ÚvodAktualityJihočeské památky lákají k návštěvě i v zimě
Památky

Jihočeské památky lákají k návštěvě i v zimě

  • 20. listopadu 2021
Na jihu Čech lákají památky k návštěvě nejen na zajímavé adventní akce, ale především na zimní prohlídkové trasy. Otevřeno zůstane po celou zimu například na zámku Hluboká, v Hradním muzeu v Českém Krumlově nebo na Vítkově hrádku.

Prohlídky zámku Hluboká

HlubokáJiž čtrnáctým rokem nabízí zámek Hluboká zimní prohlídku. Ta milovníkům historických interiérů představí soukromá apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství v přízemí zámku. Ve větší části přízemí, které nabízí ke zhlédnutí zimní zámecký okruh, byla soukromá apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství. Nejprve projdete do Hamiltonova salonu. Již na chodbě, kromě trofejí a grafických listů z 18. století s tématem lovu, si můžete povšimnout zarámovaných fotografií členů knížecího rodu Schwarzenbergů. Motiv lovu vás provede i v dalších prostorách, kuřáckého salonu a malé jídelně Terezie. Dále následuje honosná lovecká jídelna, přípravna, malá jídelna Dr. Adolfa, jeho pracovna, obývací pokoj a ložnice.

Vstupenka na Zimní prohlídkovou trasu stojí 180 korun, trasa je otevřena od 2.11. do 19.12.2021od 2.1. do 31.3.2022, vždy od úterý do neděle mezi 9. a 16. hodinou. Během vánočních svátků je na zámku zavřeno.
 

Do Hradního muzea v Českém Krumlově

KrumlovDesátou zimní sezónu zahajuje Hradní muzeum v Českém Krumlově, které se nachází v prostorách nejstarší dochované části krumlovské rezidence, v tzv. Hrádku s věží na II. zámeckém nádvoří. Expozice Hradního muzea má, na rozdíl od standardních muzeí, charakter historické muzejní instalace 19. století. Interiéry jsou vybaveny historickými svítidly, zrestaurovanými kachlovými kamny a replikami starých muzejních vitrín. Součástí expozice je byt a kancelář ředitele schwarzenberského panství z 19. století, zbrojnice, mincovna, klenotnice s ojedinělými církevními památkami, kinematograf promítající schwarzenberské filmy či rozměrný model hradu zachycující jeho podobu v polovině 16. století. Příjemnou atmosféru dokresluje kavárna.

Otevřeno je celoročně od úterý do neděle od 9 do 16 hodin. Během vánočních svátků však bude zavřeno. Vstupné stojí 150 korun.
 

Zámek Třeboň a Schwarzenberská hrobka

zámek třeboňZimní prohlídky nabízí také do 19. prosince 2021 zámek Třeboň. Během zimního období je návštěvníkům přístupná trasa B (Soukromá schwarzenberská apartmá), a to od čtvrtka do neděle 10:00 až 15:00 hodin. Ve dnech 28. až 31. 12. pak od úterý do neděle 10:00 až 15:00 hodin.

Salon knížete je zařízený v duchu dobové módy 2. poloviny 19. století s dřevěným intarzovaným obložením stěn. Pracovna patřila knížeti Adolfu Josefovi, jehož portrét visí nad psacím  stolem. Ložnici knížete vévodí postel z druhé poloviny 19. století. 

zámek třeboňPoslední VánoceTřeboni prožili v roce 1922. Salon kněžny je reprezentačním prostorem určeným pro společenská posezení s rodinou a přáteli. Jídelně dominuje velký stůl s jídelním servisem z uherské porcelánky Herend a bohatý lustr z barevného skla benátského typu. V roce 1933 zakoupil Dr. Adolf s manželkou Hildou farmu a safari M´pala nedaleko Nairobi v Keni, kde každoročně trávili několik týdnů. Z Afriky si dovezli zbraně, nástroje a polštářky afrických kmenů WA-arushů a Masaiů. Všechny předměty spatříte v pokoji prince Adolfa.

Schwarzenberská hrobka je přístupná v listopadu a prosinci (do 17. 12.) od čtvrtka do soboty, vždy mezi  10. a 15. hodinou. V hrobce je umístěno 26 dvouplášťových rakví s nabalzamovanými těly. Jejich srdce až na srdce syna kněžny Eleonory se nacházejí ve zvláštních schránkách v Českém Krumlově.
 

