ÚvodAktualityKarel IV. a jeho doba: Zimní akce k výročí Karla IV. začínají!
Zážitky

Karel IV. a jeho doba: Zimní akce k výročí Karla IV. začínají!

  • 14. ledna 2016
Výročí 700 let od narození krále a císaře Karla IV. (1316–1378) si sice připomeneme až v květnu, někde se ale začíná slavit už nyní. Portál Kudy z nudy vás zve do Prahy, Litoměřic i Špindlerova Mlýna, kde se s Otcem vlasti seznámíte důvěrněji.
Slavnostním zahájením oslav 700. výročí narození bude Večer pro Karla IV. s přednáškou a koncertem středověké hudby.

Místo konání je symbolické – je jím Muzeum Karlova mostu. Leží totiž v těsné blízkosti Karlova mostu, nejstaršího mostu v Praze, který nese jméno svého zakladatele.
 

Procházka s císařem

Večer pro Karla IV. se koná v pondělí 18. ledna v 18.18 hodin, v ceně vstupenky je prohlídka výstavy Jak se rodí betlémy. Ta potrvá až do středy 3. února.

Proč tak zvláštní hodina zahájení? Možná proto, že číselná symbolika provázela i samotné založení mostu. Došlo k němu 9. července 1357 v 5 hodin a 31 minut, kdy se čas poskládal do jedinečné vzestupné a sestupné řady lichých čísel 1-3-5-7-9-7-5-3-1. Karlův most si zkrátka na pečlivě vypočítané šťastné chvíle potrpí.

Na Křížovnickém náměstí před muzeem objevíte jednu z Karlových soch a důkladně byste si měli prohlédnout i Staroměstskou mosteckou věž, vstupní bránu na Karlův most ze Starého Města. Zřejmě nejkrásnější brána gotické Evropy byla dokončena před rokem 1380 a její bohatá sochařská výzdoba je symbolickou oslavou vlády rodu Lucemburků; najdete tu jak sochy stavitelů věže, králů Karla IV. a jeho syna Václava IV., tak sochy svatých Vojtěcha a Zikmunda, patronů Českého království, či Víta, patrona pražské katedrály a mostu.
 

Hudba, sochy a led

Gotickou hudbu z doby Karla IV. nabídne rovněž koncert loutnisty Jindřicha Macka a akordeonistky Jitky Bartošové na litoměřickém hradě. Začíná ve středu 20. ledna v 18 hodin a vstupenky za 80 korun je možné rezervovat na recepci hradu osobně, telefonicky i e-mailem.

Karla IV. objevíte i tam, kde byste ho rozhodně nečekali – ve Špindlerově Mlýně u horní stanice nové šestisedačkové lanovky na Pláně. Panovník tu důstojně sedí před svatovítskou katedrálou, v pozadí se tyčí hrad Karlštejn a sochy z Karlova mostu, celek doplňují sochy čtyř královských manželek. Chcete-li je vidět, pospěšte si – jde totiž o ledové plastiky, které s koncem zimy zmizí. Nyní je chrání obří kruhový stan, v němž klimatizace udržuje stálou optimální teplotu. Špindlerovské ledárium je otevřené každý den od 9 do 15.30 hodin zdarma, a to během celé zimní sezony. Pokud sochy vydrží nápor diváků i stoupající venkovní teploty, zavírat se bude až na konci března.

Oslavence připomene také půlroční cyklus přednášek a komentovaných procházek Praha Karla IV.: hlava, srdce, duše Evropy. Nabídne například odpovědi na otázky, jaká byla Karlova doba a co z ní přežilo do současnosti.
Staroměstská mostecká věž v Praze Památky

Staroměstská mostecká věž v Praze

Staroměstská mostecká věž tvoří bránu do Starého Města pražského. Při korunovační cestě do chrámu sv. Víta na Pražském hradě jí procházeli čeští králové.

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury Památky

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze Památky

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum je národní kulturní památkou, symbolem Univerzity Karlovy. Od 14. století se zde nacházelo sídlo nejstaršího domu pražské univerzity – Karlovy neboli Veliké koleje (Collegium Caroli), kterou založil Karel IV. pro dvanáct mistrů pražského vysokého učení.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami Památky

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů.

Další aktuality

Kolik základních kamenů má Národní divadlo a odkud do Prahy přicestovaly?

Poslední dobou se hodně píše o složitých testech k přijímacím zkouškám a maturitám. Jak byste asi dopadli, kdybyste takovou zkoušku skládali a měli odpovědět na jedinou otázku: odkud se do Prahy sjely základní kameny, které dnes můžete vidět v základech Národního divadla?
Kultura, Praha

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří v Depu Kačerov, Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby, Plavba na Slapy 2024, Letecké muzeum Kbely – zahájení sezony 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Gustav Meyrink (1868–1932) patřil ke generaci německy píšících spisovatelů, jejichž dílo zásadně ovlivnila Praha. Ve svých dílech se k magickému městu opakovaně vracel a rozšířili tak jeho slávu i za hranice. V Praze se odehrává i Golem, jeho nejznámější román, napsaný roku 1915.
Kultura, Praha

Letecké muzeum Kbely zahájí další sezonu – přijďte se podívat na nové stroje

V sobotu 4. května v 10:00 se pro veřejnost opět otevřou brány Leteckého muzea Kbely. Letos to bude již šestapadesátá muzejní sezóna. V rámci otevření se mohou návštěvníci seznámit také s novými přírůstky ve sbírkách muzea. Jedná se o početnou řadu novinek, mezi nimiž najdeme především exponáty velkých strojů. Vstup do muzea je zdarma.
Zážitky, Praha

Kam za májovou zábavou? Tipy na akce, které si nesmíte nechat ujít v květnu 2024

Blíží se léto, ale už květen 2024 nabízí řadu zajímavých akcí – od tradičních a každoročně opakovaných až po novinky, které zažijete jen jednou a proto je třeba si pečlivě vybrat. Máme pro vás tipy z celého Česka na zajímavé akce, festivaly, výstavy, slavnosti, gastronomické akce a workshopy, které letos nesmíte zmeškat.
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: francouzský malíř a „celník“ Henri Rousseau a jeho stopy v Česku

Jeden z nejcennějších obrazů ve sbírkách Národní galerie v Praze namaloval francouzský malíř Henri Rousseau (1844–1910), přezdívaný Samouk, Nedělní malíř nebo Celník. Naivistický a ve všech směrech originální umělec přitom celník nikdy nebyl, a dokonce se tak nejmenuje ani jeho nejslavnější obraz. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!
Kultura, Praha