěláci, kteří čokoládu zrovna nemusí – pro ně je z hradních sklepů připravena bohatá nabídka těch nejlepších vín a vyhlášená originální Starohradská medovina. Čokoládové jaro bude na Starých Hradech až do neděle 16. června.
Zážitky, Královéhradecký kraj

Ve Dvoře Králové se otevírá safari

Safari Park ve Dvoře Králové otevírá od soboty 4. května 2024 venkovní výběhy, včetně těch ve stylu safari, kde se návštěvníci pohybují vlastním autem. Vstupenku do Safari Parku je možné zakoupit předem on-line, nebo na pokladně. Parkování je pro návštěvníky Safari Parku zdarma.
Příroda, Královéhradecký kraj

Už ho nesou: Trutnovské dračí slavnosti se blíží!

Devatenáctý ročník originálních slavností, jejichž organizátoři se snaží oživit pověst o zabití draka a založení města Trutnova, vypukne už v pátek 3. května 2024 na Krakonošově náměstí. Městské dračí slavnosti s neobvyklým názvem „Už ho nesou!“ se konají vždy začátkem máje a nabízejí všem generacím zcela nevšední zážitky spojené s poznáním krásné trutnovské mytologie. Letošní motto zní Tisíc let brněnského draka.
Zážitky, Královéhradecký kraj

Česko mezi řádky: Divá Bára, Vestec a Božena Němcová

Výlety s Boženou Němcovou (1820–1862), nejslavnější spisovatelkou národního obrození, většinou míří do Babiččina údolí, dějiště jejího nejznámějšího díla Babička. K nejoblíbenějším a nejčtenějším dílům patří také povídka Divá Bára. Ta se ale odehrává jinde: pojďte odhalit její tajemství s Kudy z nudy!
Kultura, Královéhradecký kraj