Na zámek Vimperk do muzea

zámek vimperkStátní zámek Vimperk je památkovým objektem, který prošel rozsáhlou obnovou. Od sezóny 2021 byl turistům nově zpřístupněn jak okruh Dolní zámek, tak i okruh Horním zámkem, kde byla instalována nová prohlídková trasa, a expozice Muzea Vimperska. A přávě do muzea se můžete vypravit i v zimě. V listopadu tu sice mají zavřeno, ale otevře se opět  od 1. do 19. prosince, kdy sem zájemci mohou přijít od pátku do neděle od 10:00 do 16:00 hodin.

Vydejte se po Zlaté stezce, objevte sklárny nebo místa, která ve 20. století z mapy zmizela. Poznejte Vimpersko jako centrum knihtisku, oblíbenou lokalitu pro šlechtické lovecké zábavy či místo pro turistiku a sport. Prohlédněte si Vimperk a Šumavu z pohledu umělců. Vstupné do muzea stojí 100 Kč, snížené 80 korun.
 

Výstup na nejvýše položený hrad v Čechách

vítkůvV nejjižnější části jižních Čech leží romantická zřícenina nejvýše položeného hradu v Čechách, strážního hradu Vítkova Hrádku (1035 m n. m.). Za dobrého počasí lze z vrcholu zhlédnout panorama rakouských Alp s masivy Velkého Prielu, Dachsteinu a Watzmanu i velkolepý výhled do vltavského údolí a českého vnitrozemí.

Vítkův Hrádek je otevřen celoročně, od listopadu do konce dubna vždy o víkendech od 10:00 do 16:00 hodin. Vstupné je za 70 Kč.
Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově Památky

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Muzeum Vimperska Kultura

Muzeum Vimperska

Sbírky Muzea Vimperska jsou součástí Státního zámku Vimperk. V rámci obnovy v letech 2018–2021 vznikly úplně nové expozice, které se zaměřují na témata spojená s Vimperskem (knihtisk, sklářství, atd.).

Státní zámek Vimperk Památky

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk je památkovým objektem, který prochází rozsáhlou obnovou. V roce 2021 byla ukončena její první etapa a zámek nyní nabízí tři prohlídkové trasy (v opravených i neopravených prostorách) a nové expozice Muzea Vimperska.

Romantická zřícenina Vítkův Hrádek Památky

Romantická zřícenina Vítkův Hrádek

V nejjižnější části jižních Čech leží romantická zřícenina nejvýše položeného hradu v Čechách, strážního hradu Vítkova Hrádku (1035 m n. m.).

Další aktuality

Na výlet lodí po hladinách Orlické a Slapské přehrady

Chcete zažít nevšední výlet? Doplňte ho plavbou lodí. Od května se můžete o víkendech vydat na oblíbené plavby po Orlické přehradě či od Prahy k Slapské přehradě. O letních prázdninách pak plují lodě četněji. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké jsou možnosti výletních plaveb.
Zážitky, Jihočeský kraj

Jak poznat Tábor za jeden den

Vede vaše cesta do jižních Čech přes Tábor? Na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během jediného dne. Tábor společně s námi poznáte jako krásné historické město, vonící čokoládou i marcipánem, se spoustou zajímavých míst.
Zážitky, Jihočeský kraj

Český Krumlov láká na kouzelné slavnosti

Pohádkově krásné prostředí středověkého města a magie prvomájové noci – dějiště oslav měsíce lásky je připraveno. Od úterý 30. dubna do středy 1. května 2024 nabídne Český Krumlov tradiční oslavy příchodu jara – promění se v Kouzelný Krumlov. Nebude chybět čarodějnický rej, stavění májky, hudební produkce či lampionový průvod. První máj poté nabídne volně přístupné výstavy a expozice v rámci Dne otevřených muzeí a galerií nebo prohlídky města s průvodcem či komentované prohlídky bylinkové zahrady.
Zážitky, Jihočeský kraj

Nouzová nocoviště nabízejí pomoc turistům, kteří prochází Šumavu

Nouzová nocoviště v Česku fungují na Šumavě nejdéle. Nacházejí se především podél páteřní červené turistické značky, v blízkosti státní hranice, která prochází Šumavou od Železné Rudy do Nové Pece. Všechna slouží pouze jako nocoviště, tedy pro přespání. Kempování je zde zakázáno, stejně jako rozdělávání ohňů, kromě Poledníku, kde je k dispozici venkovní krb.
Ubytování, Jihočeský kraj

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Zážitky, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Památky, Jihočeský kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Ubytování, Jihočeský kraj

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Letní sporty, Jihočeský kraj