Úvod > Aktuality > K Prácheňské perle zavedou návštěvníky Strakonicka Blanička s Otíkem
Životní styl

K Prácheňské perle zavedou návštěvníky Strakonicka Blanička s Otíkem

  • Vydáno7. srpna 2020
Putování za Prácheňskou perlou. To je nové překvapení pro návštěvníky Strakonicka, Vodňanska, Protivínska a Volyňska. Zcela nový produkt z dílny místní destinační společnosti, který je hravým průvodcem na trase z Protivína do Volyně, ocení především rodiny s dětmi. Společníky na cestách Prácheňskem jim budou rusalka Blanička a vodník Otík.
řeka otavaVoda, životodárná tekutina i základní atribut letní dovolenkové turistiky, se prolíná i projektem Putování za Prácheňskou perlou. Perla je navíc připomínkou čistého životního prostředí. Otava je totiž jedním z mála toků v Česku, kde dosud žije vzácná a přísně chráněná perlorodka říční. A pak je tu příběh: V řekách Blanici a Otavě a také v mnoha rybnících na území Prácheňska pobývají pohádkové perlorodky. Tajemné vodní bytosti jsou na ně hrdé a pečlivě je ochraňují a střeží. Na starost je dostává vždy ta nejpečlivější z rusalek. Protože místní mají rádi svůj půvabný kraj a těší je, když jej přicházejí anebo přijíždějí poznávat návštěvníci odjinud, dostaly rusalky za úkol roznášet perly pohádkové perlorodky tam, kde si je zájemci budou moci opatřit, a ještě k tomu poznají zajímavé turistické cíle.

expozicePrůvodci na cestě po Prácheňsku a pohádkovými příběhy o zajímavých místech regionu jsou rusalka Blanička od řeky Blanice a otavský vodník Otík. Stačí navštívit alespoň čtyři z mnoha zážitkových cílů na území Prácheňska a sbírat na putovní kartičku razítka. Při návštěvě čtvrtého cíle získají návštěvníci kromě razítka i poklad v podobě jedinečné Prácheňské perly a sady květin, kterými si mohou svou kartu s rusalkou či vodníkem dozdobit a vytvořit si tak originální suvenýr z cest.

Turistická oblast Prácheňsko se rozprostírá v severní části Jihočeského kraje, u hranice s krajem Plzeňským, a zahrnuje mikroregiony Strakonicko, Vodňansko, Protivínsko a Volyňsko. Celá turistická oblast se takřka prolíná s původním historickým územím Prácheňska, jednoho z historických krajů Království českého. Pojmenováno bylo podle někdejšího hradu PrácheňHoražďovic. Dnes lze místo hradu prozkoumávat už jen jeho pozůstatky.
Vodní mlýn Hoslovice

Vodní mlýn Hoslovice

Ve zvlněné krajině šumavského Podlesí, přibližně 17 kilometrů od Strakonic se v obci Hoslovice nachází unikátní areál vodního mlýna na horní vodu, jehož návštěva vás přenese do života dob dávno minulých.

Krokodýlí zoo Protivín

Krokodýlí zoo Protivín

Navštivte největší evropskou kolekci krokodýlů, aligátorů, kajmanů a gaviálů. Soukromý zemědělec a zároveň i chovatel ing. Miroslav Procházka vybudoval v centru Protivína na Písecku první krokodýlí zoo v České republice. Uvidíte 23 druhů krokodýlů z 25 popsaných na Zemi na ploše 2000 m².

Hrad Helfenburk – pohádkový hrad u Bavorova v jižních Čechách

Hrad Helfenburk – pohádkový hrad u Bavorova v jižních Čechách

Na hoře Malošíně vzdálené asi necelých pět kilometrů od městečka Bavorova, se vypínají rozsáhlé zbytky gotického hradu.

Městské muzeum Volyně v bývalé tvrzi

Městské muzeum Volyně v bývalé tvrzi

Muzeum sídlí v gotické tvrzi z 1. poloviny 14. století. sloužila jako sídlo královských purkrabí. V průběhu staletí ji poškodilo husitské a uherské vojsko. Po roce 1629 již sloužila jako sýpka.

Hradní safari ve Strakonicích

Hradní safari ve Strakonicích

V bývalém příkopu strakonického hradu se nachází hradní safari. Jeho obyvateli jsou poníci, oslík, kozičky, ovečky a další zvířátka.

Městské muzeum a galerie Vodňany

Městské muzeum a galerie Vodňany

Na samém počátku vzniku vodňanské galerie byl velkorysý dar Dr. Blahomíra Žahoura rodnému městu. Rozhodl se, že všechen svůj majetek daruje k vytvoření městské galerie.

Expozice chovu perlorodek v Horažďovicích

Expozice chovu perlorodek v Horažďovicích

Horažďovice prosluly ve středověku chovem otavských perlorodek. První zmínky pocházejí z roku 1594, kdy pánové Jan a Karel Rummerskirchové nechali dovézt z Holandska násadu přibližně 10 tisíc kusů perlorodek a založili v Horažďovicích jejich umělý chov, který se tu udržel až do poloviny 20. století.

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum sídlí v prostorách strakonického hradu a nabízí návštěvníkům unikátní expozice dud a dudáctví, historie textilní výroby, loutek, motocyklů a zbraní značky ČZ a jedinečnou expozici věnovanou řádu maltézských rytířů. Součástí prohlídky je také kapitulní síň s ambitem a vyhlídková věž Rumpál.

Pohádková kovárna v Selibově

Pohádková kovárna v Selibově

Chcete-li vstoupit do pohádky, navštivte zážitkový areál pro rodiny s dětmi v malebné vesničce Selibov, která se nachází na půli cesty mezi Pískem a Protivínem.

Machův včelín Krušlov – malovaný včelín s řezbářskou výzdobou interiérů

Machův včelín Krušlov – malovaný včelín s řezbářskou výzdobou interiérů

Včelín obsahuje 65 výtvarně zpracovaných úlů, některé vyřezávané ztvárňující lidovou architekturu, jiné malované. Vytvořil je včelař a řezbář Josef Mach, který celý svůj život zasvětil živým včelám a svou lásku k nim promítl i do řezbářského řemesla a z různých druhů dřev vytvořil včelí království.

Rybářské muzeum ve Vodňanech

Rybářské muzeum ve Vodňanech

Muzeum Střední rybářské školy ve Vodňanech má dvě části – akvária se živými rybami a vlastní historickou část, která dokumentuje vývoj jednotlivých oblastí rybářství. Návštěvníci také uvidí vodní organizmy pod mikroskopy či programy na interaktivní tabuli.

Další aktuality

Nouzová nocoviště nabízejí pomoc turistům, kteří prochází Šumavu

Nouzová nocoviště v Česku fungují na Šumavě nejdéle. Nacházejí se především podél páteřní červené turistické značky, v blízkosti státní hranice, která prochází Šumavou od Železné Rudy do Nové Pece. Všechna slouží pouze jako nocoviště, tedy pro přespání. Kempování je zde zakázáno, stejně jako rozdělávání ohňů, kromě Poledníku, kde je k dispozici venkovní krb.
Jihočeský kraj | Ubytování

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Jihočeský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Jihočeský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máte rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častými hosty? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřenou lokalitu mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2024

V sobotu 13. dubna 2024 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
Jihočeský kraj | Letní sporty